Pepite la un pret enorm, sau greseala de scriere?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Aceasta este intrebarea mea. Pepite la un pret enorm, sau greseala de scriere? A mai fost deschis un topic pe aceiasi tema la saloon unde un admin l-a sters sau l-a ascuns pe undeva, totusi cu siguranta numai e acolo. Chiar cu riscul de ami lua un warn(sau un ban) am decis sa deschid acest topic pentru a ne lamuri si pe noi cineva. As dori ca inainte sa primesc sanctiunea si de a inchide topicul macar raspundetine la intrebare.

o0cn88.png

Alegeti calea:

5 Gold-Nuggets 9,00 RON/1,99 EUR --> Telefon/Mobil --> Mai departe --> DaoPay

Si citit cat scrie ca trebuie sa platiti pentru 5 pepite (Gold-Nuggets)

Informatii a spus:
Veti platii un total de 9.00 EUR. Plata dvs. va fi completa dupa ce ati apelat numarul nostru de telefon si au trecut cele 15 min, 0 sec. 15 min, 0 sec x 0.6 EUR = 9.00 EUR. Suma platita va fi trecuta pe factura dvs. de telefon.

Acesta este un text tradus de mine, deci s-ar putea sa existe cateva greseli dar cam acelasi lucru trebuie sa insemne.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nu cred ca costa atat, adica, ar fi anuntat din start INNO ca mareste preturile... nici pe net. nu am vazut asa ceva... poate o fi o problema cu modalitatea de plata, iar adminii trebuie sa o rezolve... chiar interesant... :confused:

EDIT: Am vazut ce ai mai pus, chiar ar fi bataie de joc (nu cumpar, dar totusi...)... adica, dai 9 EURO (40 de RON) pentru UN avantaj... cred ca s-a dereglat sistemul... parca am fi in faza aia cu bancomatul, din Germania, care, cand voiai sa scoti bani (nu conta cine era), te intreba "Sunteti cumva ROMAN?"...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
s-ar putea sa fie 9 RON in loc de euro. cred ca nu au apucat sa modifice moneda
chiar si asa e confuz :) cred ca mai bine mai astepti sa se lamureasca astia ce si cum.
 

DeletedUser

Guest
pwg, mi se pare ca ce ai postat tu acolo este o varianta de a cumpara pepite sunand la un anumit numar. din ce inteleg eu convorbirea dureaza 15 minute la pretul de 0.60 euro centi pe minut. cred ca nu e greseala. vei plati 9 euro in cazul in care folosesti optiunea asta. dar cred ca prin sms vei plati exact cat trebuie, adica 2.50 euro. totul depinde de metoda aleasa.
 

DeletedUser

Guest
pwg, mi se pare ca ce ai postat tu acolo este o varianta de a cumpara pepite sunand la un anumit numar. din ce inteleg eu convorbirea dureaza 15 minute la pretul de 0.60 euro centi pe minut. cred ca nu e greseala. vei plati 9 euro in cazul in care folosesti optiunea asta. dar cred ca prin sms vei plati exact cat trebuie, adica 2.50 euro. totul depinde de metoda aleasa.

este foarte posibil sa fie asa totusi ar trebuii sa se explice mai bine ce si cum se intampla deoarece cineva ar crede ca da defapt 9.00 RON si dupa accea se trezeste ca iau fost luati 9.00 EUR..si totusi sare cam mult pretul de la 1.99 la 2.50 dupa care la 9.00
 

DeletedUser

Guest
este foarte posibil sa fie asa totusi ar trebuii sa se explice mai bine ce si cum se intampla deoarece cineva ar crede ca da defapt 9.00 RON si dupa accea se trezeste ca iau fost luati 9.00 EUR..si totusi sare cam mult pretul de la 1.99 la 2.50 dupa care la 9.00

eu cred ca este destul de clar. daca lumea nu e atenta si alege varianta asta, o face pe propria raspundere. informatiile sunt cat se poate de corecte. apelul dureaza 15 minute la pretul de 0.60 centi pe minut. deci nu e nimic ascuns ca sa te induca in eroare. pretul pepitelor este la fel pentru orice metoda, diferenta de bani reprezinta costurile companiei care asigura serviciile. am mai jucat un browser game in trecut in care puteai achizitiona puncte (pepite), iar acea companie folosea cam 10 modalitati de plata, iar preturile variau in functie de compania care asigura serviciile
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
pe the-west.net pe pagina de start scrie: Problems with Premium purchases via PayPal !

deci este o greseala garantat.
 

DeletedUser

Guest
9 euro sunt 40 de pepite, iti spune un cumparator:)

ce n-ai inteles din "pretul pe care il platesti depinde de metoda de plata aleasa" ?

pe the-west.net pe pagina de start scrie: Problems with Premium purchases via PayPal !

deci este o greseala garantat.

DaoPay este alta companie, nu are nici o legatura cu PayPal.

P.S. incercat sa cumparati prin apel telefonic la daopay, pe orice lume vreti voi, beta, ro, net, etc. sa vedeti ca tot 9 euro va costa. nu e nici o greseala. ganditi intai si dupa aia sariti pe forum
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
In fereastra principala de selectie, de asemenea in toate ferestrele de selectie este afisat un disclaimer:

La unele moduri de plată se mai adaugă şi alte taxe din motive tehnice. Aceste taxe vor fi arătate în fereastra de plată.

Pretul afisat in dreptul optiunilor principale de cumparare este pretul de referinta, dat de majoritatea optiunilor de cumparare.

In fereastra de cumparare MindMatic sunteti informati explicit asupra pretului respectivei optiuni (2,50 Eur), in fereastra de cumparare DaoPay, la fel, pretul este afisat in clar (9.00 Eur). De asemenea aveti acces la conditiile de plata, de accesare a serviciilor si la suportul respectivului operator de plata. Din pacate nu toti operatorii de plata au un suport localizat in romana, este accesibil suportul intr-o limba de circulatie internationala (engleza). Acestea sunt preturile impuse de respectiva forma de plata, in cazul in care le considerati inacceptabile, aveti la indemana alte variante de cumparare.

Mi se pare inadmisibil sa initiezi o tranzactie online sau de orice alta natura fara a te informa in prealabil asupra conditiilor acesteia, la fel de inadmisibil sa o efectuezi si sa pretinzi ca ai fost inselat, pacalit sau alta forma de frauda.

Toti operatorii de plata prezenti in meniul de cumparare premium sunt operatori reali, cu activitate si experienta internationala in acest domeniu, si automat pot fi considerati operatori de incredere.

Pentru a evita orice incidente de plata, va invit sa faceti ceea ce orice cumparator responsabil ar face, sa cititi descrierea respectivului produs si conditiile de plata.
 

DeletedUser1524

Guest
Aceasta este intrebarea mea. Pepite la un pret enorm, sau greseala de scriere? A mai fost deschis un topic pe aceiasi tema la saloon unde un admin l-a sters sau l-a ascuns pe undeva, totusi cu siguranta numai e acolo. Chiar cu riscul de ami lua un warn(sau un ban) am decis sa deschid acest topic pentru a ne lamuri si pe noi cineva. As dori ca inainte sa primesc sanctiunea si de a inchide topicul macar raspundetine la intrebare.

eu am fos cel care a deschis primul topic pe aceasta tema....din cauza limbajului nepermis(vrajeala!) topicul a fost sters...
in orice caz,eu stiu ca nu am facut nimic inafara regulilor,si voi posta din nou acelasi lucru care l-am postat azi dimineata:

newspaper.jpg


probabil imi voi lua iar 5 puncte penalizare pt limbaj nepermis....(voi vedeti asa ceva???)

Da, eu vad.


6.4. Toate reclamatiile sau criticile in legatura cu activitatea moderatorilor sau a adminilor de pe forum sau din joc (incluzand aici sanctiunile primite) se vor face numai prin sistemul intern de suport. Orice incercare de a deschide o discutie pe aceasta tema pe forum va fi considerata infractiune si pedepsita cu un avertisment.

Exceptie de la regula face o discutie la modul general, fara absolut nici o referire la o anumita persoana (membru al forumului, moderator sau admin) si/sau sanctiune primita. Aluziile de orice fel sunt de asemenea interzise.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser4649

Guest
In fereastra principala de selectie, de asemenea in toate ferestrele de selectie este afisat un disclaimer:



Pretul afisat in dreptul optiunilor principale de cumparare este pretul de referinta, dat de majoritatea optiunilor de cumparare.

In fereastra de cumparare MindMatic sunteti informati explicit asupra pretului respectivei optiuni (2,50 Eur), in fereastra de cumparare DaoPay, la fel, pretul este afisat in clar (9.00 Eur). De asemenea aveti acces la conditiile de plata, de accesare a serviciilor si la suportul respectivului operator de plata. Din pacate nu toti operatorii de plata au un suport localizat in romana, este accesibil suportul intr-o limba de circulatie internationala (engleza). Acestea sunt preturile impuse de respectiva forma de plata, in cazul in care le considerati inacceptabile, aveti la indemana alte variante de cumparare.

Mi se pare inadmisibil sa initiezi o tranzactie online sau de orice alta natura fara a te informa in prealabil asupra conditiilor acesteia, la fel de inadmisibil sa o efectuezi si sa pretinzi ca ai fost inselat, pacalit sau alta forma de frauda.

Toti operatorii de plata prezenti in meniul de cumparare premium sunt operatori reali, cu activitate si experienta internationala in acest domeniu, si automat pot fi considerati operatori de incredere.

Pentru a evita orice incidente de plata, va invit sa faceti ceea ce orice cumparator responsabil ar face, sa cititi descrierea respectivului produs si conditiile de plata.

OK, sa zicem ca celor de la DeoPay le plac profiturile imense de adauga o asemenea taxa, dar, totusi, dezinformarea este facuta local atata timp cat varianta DeoPay este pusa in categoria 5 Gold-Nuggers 9,00 RON/1,99 EUR, nu?
 

DeletedUser

Guest
OK, sa zicem ca celor de la DeoPay le plac profiturile imense de adauga o asemenea taxa, dar, totusi, dezinformarea este facuta local atata timp cat varianta DeoPay este pusa in categoria 5 Gold-Nuggers 9,00 RON/1,99 EUR, nu?

nu e nici o dezinformare. ala e pretul pepitelor. daca dai click mai departe iti va arata pretul final (pepite + taxele impuse de daopay) care inseamna un total de 9 euro. e simplu. daca stii sa citesti, n-ai de ce sa ai surprize. totul e trecut negru pe alb. nu e nici o inselaciune sau inducere in eroare. nu te obliga nimeni sa cumperi prin apel telefonic, poti cumpara prin sms cu pretul de 2.50 euro
 

DeletedUser

Guest
OK, sa zicem ca celor de la DeoPay le plac profiturile imense de adauga o asemenea taxa, dar, totusi, dezinformarea este facuta local atata timp cat varianta DeoPay este pusa in categoria 5 Gold-Nuggers 9,00 RON/1,99 EUR, nu?

Daca te uiti in orice catalog de supermarket o sa vezi game de produse cu un pret mic insotit de fraza "incepand de la". Logic, e pretul real, al celui mai ieftin produs din gama, nimic care sa insemne dezinformare, frauda sau altceva. La fel si in cazul preturilor multiple, cu pretul cel mai mic scos in evidenta. Sunt simple trucuri de marketing, nu au nimic de-a face cu dezinformarea.

In cazul contului premium, um pret afisat 1,99EUR/2,50EUR/9,00EUR iti spune ceva? Nu, din contra, nu face decat sa creeze confuzie, fara sa ofere nici o informatie.
Chiar e atat de greu sa rupi un minut sa citesti? Sunt cateva linii de text si nu-s scrise in chineza.
 

DeletedUser2790

Guest
Daca te uiti in orice catalog de supermarket o sa vezi game de produse cu un pret mic insotit de fraza "incepand de la". Logic, e pretul real, al celui mai ieftin produs din gama, nimic care sa insemne dezinformare, frauda sau altceva. La fel si in cazul preturilor multiple, cu pretul cel mai mic scos in evidenta. Sunt simple trucuri de marketing, nu au nimic de-a face cu dezinformarea.
.


Ba la voi ar cam fi dezinformare, pt ca la pretul de 9 RON/1,99euro afisat nu exista nici o modalitate de plata. Si un pic de dezinteres. Sunt curios daca vreunul dintre cei care se ocupa de partea asta financiara ia anuntat pe cei de la INNO de suprataxa enorma perceputa de DaoPay romanilor. Si eventual sa sugereze o colaborare cu mobilpay.ro sau ceva asemanator, care nu te rupe cu suprataxe.
 

DeletedUser1524

Guest
chiar uitasem de aceasta discutie...eu mi-am luat ban pt ca am afisat acea imagine...pentru limbaj nepermis....(voi vedeti asa ceva???):

iar Dave imi raspunde clar si raspicat!

"Da, eu vad.

6.4. Toate reclamatiile sau criticile in legatura cu activitatea moderatorilor sau a adminilor de pe forum sau din joc (incluzand aici sanctiunile primite) se vor face numai prin sistemul intern de suport. Orice incercare de a deschide o discutie pe aceasta tema pe forum va fi considerata infractiune si pedepsita cu un avertisment.

Exceptie de la regula face o discutie la modul general, fara absolut nici o referire la o anumita persoana (membru al forumului, moderator sau admin) si/sau sanctiune primita. Aluziile de orice fel sunt de asemenea interzise."

va dati seama cat de penibil suna afirmatia lui =))....unde o fi vazut el critici la adresa moderatorilor sau adminilor nu stiu...
alea erau critici la adresa celor de la INNOGAMES!!!
...oricum prea penala faza!


Ia, tot limbaj nepermis.. sau preferi 6.4 ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
tot aia .nu ai facut critici la adresa lor ci la innogames compania a carui apartine acest joc :):)
 

DeletedUser1524

Guest
mai bine imi sugi pula! na limbaj nepermis!:D

Mai bine te banam permanent de pe forum.
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus