Tutorial : Duel

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Salutare tuturor durilor din The-West!
Azi am inceput si eu sa joc pe Lumea 1, serverul romanesc si dupa ce am vizitat forumul si am dat peste atatea intrebari legate de duel am decis sa fac acest post pentru a raspunde la majoritatea nelamuririlor voastre.

Nu conteaza cate dueluri castigate si cate pierdute ai. Conteaza cata experienta iei pe fiecare duel in parte. Oricine poate ataca si castiga un duel in fata unei persoane net inferioare atat din punct de vedere al nivelului cat si al echipamentului, dar nu oricine poate invinge un caracter cu 7, 8, 9 nivele mai mare ca el.

Fiecare duel costa 12 energie si 3 motivatie. Ideea ar fi sa incercati sa castigati cat mai multa experienta cu un consum cat mai mic de energie.
Ca sa fi un duelist bun, in primul rand trebuie sa te specializezi pe un tip de arma: arma de foc sau arma alba.

Un duelist isi va dezvolta numai un set de indemanari si anume:
Tinteste/Fereste - aceste indemanari cresc sansa de a lansa sau de a te feri de un atac.
Impuscare/Vigoare - Daca ai ales sa mergi pe arme de foc, cresti doar 'Impuscare'. In acest caz 'Vigoare' nu va avea efect. Daca alegi arme albe, mergi pe 'Vigoare'.
Aceste indemanari iti cresc damage-ul facut asupra adversarului.
Reflex - scade damage-ul facut asupra ta cu o arma de foc.
Rezistenta - scade damage-ul facut asupra ta cu o arma alba.
Aspect/Tactica - influenteaza valoarea ofensiva (o sa intelegeti ce reprezinta dupa ce explic mai jos cum se desfasoara un duel si ce rol au aceste indemanari).
Aici putem trece si acesta indemanare:
Calarie - fiecare punct creste cu 1% viteza pe harta daca aveti un magar/cal. Nu influenteaza direct duelul, dar este destul de util pt. un duelist.


Un duel se desfasoara in felul urmator: (Formula)
Prima data se calculeaza valorile ofensive si defensive ale celor doi jucatori:
Valoarea ofensiva - Se ia aleator o valoare de la 0 la X (X = cate puncte ai in 'Tintire').
Valoarea defensiva - Se ia aleator o valoare de la 0 la Y (Y = cate puncte ai in 'Fereste').
Dupa cum stiti duelul are 8 runde. Acest calcul se face pt. fiecare runda in parte.
Daca valoarea ofensiva a celui care ataca e mai mare decat valoarea defensiva a celui care se apara, atunci atacatorul LOVESTE. Daca e invers, acesta RATEAZA lovitura.

Daca lovesti, se va calcula damage-ul.
Sa presupunem ca cel care ataca are o arma de foc si inscrie o lovitura. Damage-ul pe care il va inscrie se va calcula in felul urmator:
Impuscare (atacator) minus Reflex (aparator) + dmg arma.
Inca nu stiu exact cat dmg in plus baga un punct investit in Impuscare, respectiv Vigoare.

Aspect/Tactica reprezinta un factor care influenteaza valoarea defensiva a jucatorilor.
Aspect - se puncteaza doar daca ataci.
Tactica - se puncteaza doar daca esti atacat.
Deci daca esti atacat, 'Aspectul' ta nu va avea nici un efect, si daca ataci 'Tactica' ta nu va conta.

Cum influenteaza Aspectul/Tactica?
Se face diferenta intre 'Aspectul' (atacatorului) si 'Tactica' (aparatorului) si daca rezultatul e negativ, atunci valoarea ofensiva a atacatorului va fi diminuata, iar daca e pozitiv, valoarea ofensiva a aparatorului va fi diminuata.

Acest factor se calculeaza la inceputul duelului, nu la inceputul fiecarei runde.


Damage-ul creste in functie de partea corpului pe care o nimeresti:
Daca nimeresti capul (headshot) - faci +50% dmg.
Daca nimeresti umerii - faci +15% dmg.
Daca nimeresti mainile - faci +0% dmg.


Experienta castigata din dueluri:
Formula: [(7*nivel de duel al celui învins - 5*nivel de duel al câştigătorului)+5]*Motivatia/100


Restrictii la dueluri:
Multi se intreaba pe cine pot ataca, pe cine nu, etc.

Pentru a putea ataca, trebuie sa faci parte dintr'un oras care sa aiba cladirea 'Cioclu'.
Poti ataca orice jucator cu nivel duel mai mic sau mai mare cu X nivel duelului tau (aceasta valoare este influentata de nivelul fiecaruia si nu este fixa. Cu cat nivelul caracterului e mai mare, cu atat ai un range mai mare de playeri pe care ii poti ataca.).
Nu poti ataca persoanele care dorm sau care au murit in ultimele 48h.
Nu poti ataca timp de 48h daca ai fost lesinat.

Cateva sfaturi:
Daca atacati un jucator care are indemanarea 'Fereste' mica, iar voi aveti ceva investit in 'Tintire' - selectati doar capul pt. a primi acel +50% dmg.
Incercati sa dormiti cat mai mult pt. a nu fi atacati. Nu lasati caracterul sa stea degeaba.
Cumparati iteme cu bonusuri pt. indemanarile de duel.
Nu uitati ca a face damage mare nu inseamna ca sunteti un duelist bun. Nu uitati de indemanarile defensive deoarece mai incolo o sa va treziti ca dupa 2-3 dueluri sa ajungeti cu viata sub 10 sau chiar morti.

Sper ca ati inteles, sper ca am fost destul de explicit. Cum sa investiti skilluri nu va spun, va las sa va ganditi. :)

Acest tutorial a fost facut pe vremea versiunii 1.12 a jocului. Orice update poate implica schimbarea formulei de calcul dintr-un duel.
Copyrighted © Hot-Sauce.
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus