Modificare calcul nivel duel

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
NUME SUGESTIE: Modificare calcul si utilizare nivel duel
DESCRIERE SUGESTIE: In acest moment nivelul duelului nu reflecta cu adevarat skill-ul de duelant. Modul de calcul ar trebui sa se bazeze pe raportul win/loss si pe experienta/duel.
Avantaje: In acest moment calculul nivelului de duelant este aberant facut DOAR pe cita experienta a fost cistigata din duel-uri.
Ex: x are 100 victorii si 1 infringere si are 7000 experienta cistigata din dueluri ( o medie de 70 exp/duel cisigat)
y are 250 victorii si 240 infrigeri si are 7100 experienta cistigata din dueluri ( o medie de 29.5 exp/duel cistigat).

Conform calculului actual, presupunind ca cei 2 sint la acelasi nivel de experienta y are un nivel de duel mai mare ca x, ceea ce este in totalitate neadevarat.
Un calcul realist trebuie sa tina cont doar de cite victorii si infringeri ai si cit de eficiente au fost acele dueluri. Una e sa te bati cu cei mult mai slabi ca tine si una e sa ataci pe cei mai buni ca tine.
Schimbarea modului de calcul al nivelului de duel ar resuscita putin interesul pentru dueluri. In plus ar putea sta la baza unui mod de calcul al experientei cistigate din dueluri (voi posta imediat o propunere legata de acest calcul).
 

DeletedUser

Guest
in principiu iti dau dreptate; adica accept ideea ca trebuie facuta o diferenta intre un jucator care a cistigat x puncte de experienta din n dueluri si altul care cistiga aceeasi experienta din 3 ori mai multe dueluri.
dar cred ca exista deja un factor care echilibreaza putin situatia: MOTIVATIA pt duel; pt ca un duelant slab sa faca aceeasi experienta ca si unul bun, va fi nevoit sa se dueleze de multe ori avind o motivatie mica; ori asta duce la scaderea experientei cistigate, etc.
si cred ca mai apare o problema: daca tin cont doar de rapoartele victorii/infringeri si experienta/duel, atunci un jucator care are un singur duel, dar din care a luat multa experienta, ajunge direct in top...deci cred ca trebuie gindit f bine felul in care ar trebui modificat clasamentul de dueluri.
 

DeletedUser

Guest
da...sunt si eu pro...ar facilita calculul si ar face mai realistic duel level
 

DeletedUser

Guest
mie mi se pare ca este bine c
um este
a
sa ca daca esti in top si ai avea un oras dusman si s-ar pune pe tine cu dueluri sa te bombardeze nu cred ca ti-ar placea ca de la nivelul duelului 60 saajunga la 50 in 3-4 zile
 

DeletedUser

Guest
PRO
are dreptate omul, nu e corect cum se calculeaza acum
 

DeletedUser

Guest
NUME SUGESTIE: Modificare calcul si utilizare nivel duel
DESCRIERE SUGESTIE: In acest moment nivelul duelului nu reflecta cu adevarat skill-ul de duelant. Modul de calcul ar trebui sa se bazeze pe raportul win/loss si pe experienta/duel.
Avantaje: In acest moment calculul nivelului de duelant este aberant facut DOAR pe cita experienta a fost cistigata din duel-uri.
Ex: x are 100 victorii si 1 infringere si are 7000 experienta cistigata din dueluri ( o medie de 70 exp/duel cisigat)
y are 250 victorii si 240 infrigeri si are 7100 experienta cistigata din dueluri ( o medie de 29.5 exp/duel cistigat).

Conform calculului actual, presupunind ca cei 2 sint la acelasi nivel de experienta y are un nivel de duel mai mare ca x, ceea ce este in totalitate neadevarat.
Un calcul realist trebuie sa tina cont doar de cite victorii si infringeri ai si cit de eficiente au fost acele dueluri. Una e sa te bati cu cei mult mai slabi ca tine si una e sa ataci pe cei mai buni ca tine.
Schimbarea modului de calcul al nivelului de duel ar resuscita putin interesul pentru dueluri. In plus ar putea sta la baza unui mod de calcul al experientei cistigate din dueluri (voi posta imediat o propunere legata de acest calcul).

teoretic ai dreptate dar ai expus doar o mica parte a problemei.
conform formulei tale tot am avea rezultate aiurea.

de ex X ataca numai muncitori mai mari decat el si ia 70xp per duel.
iar Y ataca numai duelisti si soldati si ia tot 70xp per duel dar deoarece tintele sale sunt puternice el are si multe infrangeri.

care e mai bun? X care ataca oameni nepregatiti sau Y care lupta curajos?

teoretic o formula buna ar lua in calcul skill-urile adversarului la calcularea experientei. cu cat are skill-uri mai bune pe duel cu atat iei mai mult xp DAR problema este ca aceste informatii sunt private.
 

DeletedUser

Guest
Creca ar trb sa se implemanteze ideea lui dim cu faima si nu mai stiu cum era
 

DeletedUser

Guest
si eu sunt pro cu ideea lui mmarian25 si dim sunt niste ideei foarte bune
eu pe lumea 2 sunt duelist si atac numai si numai soldati si duelisti
am destule infrangeri intradevar dar macar nu atac muncitori
 

DeletedUser2097

Guest
dar nu ar fi mai bine daca cei care au un raport exp/dueluri castigate mic sa aiba un lvl mai mare la duel decat cei care au acest raport mare?astfel putini sunt cei care ar ataca jucatorii slabi (si cu lvl duelului mai mic ca al lor)
desi acesta idee mi se pare relativ buna sunt sigur ca are multe dezavantaje(si pe care incerc sa le gasesc:D)
 

DeletedUser

Guest
dupa cate inteleg y acum este in clasament mai sus de x
si tu vrei sa fie mai jos de x
nu cred ca este normal ca y care a castigat 250 de dueluri (cu jucatori slabi sau buni nu conteaza) si 240 pierdute sa fie mai jos de x are 490 de dueluri
deci sa duelat mai mult.
cum sa fie el mai jos de x care are 101 nu e normal ca unul cu 1000 de dueluiri pierdute si 1 castigat sa fie la fel ca x
CONTRA
x trebuie sa fie mai jos decat y, dar daca cele 100 de dueluri castigate sunt cu jucatori mai buni ar putea sa fie peste y dar e complicat
 

DeletedUser

Guest
Sunt pro dar are dreptate dim unul care ataca muncitorii,si unul care ataca duelisti care castiga?Aici e problema mare in rest e totul bine.
 

DeletedUser

Guest
pro ... dar ar mai trebui ceva adaugat ... lvl de deul sa nu aiba nici o legatura cu cel de caracter ... adica lvl de duel ca si cel de caracter sa inceapa de la 1 si tu cand faci lvl 2 sa nu creasca nivelul duelului sa raman tot unu si sa ziceam ca daca nu faci dueluri si ai 0 xp castigat sa ai lvl 1 pt ca asa e normal intelegeti ?! pt ca nu me se pare normal muncitor de lvl 60 sa am lvl de duel 62 si eu sa nu fi atacat pe nimeni numai alti sa ma atace pe mine si mie cnad fac lvl sa fac si lvl de duel si crescand repde si fiind neputincios sa ma atace ultimul pe pe pamant de lvl 32 cu lvl de duel 50 si sa ia vro 100 si ceva de xp de pe mine asa mi se pare normal ce ziceti ?! :D


 

DeletedUser17140

Guest
Nu stiu ce sa zic eu la lvl 50 am avut lvl duelului 80 sau mai mare...mie mi`ar parea avantajos sa folosesc arme de lvl 80 la lvl 50 dar nu ar fi corect.
Fiecare arma are lvl ei de utilizare...te poti multumi si cu atat.
CONTRA
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus