Forum The-West
The West - Căutare - Reguli forum - Contact - Ajutor
Înapoi   Forum The-West > The West > Saloon
FAQ Lista membrilor Calendar Caută Discutii de astăzi Marchează forumurile citite

Saloon Zona de discutii libere

Răspunde

Thread Tools Moduri de afişare
Vechi 01/25/10, 21:46:40   #1011
Dan Matei
Greenhorn

Dan Matei's Avatar

Adaugă data: 10/17/09
Locaţie: On the run
Discuţii: 0
Dan Matei este nou prin Vestul Sălbatic
Standard

Daca ai la avatar o fata, ori est fata, ori e iubita ta sau ceva; in plus de obicei doar fetele folosesc emoticonul .
Poate ai dreptate, e vina mea ca nu v-am zis destul de clar, insa credeam ca veti intelege, dar nu dau vina pe voi ca am omis un lucru. Spun doar ca Gh0s7 a fost primul care a raspuns corect. NU era nevoie sa scrii vreo 5 posturi idioate numai ca sa-ti manifesti supararea. E doar o problema, n-ai reusit s-o rezolvi, treci la alta. Eu totusi cred ca tu nu suporti sa ti se spuna ca gresesti, tu crezi ca stii totul, si asta e intr-adevar o problema.
Personal, nu mai vreau sa continui discutia asta prea lunga si, din punctul meu de vedere, prea necivilizata. Asa ca hai sa ne rezumam la probleme si sa nu ne mai jignim.

OK?

Sonic's the name, speed's my game!

Last edited by Dan Matei; 01/25/10 at 22:30:30.
Dan Matei este offline   Reply With Quote
Vechi 01/25/10, 21:46:54   #1012
Pop-Ady
Trapper

Pop-Ady's Avatar

Adaugă data: 06/29/09
Locaţie: In spatele tau ! Nu te uita !
Discuţii: 221
Pop-Ady este nou prin Vestul Sălbatic
Standard

Citează:
Text original Dan Matei Vezi discuţiile
2. Se poate taia un patrulater cu o singura linie, obtinand 3 parti? Daca da, explicati cum
Desenul ar fi cam asa

- Patrulater este
- O singura linie am folosit
- Am obtinut 3 parti
Pop-Ady este offline   Reply With Quote
Vechi 01/25/10, 22:04:11   #1013
Gh0s7 Rid3r
Cowboy

Gh0s7 Rid3r's Avatar

Adaugă data: 10/08/08
Locaţie: pe ici pe colo
Discuţii: 400
Gh0s7 Rid3r este nou prin Vestul Sălbatic
Standard

Citează:
Eu nu ma certam. Incercam sa o lamuresc pe nelinistita asta cum sta treaba. Inca odata, bravo Ghost. Uite alte 3 probleme, ca sa nu va plictisiti:

1. Uniti cele 4 puncte ce reprezinta varfurile unu patrat cu 3 linii, revenind la punctul de plecare.
2. Se poate taia un patrulater cu o singura linie, obtinand 3 parti? Daca da, explicati cum
3. Astazi la ora 24:00 ploua. Este posibil ca, dupa 72 de ore sa fie cer senin si insorit?

INTREBATI daca nu intelegeti

La unele dintre aceste probleme este nevoie de un desen

la 3 am sarit eu ca zicea si insorit. ideea e ca sa fie cer senin si insorit in acelasi timp(ca un intreg) ceea ce nu se poate intampla.
revin si cu problema lui Einstein dar mai am de facut mici modificari.

N-am mai stat sa modific numele tigarilor dupa cum ai dat tu problema. Am rezolvat-o de cateva ori si ultima data am scris si rezolvarea. pe langa explicatii trebuie sa aveti si un tabel in fata in care sa notati ce gasim pe parcurs.

●Casa a II-a este albastra – pentru ca norvegianul sta in prima casa si mai sta si langa casa albastra (deci nu poate fi decat ce-a de-a doua) à din i) si m)
  • d) casa verde se afla in stanga casei albe
Deci aceste doua case sunt una langa alta. Cum casa albastra este a II-a aceste case pot fi pe pozitiile III si IV sau IV si V. Cum casa verde se afla in stanga casei albe inseamna ca aceasta se afla inaintea casei albe à casa verde poate fi a III-a sau a IV-a
Dar casa verde nu poate fi a III-a : pentru ca ar fi casa din mijloc - g) locatarul casei din mijloc bea lapte – se contrazice cu e) locatarul casei verzi bea cafea à casa verde nu poate fi decat ce-a de-a IV-a à casa alba este a V-a
  • Cum casa IV e verde, casa V e alba, casa II e albastra si casa I e a norvegianului à casa III e rosie si e a britanicului : a) britanicul locuieste in casa rosie
  • Ne mai ramane culoarea galbena care poate fi numai culoarea casei I, care este a norvegianului : i) norvegianul locuieste in prima casa
  • e) locatarul casei verzi bea cafea
  • g) Locatarul casei din mijloc bea lapte à britanicul bea lapte pentru ca el se afla in casa din mijloc (ce-a de-a III-a)
  • h) Locatarul casei galbene fumeaza Dunhill
  • k) Locatarul care are un cal locuiste langa cel care fumeaza Dunhill à nu poate fi decat cel care locuieste in casa II pentru ca este singurul vecin al celui care fumeaza Dunhill( norvegianul - sta in prima casa)
  • l) Fumatorul de Winfield bea bere à acesta poate sa stea in casa II sau in casa V. Daca ar sta in casa II ar rezulta ca danezul care bea ceai sta in casa V. Daca danezul sta in casa V à cel care sta in casa I bea apa. Dar cel care bea apa este vecin cu cel care fumeaza Marlboro si cum singurul vecin al norvegianului(cel care sta in casa I) nu fumeaza Marlboro si fumeaza Dunhill à ca cel care fumeaza Winfield sib ea bere nu poate sa stea decat in casa V.
  • Din ce am obtinut pana acum à danezul care bea ceai trebuie sa stea in casa II
  • Singura bautura care ne-a mai ramas este apa care o poate bea numai cel care sta in prima casa
  • o) Fumatorul de Malboro are un vecin care bea apa à fumatorul de Marlboro este danezul
  • Vecinii danezului (cel care fumeaza Marlboro) sunt norvegianul si britanicul à unul dintre ei trebuie sa aiba pisica. Daca britanicul ar avea pisica ar rezulta ca cel care locuieste in casa IV fumeaza Pall Mall si are o pasare ( f) Persoana care fumeaza Pall mall are o pasare) à ca in casa V locuieste suedezul care are un caine ( b)Suedezul are un caine ) à ca in casa IV locuieste germanul si fumeaza Pall Mall. Dar n) germanul fumeaza Rothmans, contradictie cu propozitia dinainte (germanul fumeaza Pall Mall) à norvegianul are pisica.
  • n) germanul fumeaza Rothmans à ca germanul nu poate locui decat in casa IV
  • Din ce avem pana in momentul de fata à suedezul care are un caine locuieste in casa V.
  • f) Persoana care fumeaza Pall mall are o pasare à aceasta persoana nu poate fi decat britanicul
  • à Cel care are pestele este germanul

Prezumtii:
1.Exista 5 case fiecare de alta culoare.
2.In fiecare casa locuieste o singura persoana, fiecare de alta nationalitate
3.Fiecarui locatar ii place o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de casa.
4.Nici una din cele 5 persoane nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari, si nu detine acelasi animal de casa.
Cine are acvariul cu pesti??

Se dau urmatoarele:

a.Britanicul locuieste in casa rosie
b.Suedezul are un caine
c.Danezul bea cu placere ceai
d.Casa verde se afla in stanga casei albe
e.Locatarul casei verzi bea cafea
f.Persoana care fumeaza Pall mall are o pasare
g.Locatarul casei din mijloc bea lapte
h.Locatarul casei galbene fumeaza Dunhill
i.Norvegianul locuieste in prima casa
j.Fumatorul de Marlboro locuieste langa cel care are o pisica
k.Locatarul care are un cal locuiste langa cel care fumeaza Dunhill
l.Fumatorul de Winfield bea bere
m.Norvegianul locuieste langa casa albastra
n.Germanul fumeaza Rothmans
o.Fumatorul de Malboro are un vecin care bea apa

Albert Einstein a conceput acest test in secolul trecut . El sustinea ca 98% din populatia globului nu sunt in stare sa rezolve acest test.

Last edited by Gh0s7 Rid3r; 01/25/10 at 22:17:06.
Gh0s7 Rid3r este offline   Reply With Quote
Vechi 01/25/10, 22:37:24   #1014
GunHeister
Gold digger

GunHeister's Avatar

Adaugă data: 08/31/09
Locaţie: Pe aici si pe acolo
Discuţii: 62
GunHeister este nou prin Vestul Sălbatic
Standard

Citează:
Text original Gh0s7 Rid3r Vezi discuţiile

la 3 am sarit eu ca zicea si insorit. ideea e ca sa fie cer senin si insorit in acelasi timp(ca un intreg) ceea ce nu se poate intampla.
revin si cu problema lui Einstein dar mai am de facut mici modificari.

N-am mai stat sa modific numele tigarilor dupa cum ai dat tu problema. Am rezolvat-o de cateva ori si ultima data am scris si rezolvarea. pe langa explicatii trebuie sa aveti si un tabel in fata in care sa notati ce gasim pe parcurs.

●Casa a II-a este albastra – pentru ca norvegianul sta in prima casa si mai sta si langa casa albastra (deci nu poate fi decat ce-a de-a doua) à din i) si m)
  • d) casa verde se afla in stanga casei albe
Deci aceste doua case sunt una langa alta. Cum casa albastra este a II-a aceste case pot fi pe pozitiile III si IV sau IV si V. Cum casa verde se afla in stanga casei albe inseamna ca aceasta se afla inaintea casei albe à casa verde poate fi a III-a sau a IV-a
Dar casa verde nu poate fi a III-a : pentru ca ar fi casa din mijloc - g) locatarul casei din mijloc bea lapte – se contrazice cu e) locatarul casei verzi bea cafea à casa verde nu poate fi decat ce-a de-a IV-a à casa alba este a V-a
  • Cum casa IV e verde, casa V e alba, casa II e albastra si casa I e a norvegianului à casa III e rosie si e a britanicului : a) britanicul locuieste in casa rosie
  • Ne mai ramane culoarea galbena care poate fi numai culoarea casei I, care este a norvegianului : i) norvegianul locuieste in prima casa
  • e) locatarul casei verzi bea cafea
  • g) Locatarul casei din mijloc bea lapte à britanicul bea lapte pentru ca el se afla in casa din mijloc (ce-a de-a III-a)
  • h) Locatarul casei galbene fumeaza Dunhill
  • k) Locatarul care are un cal locuiste langa cel care fumeaza Dunhill à nu poate fi decat cel care locuieste in casa II pentru ca este singurul vecin al celui care fumeaza Dunhill( norvegianul - sta in prima casa)
  • l) Fumatorul de Winfield bea bere à acesta poate sa stea in casa II sau in casa V. Daca ar sta in casa II ar rezulta ca danezul care bea ceai sta in casa V. Daca danezul sta in casa V à cel care sta in casa I bea apa. Dar cel care bea apa este vecin cu cel care fumeaza Marlboro si cum singurul vecin al norvegianului(cel care sta in casa I) nu fumeaza Marlboro si fumeaza Dunhill à ca cel care fumeaza Winfield sib ea bere nu poate sa stea decat in casa V.
  • Din ce am obtinut pana acum à danezul care bea ceai trebuie sa stea in casa II
  • Singura bautura care ne-a mai ramas este apa care o poate bea numai cel care sta in prima casa
  • o) Fumatorul de Malboro are un vecin care bea apa à fumatorul de Marlboro este danezul
  • Vecinii danezului (cel care fumeaza Marlboro) sunt norvegianul si britanicul à unul dintre ei trebuie sa aiba pisica. Daca britanicul ar avea pisica ar rezulta ca cel care locuieste in casa IV fumeaza Pall Mall si are o pasare ( f) Persoana care fumeaza Pall mall are o pasare) à ca in casa V locuieste suedezul care are un caine ( b)Suedezul are un caine ) à ca in casa IV locuieste germanul si fumeaza Pall Mall. Dar n) germanul fumeaza Rothmans, contradictie cu propozitia dinainte (germanul fumeaza Pall Mall) à norvegianul are pisica.
  • n) germanul fumeaza Rothmans à ca germanul nu poate locui decat in casa IV
  • Din ce avem pana in momentul de fata à suedezul care are un caine locuieste in casa V.
  • f) Persoana care fumeaza Pall mall are o pasare à aceasta persoana nu poate fi decat britanicul
  • à Cel care are pestele este germanul

Prezumtii:
1.Exista 5 case fiecare de alta culoare.
2.In fiecare casa locuieste o singura persoana, fiecare de alta nationalitate
3.Fiecarui locatar ii place o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de casa.
4.Nici una din cele 5 persoane nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari, si nu detine acelasi animal de casa.
Cine are acvariul cu pesti??

Se dau urmatoarele:

a.Britanicul locuieste in casa rosie
b.Suedezul are un caine
c.Danezul bea cu placere ceai
d.Casa verde se afla in stanga casei albe
e.Locatarul casei verzi bea cafea
f.Persoana care fumeaza Pall mall are o pasare
g.Locatarul casei din mijloc bea lapte
h.Locatarul casei galbene fumeaza Dunhill
i.Norvegianul locuieste in prima casa
j.Fumatorul de Marlboro locuieste langa cel care are o pisica
k.Locatarul care are un cal locuiste langa cel care fumeaza Dunhill
l.Fumatorul de Winfield bea bere
m.Norvegianul locuieste langa casa albastra
n.Germanul fumeaza Rothmans
o.Fumatorul de Malboro are un vecin care bea apa

Albert Einstein a conceput acest test in secolul trecut . El sustinea ca 98% din populatia globului nu sunt in stare sa rezolve acest test.
Hmmmmm
Si profa de fizica ne-o dat problema asta azi la scoala dar nam reusit so fac.

Pedepsit....Nam voie la PC
GunHeister este offline   Reply With Quote
Vechi 01/25/10, 22:54:57   #1015
Gh0s7 Rid3r
Cowboy

Gh0s7 Rid3r's Avatar

Standard

dupa ce ordonezi casele nu mai ai nici o problema. rezolvi prin metoda reducerii la absurd. faci presupuneri pana ajugi la raspunsul corect. presupui ca X are animalul Y sau orice alta presupunere. daca ajungi la vreo contradictie cu datele problemei ai presupus ceva gresit. te intorci si presupui pana nu mai ai nici o contradictie si ajungi la raspunsul corect.
Vechi 01/25/10, 22:56:18   #1016
GunHeister
Gold digger

GunHeister's Avatar

Adaugă data: 08/31/09
Locaţie: Pe aici si pe acolo
Discuţii: 62
GunHeister este nou prin Vestul Sălbatic
Standard

ok
o sa mai incerc maine dimineata ca acuma sunt cam obosit

Pedepsit....Nam voie la PC
GunHeister este offline   Reply With Quote
Vechi 01/25/10, 23:14:26   #1017
N0swear
Trapper

N0swear's Avatar

Adaugă data: 07/06/09
Locaţie: tg-jiu,gorj,romania
Discuţii: 167
N0swear este nou prin Vestul Sălbatic
Trimite un mesaj prin Yahoo către N0swear
Standard

Citează:
Eu nu ma certam. Incercam sa o lamuresc pe nelinistita asta cum sta treaba. Inca odata, bravo Ghost. Uite alte 3 probleme, ca sa nu va plictisiti:

1. Uniti cele 4 puncte ce reprezinta varfurile unu patrat cu 3 linii, revenind la punctul de plecare.
3. Astazi la ora 24:00 ploua. Este posibil ca, dupa 72 de ore sa fie cer senin si insorit?

INTREBATI daca nu intelegeti

La unele dintre aceste probleme este nevoie de un desen
La ora 24:00 nu poate fi soare pt ca este noapte....imi cer scuze daca s-a raaspuns deja...
N0swear este offline   Reply With Quote
Vechi 01/25/10, 23:39:34   #1018
Colby02
Gold digger

Colby02's Avatar

Adaugă data: 07/07/09
Discuţii: 76
Colby02 este nou prin Vestul Sălbatic
Standard

Citează:
Text original Marshall17 Vezi discuţiile
aici o sa te contrazic un pic :D

ai dat raspuns corec dar numai partial
Chiar daca e noapte cerul e cer si faptul de a fi senin se refera la a nu fi nori pe el, ceea ce nu are deloc legatura cu noaptea. Insa insorit nu poate fi intrucat este noapte.

Deci raspuns final : Senin poate fi, dar nu si insorit.

Ref la celelalte 2 inca nu am apucat sa fac cercetari.

trebuie sa te contrazic.. ghost nu a raspuns doar partial a raspuns complet intrebarea era : Daca pot fi amandoua in acelasi timp adica insorit si senin nu era daca ar putea si senin sau insorit .... citeste mai atent ...
Colby02 este offline   Reply With Quote
Vechi 01/26/10, 00:23:31   #1019
Marshall17
Greenhorn

Marshall17's Avatar

Adaugă data: 09/01/09
Locaţie: Unde vrei ;)
Discuţii: 17
Marshall17 este nou prin Vestul Sălbatic
Standard

Citează:
Text original Colby02 Vezi discuţiile
trebuie sa te contrazic.. ghost nu a raspuns doar partial a raspuns complet intrebarea era : Daca pot fi amandoua in acelasi timp adica insorit si senin nu era daca ar putea si senin sau insorit .... citeste mai atent ...
eu as zice ca sa citesti tu mai atent si apoi sa mai dai cu parerea

Si acuma unu din aia mai simpla( nu prea ma am am cu compusu lor sau cautat mai mult imi place sa rezolv)

Sa se deseneze 1 patrat si 4 triunghiuri.
Se dau: 8 lini
Reguli: nu se vor folosi diagonalele, numerele nu vor fi depasite( se cer 4 nu 5 nu 8 nu 3), in final fiecare figura va fi definita de linii, sa nu va aud cu dume din alea ca aici is de fapt mai multe triunghiuri daca stergem linia x sau y, figurile nu se vor suprapune fiecare dintre ele avand suprafata proprie
Necesita desen pt demonstrare

E foarte simpla probabil o sa vad raspunsul in maxim 5 minute.
Vechi 01/26/10, 00:36:31   #1020
Gh0s7 Rid3r
Cowboy

Gh0s7 Rid3r's Avatar

Standard

Citează:
Text original Marshall17 Vezi discuţiile
eu as zice ca sa citesti tu mai atent si apoi sa mai dai cu parerea

Si acuma unu din aia mai simpla( nu prea ma am am cu compusu lor sau cautat mai mult imi place sa rezolv)

Sa se deseneze 1 patrat si 4 triunghiuri.
Se dau: 8 lini
Reguli: nu se vor folosi diagonalele, numerele nu vor fi depasite( se cer 4 nu 5 nu 8 nu 3), in final fiecare figura va fi definita de linii, sa nu va aud cu dume din alea ca aici is de fapt mai multe triunghiuri daca stergem linia x sau y, figurile nu se vor suprapune fiecare dintre ele avand suprafata proprie
Necesita desen pt demonstrare

E foarte simpla probabil o sa vad raspunsul in maxim 5 minute.

Thread Tools
Moduri de afişare

Reguli de discutie