Amanet

DeletedUser

Guest
NUME SUGESTIE: Amanet

DESCRIERE SUGESTIE: Este vorba despre o noua cladire, o cladire numita "Amanet". In aceasta noua cladire se vor putea amaneta diverse iteme. Iteme din magazin, croitor, etc. dar si produse. Cand veti amaneta un item veti primii cu 30% mai putini bani decat atunci cand l-ati vinde, beneficiul este ca va puteti recupera itemul, aveti la dispozitie doua saptamani pentru a strange suma pe care a-ti primit-o plus (+)10%. Daca in decursul a doua saptamni nu ati reusit sa strangeti banii, itemul dvs. va trece in "magazinul amanetului" de unde se va putea cumpara de ceilalti jucatori, ca sa cumparati un item din "magazinul amanetului" va trebuii sa platiti valoare de vanzare a itemului + 20%. Cladirea va avea mai multe nivele, 10 nivele, ea va fi avansata ca ori care alta cladire. Cu cat avansezi cladirea amanetului, cu atat vei putea pune mai multe iteme in el.

Level 1: 2 Iteme
Level 2: 3 Iteme
Level 3: 4 Iteme
Level 4: 5 Iteme
Level 5: 6 Iteme
Level 6: 7 Iteme
Level 7: 8 Iteme
Level 8: 9 Iteme
Level 9: 10 Iteme
Level 10: 12 Iteme

AVANTAJE:Cand cineva doreste sa cumpere un item urgent dar nu are bani, si nu doreste sa isi vanda itemele, poate veni la "Amanet" si sa le amaneteze, astfel face rost de bani. Valoarea de cumparare de la produse va fi folosit la ceva.

DEZAVANTAJE: Dezavantaje nu prea sunt, deoarece doar dvs. puteti sa luati obiectele de la amanet. Nu este avantajos sa amanetati iteme si sa le lasati acolo avand in vedere ca nu va luoati toata valoare de vanzare a obiectului, este mult mai convenabil sa le vindeti. MultiAccount-ul nu este incurajat deoarece daca lasati un item sa il ia altcineva din magazinul amanetului, acolo va aparea mult mai scump decat daca lar fi cumparat. Tousi exista si un dezavantaj minor va scadea putin interactiunea dintre jucatori-orase, deoarece daca cineva isi lasa itemul acolo (mai mult de 2 saptamani si se duc la magazinu amanetului) si este un item care nu se gaseste in magazinele orasului tau il vei putea cumpara de acolo. Un alt dezavantaj ar fi acela ca la "magazinul amanetului" se vor gasii produse iar misiuniile care necesita produse se vor putea termina mai repede daca dispui de bani.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
dar 1 lucru ai emis si anume

daca unii au mai multe obiecte de acelas gen,si cum e si in viata reala daca nu m-ai are omul bani sa recupereze produsele le pierde,creca faza cu amanetul ar fi prea usor ptr unii parerea mea.mai ales aia care gasesc obiecte mult mai repede
 

DeletedUser

Guest
daca unii au mai multe obiecte de acelas gen,si cum e si in viata reala daca nu m-ai are omul bani sa recupereze produsele le pierde,creca faza cu amanetul ar fi prea usor ptr unii parerea mea.mai ales aia care gasesc obiecte mult mai repede


gresit nu am omis acest lucru...de ce sa isi amaneteze obiectul daca nu mai are nevoie de el?? ar putea mai bine sa il vanda si sa isi ia toti banii pe el;)
bineinteles daca nu iti recuperezi obiectele in 1-2 saptamni le pierzi ele ajung la magazinul amanetului,creca stiti ca la amanet puteti sa va si amanetati obiecte dar sa si cumparati...si nam inteles "creca faza cu amanetul ar fi prea usor ptr unii" la ce teai referit??
 

DeletedUser

Guest
poi cine gasesc cele mai multe lucruri

aventurierii,si astia au asul in mineca nu crezi
 

DeletedUser

Guest
nu-s de acord cu partea in care ajung in magazinul amanetului la pret intreg. e foarte simplu sa trisezi plus ca s-a spus de multe ori ca produsele trebuie gasite nu cumparate.

cum trisezi? fac 3 conturi si le specializez pe chestii diferite: trapper, trader, duelist. acum fiecare are acces la munci diferite asa ca daca am nevoie de un produs pt un cont pur si simplu obtin acel produs cu alt cont si-l las in amanet. in felul asta nu trebuie sa ma agit sa pun puncte unde nu-mi convine sau sa iau haine speciale pt o anumita munca.
 

DeletedUser

Guest
Mia luato Dim inainte. Asta vroiam sa spun si eu. Ar face posibil shimbul de iteme dintre jucatori.
 

DeletedUser

Guest
nu-s de acord cu partea in care ajung in magazinul amanetului la pret intreg. e foarte simplu sa trisezi plus ca s-a spus de multe ori ca produsele trebuie gasite nu cumparate.

cum trisezi? fac 3 conturi si le specializez pe chestii diferite: trapper, trader, duelist. acum fiecare are acces la munci diferite asa ca daca am nevoie de un produs pt un cont pur si simplu obtin acel produs cu alt cont si-l las in amanet. in felul asta nu trebuie sa ma agit sa pun puncte unde nu-mi convine sau sa iau haine speciale pt o anumita munca.


sar putea ca la amanet sa fie la suprapret adica valoarea obiectului plus inca o suma...si trebuie sa stai 2 saptamani sa primesti obiectul ala la magazinu amanetului...stiu ca sa spus ca produsele trebuie gasite la munca dar eu am zis sa gasesc o intrebuintare la acel pret de cumparare sa nu mai fie acolo doar de forma si vam zis este mai avantajos sa vinzi produsele decat sa le lasi acolo...dar cum ai zis tu cu "nu-mi convine sau sa iau haine speciale pt o anumita munca" nu este chiar asa pentru ca deacolo tot iei o haina speciala cu un pret mai mare deci ar fi mai avantajos sa te duci in alt oras sa o iei la pret redus...plus ca exista riscul sa ia altcineva obiectul in timpul ala ca nu stii sigur la ce ora va aparea obiectu la magazin...si dupa cum se stie adminii isi fac bine treaba si descopera imediat multiaccounturile ;)

Ma bucur ca nu ati respins ideea direct si ca 50% va place :P:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
sa-u sa fie un fel de piata, bazar, pt obiectele care nu le mai vrei, decat sa le vinzi, pt un pret de nimic, le dai la piata, si scoti ceva mai multi bani :) si mai am o idee, pt ce-i care nu sunt intr.un oras, sa existe forturi, cu magazine,croitor, level, 1, 5, fara armurier..si cu hotel, la preturi rezonabile
 

DeletedUser

Guest
sa-u sa fie un fel de piata, bazar, pt obiectele care nu le mai vrei, decat sa le vinzi, pt un pret de nimic, le dai la piata, si scoti ceva mai multi bani :) si mai am o idee, pt ce-i care nu sunt intr.un oras, sa existe forturi, cu magazine,croitor, level, 1, 5, fara armurier..si cu hotel, la preturi rezonabile

nu pentru ca asa chiar se incurajeaza multiaccountu si sa mai propus;) eu nu vreau asa ceva...la amanet iti iei un pret de nimic dar poti sa iti recuperezi obiectele;)
 

DeletedUser

Guest
daca sar gasi o sansa sa nu profiter cei cu multiaccount is si eu de acord cu ideea
 

DeletedUser

Guest
ca sa evitam tentativele de trisat, solutia cred ca e destul de simpla: obiectele/produsele amanetate fie sunt recuperate de catre cel care le-a depus, fie dispar, la expirarea termenului (la fel ca in cazul item-urilor vandute la shop-uri).
 

DeletedUser

Guest
NUME SUGESTIE:Amanet

DESCRIERE SUGESTIE: Amanet...titlul spune totul...cu cat ca sunt sigur 80% ca nu se va accepta am zis sa incerc.Sa se construiasca o noua cladire in care daca ai nevoie de bani si nu vrei sa iti vinzi obiectele sa ti le amanetezi.La amanet poti sa amanetei orice din Magazin/Croitor/Armurier dar si produse gasite la muncaNu vei primii toata valoare obiectului ci o parte.Cand vrei sa iti scoti obiectele/hainele de la amanet dai inapoi suma pe care ai luato +10% sau un procent.Desigur acele obiecte nu pot sta la nesfarsit dupa 1-2 saptamni ele vor intra in magazinul amanetului de unde pot fi cumparate de altcineva.Acest amanet va avea mai multe lvl la fiecare lvl poti pune mai multe obiecte:

Lvl 1: 2 Obiecte
Lvl 2: 3 Obiecte
Lvl 3: 4 Obiecte
Lvl 4: 5 Obiecte
Lvl 5: 6 Obiecte
Lvl 6: 7 Obiecte
Lvl 7: 8 Obiecte
Lvl 8: 9 Obiecte
Lvl 9: 10 Obiecte
Lvl 10: 12 Obiecte


Amanet este o denumire mai noua nu stiu cum sa ii zicem sa para ceva mai vechi.Ceva din vestul salbatic.

AVANTAJE:Cand ai nevoie de bani pt cumpararea unui obiect,dar nu vrei sa vinzi celelalte obiecte poti sa le amanetezi;) Pretul de la obiecte ar folosi si el la ceva.

DEZAVANTAJE:Dezavantaje nu prea sunt...deoarece doar tu poti sa iti iei obiectele de la amanet...nu este avantajos sa le amanetezi si sa le lasi acolo avand in vedere ca nu iti iei toata valoare obiectului mai bine le vinzi de tot,nu incurajeaza multiaccountu deoarece sa zicem ca lasi obiectele sa le ia altcineva din magazinul amanetului,acolo se vor pune la valoarea lor intreaga sau cu mai mult decat valoarea lor asa ca ar putea sa le ia din alta parte cu aceiasi bani,tousi este si un dezavantaj minor va scadea interactiunea dintre orase pt ca daca cineva isi lasa obiectele acolo (mai mult de 1-2 sapt si se duc la magazinu amanetului)unele obiecte care nu se gasesc in cladirile orasului tau,alt dezavantaj ar fi ca daca cineva lasa un produs(mai mult de 1-2 saptamani ex:tutun) si vine altu sa il cumpere pt o misiune nu va mai trebui sa munceasca pentru el,dar cum am spus este mai avantajos sa vinzi detot obiectul

Buna idee ;) imi place !
Da ! - PENTRU CA (sa nu se mai ia de mine dim ca nu argumentezi:mad: ) :
As putea lua obiecte bune .
Dar la misiuni unii nu pot lua iteme
Si le cumpara de la amanet
Si apropo
Unde faci loc amanetului ?
:P de curiozitate intreb
 

DeletedUser

Guest
ca sa evitam tentativele de trisat, solutia cred ca e destul de simpla: obiectele/produsele amanetate fie sunt recuperate de catre cel care le-a depus, fie dispar, la expirarea termenului (la fel ca in cazul item-urilor vandute la shop-uri).

ai dreptate ar fi cea mai buna idee ca cei cu multiaccount sa nu porfite de acest lucru ....si ar mai avea un avantaj ...poti dezvolta orasul la mai mult de 42800 de puncte
 

DeletedUser

Guest
ca sa evitam multicoutul sa fie cumparate obiectele de alti jucatori la pretul dublu decat au fost amanetate,si ar mai fi un avantaj ca bani sa intre in seiful orasului
pro
 

DeletedUser

Guest
are o mica problema, daca se va implementa reduce interactiunea intre orase. Aceasta propunere dupa parerea mea este o varianta ascunsa a unei posibilitati de a schimba produse si lucruri. Idei pe aceasta linie sunt multe in acest joc, la fiecare s-a spus ca nu se va aplica tocmai motivului scris mai sus sau abuzul ce se poate intampla in astfel de cazuri.
 

DeletedUser

Guest
are o mica problema, daca se va implementa reduce interactiunea intre orase. Aceasta propunere dupa parerea mea este o varianta ascunsa a unei posibilitati de a schimba produse si lucruri. Idei pe aceasta linie sunt multe in acest joc, la fiecare s-a spus ca nu se va aplica tocmai motivului scris mai sus sau abuzul ce se poate intampla in astfel de cazuri.

am scris la dezavantaje acest lucru...dar nu va fi afectat foarte mult pentru ca nu se vor gasi chiar toate obiectele...si nu stiu cui ii va conveni sa piarda acele obiecte....eu zic ca nu incurajeaza mult multiaccountu daca obiectele vor fi la SUPRAPRET adica ffffoarte scumpe...totusi am putea sa evitam si o mica tentativa de multiaccount si interactiunea dintre orase daca nu ar mai exista magazinul amanetului...dar eu m-am gandit ca acele obiecte nu trebuie pierdute...am vrut sa fac ca acest amanet sa para ca in realitate
 

DeletedUser

Guest
ce sa zic e o idee bunicica.as fi de acord.dar sunt atat de multe idei bune nu stiu pe care o sa o puna in aplicare mai intai.oricum eu sunt PRO
 

DeletedUser

Guest
sa-u sa fie un fel de piata, bazar, pt obiectele care nu le mai vrei, decat sa le vinzi, pt un pret de nimic, le dai la piata, si scoti ceva mai multi bani :) si mai am o idee, pt ce-i care nu sunt intr.un oras, sa existe forturi, cu magazine,croitor, level, 1, 5, fara armurier..si cu hotel, la preturi rezonabile

sa zicem ca ar fi ok,dar sa aiba doar hotel de nivel maxim si sa stea doar o luna de la infiintarea lumii
 

DeletedUser

Guest
eu sunt PRO pentru ca e folositoare si asa ai putea face rost de x dolari si sa iti mai si recuperezi bunul dar trebuie stabilit procentul y%
 
Sus