Marshall`s Forum Office

DeletedUser

Guest
Aveti deschisa o discutie in care puteti adresa direct intrebari legate de forum.
Se intentioneaza sa fie o discutie libera intre utilizatorii forumului si conducatorii acestuia.

Pentru o discutie fara incidente, am sa va rog sa va conformati urmatoarelor cerinte.

1. Discutia se va purta pe marginea problemelor si intrebarilor legate de forum.
2. Folositi un ton moderat, evitati reprosurile, presupunerile si calificativele.
3. Evitati discutiile despre sanctiunile primite pe forum. Aveti contestatii, folositi sistemul de mesagerie interna. Se pot discuta sanctiunile si aplicarea lor doar la nivel general.
4. Incercati sa formulati intrebarile cat mai clar si de preferinta in romana.

Multumesc pentru intelegere.
 

DeletedUser

Guest
am copiat din alt post personal.


............................................
rugaminte pt. moderatori: incercati sa nu va comportati ca niste mici zei atunci cind cineva greseste - cu intentie sau fara. chestia cu serviciul de cautare pe forum este o hiba veche a tuturor forumurilor si de multe ori cind cereti la cineva sa caute raspunsul - as' fi curios cum l'ati cauta dumneavoastra si ce raspunsuri a'ti gasi in considerentul ca totusi aveti experienta si stiti cel putin ce cautati. sint pt. organizare - mutati posturile acolo unde trebuie, pentru decenta - stergeti posturile ce lezeaza bunul simt si tineti minte ca forumul este public, la un joc, cu participanti de toate virstele si conditiile ce vor doar sa se destinda - si nu e un forum academic, exclusivist, etc, ce are nevoie de militieni sa traga infractorii de urechi.
in considerentul ca aceste sfaturi vor fi luate ca atare si nu ca o ofensa adusa cuiva anume, multumesc anticipat si sper in colaborari si trafic mai mare pe forum.
.............................................

repet: remarca este pur personala, nu se adreseaza persoanelor moderator ci doar functiei de moderator si nu implica in nici un fel utilizatorii acestui forum. am scris asa ceva in considerentul ca se poate imbunatati ceva, elimina stresul inutil si sa ne facem zilele mai bune unii-altora.
multumesc pt. intelegere.
 

DeletedUser

Guest
Dupa cum vezi, forumul a fost impartit in sectiuni pur tehnice (Intrebari, Probleme, Propuneri) si zone de discutii libere (Saloon, P&D).
Sectiunile tehnice sunt destinate informarii si preluarii problemelor jocului, iar intentia este de a mentine o structura cat mai simpla si accesibila celor care au nevoie de ajutor. Functia search functioneaza fara probleme, nu cred ca folosirea ei impune un nivel de cunostinte extrem. Ar aparea o problema legata de cautarea in forum in cazul in care aceleasi subiecte s-ar repeta de n ori, caz in care functia de cautare ar returna o multime de rezultate si informatia ar fi mult mai greu de gasit.
Pentru ca marea majoritate sar pur si simplu peste cerintele specifice acelor discutii, s-a ales varianta acordarii unui avertisment nepunctat, pentru nerespectarea cerintelor forumului respectiv, in speranta ca se va tine seama de acel avertisment si pe viitor acele cerinte vor fi respectate.
In cazul in care avertismentul este ignorat, atunci clar, vorbim de dezinteres/intentie, caz in care se pun in aplicare sanctiunile de rigoare pentru urmatoarele derapaje.
Nu vad ce motiv ar putea invoca un jucator pentru a nu face o verificare preliminara ( Help, FAQ, Search), inainte de a deschide o discutie noua sau de ce ar cere sa fie scutit de aceasta obligatie. Sunt niste reguli simple, simplu de respectat, nu inseamna un consum de timp sau energie prea mare si denota respect pentru ceilalti jucatori, care au nevoie sa gaseasca usor informatiile de care au nevoie si respect pentru cei care incearca sa mentina forumul in cadru normal.
Forumul nu este un forum public, este doar o anexa a jocului ( ca sa te poti inscrie pe forum, ai nevoie de un cont in joc). Accesul pe forum este permis cu conditia respectarii regulilor acestuia si cu respectarea recomandarilor conducatorilor forumului.
In scurt, sectiunile tehnice sunt pentru discutii tehnice si regula care se aplica pentru ele este ca vor trebui sa ramana cat mai organizate si accesibile, pentru destindere si discutii libere exista sectiuni unde se poate discuta fara nici o problema.
Cum sanctiunile nu-s date pentru satisfacerea vreunui membru al echipei de moderare, nu vad rostul analogiei cu militienii, etc.
Intentia e doar de determinare a jucatorilor in scopul respectarii regulilor forumului si va fi mentinut la acest nivel pana cand marea majoritate le vor respecta implicit, fara masuri coercitive.
 

DeletedUser

Guest
Man am mai deschis si eu odata un topic si a fost nevoie de o sapatamana pana sa mi se raspunda ca motivul pentru care a fost inchis si nu a fost mutat e ca exista deja un topic nustiuunde... am inteles faza cu inchisul celor inutile cat timp mai exista altul pe aceiasi tema si ca lumea nu prea da search (nici macar nu citesc postul de deasupra lor, pe un thread, nu mai stiu care cel putin 8 oameni in decursul a doua pagini au intrebat unde e paharul cu apa si alti 10 le-au raspuns fara sa ii atentioneze ca exista mai sus intrebarea/raspunsul) dar se poate atentiona omul si cu o explicatie completa.. mie mi s-a inchs threadul cu magazinele oraselor pentru ca mai exista la o alta sectiune, dar nu mi s-a sugerat minic, doar ca am un avertisment ca am gresit sectiunea, dar nici un raspuns la "de ce nu este mutat la sectiunea potrivita atunci?"In incheiere, il voi cita pe un coleg foarte enervant:

"Peace " :P
 

DeletedUser

Guest
Care este motivul mai exact pentru care imi apare acest mesaj?



Mentionez ca nu am optat niciun pool:confused::eek:
 

DeletedUser

Guest
La toti ne apare asta, cel putin, si la mine e la fel! Probabil e legat de server si probabil nu e o probelma:P
 

DeletedUser1011

Guest
Cand va apare aceea ''eroare'' inseamna ca trebuie sa aveti aprobarea moderatului pentru a il posta...
 

DeletedUser

Guest
Si asta insemna libertatea cuvantului nu?
Mie imi suna a cenzura
:)
 

DeletedUser

Guest
M-a mai intrebat o persoana despre "libertatea de exprimare"..
Si l-am intrebat si pe el ce te intreb pe tine. Cum e cu obligatia de a respecta regulamentul??
 

DeletedUser

Guest
Cica e pentru a evita postarile "inutile"
Am patit-o si eu...la sectiunea problemelor din joc...

Dave , consider ca ar fi necesar si la noi , sa se puna ceva din http://www.weststats.com , cel putin cateva date , precum questurile si jobb-urile si prin asta cred ca s-ar mai reduce postarile inutile a unor intrebari banale , intrucat nu toata lumea care joaca , stie sa caute acolo , iar unii , chiar daca stiu , nu inteleg suficient limba...
"Patronii" jocului , ar trebui sa puna la dispozitia "clientului" toate tool-urile necesare , intr-un format cat mai accesibil...
Dupa proverbul ca: "Nu toti ne-am nascut invatati"...

Respectele mele...

PS:
Smokey...
Ce m-ai simtit , prietene...:D
 

DeletedUser

Guest
Cand va apare aceea ''eroare'' inseamna ca trebuie sa aveti aprobarea moderatului pentru a il posta...

Si dupa tine asa de ce crezi ca trebuie aprobarea unui moderator pentru a raspunde la un post din sectiunea intrebari? :).
 

DeletedUser

Guest
Sa inteleg ca iti apare acel mesaj cand postezi la sectiunea "Intrebari si solutii" ??

Singura sectiune moderata este "Probleme si erori"... Motivul este simplu: Evitarea raspunsurilor gresite si a temelor duble. Oricine intra in sectiunea aceea trebuie sa gaseasca usor o tema cu problema lui sau, in caz ca e o problema nou aparuta, sa ne informeze si sa ne ajute sa o identificam si sa ii gasim o rezolvare. Nu e o sectiune de intrebari.
 

DeletedUser

Guest
Mi sa mai intampla recent in sectiunea "Probleme si erori in The West" Dar oricum nu ma deranjeaza foarte mult. Si da prima data am sesizat la intrebarii.

Oricum mai nou nu pot sa vad Regulile :|. In momentul in care incerc imi apare:
b3stialu, you do not have permission to access this page. This could be due to one of several reasons:
Your user account may not have sufficient privileges to access this page. Are you trying to edit someone else's post, access administrative features or some other privileged system?
If you are trying to post, the administrator may have disabled your account, or it may be awaiting activation.
 

DeletedUser

Guest
Puncte de indemanare

Am o propunere pentru voi,ar trebui sa mai scadeti punctele de indemanare la unele munci ca nimeni nu o sa poata sa faca toate muncile voi credeti cai asa usor pentru toata lumea.Nu,nu este deoarece sunt uni oameni care nu stie sa joace si se lasa usor de acest joc din cauza aceasta.
 

DeletedUser1748

Guest
In primul rand vreau sa va spun ca nu sunt o persoana care frecventeaza f mult forumurile si nu pot spune nici aici ca sunt un membru f activ, dar am si eu unele pareri legate de acest forum pe care mi le-am facut in timpul petrecut aici.

In primul rand as vrea sa va spun ca nu am mai intalnit pana acum pe forumuri sa fie o sectiune "Propuneri si idei" (in cazul de fata "...West" in care fiecare isi spune parerea dar daca nu e o parere buna va fi pedepsit pentru ea. Cum poti sugera ca este un forum deschis, sau liber, sau democratic, sau cum vreti voi, daca cineva este pedepsit ca are o idee proasta. Dar si ideea aia, saraca, este lasata la apreciarea moderatorilor, deci nu trebuie sa fie considerata de majoritatea ca fiind proasta, ca sa fie sanctionata, trebuie doar ca unul din moderatori sa o considere proasta si gata... ai luat avertisment. Cred ca se gasesc destule exemple in sectiunea mentionata mai sus, unul care mi se pare mie sugestiv este cel referitor la casatoria in The West:
http://forum.the-west.ro/showthread.php?t=2956
Eu nici nu vreau ma gandesc ce a fost in mintea celui care a deschis thread-ul si se se vada cu avertisment pt ca indraznit sa-si spuna parerea, si a chiar muncit la thread-ul respectiv vazand cat a scris la ideea respectiva, sa zicem doar ca banuiesc ca nu e printre cei mai activi membri ai forumului de atunci...

S-a mai spus ca sanctiunile nu sunt facute pt placerea moderatorilor si sincer nici nu cred asta dar sunt unii printre moderatori carora le face placere sa dea sanctiuni si atunci abia asteapta sa gaseasca cel mai mic motiv si gata.. sanctiune. Si de aici pana la abuz e o linie f subtire.

Oricum se primeste avertisment foarte prompt pe acest forum dar nu pot spune la fel despre reclamatiile care se fac. Daca un membru greseste mai mult sau mai putin grav cred ca in decurs de cateva ore este si avertizat. In schimb daca cineva are ceva de reporsat moderatorilor sau trimite o reclamatie dureaza cel putin cateva zile pana primeste un raspuns (asta daca primeste, eu pana acum nu am primit nici macar un raspuns).

Poate din cele scrise mai sus reiese ca sunt total nemultumit de forumul acesta si de cei care se ocupa de el. Nu e chiar asa, are si partile lui bune, altfel normal nu as mai sta pe aici si nu m-as fi obosit sa-mi dau cu parerea.

Sunt convins ca apreciem cu totii munca depusa de cei care coordoneaza forumul, munca probabil rasplatita cu mult mai putin decat ar merita. Din greseli invatam cu totii si din pacate cel mai bine invatam din greselile noastre. Poate o sa ajungem candva si noi sa invatam din greselile altora, pana atunci nu ramane decat sa ne spunem nemultumirile si sa ne recunoastem fiecare greselile si poate asa iese ceva constructiv.

Multa bafta !
 

DeletedUser

Guest
inuin, pt ca eu sunt moderatorul monstruos care distruge placerea userilor de a frecventa forumul iata ca am venit sa-ti raspund.

toti cei care frecventeaza acest forum o fac de placere, o fac pt ca vor sa se relaxeze in compania altor persoane ce au aceeasi pasiune, in cazul de fata, west.

deoarece fiecare dintre noi cauta relaxare acest forum (ca absolut toate forumurile) are niste reguli, ce trebuie respectate pt bunul mers al lucrurilor. cand incalci acele reguli inseamna ca incalci dreptul la relaxare al altui user asa ca este penalizat.

bun, acum ca am stabilit ca nu e bine sa incalci regulile, sa ne indreptam atentia catre sectiunea de propuneri si idei.
acea sectiune este locul in care userii se aduna si discuta cat se poate de serios si incearca sa imbunatateasca jocul. acea sectiune nu e loc de bascalie, de spam, sau de aberatii. pentru implementarea unei idei e nevoie de un plan bine stabilit, de suport bine exprimat, de detalii puse la punct.
eu incerc sa mentin acea sectiune cat mai curata posibil si prin curata ma refer la eliminarea spamului.
sugestii de genul "sa cada pepite din cer" sa "avem casatorii gay" "sa avem muncitori emo" sau mai stiu eu ce alte aberatii nu numai ca nu vor fi propuse mai departe niciodata dar ele instiga la discutii ce nu isi au locul in acea sectiune.
vreti distractie? nu am nimic impotriva, sectiunea Saloon te asteapta cu bratele deschise. poti face sugestii aiuristice cat vrei si sa le dezbati cu cine vrei
 

DeletedUser1748

Guest
In primul rand eu nu am facut referire la nimeni, am avut o parere generala, am pus un examplu pt a intari argumentele mele. Dar daca tu crezi despre tine ca esti un "moderatorul monstruos care distruge placerea userilor de a frecventa forumul" eu nu sunt in masura sa te contrazic.

Ai spus ca incerci sa-mi raspunzi la cele spuse de mine... sincer daca as fi in locul tau mi-as da singur avertisment pt Off Topic. Una am zis eu si alta ai explicat tu.

Bafta multa !

Daca ai probleme cu atitudinea unuia din moderatori, foloseste PM-ul!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1748

Guest
In primul rand eu nu am facut referire la nimeni, am avut o parere generala, am pus un examplu pt a intari argumentele mele. Dar daca tu crezi despre tine ca esti un "moderatorul monstruos care distruge placerea userilor de a frecventa forumul" eu nu sunt in masura sa te contrazic.

Ai spus ca incerci sa-mi raspunzi la cele spuse de mine... sincer daca as fi in locul tau mi-as da singur avertisment pt Off Topic. Una am zis eu si alta ai explicat tu.

Bafta multa !

Daca ai probleme cu atitudinea unuia din moderatori, foloseste PM-ul!

Asta e de-a dreptul amuzant. Asa le rezolvati pe toate, avertismente si inchideti toate post-urile. Eu respect regulile forumului, si cand cineva imi raspunde personal raspund si eu. Asa a procedat si DiM ?? A folosit PM-ul ?? Cica eu am probleme cu atitudinea lui. Avertismentele si evitarea discutiilor si oricand nu ne convine ceva inchidem chiar ca sunt metode comuniste si de oameni slabi.

Nu mai e nevoie de alte comentarii din partea voastra, m-ati lamurit de cometenta voastra de a modera un forum. Sunt convins ca nu va pasa, tocmai de asta o sa ajunga varza forumul asta, probabil numai copii sub 10 ani o sa mai fie pe aici si cu ei puteti sa va satisfaceti nevoile voastre de dominare sau cine stie care altele.

Acum chiar sunt covins ca se va sterge si acest post... dar asta este. Cine mai e ca noi... moderatorii ??

Bafta multa... o sa aveti mare nevoie !

Ok.
6.4
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Am jucat pe multe jocuri online si am intrat si postat si pe forumurile jocurilor respective, dar inca nu am mai intalnit nicaieri acest "comunism" care este aici.
Cum adica sa nu ai voie sa postezi in marea majoritate a sectiunilor fara aprobarea moderatorului?
Si in alta ordine de idei problemele dintre useri si banurile ar trebui sa se discute pe forum ca sa se evite abuzurile din partea "staff-ului".
Dupa umila mea parere ar trebui ca toti cei nemultumiti de forum si de moderatori sa trimita cate un mail la innogames. Poate 1,2,3,10 mailuri vor fi ignorate dar cand sunt 100+ mailuri cu plangeri legate de forum se vor lua masuri cu siguranta.
Moderatorii sunt pusi aici la dispozitia jucatorilor nu invers....
Parerea mea.


Multumesc
 

DeletedUser

Guest
Am jucat pe multe jocuri online si am intrat si postat si pe forumurile jocurilor respective, dar inca nu am mai intalnit nicaieri acest "comunism" care este aici.
Cum adica sa nu ai voie sa postezi in marea majoritate a sectiunilor fara aprobarea moderatorului?
Si in alta ordine de idei problemele dintre useri si banurile ar trebui sa se discute pe forum ca sa se evite abuzurile din partea "staff-ului".
Dupa umila mea parere ar trebui ca toti cei nemultumiti de forum si de moderatori sa trimita cate un mail la innogames. Poate 1,2,3,10 mailuri vor fi ignorate dar cand sunt 100+ mailuri cu plangeri legate de forum se vor lua masuri cu siguranta.
Moderatorii sunt pusi aici la dispozitia jucatorilor nu invers....
Parerea mea.


Multumesc

"Marea majoritate" a sectiunilor ar fi "Buguri si probleme in joc", singura cu posturi care sunt aprobate sau respinse? Nu e ceea ce as numi marea majoritate.
Discutiile despre sanctiuni se poarta strict intre staff si jucatorul in cauza.
Este o regula implicita a forumului, a tuturor comunitatilor Inno si va ramane in vigoare.
Forumul si jocul sunt conduse de un reprezentant InnoGames si supervizate de catre InnoGames. Daca tineti neaparat sa va plangeti, nu va poate impiedica nimeni.
Moderatorii sunt pusi pentru acest forum pentru a veghea la respectarea regulamentului forumului si a-l mentine in limitele normalului. Daca vrei sa denumesti "comunism" faptul ca ti se cer cateva lucruri elementare pe acest forum (si nu vad de ce ar fi imposibil de respectat), iar pentru ignorarea lor esti sanctionat, fine by me, e "comunism".
Daca alte forumuri au reguli mai simple sau deloc, este problema administratorilor acelor forumuri. Forumul de aici este forumul West, are un set de reguli si de norme si tot ce vi se cere e sa va conformati.
Simplu.
 
Sus