Gloante si pietre de slefuit

  • Autor subiect DeletedUser11192
  • Data de început

DeletedUser11192

Guest

NUME SUGESTIE: Gloante si pietre de slefuit
DESCRIERE SUGESTIE:
Unii playeri au mentionat ceva de imbunatatit arma . Eu va ofer o modalitate mai ortodoxa de a o face.
In primul rand .. mi se pare stupid sa trebuiasca doar un pistol. Bun ai pistolul .. si cu ce tragi? Cu aer comprimat? Ca doar nu ai gloante infinite la acel pistol?NU ESTE NEAPARAT SA AI GLOANTE PENTRU A TE DUELA!!!!
Prima sugestie ar fi introducerea GLOANTELOR.
Gloantele:
-Acestea sunt produse pe care le obtii din munca Fabrica de munitie din forturile personale(a se citi mai jos). Odata ce ai obtinut gloantele -gloantele vor aparea ca un singur produs dar in imagine va fi un cartus , acestea fiind infinite- le vei echipa ca si produs. Acestea in functie de calitate (gloante de diferite calibre si gloantele speciale "Gloante de argint" si "Gloante de aur") vor oferi un bonus de Impuscare Tintire si Daune cand o arma de foc este echipata.Orice glont merge cu orice arma si da bonus doar in functie de glont nu in functie de arma.
Exemplu :
Gloante de calibrul 5mm + Pepper box de precizie : Gloantele vor oferi un bonus de 4 Daune , 2 Impuscare si 2 Tintire. Acesta fiind unul din cele slabe.
Gloantele de aur + Revolver : 19 Daune + 10 Impuscare + 9 Tintire.Acesta fiind unul din cele mai bune.

Acelasi lucru si pentru pietrele de slefuit. La fel ca si gloantele doar ca acestea vor oferi bonusuri doar cand o arma alba este echipata.
AVANTAJE/DEZAVANTAJE:
-Avantajul este ca din nou , muncile cu noroc vor fi exploatate ceea ce inseamna petite pentru bonusul de noroc si bani exploatat si el
-Playerii vor mai avea o modalitate de customizare
-Locul pentru produse nu va mai fi inutil
-Playerii ce depind de seturi nu se vor bucura de imbunatatiri

In FORTURI muncitorii sa poata confectiona fabrici de munitie . Nivel maxim 5.
Per nivel sa se poata confectiona diferite calibre de gloante sau pietre.
Nivel 1 : gloante oarbe / pietre de rau sansa de (100% in 30 minute)
Nivel 2 : gloante de calibrul 55 / piatra de slefuit (50% in 30 minute)
Nivel 3 : gloante de calibrul 60 / topaz (30% in 30 de minute)
Nivel 4 : gloante de argint / turcoaz (10% in 30 de minute)
Nivel 5 : gloante de aur / diamant (5% in 30 de minute)

Odata fabrica construita fiecare caracter poate veni si lasa caracterul la muncit pentru a face rost de ele. Este ca un fel de slujba . Muncesti la fabrica si la final primesti in functie de noroc una din obiecte. Acestea au si o valoare in bani. De la 10 pana la 100 de $ .
__________________

 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser10926

Guest
Ideea este buna dar sa fie se ele mai des gasite ca altfel cei care nu gasesc sunt dezavantajati.Si de acelasi calibru .Sa se poata gasi la pazeste fortul sau pazeste postalionul etc...munci care sa aiba legatura cu armele
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5722

Guest
contra

contra....playerii noi vor fii dezavantajati...
 

DeletedUser11192

Guest
O idee buna
Sa se gaseasca la slujbe de genul pazeste fortul , vinde arme indienilor , ataca postalionul , contrabanda , transporta munitia ,
Dar cred ca ar trebui sa difere gloantele intre ele .. sa fie macar 5 modele de gloante si 5 modele de pietre.

Te rog motiveaza de ce playerii noi vor fi dezavantajati
 

DeletedUser6484

Guest
Contra....practic tu poti sa te duelezi doar dupa ce ai adunat 8 gloante...o sa incepi sa te duelezi abia dupa ce poti face cel putin 3 munci in care poti sa gasesti gloante sau pietre de slefuit

p.s: jucatori noi nu ar sti de unde pot sa isi faca rost de gloante si ei ar merge repede la traditionala metoda de a intreba de unde pot sa cumpar gloante?
 

DeletedUser11192

Guest
Contra....practic tu poti sa te duelezi doar dupa ce ai adunat 8 gloante...o sa incepi sa te duelezi abia dupa ce poti face cel putin 3 munci in care poti sa gasesti gloante sau pietre de slefuit

p.s: jucatori noi nu ar sti de unde pot sa isi faca rost de gloante si ei ar merge repede la traditionala metoda de a intreba de unde pot sa cumpar gloante?

Deci eu nu am zis ca nu te poti duela fara gloante. Am zis doar ca aceste gloante aduc un simplu bonus .
E ca si cum ai transforma o arma normala intr-o arma de precizie sau una ruginita intr-una normala. Cu aceste gloante "imbunatatesti" arma si atat. Un simplu produs ce aduce un bonus in dueluri .
Nu este ceva ce orice player trebuie sa aiba .. ceva rar ce numai cei puternici merita.
 

DeletedUser

Guest
Mi se pare una dintre cea mai tampita idee sincer. Eu fiind soldat pe vigoare doar pe dueluri. Unde fac eu munca cu noroc ridicat? La Sf. Petru poate, cei care vor putea face muncile respective vor fii pe munci , iar acest lucru este inutil din moment ce nu are puncte puse pe duel. Useless.

Contra.
 

DeletedUser

Guest
pro ... frumoasa idee .. mai ales aia de a conbina gloantele cu armele ca si niste seturi... frumos ... deci PRO ;)
 

DeletedUser11192

Guest
Mi se pare una dintre cea mai tampita idee sincer. Eu fiind soldat pe vigoare doar pe dueluri. Unde fac eu munca cu noroc ridicat? La Sf. Petru poate, cei care vor putea face muncile respective vor fii pe munci , iar acest lucru este inutil din moment ce nu are puncte puse pe duel. Useless.

Contra.
Citeste tot topicul din nou . Daca spui ca ti-au pus indemanarile pentru dueluri inseamna ca vei putea face ataca postalionul , contrabanda si alte misiuni de genul.

Poate pentru tine o fi inutila dar pentru cei ce deja eu tot ce le trebuie si nu mai au ce face? In loc sa se pauce sa caute armele legendare cauta obiecte ce sa ii ajute in dueluri.
Imi fine am zis ca nu-mi pasa de ideea asta .. am facut-o doar pentru cei ce vor imbunatatiri.
 

DeletedUser

Guest
PRO,Imi place ideea,dar,sunt dezavantajati cei "mici".Gloantele ar trebuii sa fie consuma,1 cartus-15 duele.La fiecare arma in parte sa fie cate un calibru diferit.La unele revolvere .45,la unele .50.Una peste alta,raman PRO.
 

DeletedUser11192

Guest
PRO,Imi place ideea,dar,sunt dezavantajati cei "mici".Gloantele ar trebuii sa fie consuma,1 cartus-15 duele.La fiecare arma in parte sa fie cate un calibru diferit.La unele revolvere .45,la unele .50.Una peste alta,raman PRO.

O idee buna ^^ Am sa updatez in primul post sugestiile voastre ca sa citeasca toti .
 

DeletedUser

Guest
Unde fac eu ataca postalion pe vigoare ? Nu uita ca indemanarile gen ferire/tintire nu iti folosesc la nici o munca , doar la dueluri.
 

DeletedUser

Guest
Ideea in sine e interesanta, insa mai trebuie lucrata putin. Practic, povestea asta a gloantelor limiteaza duelurile. Dupa cum ai expus'o prima data, reiese ca doar folosind gloantele poti folosi pistolul, deci in felul asta limitezi duelurile (cei care nu au gloante, nu au cu ce trage, deci nu pot participa la dueluri).
Bun, sa zicem ca mergem pe varianta asta, ca vor provoca la duel doar cei care au gloante. Ce se intampla cu cei care nu au si sunt provocati la duel? Tin pistolul in buzunar si dau cu pumnu'?
Ok, daca ar fi cum e si acum, doar ca cei cu gloante vor beneficia de bonusuri si vor putea ataca pe oricine, hai sa le limitam si gloantele alea. Muncesti 100 de ore la o munca de noroc, iei gloantele si dupa aia pui palma in cur si esti serif la dueluri? Pe de alta parte, ce'ar fi sa muncesti 100 de ore, sa iei gloantele si apoi sa te duci sa te razbuni pe aia 3 care ti'au facut traiul greu in ultima vreme (a se intelege ca gloantele le vei folosi doar in 3 dueluri, dupa care cauti frumusel altele).
Alta varianta ar fi ca aceste gloante sa fie de cumparat si in magazine (la preturi accesibile), dar sa fie obligatorii pentru toata lumea: ai gloante tragi, nu ti'ai cumparat, tii pistolul in teaca si o iei bine pe cocoasa.

Toate cele de mai sus pot fi valabile si pentru gloante si pentru piatra de ascutit, insa trebuie optimizata bine, astfel incat sa nu dezechilibreze jocul. Practic odata cu aducerea in joc a unor asemenea bonusuri, cei care fac dueluri all-day-long vor avea si mai mult de castigat, iar saracu' muncitor si'o va lua la pifometru/pipometru, dupa caz, cu atat mai des si mai brutal...

Nu zic nici pro nici contra, ideea e foarte interesanta, insa nu e realizabila in situatia asta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser11192

Guest
Pai daca te-ai pus pe vigoare inseamna ca nu ai nevoie de gloante asa ca vei gasi pietrele de slefuit la munci ce necesita vigoare . De genul Cariera de granit , Mina de carbuni , Minerit de fier si asa mai departe.. deci tot iti folosesc indemanarile.
 

DeletedUser

Guest
Asa da , dar din cate am inteles eu lucrurile astea se gasesc la munci cu noroc ridicat. Si in plus cei cu gloantele cum raman ? Eu gasesc pietre la munci usoare , nu ? Din start avantajati cei pe vigoare.
 

DeletedUser10926

Guest
Contra....practic tu poti sa te duelezi doar dupa ce ai adunat 8 gloante...o sa incepi sa te duelezi abia dupa ce poti face cel putin 3 munci in care poti sa gasesti gloante sau pietre de slefuit

Gloantele doar dau cateva bonusuri
 

DeletedUser11192

Guest
Ideea in sine e interesanta, insa mai trebuie lucrata putin. Practic, povestea asta a gloantelor limiteaza duelurile. Dupa cum ai expus'o prima data, reiese ca doar folosind gloantele poti folosi pistolul, deci in felul asta limitezi duelurile (cei care nu au gloante, nu au cu ce trage, deci nu pot participa la dueluri).
Bun, sa zicem ca mergem pe varianta asta, ca vor provoca la duel doar cei care au gloante. Ce se intampla cu cei care nu au si sunt provocati la duel? Tin pistolul in buzunar si dau cu pumnu'?
Ok, daca ar fi cum e si acum, doar ca cei cu gloante vor beneficia de bonusuri si vor putea ataca pe oricine, hai sa le limitam si gloantele alea. Muncesti 100 de ore la o munca de noroc, iei gloantele si dupa aia pui palma in cur si esti serif la dueluri? Pe de alta parte, ce'ar fi sa muncesti 100 de ore, sa iei gloantele si apoi sa te duci sa te razbuni pe aia 3 care ti'au facut traiul greu in ultima vreme (a se intelege ca gloantele le vei folosi doar in 3 dueluri, dupa care cauti frumusel altele).
Alta varianta ar fi ca aceste gloante sa fie de cumparat si in magazine (la preturi accesibile), dar sa fie obligatorii pentru toata lumea: ai gloante tragi, nu ti'ai cumparat, tii pistolul in teaca si o iei bine pe cocoasa.

Toate cele de mai sus pot fi valabile si pentru gloante si pentru piatra de ascutit, insa trebuie optimizata bine, astfel incat sa nu dezechilibreze jocul. Practic odata cu aducerea in joc a unor asemenea bonusuri, cei care fac dueluri all-day-long vor avea si mai mult de castigat, iar saracu' muncitor si'o va lua la pifometru/pipometru, dupa caz, cu atat mai des si mai brutal...

Nu zic nici pro nici contra, ideea e foarte interesanta, insa nu e realizabila in situatia asta.
Am dat raspunsul mai sus asa ca voi da doar copy/paste
"Deci eu nu am zis ca nu te poti duela fara gloante. Am zis doar ca aceste gloante aduc un simplu bonus .
E ca si cum ai transforma o arma normala intr-o arma de precizie sau una ruginita intr-una normala. Cu aceste gloante "imbunatatesti" arma si atat. Un simplu produs ce aduce un bonus in dueluri .
Nu este ceva ce orice player trebuie sa aiba .. ceva rar ce numai cei puternici merita."


Am facut doar o introducere
 

DeletedUser

Guest
Am dat raspunsul mai sus asa ca voi da doar copy/paste...

N'am zis ca nu ai specificat, dar ti'am propus variante. Probabil trebuia sa le numerotez ca sa fie mai lizibile...

1. "Cei grasi" au gloante obtinute la munci (cu sau fara noroc ridicat) si pac-pac ii caftesc pe cei fara gloante (cu dezavantajele de rigoare: sigur se gasesc netrebnici care sa caute toata harta duelurile profitabile - adica alea contra celora care nu au gloante "hoate", fapt care iarasi dezechilibreaza duelul in sine)

2. "Cei grasi" au gasit gloantele, dar nu pot face decat 3 dueluri cu ele, dupa care isi cauta altele.

3. Toata lumea are gloante obligat-fortat. Cine n'are da cu pumnu' si lesina linistit prin dueluri. In cazul asta gloantele/pietrele vor fi cumparate si din magazine, ca tot omu' sa aibe acces la ele.

Trebuiesc studiate toate (plus altele pe care le mai aduc baietii), puse in balanta si vazut pe care "drum" e mai bine sa o apuci cu o astfel de idee.
 

DeletedUser11192

Guest
N'am zis ca nu ai specificat, dar ti'am propus variante. Probabil trebuia sa le numerotez ca sa fie mai lizibile...

1. "Cei grasi" au gloante obtinute la munci (cu sau fara noroc ridicat) si pac-pac ii caftesc pe cei fara gloante (cu dezavantajele de rigoare: sigur se gasesc netrebnici care sa caute toata harta duelurile profitabile - adica alea contra celora care nu au gloante "hoate", fapt care iarasi dezechilibreaza duelul in sine)

2. "Cei grasi" au gasit gloantele, dar nu pot face decat 3 dueluri cu ele, dupa care isi cauta altele.

3. Toata lumea are gloante obligat-fortat. Cine n'are da cu pumnu' si lesina linistit prin dueluri. In cazul asta gloantele/pietrele vor fi cumparate si din magazine, ca tot omu' sa aibe acces la ele.

Trebuiesc studiate toate (plus altele pe care le mai aduc baietii), puse in balanta si vazut pe care "drum" e mai bine sa o apuci cu o astfel de idee.
E adevarat ce spui . Dar nu cred ca 10-20 daune influenteaza asa mult .. pana la urma tot arma conteaza cel mai mult nu? Asta ar insemna ca toti sa aiba arme la fel ..
Oricum m-am gandit la altceva .

In FORTURI muncitorii sa poata confectiona fabrici de munitie . Nivel maxim 5.
Per nivel sa se poata confectiona diferite calibre de gloante sau pietre.
Nivel 1 : gloante oarbe / pietre de rau sansa de (100% in 30 minute)
Nivel 2 : gloante de calibrul 55 / piatra de slefuit (50% in 30 minute)
Nivel 3 : gloante de calibrul 60 / topaz (30% in 30 de minute)
Nivel 4 : gloante de argint / turcoaz (10% in 30 de minute)
Nivel 5 : gloante de aur / diamant (5% in 30 de minute)

Odata fabrica construita fiecare caracter poate veni si lasa caracterul la muncit pentru a face rost de ele. Este ca un fel de slujba . Muncesti la fabrica si la final primesti in functie de noroc una din obiecte. Acestea au si o valoare in bani. De la 10 pana la 100 de $ .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
PRO,Imi place ideea,dar,sunt dezavantajati cei "mici".Gloantele ar trebuii sa fie consuma,1 cartus-15 duele.La fiecare arma in parte sa fie cate un calibru diferit.La unele revolvere .45,la unele .50.Una peste alta,raman PRO.
si asa... aia de lvl 1-15-20 nu cred ca se dueleaza atat de mult... nu are de ce ... toti la inceput fac misiuni.... deci nu este o problema pt "cei mici" :D
 
Sus