Probleme de logica

DeletedUser

Guest
Asta e varianta mai simplificata a problemei. In problema originala erau 4 criminali asezati in felul urmator 4|3 2 1
"|" reprezinta un perete despartitor intre criminalul 3 si 4.
Toti aveau privirea indreptata catre dreapta. Calaul nu-i mai intreaba nimic. Le spune ca au 5 minute la dispozitie ca unu din ei sa spuna ce caciula are.
Primul vede ca nimeni nu zice nimic si isi da deama ca cei din spatele lui nu stiu niciunul raspunsul si aplica aceeasi logica pe care am discutat-o mai sus si spune ce caciula are pe cap.

asta era chiar complicata... oricum, mai baga una ghos7:)
 

DeletedUser

Guest
O problema pe cat de complicata pe atat de simpla:
Se dau doua orase A si B.
Distanta dintre cele doua orase este de 60Km.
Din orasul A pleaca o masina spre orasul B avand viteza constanta de 60Km/h iar din orasul B pleaca spre orasul A o vrabiuta ce calatoreste cu viteza constanta de 86,666Km/h.
In momentul in care vrabiuta intalneste masina se loveste de parbrizul ei si se intoarce spre orasul B.
Cand ea ajunge din nou in orasul B se intoarce si incepe din nou sa zboare spre orasul A.
Din nou intalneste masina, se loveste de parbriz si incepe sa zboare spre orasul B, de unde a plecat.
Tot asa pana masina si vrabiuta ajung in final sa se intalneasca in orasul B.
Cati kilometri a zburat vrabiuta?
 

DeletedUser

Guest
Trei barbati se duc la un hotel unde tariful este de 30 euro camera/noapte. Fiecare barbat plateste cate 10 euro. Receptionera realizeaza ca o camera costa doar 25 euro, asa ca roaga unul dintre angajati sa se duca sa le returneze 5 euro celor 3 barbati. Angajatul nestiind cum sa imparta cei 5 euroi la 3 barbati, hotaraste sa dea inapoi fiecaruia cate un euro, iar el sa-si pastreze cei 2 euroi. Asa ca fiecare barbat primeste inapoi cate un euro, de aici rezultand ca fiecare a platit pentru camera 9 euro, in total (9 euro x 3 barbati) 27 euroi. Adunand cu cei 2 euro ce i-au ramas angajatului, totalul este 29 euro. Unde este un euro?
 

DeletedUser

Guest
De fapt n-au platit 9 euro de fiecare.
Au platit 25 de euro camera adica au platit 9 8 8 euro si cu cei 3 euro care ii primesc rest au platit 10 9 9.
10+9+9=28 si cu cei 2 euro care au ramas la angajat vin fix 30 euro.
 

DeletedUser

Guest
O problema pe cat de complicata pe atat de simpla:
Se dau doua orase A si B.
Distanta dintre cele doua orase este de 60Km.
Din orasul A pleaca o masina spre orasul B avand viteza constanta de 60Km/h iar din orasul B pleaca spre orasul A o vrabiuta ce calatoreste cu viteza constanta de 86,666Km/h.
In momentul in care vrabiuta intalneste masina se loveste de parbrizul ei si se intoarce spre orasul B.
Cand ea ajunge din nou in orasul B se intoarce si incepe din nou sa zboare spre orasul A.
Din nou intalneste masina, se loveste de parbriz si incepe sa zboare spre orasul B, de unde a plecat.
Tot asa pana masina si vrabiuta ajung in final sa se intalneasca in orasul B.
Cati kilometri a zburat vrabiuta?

Judecata: Stim viteza vrabiutei si ni se cere distanta pe care a parcurs-o, deci mai avem nevoie de durata miscarii vrabiutei. Durata miscarii vrabiutei este egala cu durata miscarii masinii, deoarece ea a calatorit pana a ajuns masina in localitatea B.

Calculul: d= 86.666km/h X 60km/60km/h

Raspunsul: 86.666km

P.S. Ca sa nu se inteleaga gresit, "X" e semnul pentru inmultire si "/" inseamna "supra".
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Te-ai complicat dar te-ai descurcat mai bine ca mine.
masina face o ora intre orasele A si B. Cum ambele ajung in acelasi timp inseamna ca si vrabia parcurge tot o ora pe drum si cum viteza ei este 86.666 km/h inseamna ca parcurge 86.666 km.
Eu cand am facut-o prima data nu m-am gandit ca ar fi ceva de logica si m-am pus sa o rezolv fizic cu formule de distanta si de cate ori se intalnesc masina si vrabia pe drum.
 

DeletedUser

Guest
PROBLEMA:

Un tata se plimba cu fiul lui de mana. La un moment dat, fiul isi trage mana si alearga spre mijlocul strazii. O masina vine cu viteza mare si il loveste pe copil. Tatal vrea sa mearga cu ambulanta, insa nu ii se da voi (e romaneste...)
Ambulanta ajunge la spital si copilul ajunge in sala de operatii. Cand ajunge medicul chirug in sala, el face urmatoarea afirmatie: "Domane, de ce? De ce copilul meu".

INTREBARE: Cine este persoana care a facut afirmatia?
 

DeletedUser

Guest
PROBLEMA:

Un tata se plimba cu fiul lui de mana. La un moment dat, fiul isi trage mana si alearga spre mijlocul strazii. O masina vine cu viteza mare si il loveste pe copil. Tatal vrea sa mearga cu ambulanta, insa nu ii se da voi (e romaneste...)
Ambulanta ajunge la spital si copilul ajunge in sala de operatii. Cand ajunge medicul chirug in sala, el face urmatoarea afirmatie: "Domane, de ce? De ce copilul meu".

INTREBARE: Cine este persoana care a facut afirmatia?

A mai fost problema asta pe forum:P ..
 

DeletedUser

Guest
Trei barbati se duc la un hotel unde tariful este de 30 euro camera/noapte. Fiecare barbat plateste cate 10 euro. Receptionera realizeaza ca o camera costa doar 25 euro, asa ca roaga unul dintre angajati sa se duca sa le returneze 5 euro celor 3 barbati. Angajatul nestiind cum sa imparta cei 5 euroi la 3 barbati, hotaraste sa dea inapoi fiecaruia cate un euro, iar el sa-si pastreze cei 2 euroi. Asa ca fiecare barbat primeste inapoi cate un euro, de aici rezultand ca fiecare a platit pentru camera 9 euro, in total (9 euro x 3 barbati) 27 euroi. Adunand cu cei 2 euro ce i-au ramas angajatului, totalul este 29 euro. Unde este un euro?


Acest 1 euro nici nu exista, problema e una falsa. Se induce in eroare cititorul cu o falsa problema.
Cei trei au platit la inceput cate 10 euro fiecare pentru camera.
Dupa ce au primit inapoi cate un euro, inseamna ca a platit fiecare cate 9 euro pentru camera, adica 27 euro platiti pe camera in total de cei trei.
27 euro platiti de cei trei = 25 euro la receptie + 2 euro la angajat
Logica in mod corect este: 9 * 3 - 2 = 27 - 3 = 25 euro, cat a ramas la receptioner.
Si suma de 30 de euro iese la socoteala:
9 * 3 = 27 euro platiti de cei trei, plus acel cate un euro care a fost inapoiat fiecaruia = 27 + 1 + 1 + 1 = 30 euro
Deci nu are sens logic sa aduni 27 + 2 si sa te intrebi de ce nu da 30 si unde este acel 1 euro...

Eu asa vad rezolvarea problemei!
 

DeletedUser

Guest
trei barbati se duc la un hotel unde tariful este de 30 euro camera/noapte. Fiecare barbat plateste cate 10 euro. Receptionera realizeaza ca o camera costa doar 25 euro, asa ca roaga unul dintre angajati sa se duca sa le returneze 5 euro celor 3 barbati. Angajatul nestiind cum sa imparta cei 5 euroi la 3 barbati, hotaraste sa dea inapoi fiecaruia cate un euro, iar el sa-si pastreze cei 2 euroi. Asa ca fiecare barbat primeste inapoi cate un euro, de aici rezultand ca fiecare a platit pentru camera 9 euro, in total (9 euro x 3 barbati) 27 euroi. Adunand cu cei 2 euro ce i-au ramas angajatului, totalul este 29 euro. Unde este un euro?

un euro a picat in canal ca buzunaru angajatului era spart :))
 

DeletedUser

Guest
Can you tell me five days of the week without speaking of Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday and Sunday?

Poţi să-mi numeşti cinci zile ale săptămânii fără să vorbeşti de luni, marţi, miercuri, joi, vineri, sâmbătă şi duminică?

Am dat peste ea intamplator!
 

DeletedUser12488

Guest
Can you tell me five days of the week without speaking of Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday and Sunday?

Poţi să-mi numeşti cinci zile ale săptămânii fără să vorbeşti de luni, marţi, miercuri, joi, vineri, sâmbătă şi duminică?

Am dat peste ea intamplator!

alaltaieri, ieri, astazi, maine, poimaine
 

DeletedUser

Guest
vin şi eu cu o problemă de logică:

o femeie se duce la un hotel din Austria, ia o camera, se duce isi cara bagajele, se-ncuie in camera incuie geamuri, usi si nu mai iese. dupa 3 zile aceia de la hotel vazand ca nu iese se duc, sparg usa si gasesc 2 cadavre. cine era al doilea?
 

DeletedUser9280

Guest
vin şi eu cu o problemă de logică:

o femeie se duce la un hotel din Austria, ia o camera, se duce isi cara bagajele, se-ncuie in camera incuie geamuri, usi si nu mai iese. dupa 3 zile aceia de la hotel vazand ca nu iese se duc, sparg usa si gasesc 2 cadavre. cine era al doilea?

Unu ascuns in bagaje:D
 

DeletedUser

Guest
Intr-o zi frumoasa de iarna un vanator incepator se decide sa plece la vanatoare. Dupa ce ajunge la munte, undeva unde stia ca sunt animale salbatice, isi scoate pusca, ocheste cu mare atentie si trage. Cateva secunde mai tarziu isi da seama de greseala facuta. Cateva minute mai tarziu a murit.
Ce l-a ucis?
 
Sus