Campionatul International de Batalii la fort - a doua editie

Serje

Greenhorn
Sper ca acum sa se faca organizarea cu cap, nu tzispe lideri care nici nu se baga la coordonat... adica un fel de sef care nu stie cu ce se mananca coordonarea unei echipe, cum o fost data trecuta.
Alesi 2 maxim 3 lideri, care se ocupa si de coordonat, care sa stabileasca ce caractere trebuie si setupuri la caractere, sa nu ne trezim cu 80% duelisti ...
Primdata sa discute intre ei in mare ce tactici vom folosi si in functie de asta se face echipa.
Si unul care sa se ocupe de chestiile aditionale, adica coordonarea craftului in principal, sa ne putem face imbunatatiri.
 

just4fun

The Boss
Sper ca acum sa se faca organizarea cu cap, nu tzispe lideri care nici nu se baga la coordonat... adica un fel de sef care nu stie cu ce se mananca coordonarea unei echipe, cum o fost data trecuta.
Alesi 2 maxim 3 lideri, care se ocupa si de coordonat, care sa stabileasca ce caractere trebuie si setupuri la caractere, sa nu ne trezim cu 80% duelisti ...
Primdata sa discute intre ei in mare ce tactici vom folosi si in functie de asta se face echipa.
Si unul care sa se ocupe de chestiile aditionale, adica coordonarea craftului in principal, sa ne putem face imbunatatiri.
Vor fi alesi 5 lideri in cadrul intregii echipei.
 

DeletedUser17189

Guest
Cred ca Serje a inteles asta,el se referea la faptul ca sunt alesi n lideri,dar cu nici o responsabilitate.Sunt curios cum se aleg,dupa ce principii.Si aia 5 cum aleg mai departe jucatori?Pe sistemul romanesc de cunostinte?Si la fort cand e de condus,se cearta intre ei care conduce sau cum?
Sau voi doar alegeti 5 si apoi e treaba lor ce fac?Trebuie pusi oameni responsabili,doi (unul rezerva) care sa conduca la fort,un lider care sa se ocupe de craftul echipei pentru imbunatatiri la fort,cineva care sa se ocupe de o echipa care sa dueleze din adversari inainte de fort,etc.Si aia 5 cum aleg ce setup-up sa aiba echipa?Unu zice duelisti,altu soldati si tot asa.
Cate puncte de indemanare si atribute se primesc?
Trebuie sa facem misiuni sa primim mai multe?Misiunile clasei trebuiesc facute?
Din inventarul primit,poti sa vinzi la piata?
Primim toti pusca precisa cu o singura teava la nivel de baza.Se va gasi in fiecare oras la armurier?Jucatorii primesc si ceva dolari in cont?Altfel nu ai cum sa strangi milioane sa ii faci upgrade la nivel mare.
ps: primim mail de confirmare dupa inscriere?
 

DeletedUser26203

Guest
.Si aia 5 cum aleg mai departe jucatori?Pe sistemul romanesc de cunostinte?Si la fort cand e de condus,se cearta intre ei care conduce sau cum?

buna intrebare.... Sa vedem pe ce criteriu se vor alege jucatorii si daca putem sa ne facem acea pusca de lvl 139 +5 cu bani din banca :)
 

DeletedUser17189

Guest
https://www.twitch.tv/videos/167470677
Nemtii cum de se antreneaza deja pentru campionat?Din ce am reusit sa traduc,au spus ca au facut un training camp,nu inteleg cum.
Pe forumul din Polonia,pe saloon,a fost deschis un topic pe data de 8,anuntand ca urmeaza campionatul si sa vorbeasca deja intre ei cine se inscrie,tactici,chestii.
 

DeletedUser25046

Guest
Unguru' are dreptate, macar de data asta sa ne organizam.. Dar asta nu depinde in totalitate de lideri. Cand ai in echipa jucatori care stiu doar sa faca scandal, este extrem de greu sa colaborezi cu ei. Dar ramane de vazut care o sa fie echipa, liderii.
 

DeletedUser24094

Guest
Serje, din moment ce ai luat initiativa de lider (fara rautate, apreciez), poti continua cu sfaturi, nu doar sa te plangi de sistemul de numire al liderilor, banuiesc ca vom fi o echipa decenta acolo..

Avem nevoie de putina coordonare inainte sa inceapa lupta, nu sa ne trezim acolo doar cu duelistii, desi.. parerea mea e ca cel mai indicat ar fi sa ramanem incepatori pana incep luptele.
 

DeletedUser17189

Guest
Serje vorbea din experienta turneului trecut,despre cat de dezastru a fost echipa Ro.Datorita metodelor de acelegere a lideriilor si asa mai departe si atragea atentia sa nu fie la fel ca anul trecut.De unde banuiesti ca o sa fie o echipa decenta,cand nu stii criteriile de alegere a jucatoriilor?
Putina coordonare?Cred ca nu ai idee despre cum se vor organiza altii.Ha...
Daca trebuie sa faci misiuni de clasa,nu te ajuta sa ramai greenhorn.
 

DeletedUser25046

Guest
Serje vorbea din experienta turneului trecut,despre cat de dezastru a fost echipa Ro.Datorita metodelor de acelegere a lideriilor si asa mai departe si atragea atentia sa nu fie la fel ca anul trecut.De unde banuiesti ca o sa fie o echipa decenta,cand nu stii criteriile de alegere a jucatoriilor?
Putina coordonare?Cred ca nu ai idee despre cum se vor organiza altii.Ha...
Daca trebuie sa faci misiuni de clasa,nu te ajuta sa ramai greenhorn.

In edita campionatului trecut nu au fost liderii de vina pentru lipsa de bun simt a unor jucatori, nu au avut nici cea mai mica legatura. Lipsa de cooperare a fost singura problema. Noi (cei care am fost lideri) am facut un grup unde am incercat sa pe cat posibil sa facem o echipa cat mai compacta, doar ca de acolo au lipsit cativa :)) ca na, nu au vrut sa se streseze prea mult. Apoi cand a inceput turneul jucatorii de elita( Ebola, Ilene etc) au inceput sa faca scandal si de acolo s-a stricat toata treaba. Si mai mult de atat cand cineva a incercat sa se implice ( gen Lucyanoo) a fost si el la randul lui criticat. Deci daca vrem sa facem ceva nu trebuie sa lasam pe lideri, trebuie sa ne implicam toti cat mai mult, sa comunicam, sa incercam sa facem ceva impreuna, nu sa asteptam ca oile un cioban valabil care sa ne impinga de la spate.

Ar trebui in primul rand sa gandim niste builduri pentru fiecare clasa in parte in functie de seturile alese.
Sa analizam in detalui jocul adversarilor de la edita precedenta.
Sa alegem impreuna clasele de cracter in functie de nevoile echipei
Sa gasim o tactica cat mai eficienta pentru fiecare lupta in parte.
Sa contribuim toti la craftat utilizabile, o sa ne ajute extrem de mult.
Un singur coordonator bun, nu este obligatoriu sa fie lider.

PS: sunt multe aspecte care trebuie discutate, lasati vrajea si haideti sa facem brigata tare :D :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser17189

Guest
Evident ca ai nevoie de oameni cu bun simt si cu experienta in echipa,sa ai cu cine sa joci.Dar aici am zis ca conteaza liderii,pentru ca vezi ca ei aleg jucatorii.
Cam e in structura noastra de .ro sa criticam si sa facem scandal mai mereu.(ceea ce usor facem si aici,dar sper ca e ceva constructiv)Si daca echipa nu face nimic,nimeni nu primeste individual premii ca a lesinat n jucatori sau ca a facut ferite pe o lupta.
 

Serje

Greenhorn
Nu ma plang, doar spun cum se face o echipa, lucru ce l-am spus si inainte de campionatul trecut si s-o vazut consecintele sistemului cu lideri care nu sunt coordonatori.
Chestii elementare pe care oricine s-o ocupat de o alianta ar trebui sa le stie deja, dupa atatia ani.
Poti sa ai cei mai buni jucatori cand ai adversari bine organizati si condusi ... conteaza cel mai mult tacticile folosite, nu merge ca stiu jucatorii ce au de facut... asta ca gasim noi un coordonator si ca stiu jucatorii ce tre facut ... merge la luptele cu 70% offi cum sunt la noi acuma.
Orice echipa se incepe de la antrenor care isi formeaza echipa in functie de tacticile folosite, deaia trebuie alesi 1-2 coordonatori, ca-i greu ca 3-4 oameni sa mearga pe acelelasi idei tactice.
Conducerea unei batalii nu se rezuma la dat cateva comenzi cu copy paste, tre sa ai tactica dinainte facuta si apoi ajustata pe parcursu bataliei in functie de cum raspunde adversaru, de intins capcane adversarului, de pozitionat offi, de protejat cei full conducere ... si multe altele marunte.
In functie de tacticile folosite ai nevoie de un anumit numar de aventi, soldati, duelisti sau muncitori...
Cum faci toate lucurile astea daca nu se incepe echipa cu cei care o vor conduce?
 

DeletedUser25046

Guest
Toby a fost injurat din prima zi pentru ca a vurt sa faca el tactica si tot ce trebuie, :) iar el este un coordonator destul de bun :)
Hai sa uitam ce a fost atunci, ca oricum am fost de rasul lumii.. Mai bine hai sa ne gandim la ce trebuie facut acum.
 

Serje

Greenhorn
Toby o fost singuru coordonator dintre liderii lu peste prajit, dar pe sistemu cu tzispe lideri nu-si putea face echipa, coordonatoru trebuia ales inainte de a ajunge acolo, nu acolo si sa incerce acolo sa incropeasca ceva.
Trebe ales si apoi cui nu-i convine ii liber sa plece, bun sau rau ii destul de relativ, dpmdv din cei activi la ora asta doar Iradu si Sado ar fi destul de buni pt asa ceva, dar asta ii strict parerea mea.
Deaia ii important pana sa mergem acolo sa fie ales coordonatorul/coordonatorii, x-ulescu ii si tre ascultat, cine nu vrea ... asta ii.
Si nu tre sa uitam ce o fost, tre sa invatam din ce s-o gresit si sa nu mai facem greselile alea.
 

DeletedUser25046

Guest
Corect, cu Iradu nu am jucat dar va pot asigura ca Sadonix este un lider si un coordonator extrem de bun. Totusi ar trebui e sa fie 2, pentru orice eventualitate :) Deci la acest capitol sunt total de acord cu tine.
 

DeletedUser6554

Guest
Perfect de acord cu SADO si iradu, dar what about Serje ? Totusi...
 

DeletedUser26333

Guest
Sa speram ca iese totul bine! Respect,Sadonix007!

Avem nevoie de ordine si disciplina,avem nevoie de un inceput bun si un singur lider(coordonator i-as spune) sau fie doi(maxim).

O sa trec peste vorbaria multa si o sa postez build-uri si inventare recomandate.

Build si inventar recomandat de mine!(Sadonix007)
Esti duelist?
Alegi inventarul numarul 2 !
Build recomandat:
Atributele toate pe "Carisma"
Indemanarile toate pe "conducere"

Esti Soldat?
Alegi inventarul numarul 1 !
Build recomandat :
Atributele toate pe "Mobilitate"
Indemanarile toate pe "Puncte de viata"
Esti aventurier sau muncitor ?
Alegi inventarul numarul 3 !
Build recomandat:
Atributele toate pe "Putere"
Indemanarile toate pe "puncte de viata"

*SE VA FACE SCHIMB DE CATEVA ITEME
La cativa duelisti facem pusca precisa +3,cate putem.
Si inca cateva mici schimburi.

Tactica de fort,recomandat de mine.(nu este obligatoriu,sa nu se inteleaga altceva)

Astea le trimit cand aflu lideri si coordonatori prin privat.

***
Liderii sa isi aleaga echipele bine si toti aceeasi clasa de caracter.

Gen 10 lideri - 15 jucatori
5 echipe de soldati (ascultatori , grasi si frumos)
3 echipe de duelisti (profesionisti,xp-isti de aia tari )
2 echipe de aventurieri(100% on)
Recomandari.. hihi
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser25046

Guest
Ar trebui sa stabilim de la inceput nr exact pentru fiecare clasa de caracter ca sa stim cum alegem inventarele.
Sa evitam puterea, pararea mea este ca nu ajuta la nimic sa pui atributele pe putere.
 
Sus