Scoaterea aventurilor de la misiuni!

  • Autor subiect DeletedUser1088
  • Data de început

DeletedUser1088

Guest
Propun sa se scoata aventurile de la misiuni, m-am saturat sa joc la aventuri pentru o amarata de misiune si sa nu castig. Pur si simplu nu le am iar oamenii imi tot zic ca-s clona. Nu mi se pare normal ca nu poti sa termini o misiune doar pentru ca nu stii sa joci la o aventura. Daca nu se poate macar sa se inlocuiasca " castiga o aventura" cu "joaca o aventura".

Avantaje: Scapa ceilalati jucatori de mine sau de altii ca mine.

Dezavantaje: Poate mai putin popularea aventurilor dar cine stie sa joace o sa joace in continuare.
 

Ciprian66

Trapper
Nici pro nici contra, aventurile sunt un mod de joc la care clar trebuie oameni. Solutia ar fi sa joci cu botzi 2-3 ori pana pricepi regulile de baza sau sa asculti ce-ti zic ceilalti jucatori si ai sa-ti indeplinesti misiunea.
 

DeletedUser10117

Guest
Propun sa se scoata aventurile de la misiuni, m-am saturat sa joc la aventuri pentru o amarata de misiune si sa nu castig. Pur si simplu nu le am iar oamenii imi tot zic ca-s clona. Nu mi se pare normal ca nu poti sa termini o misiune doar pentru ca nu stii sa joci la o aventura. Daca nu se poate macar sa se inlocuiasca " castiga o aventura" cu "joaca o aventura".

Avantaje: Scapa ceilalati jucatori de mine sau de altii ca mine.

Dezavantaje: Poate mai putin popularea aventurilor dar cine stie sa joace o sa joace in continuare.

CONTRA
Invata sa joci,nici eu nu stiu sa joc foarte bine dar ascult de cel care stie sa coordoneze, am avut jucatori in echipa care nu stiau sa joace dar ascultau de comenzi si altii care nici de comenzi nu ascultau(si aceia sunt considerati clone daca nici de comenzi nu asculta)
In alta ordine de idei,de exemplu eu strang OUP si trebuie sa fac misiuni repetabile minim 3 ca sa completez ziua din saptamana,aventurile sunt folositoare,chiar daca e win sau lose.
 

DeletedUser

Guest
CONTRA

Sunt foarte putine misiuni in care ti se cere sa joci (si sa castigi) o aventura. Daca nu ai abilitatile necesare pentru a face asta, ai doua variante: fie inveti sa joci (sau cum a spus si MARYO08, asculti de comenzile celor care stiu sa o faca), fie renunti la acele misiuni. Pana la urma, cei care stiu sa joace trebuie sa aiba un mic avantaj (cateva misiuni in plus facute) in fata celor care nu stiu.

In alta ordine de idei,de exemplu eu strang OUP si trebuie sa fac misiuni repetabile minim 3 ca sa completez ziua din saptamana,aventurile sunt folositoare,chiar daca e win sau lose.
Ai nevoie de o aventura castigata pentru a completa 1/3 sarcina zilnica. Din punctul asta de vedere eu as scoate duelurile cu banditi si as baga participarea la o batalie de fort in loc, poate asa se mai inmulteste West-ul.


 

DeletedUser9036

Guest
stai calm - si daca te considera clona nu au ce sa iti faca. pentru ca nu esti clona decat in creierele lor setate pe jocul asta :)) instructiuni ca sa scapi de stress : inchizi chatul si iti vezi de treaba. eu asa fac de cand au inceput sa bage aiureala asta. de atunci inca nu stiu exact cum se joaca aventurile dar uneori castig.

bafta si nu uita sa dai click pe X-ul de la chat. jocul e mult mai confortabil.
 

DeletedUser1088

Guest
@Ciprian66 Ideea cu boții e bună dar nu există așa ceva.
@MARYO8 Eu m-am apucat de the west când nu erau aventurile iar acum numai am rabdarea aceea să învăț, am și alte treburi nu pot să stau 2-3 ore să învăț.
@epigon Uite care e problema am jucat 10-15 lupte în total dintre care doar în vreo 2-3 lupte a fost cineva care să conducă în celelalte te înjurau direct sau clonă chiar dacă tu le ziceai că ești începător. Cât despre cei care știu să joace "trebuie sa aibă un avantaj" asta e cea mai mare prostie oricum ei au un avantaj că luptele alea nu le fac pe degeaba primești ceva in schimbul lor. Odată ce se bagă o misiune mi se pare normal sa aibă 2 obțiuni cum vrei s-o termini de exemplu: ori 1 luptă de fort ori 1 aventură și așa totul e super.
@narka200 Probabil aici ai dreptate dacă mai văd mesaje de genul direct x la chat și numai stau la discuții.
 

Ciprian66

Trapper
Observa ce arme au coechipierii tai: daca au ceva proscrisa/evantaiul dansatoarei/arma unica cu ceva upgrade la 1/2 unde e cazul, si ala cu ditai arma iti zice sa te duci undeva nu-ti zice ca sa pierzi.
Dai x la chat doar iti faci tie si celorlalti viata grea.

Pana la final CONTRA. poti invata sa castigi un duel, sa-ti faci indemanari de munca, sa joci la fort, poti sa inveti si o aventura cum se joaca, MAI ALES cand iti zice cineva mura in gura ce sa faci.
 

DeletedUser

Guest
@epigon Uite care e problema am jucat 10-15 lupte în total dintre care doar în vreo 2-3 lupte a fost cineva care să conducă în celelalte te înjurau direct sau clonă chiar dacă tu le ziceai că ești începător.

Foarte multe aventuri se desfasoara simplu, fara ca cineva sa zica ceva in chat (eventual un "Salut" la inceput). De ce? Pentru ca cei din echipa stiu sa joace si nu e nevoie de indicatii. Dar gandeste-te ca in fiecare zi, o persoana care joaca aventuri cateva ore bune, intalneste pe putin 9-10 persoane care nu stiu sa joace, iar din aceia, maxim 2 sunt dispusi sa invete. Restul fie isi inchid chat-ul ca narka200 si fac ce-i taie capul (adica nimic bun), fie incep sa comenteze "Nu imi spui tu mie ce sa fac". In momentul in care cineva a intalnit 7-8 d-astia, iar tu esti al 9-lea, nimeni nu o sa iti dea tie indicatii gratuite, pentru ca se asteapta la ce e mai rau. Dar daca tu spui "Bai, nu stiu sa joc, spuneti-mi ce sa fac", ma indoiesc ca cei din echipa incep sa te injure si nu te ajuta nimeni. Ca o concluzie, nu cei care sunt acolo trebuie sa iti dea indicatii, pentru ca multi sunt plini de nervi pana in momentul in care intri tu, deci tu trebuie sa fii ala care cere indicatii.

@epigonCât despre cei care știu să joace "trebuie sa aibă un avantaj" asta e cea mai mare prostie oricum ei au un avantaj că luptele alea nu le fac pe degeaba primești ceva in schimbul lor.

Sansa de a primii cufere este de 20%, doar in momentul in care ai facut 35 de puncte (fie ai castigat, fie ai facut egal). Daca am 20 de aventuri cu incepatori si le pierd pe toate, nu am absolut nici un avantaj. Si in plus, misiunile in care ti se cere sa joci sau sa castigi o aventura sunt foarte putine (2-3, maxim 4), deci nu e un capat de tara daca renunti la ele. Dar daca iti doresti sa faci absolut toate misiunile din joc, mi se pare decent sa inveti sa joci, ca sa termini acele misiuni.

@epigonOdată ce se bagă o misiune mi se pare normal sa aibă 2 obțiuni cum vrei s-o termini de exemplu: ori 1 luptă de fort ori 1 aventură și așa totul e super.

In ultima perioada, misiunile adaugate care au necesitat castigarea unei aventuri, au avut si o alternativa (dueluri sau multe ore de munca). Doar misiunile vechi au aventuri obligatorii, dar din cate stiu, sunt doar doua. Si ma indoiesc ca cei de la InnoGames vor modifica un intreg lant de misiuni doar pentru 1% din persoanele care nu stiu sa joace aventuri.
 

DeletedUser1088

Guest
Foarte multe aventuri se desfasoara simplu, fara ca cineva sa zica ceva in chat (eventual un "Salut" la inceput). De ce? Pentru ca cei din echipa stiu sa joace si nu e nevoie de indicatii. Dar gandeste-te ca in fiecare zi, o persoana care joaca aventuri cateva ore bune, intalneste pe putin 9-10 persoane care nu stiu sa joace, iar din aceia, maxim 2 sunt dispusi sa invete. Restul fie isi inchid chat-ul ca narka200 si fac ce-i taie capul (adica nimic bun), fie incep sa comenteze "Nu imi spui tu mie ce sa fac". In momentul in care cineva a intalnit 7-8 d-astia, iar tu esti al 9-lea, nimeni nu o sa iti dea tie indicatii gratuite, pentru ca se asteapta la ce e mai rau. Dar daca tu spui "Bai, nu stiu sa joc, spuneti-mi ce sa fac", ma indoiesc ca cei din echipa incep sa te injure si nu te ajuta nimeni. Ca o concluzie, nu cei care sunt acolo trebuie sa iti dea indicatii, pentru ca multi sunt plini de nervi pana in momentul in care intri tu, deci tu trebuie sa fii ala care cere indicatii.


Asta cam așa e când întâlnești mulți dinăștea te cam saturi de ei, ori ieși ori incepi să jignești.

Chiar dacă nu aduce nimic nou jocului gen seturi sau o nouă misiune putea totuși să fie mai ok la aventuri și cum ziceai și tu să ai mai multe șanse să caștigi.

Puteți închide.
 

DeletedUser10117

Guest
@MARYO8 Eu m-am apucat de the west când nu erau aventurile iar acum numai am rabdarea aceea să învăț, am și alte treburi nu pot să stau 2-3 ore să învăț.

Asa cum ai invatat sa faci build pe duel sau fort poti sa inveti sa joci si aventuri,cum a spus si epigon,multi isi inchid chatul si fac cum ii taie mintea,este foarte gresit,te saturi sa vezi atatia oameni fara interes.
Este exact ca la o lupta de fort,ai acolo un coordonator care iti spune ce sa faci,daca faci cum te taie capul si acolo incepe lumea sa te injure sau sa te excluda din oras/alianta daca repeti greseala sau prostia
Asa si la aventuri exact ca la fort daca exista un jucator bun acela te indruma,dar aici trebuie sa spui "bai frate nu stiu sa joc haideti sa ma ajutati" ca jucatorii nu stiu cine e incepator la inceputul jocului,dar am dat de multi care spun "nu stiu frate sa joc" si cand le spui ce sa faca,ei fac ce le taie capul si e normal sa te injure lumea etc.

Prin urmare daca vrei sa inveti nu stai 2-3 ore,poti sa inveti din cateva aventuri,mai intai respecti ce spun cei experimentati ,treptat treptat te prinzi
 

odm

Cowboy
eu as propune sa fie 2 ligi (in genul forturilor), liga mare cu experimentati si liga mica pentru incepatori (cei ce nu se pricep si au nevoie doar pentru misiuni
 

DeletedUser8320

Guest
Cel mai bine la misiuni este sa ti se dea alternative

De exemplu sunt multe misiuni unde se cere sa lesini x nr de oameni sau sa castigi x nr de dueluri si acest lucru este foarte dificil pt cei aflati pe fort sau munci , de aceea cel mai bine la misiuni ar fi sa ti se dea alternative sa alegi ce vrei sa faci dueluri/aventuri/lupte de fort sau munci

Ar fi mult mai corect
 

Ciprian66

Trapper
eu as propune sa fie 2 ligi (in genul forturilor), liga mare cu experimentati si liga mica pentru incepatori (cei ce nu se pricep si au nevoie doar pentru misiuni
Liga de incepatori ar fi pustie 90% din timp si cu greu s-ar aduna 6 incepatori sa-si faca misiunile.
 

DeletedUser

Guest
eu as propune sa fie 2 ligi (in genul forturilor), liga mare cu experimentati si liga mica pentru incepatori (cei ce nu se pricep si au nevoie doar pentru misiuni

Nu stiu unde ai vazut tu mai multe ligi la fort, ca si acolo intra toti ... nepriceputii :D, doar ca numarul maxim de jucatori este mult mai mare. Daca ai 5 din 50 la un fort, e ok. Daca ai 2 din 4 la aventura, ai pierdut clar.
Insa ideea de a crea un alt criteriu de departajare, in afara de level, este foarte buna, dar destul de greu de implementat. Momentan se incearca echilibrarea echipelor in functie de level-ul din joc. Pentru a echilibra aventurile in functie de alte criterii, trebuie sa fie niste clasamente, sa se ia in calcul multe date (aventuri jucate, aventuri castigate, daune date, adversari lesinati etc). Pur si simplu e mult mai usor sa se adauge misiuni cu alegere multipla (cum a fost Fratii Wright) sau sa se lase asa, iar cei care vor sa faca misiuni, sa invete sa joace.
Cum a spus si Ciprian66, o eventuala liga a doua ar fi pustie. Doar daca nu se creaza un sistem mai complex, in care liga 1 are putine locuri, iar acolo exista posibilitatea de a retrograda in liga a 2-a sau de a promova in liga 1.
 

shotasto

Greenhorn
Propun sa se scoata aventurile de la misiuni, m-am saturat sa joc la aventuri pentru o amarata de misiune si sa nu castig. Pur si simplu nu le am iar oamenii imi tot zic ca-s clona. Nu mi se pare normal ca nu poti sa termini o misiune doar pentru ca nu stii sa joci la o aventura. Daca nu se poate macar sa se inlocuiasca " castiga o aventura" cu "joaca o aventura".

Avantaje: Scapa ceilalati jucatori de mine sau de altii ca mine.

Dezavantaje: Poate mai putin popularea aventurilor dar cine stie sa joace o sa joace in continuare.
mi se pare perfect normal sa ai alternative la misiuni sa faci si altceva decat sa te oblige sa joci aventuri. cine a inventat aventurile se le joace el cu toti ineptii si netotii. este de-a dreptul frustrant sa fii obligat sa joci aventuri. mai bine ma las de west decat sa joc aventuri!!!!!
 
Sus