Întrebări şi discuţii The West Wiki

  • Autor subiect DeletedUser12000
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Mda bn... yo am facut totul gresit... ca un jucator kare are nevoie de bani, am ales misiunea Mariei Roalstad care iti da 1400$ si nu trebe sa dai nimic...:mad:
Dar daca am toate cele trei bilete (1;2;3) si o cazma, cum arata pe site, nu pot primi Spada lui Hernandos??? :):roll:
 

DeletedUser19067

Guest
Mda bn... yo am facut totul gresit... ca un jucator kare are nevoie de bani, am ales misiunea Mariei Roalstad care iti da 1400$ si nu trebe sa dai nimic...:mad:
Dar daca am toate cele trei bilete (1;2;3) si o cazma, cum arata pe site, nu pot primi Spada lui Hernandos??? :):roll:

nu o sa mai poti s-o iei de la misiune.
singura solutie este s-o iei de la piata sau din cufar la fort
 

DeletedUser

Guest
sal am si eu o intrebare:
cand se face poker-ul pe bani:nesigur:??
sunt gata de facut banuti;)
vreau raspuns inapoi
 

DeletedUser7994

Guest
Wiki-ul il mai actualizati vreodata?
Are informatii de pe vremea lui Ceasca...fara pantaloni si curele.:roll:
Hai ca nu e greu,nu cade mana....stiu suntem romani si e tipic dar totusi....mai mult incurca incepatorii decat sa ii ajute:roll:.
PieS:eek:ricum majoritatea tutorialelor sunt facute de block si leviathan....voi doar ati dat copy&paste
.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7994

Guest
A trecut mai mult de 24h de la ultima postare deci pot sa fac double.
Pana la urma se mai ocupa cineva de wiki?Este eronat total 100%.:ras::ras:
 

DeletedUser7994

Guest
Pana la urma mai face-ti ceva cu wiki-ul sau l-ati dat d******i?Zice-ti si voi ceva sau va doare in cot?:roll:
 

DeletedUser5629

Guest
Nahara se ocupa de wiki din cate stiu eu.
Poate are alte treburi, oricum din cate stiu eu oricine se poate ocupa scriind "articole" si trimitandu-le ei sau lui pwg
 

DeletedUser5629

Guest
Wiki-ul il mai actualizati vreodata?
Are informatii de pe vremea lui Ceasca...fara pantaloni si curele.:roll:
Hai ca nu e greu,nu cade mana....stiu suntem romani si e tipic dar totusi....mai mult incurca incepatorii decat sa ii ajute:ro.
PieS:eek:ricum majoritatea tutorialelor sunt facute de block si leviathan....voi doar ati dat copy&paste
.

A trecut mai mult de 24h de la ultima postare deci pot sa fac double.
Pana la urma se mai ocupa cineva de wiki?Este eronat total 100%.:ras::ras:

Pana la urma mai face-ti ceva cu wiki-ul sau l-ati dat d******i?Zice-ti si voi ceva sau va doare in cot?:roll:

Wiki-ul poate fi "actualizat" sau "imbunatatit" de oricine de pe forum/joc, el fiind un "proiect public"
Oricine cu putina imaginatie sau timp liber poate ajuta la dezvoltarea lui.
 

DeletedUser

Guest
Wiki-ul poate fi "actualizat" sau "imbunatatit" de oricine de pe forum/joc, el fiind un "proiect public"
Oricine cu putina imaginatie sau timp liber poate ajuta la dezvoltarea lui.

oricine cu imaginatie? pai ori e un help ori e o adunatura de postari in care jucatorii isi dau cu presupusul despre joc? din cite am inteles eu la lansarea wiki, ideea a fost sa inlocuiasca help-ul oficial al jocului, facut de inno, adica de cei care dezvolta jocul. ce informatie mai credibila vrei despre joc? de ce sa am eu incredere in ce spune un jucator pe wiki?

inno a ales sa-si externalizeze serviciul, ca sa reduca costurile. dar in acelasi timp au redus si credibilitatea informatiilor din asa-zisul "wiki help site". ce si-au spus ei, de ce sa platesc eu un om angajat la inno, platit din banii inno, bani facuti din pepitele noastre, si sa mai platesc si traducatori in toate tarile ca sa traduca help-ul atunci cind trebuie actualizat? de ce sa ne mai batem noi capul sa le spunem jucatorilor despre joc (informatii veridice, nu presupuneri), de ex. despre cum se calculeaza salariul, cum creste motivatia etc., etc. ... mai bine nu mai platim nimic si lasam jucatorii sa munceasca pentru noi.

rezultatul, dupa cum am spus, e ca wiki e actualizat din an in paste, iar informatia continuta e neveridica si incompleta.

astia de la inno in loc sa actualizeze help-ul jocului cu tot felul de informatii care sa ajute jucatorii se tin de "infrumusetari" in joc, schimba grafica si coloreaza banderolele de git... modificari absolut inutile. nu-i inteleg pe-astia de la inno, parca nu mai nici un interes real fata de joc.

as mai spune si despre ideile propuse de jucatori: de ce trebuie eu, neplatit, si cu un job unde muncesc in fiecare zi (adica fara prea mult timp liber), sa le fac propunerile mura-n gura? si cu poze si cu infuentele in joc si toate cele? astia de la inno pe ce naiba isi iau banii? doar sint angajati full time la inno, iar jobul lor este sa lucreze la joc. e ca si cum eu as aduce pe cineva sa lucreze pe gratis in locul meu iar eu incasez toate beneficiile muncii prestate de celalalt... normal ar fi ca jucatorii doar sa schiteze in citeva cuvinte ideile iar inno sa le ia si le gindeasca in detaliu, ca ei stiu mai bine ce influente apar in joc si stau 8 ore in fata calculatorului avind exact acest job pentru care sint platiti: sa dezvolte jocul. din nou, nu-i inteleg deloc...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5629

Guest
oricine cu imaginatie? pai ori e un help ori e o adunatura de postari in care jucatorii isi dau cu presupusul despre joc? din cite am inteles eu la lansarea wiki, ideea a fost sa inlocuiasca help-ul oficial al jocului, facut de inno, adica de cei care dezvolta jocul. ce informatie mai credibila vrei despre joc? de ce sa am eu incredere in ce spune un jucator pe wiki?

inno a ales sa-si externalizeze serviciul, ca sa reduca costurile. dar in acelasi timp au redus si credibilitatea informatiilor din asa-zisul "wiki help site". ce si-au spus ei, de ce sa platesc eu un om angajat la inno, platit din banii inno, bani facuti din pepitele noastre, si sa mai platesc si traducatori in toate tarile ca sa traduca help-ul atunci cind trebuie actualizat? de ce sa ne mai batem noi capul sa le spunem jucatorilor despre joc (informatii veridice, nu presupuneri), de ex. despre cum se calculeaza salariul, cum creste motivatia etc., etc. ... mai bine nu mai platim nimic si lasam jucatorii sa munceasca pentru noi.

rezultatul, dupa cum am spus, e ca wiki e actualizat din an in paste, iar informatia continuta e neveridica si incompleta.

astia de la inno in loc sa actualizeze help-ul jocului cu tot felul de informatii care sa ajute jucatorii se tin de "infrumusetari" in joc, schimba grafica si coloreaza banderolele de git... modificari absolut inutile. nu-i inteleg pe-astia de la inno, parca nu mai nici un interes real fata de joc.

as mai spune si despre ideile propuse de jucatori: de ce trebuie eu, neplatit, si cu un job unde muncesc in fiecare zi (adica fara prea mult timp liber), sa le fac propunerile mura-n gura? si cu poze si cu infuentele in joc si toate cele? astia de la inno pe ce naiba isi iau banii? doar sint angajati full time la inno, iar jobul lor este sa lucreze la joc. e ca si cum eu as aduce pe cineva sa lucreze pe gratis in locul meu iar eu incasez toate beneficiile muncii prestate de celalalt... normal ar fi ca jucatorii doar sa schiteze in citeva cuvinte ideile iar inno sa le ia si le gindeasca in detaliu, ca ei stiu mai bine ce influente apar in joc si stau 8 ore in fata calculatorului avind exact acest job pentru care sint platiti: sa dezvolte jocul. din nou, nu-i inteleg deloc...
Astia de la inno de unde isi iau banii?
Nu ai observat, ca orice joc Free to play, are MEREU o optiune premium, care poate fi obtinuta doar cu bani?
De aici vine salariul celor de la Inno.

Chiar daca nu primeau nimic, de multe ori, (Un exemplu personal), eu fac un lucru doar pentru a vedea cat de departe pot ajunge, chiar daca nu voi ajunge sa folosesc acel lucru, vreau sa vad cat de mult il pot evolua pana intr-un punct in care ma voi plictisi si voi lasa pe altcineva sa descopere ceva nou din "capodopera" mea.

Oricum, Wiki este updatat din an in pasti, deoarece nici macar JUMATATE din utilizatorii care joaca the-west, nu stiu de existenta lui, de ce sa faci ceva pt cineva care habar n-are de existenta lui?
Wiki ar trebui sa fie un "ghid" pentru jucatori.

Oricum, se pare ca don' Aurica se ocupa mai nou de wiki, sa speram ca isi face treaba calumea.
 

DeletedUser

Guest
daca se ocupa un admin sa actualizeze wiki, atunci e bine... as dori ca "domnul aurica" sa actualizeze si realizarile/reusitele introduse la v1.32, cu informatii din sursa sigura, de la inno. ca inno a dat-o inainte cu implementarea [cu bug-uri] a realizarilor si a lasat help-ul balta.

as vrea sa stiu si eu, din sursa sigura:
- cite reusite sint in total.
- cite puncte valoreaza fiecare reusita.
- cum se obtine fiecare reusita in parte, mai ales cele pentru cre nu e foarte clar cum se obtin.

ca sa-mi fac si eu o idee cam cit valoreaza fiecare grupa de activitati in joc si sa ma axez pe cele care-mi dau cele mai multe puncte.

uite, am doua nedumeriri:
1. reusita "Cind ma gindesc la impozite" spune ca trebuie sa ai 1 mil $ in banca. cred ca multi si-au dat seama ca e un neadevar. reusita se obtine daca platesti taxe de 1 mil $ (de ex. prin depuneri la banca)!

si acum vine nedumerirea mea: presupunind ca eu depun banii intr-o banca straina, cu 20% taxe, inseamna ca pentru a plati 1 mil $ taxe in total trebuie sa string mai intii 5 mil $ (da, ati citit bine, 5 milioane de dolari)! din calcule si experienta stiu ca nu poti cistiga mai mult de 7000$ in medie pe zi chiar si cu recompense si vinzari la piata. rezulta ca pentru a stringe 5 mil $ ai nevoie cam de 714 zile, adica de aproape 2 ani!!! si dupa tot chinul asta primesti 100 de puncte de realizari!!!

2. reusitele "Somnoros" si "Chirias pe termen lung" se actualizeaza cu valoarea secundelor pe care le dormi dar numai daca iti faci somnul intreg de 8 ore (sau 6 ore la forturi, dar nu sint sigur, ca nu am fort ca sa stiu). daca intrerupi somnul inainte de 8 ore (sau 6 ore) timpul dormit nu ti se ia in considerare. pai cine e timpit sa doarma intr-una, fara sa faca altceva (munci, dueluri, batalii etc.) ca sa ia doar 320 de puncte de realizari!?

ca prima paranteza, se pare ca s-a prins si inno ca timpul este afisat in secunde in loc de zile si de numar de ori si va face corecturile la v1.33.

ca a doua paranteza: eu nu inteleg cum un update este dezvoltat (calculat pe hirtie, de exemplu), este testat pe beta si apoi este pus in circulatie pe lumile de joc iar un update mai tirziu se afla ca exista o multime de bug-uri cu update-ul respectiv? cum a primit versiunea respectiva OK-ul pentru implementare (ca sa nu mai vorbesc de dezvoltarea, implementare si urmarirea unui sistem de calitate a "productiei" conform cu ISO - nici nu cred ca sint certificati).

vreau sa stiu de la sursa (admini, inno) daca ce am spus eu mai sus despre reusitele mentionate sint timpenii de mine inventate sau chiar asa s-a vrut sa fie. daca eu o sa public miine pe wiki informatiile de mai sus (e un proiect public, deh!) afirmatiile sint veridice sau nu?

cred ca "echipa tinara si dinamica" de la inno e cam cu capul in nori, au aruncat pe piata niste realizari fara sa le gindeasca prea mult... se cam duce de ripa "precizia germana", nu prea mai sint ce-au fost odata...
 
Ultima editare de un moderator:

Elmer Fudd

Rabbit Killer
Trebuie sa depui 1 milion curat in banca, deci 1 mil + taxe practic (in cate transe vrei tu), nu 5 mil. Depusul cu pepite nu functioneaza, doar cel in banca, oricare ar fi aceasta. Si nu, chestia asta nu mi-a scris-o inno pe hartie, am dedus-o simplu singurel. Sunt 3 categorii de playeri : 1. pasionati, destul de inteligenti, care isi pot da seama singuri cum functioneaza diversele actiuni si features din joc (putini la numar), 2. Care ar vrea totul mura in gura, inclusiv formule si daca se poate si un ghid de la developeri care sa le explice pas cu pas cum sa faca ei nivel 120 in 3 luni si cum sa puna tintele la duel (ceva mai multi la numar), 3. Jucatori pe care nu-i intereseaza asa mult aspectele tehnice, care isi vad de joc cum se pricep ei mai bine si doar se distreaza (cei mai multi). Acum parerea mea cat mai obiectiva : Daca unii dintre voi sunteti asa tipicari si matematici incat uitati ca e un simplu joc de browser cu plusurile si minusurile sale si va credeti la Boeing proiectand avioane cu reactie, altii nu au nevoie de rafturi intregi de manuale ca la sah sau bridge, chiar jocul in sine nu are nevoie de asa ceva pentru a fi jucat optim. Mereu va fi ceva mai slab balansat, mereu ceva nu tocmai in totalitate explicat, mereu mai mult sau mai putin random... obisnuiti-va cu asta, nu se va schimba niciodata, indiferent de jocul online respectiv sau de developerii acestuia, punct. Directia inno ? Update-uri diverse, mai bune, mai rele, mai consistente sau nu, pt a aduce mereu ceva de facut sa nu va plictisiti. Cat despre cerintele exagerate sau negandite, modificate in urmatorul update sau buguri neverosimile patchuite si raspatchuite dupa teste ici si colo, sunt perfect de acord cu tine... nu le-am inteles nici eu mecanismul si logica :ras:
 

DeletedUser5629

Guest
daca se ocupa un admin sa actualizeze wiki, atunci e bine... as dori ca "domnul aurica" sa actualizeze si realizarile/reusitele introduse la v1.32, cu informatii din sursa sigura, de la inno. ca inno a dat-o inainte cu implementarea [cu bug-uri] a realizarilor si a lasat help-ul balta.

as vrea sa stiu si eu, din sursa sigura:
- cite reusite sint in total.
- cite puncte valoreaza fiecare reusita.
- cum se obtine fiecare reusita in parte, mai ales cele pentru cre nu e foarte clar cum se obtin.

ca sa-mi fac si eu o idee cam cit valoreaza fiecare grupa de activitati in joc si sa ma axez pe cele care-mi dau cele mai multe puncte.

uite, am doua nedumeriri:
1. reusita "Cind ma gindesc la impozite" spune ca trebuie sa ai 1 mil $ in banca. cred ca multi si-au dat seama ca e un neadevar. reusita se obtine daca platesti taxe de 1 mil $ (de ex. prin depuneri la banca)!

si acum vine nedumerirea mea: presupunind ca eu depun banii intr-o banca straina, cu 20% taxe, inseamna ca pentru a plati 1 mil $ taxe in total trebuie sa string mai intii 5 mil $ (da, ati citit bine, 5 milioane de dolari)! din calcule si experienta stiu ca nu poti cistiga mai mult de 7000$ in medie pe zi chiar si cu recompense si vinzari la piata. rezulta ca pentru a stringe 5 mil $ ai nevoie cam de 714 zile, adica de aproape 2 ani!!! si dupa tot chinul asta primesti 100 de puncte de realizari!!!

2. reusitele "Somnoros" si "Chirias pe termen lung" se actualizeaza cu valoarea secundelor pe care le dormi dar numai daca iti faci somnul intreg de 8 ore (sau 6 ore la forturi, dar nu sint sigur, ca nu am fort ca sa stiu). daca intrerupi somnul inainte de 8 ore (sau 6 ore) timpul dormit nu ti se ia in considerare. pai cine e timpit sa doarma intr-una, fara sa faca altceva (munci, dueluri, batalii etc.) ca sa ia doar 320 de puncte de realizari!?

ca prima paranteza, se pare ca s-a prins si inno ca timpul este afisat in secunde in loc de zile si de numar de ori si va face corecturile la v1.33.

ca a doua paranteza: eu nu inteleg cum un update este dezvoltat (calculat pe hirtie, de exemplu), este testat pe beta si apoi este pus in circulatie pe lumile de joc iar un update mai tirziu se afla ca exista o multime de bug-uri cu update-ul respectiv? cum a primit versiunea respectiva OK-ul pentru implementare (ca sa nu mai vorbesc de dezvoltarea, implementare si urmarirea unui sistem de calitate a "productiei" conform cu ISO - nici nu cred ca sint certificati).

vreau sa stiu de la sursa (admini, inno) daca ce am spus eu mai sus despre reusitele mentionate sint timpenii de mine inventate sau chiar asa s-a vrut sa fie. daca eu o sa public miine pe wiki informatiile de mai sus (e un proiect public, deh!) afirmatiile sint veridice sau nu?

cred ca "echipa tinara si dinamica" de la inno e cam cu capul in nori, au aruncat pe piata niste realizari fara sa le gindeasca prea mult... se cam duce de ripa "precizia germana", nu prea mai sint ce-au fost odata...

Cred ca si tu poti actualiza wiki-ul fara nicio problema.
Daca nu iti place ce face Inno, poti oricand sa iti faci tu o companie, sa inveti niste tag-uri html si niste balarii de php/mysql si sa iti faci tu jocurile.
 

DeletedUser

Guest
ha! a iesit Elmer de la naftalina...

Trebuie sa depui 1 milion curat in banca, deci 1 mil + taxe practic (in cate transe vrei tu), nu 5 mil. Depusul cu pepite nu functioneaza, doar cel in banca, oricare ar fi aceasta. Si nu, chestia asta nu mi-a scris-o inno pe hartie, am dedus-o simplu singurel.

imi pare rau, dar nu ai dreptate. nici eu nu am avut dreptate in primul post, pentru ca am denaturat intentionat informatia, pentru:
- a verifica daca exista informatii corecte din surse sigure (admini, inno) referitoare la realizarea respectiva. se pare ca nu exista...
- pentru a demonstra ca un proiect de help de tipul wiki (actualizat de si cu jucatori) nu este veridic. daca oricare dintre noi doi am fi postat informatia asta pe wiki, am fi gresit amindoi.

realizarea respectiva este asa:
- suma creste numai cu banii depusi in banca orasului propriu, mai putin taxele. ex.: daca depui 1000$ cu 2% taxe in banca orasului tau, suma la realizarea "Cind a gindesc la impozite" creste cu 1000$-2%*1000=980$.
- banii depusi cu pepite nu se iau in considerare (doar aici ai dreptate).
- banii depusi intr-o/printr-o banca straina (din alt oras) nu se iau in considerare, indiferent daca esti sau nu membru al unui oras (daca esti calator - adica nu ai oras - toti banii pe care ii depui la orice banca nu iti sint luati in considerare). deci nu e "oricare banca".

pentru mine aceste aspecte sint importante pentru ca e foarte greu sa stringi 1 mil $ (minimum 5 luni) si sa iei teapa cind ii depui... desi, pentru 100 de puncte de realizare n-ar trebui sa-ti para rau prea mult.

asa ca eu tot astept ca inno/adminii sa publice pe wiki toate informatiile legate de realizari. desi cred ca o sa fie cum e vorba aia: "astepti mata', dar astepti degeaba..."
 

Elmer Fudd

Rabbit Killer
Nici tu nu ai dreptate cu taxele cand calculezi procentajul :whistle: Exemplu - depune 2000 $ sa zicem (sau ce suma mai rotunda vrei pt a fi mai clar) intr-o banca straina unde taxa afisata e 20%. Platesti 400$ taxa cumva ? Nu cred... platesti 334 $. Acum calculeaza 20% din 334... iti da ~66. Aduna 66 la 334, iaca 400. Tu esti cu matematica, iti las placerea sa descoperi formula magica :ras: Cu nefunctionatul milionului de coco in banca straina nu am testat sau nu am observat... vedem la update daca asa trebuia sa fie de la inceput.

EDIT : si intelegeti pt totdeauna : ADMINII NU DETIN INFORMATII despre formule, realizari, alte dedesubturi ale jocului and so on... avem o interfata web based f bine optimizata pt fraude, plina de loguri ale diverselor actiuni, posibilitate de dat obiecte si cam atat. Orice raspuns primit in tickete ce vizeaza intrebari de gameplay este dat din experienta si testele administratorului (cel putin in cazul meu, ca nu sunt purtatorul de cuvant al nimanui, poate alti colegi fac spiritism, incantatii, pt a afla raspunsuri, in orice caz nu le da inno).
 
Ultima editare:

DeletedUser5629

Guest
Pai pe langa aia un milion ar mai trebui vreo 20k sau chiar mai mult pentru taxe... o porcarie curata intradevar.
Asta e sistemul, poti oricand sa trimiti mesaj unui developer si sa ii lamuresti si pe ei cum ar trebui sa fie lucrurile.
Nu am ajuns pana la un milion, dar dl "comerciant ciumeg" sau cum s-a autointitulat pe nu stiu care lume, cred ca a ajuns.
 
Ultima editare de un moderator:

Elmer Fudd

Rabbit Killer
Dl comerciant ciumeg nu a ajuns la 1 mil pe L5, a mai cheltuit, remuneratie mica, etc. Dar pe arizona a ajuns la 2 mil, a doua oara... deci se poate :whistle:
 

DeletedUser5629

Guest
Dl comerciant ciumeg nu a ajuns la 1 mil pe L5, a mai cheltuit, remuneratie mica, etc. Dar pe arizona a ajuns la 2 mil, a doua oara... deci se poate :whistle:

Pana la urma ce ai zis mai sus nu are nicio treaba cu wiki (offtopic :razz:)
Se poate ajunge la milion usor, te bagi pe comert, ce gasesti la negustor vinzi cu preturi cu multe zerouri, mai dai si la mina de argint, si in 3-4 luni esti milionar :)
 
Sus