8 Martie

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

odm

Cowboy

1583403652061.png


Pentru mama


Mici sau mari, ne amintim cu nostalgie primul ghiocel pe care l-am daruit mamei, dar mai ales zambetul ei cald si ochii gata sa lacrimeze. Ce cadou i-ati face mamei de 8 martie?
Vom premia cele mai frumoase cadouri de ziua mamei (versuri, proza, imagini)

Modalitate de desfasurare:
Echipa va alege 3 castigatori pe care ii va premia cu 300 oup.
Se va acorda inca un premiu surpriza pentru una dintre postari aleasa de echipa.
Periaoda de desfasurare a concursului: 5-9 martie 2020
Anuntarea castigatorilor: 10 martie 2020


Conditii de participare:
Fiecare jucător poate participa la concurs cu o singură postare originala.
Daca detineti mai multe conturi veti putea participa cu unul singur.

Modalitatea de revendicare a premiilor va fi comunicată odată cu anunţarea câştigătorilor.
Postările trebuie să respecte regulamentul forumului si al jocului.
 

Moonlight

Greenhorn
Astazi imi amintesc cu bucurie in suflet momentele petrecute cu mama mea. Desi, cand eram mici noi nu aveam casa, tata ne a lasat pe amandoi inainte sa ma nasc, am crescut singur, doar eu cu mama.. Imi amintesc cu greu momentele iernilor grele, in care zapada si gerul parca ne intra in suflete si oase, dar cand ma tinea strans la pieptul ei parca nimic nu ma putea atinge... Era 8 martie, afara era o.ploaie torida, si o ceata naucitoare, noi dormeam pe strada incercand sa ne adapostim... m am trezit inaintea ei in acea zi pentru prima oara, am vrut sa i fac o surpriza.. am traversat strada incercand sa fur o floare dintr o gradina, era o intersectie destul de periculoasa.. fara semne sau semafoare... gasisem o floare in gradina unei case, am rupt o si am strigat cu toata forta.. MAMA .. MAMA si tineam floarea sus aratandui o, ea se trezise si zambind a vrut sa ajunga la mine.. in acel moment din pacate s a auzit un zgomot asurzitor de accident... nu am putut vedea nimic din cauza cetii, am alergat intr un suflet sa vad ce s a intamplat... cand am ajuns, mama fusese lovita de un gip care gonea pe strazi.. auzeam sirenele smurdului cum tipa, incercand sa mi salveze mama.. din pacate nu au reusit.. in acel 8 martie a fost ultima oara cand mi am vazut mama...
Vezi ca ai postat de pe doua conturi.
 

-Sunlight-

Greenhorn
SARUTMANA MAMA
De -Sunlight-


Sarutmana mama...
Mereu in pieptul meu vei fi,
Tot ce ai putut, mi ai dat si mie,
Tot ce sunt, am fost, voi fi,
Ti se datoreaza tie.

Tu m ai invatat sa cred,
Sa sper, sa iert, si sa nu mint,
Increderea-i un lucru subred,
Dac-o pierzi devii absent.

Mereu pretuim ce pierdem,
Mereu dupa ce pierdem, pretuim,
Mai bine sa traim.. in tandem,
Mai bine ce avem, sa iubim.

Dar astazi e despre tine,
Cum mai esti.. imi poti vorbi ?
Astept un semn, orice.. si maine,
Eu mereu, promit, te voi iubi.

Stiu ca n auzi, nu vezi, dar poate simti,
Iti transmit ceva ceresc,
Ai fost, vei fi si inca esti,
Mama mea.. si
te iubesc!
 

Atașamente

  • BUC120-Buchet-cu-35-de-trandafiri-galbeni.jpg
    BUC120-Buchet-cu-35-de-trandafiri-galbeni.jpg
    872,9 KB · Vizualizări: 4
Ultima editare:

Moonlight

Greenhorn
Mi-amintesc parcă a fost ieri...

În ușă m-aștepta râzând,

O strâng în brațe, prind puteri

Și-i sărut chipul ei cel blând.



Era o zi de sărbătoare,

Îi luasem cea mai roșie floare.

Intru în casă, iar pe pat,

Îl văd pe tata, întins, beat.




Pe cearșaf o pată mare,

Sângele curgea șiroaie.

Mă uit cu groază, către ea.

"-Am scăpat", spunea.Țipa.




"-Ce-ai făcut mămica mea...?"

Întreb cu glas tremurat.

Și-mi răspunde că ceva...

Că ceva s-a întâmplat.




S-au certat și el furios

A luat ceva de pe jos

Și spre ea a aruncat

Și a nimerit-o în cap.




"Fata mea, m-am apărat.

Era furios și beat!"

Am înțeles atunci oftând

Și aveam în cap un singur gând.





După discuții am decis

Că vom păstra acest secret.

Mama pe tata l-a ucis

Fără urmă de regret.






De atunci, în miez de noapte

Văd în casă soli de moarte.

Ceasul bate neîncetat

Mama a căzut la pat.




În trei ani s-a curățat

Eu din casă am plecat

Dar în pământ...nu ați uitat

A rămas tata...îngropat
.:njub:
 
Ultima editare:

DeletedUser26891

Guest
Mama –cel dintâi cuvânt rostit. Chiar dacă nu ați spun asta tot timpul și nu sunt aproape de tine mama vreau sa ști ție ca ați datorez tot ceea ce eu am și ceea ce sunt azi. Tu mi-i dat naștere, m-ai crescut și m-ai învățat sa iubesc. Nu exista cuvinte care sa te poată descrie! Te iubesc, mama! La multi ani!
 

DeletedUser27067

Guest
Data de 8 martie este o zi foarte specială în care ne prețuim mai mult mamele decât de obicei, deși ar trebui să le prețuim la fel de mult în fiecare zi. Mamele sunt cele care ne-au dat viață și cele care, pe lângă cele 9 luni de chin și dureri, a îndurat toate greutățile bunei noastre creșteri și a nevoilor pe care le-am avut atunci când nu eram conștienți de ce se întâmplă în jurul nostru. Acum că suntem conștienți (majoritatea dintre noi poate având deja familii și copii, dar și din experiențele rudelor care au ajuns la acest nivel) trebuie să ne arătăm respectul și mulțumirea pe care le-o purtăm părinților noștri și în special mamelor pe cât putem noi de mult, dar mai ales cu aceste ocazii speciale precum ziua de 8 martie. Sunt mulți oameni care, din păcate, nu mai au posibilitatea de a mai face un cadou mamelor lor, iar noi, probabil, suntem prea delăsători uneori și nu apreciem ceea ce avem pe cât de mult ar trebui să o facem!
La mulți ani tuturor mamelor și femeilor și mulțumim pentru tot ce faceți pentru noi!
 

Emeer

Gunman
Mă uit cu nostalgie printre amintirile cu mama, zâmbind și bucurându-mă că am primit un dar atât de ales de la Dumnezeu. Iată că o văd intrând în casă și-mi zâmbește cald, spunându-mi că i-a fost dor de mine. Când suntem copii depindem mult de ea, apoi crescând ușor ușor o îndepărtăm, deoarece acest amplu complex numit societate ne face să intrăm într-o rutină zilnică...însă în fiecare an de cel puțin 4 ori ne aducem aminte de ea și o vizităm, indiferent de locul în care aceasta se află. Mama poartă mereu un carnețel cu ea, în care pe lânga rânduri pline de iubire și amintiri se regăsește și o poezie pe care a scris-o fiul ei, adică eu, la 10 ani, nu am fost niciodată un mare poet, deși mulți apreciază poeziile mele, însă în poezie îmi pun sufletul....
Poezia scrisă acum 18 ani sună cam așa:
Scumpa mea mamă, azi de ziua ta,
Ce dar ti-as putea oferi ?
Pentru tine mama mea, mi-aș da viața, împletită cu-o cununa de trandafiri.
Astăzi mama mea, îți doresc " La mulți ani binecuvântați "!
Si cu toată dragostea, vreau ca să mă ierți, pentru toate lucrurile prin care te-am supărat,
Îmi asum sunt vinovat.
În încheiere nu am uitat, mămica mea, ca ești și femeie,
Și o să-l rog pe Bunul Dumnezeu,
Ca de 8 martie, Să-ți dăruiască tot ce-ți doresc eu.
 
Mama, mother, mère
Mama, un o ființă unică în lume, indiferent de limba vobită, „mother” în engleză, „mère” în franceză, „madre” în italiană sau orice altă limbă vorbită pe această planetă, este același și definește persoană dragă tuturor oameniilor de pe planetă. Ființa ce ne-a dat viață tuturor, prima persoană pe care am privit-o încă de la naștere, primul cuvânt rostit de majoritatea copiilor.
În această zi specială pentru mamele noastre dragi, un „La mulți ani!” sau „Te iubesc mamă” și un buchet mare de flori dăruit din inimă face ziua mamei să fie una de neuitat. Desigur aceste lucruri le putem spune zilnic, însă astăzi 8 Martie e ziua lor specială.
Cu alte cuvinte fiți alături de mamele voastre(și de tați:lol:) și faceți-o mândră de voi !

Te iubesc mult mamă!
I love you so much mom !


 

DeletedUser26670

Guest
Desi am 35 ani, mama este si va ramane o fiinta magnifica care a fost si va fi mereu alaturi de mine indiferent de ce prostii as face. Fiind departe de ea si pentru ca o vad de 2-3 ori pe an si atunci cateva zile cred ca cel mai frumos cadou pe care as putea sa il fac mamei mele ar fi o cina la un restaurant elegant in care sa fim doar noi 2, sa depanam amintiri si sa pot sa ii spun tot ce am avut pe suflet de-a lungul anilor si nu am avut curaj sa ii spun in fata sau la telefon.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus