Amintiri, anecdote..

vladdutu7

Gold digger
Bună ziua tuturor.

Nu știu dacă mai există vreun subiect asemănător, deoarece spre rușinea mea, după atâția ani de the-west abia acum de când cu evenimentul aniversar m-am atins de forum. În această rubrică aș dori să vă propun o temă specială, să mai lăsăm deoparte certurile și să ne descrețim frunțile puțin cu anecdote, povestiri din lunga experiență a fiecăruia pe acest joc. Bineînțeles puteți să povestiți orice considerați voi important.

Încep eu:

Era toamna anului 2009, recent întors cu părinții din Spania din cauza crizei economice din acea perioadă. Elev de clasa a 5-a am fost invitat acasă la un coleg, bineînțeles ca să ne jucăm pe calculator. Intru în casă, în stânga văd o cameră care părea a fi o sufragerie, un birou în ea și așezat la el un om de circa 2m de înălțime care tot schimba de pe un tab pe altul. Se juca 2 jocuri unul era ikariam, care nu prea m-a atras și celălalt, da ați ghicit, the-west. Îl întreb pe Alex, ce se joacă tatăl lui și-mi spune că și el are cont pe acest joc. Îl rog să-mi arate și mie cum se joacă și de atunci a început experiența mea pe acest minunat joc.
Id-ul este același din primul moment, nu mi s-a părut corect față de eu cel din trecut să-l schimb, iar lumea pe care am început a fost cea cu numărul 4. Fiind copil, încercam să fac totul ca la carte, citeam tot, misiunile cap coadă. Eram în oraș cu colegul meu, pe atunci el juca sub numele de alexutzu777, poate și de acolo mi-am pus și eu așa cu diminutiv, nu știu ce să spun. Cu timpul, el s-a lăsat, tatăl lui la fel, dar eu am rămas pe acest joc, mă pasiona, îmi plăcea, era ceva diferit pentru mine care eram obișnuit doar cu playstation sau tipicile console pe care le cumpărai din târg și aveai dischete cu 999 jocuri, dar de fapt erau vreo 5 maxim. Îmi aduc aminte, că era primăvară și reușisem să ajung aproape de nivel 50, pentru cine își aduce aminte, mai ales pentru un copil nu era așa ușor să faci nivelul ăla pe vremea când nivelul maxim era 99. Bine revenim la poveste, era miercuri, mă chinuisem enorm, nu știam cum să fac cu Billy, cu inelul lui Kate, dar știam că există o misiune ”secretă”, care-ți dădea o armă super puternică ”Belle Star Derringer”, pe atunci obiectul suprem pentru mine. Noroc cu primarul din orașul meu, care tare-mi pare rău că nu-mi aduc aminte ce username avea, m-a ajutat să-l procur. Nici nu vă puteți imagina ce era pe capul meu, profilul era plin de dueluri, mă simțeam mândru că puteam da daune de 90+, eram cel mai fericit... Mă opresc aici ca să continui în alt moment

Sper să nu deranjeze pe nimeni această propunere și sper cât mai mulți să intrați și să încercați să vă deschideți tuturor.

Cu drag,
vladdutu7
 

xD3MEnTu

Trapper
Nu mai tin mintea anu da stiu ca prima data am vazut jocul in ora de informatica, un baiat se juca acolo fara sa stie prea multe despre joc doar sa piarda timpul, calculatoarele de informatica de la aceea vreme nu duceau prea mult si te jucai ce puteai daca mergea si nu se bloca. Din lipsa de ocupatie am incercat sa intru si eu m am jucat cateva minute si am iesit nu era un joc in care puteai face prea multe doar munci si misiuni. incepusem sa intru zilnic cateva minute de la calculatorul personal sa dau la munca si sa ies imi aduc aminte ca thewest facea reclama la ikariam si am inceput sa joc asa usor usor am inceput sa uit sa intru pe the west dar stateam toata ziua pe ikariam atat cat imi permitea timpul si nu eram la scoala, am jucat o perioada faceam armata si atacam jucatorii de pe insula o perioada a fost frumos pana din lipa de activitate server ul a introdus nu mai imi amintesc termentul dar ceva aproape de migrare pe alte lumi de joc. Migrarea a venit cu o tzeapa mare imprastiindu mi coloniile la 12h distanta una de alta cine ar juca asa ceva, adevaru e ca de atunci inno iincepuse cu magarii si cu variante de pay4win rusine sa le fie. M am autoreprofilat la thewest pe care nu il gasisem la fel cum era atunci cand m am lasat aparuse munci noi ca de exemplu negustor ambulant la care incepusem sa dau la ora, intr o zi un var a venit la mine a vazut jocul si a inceput si el sa joace iar in cateva zile devenise un impatimit visa noaptea ca gasea la negustor iteme rare sau cu aura. Tin minte ca din cauza ca statea de dimineata pana seara cu ochii in joc parintii il pedepsise a avut mare noroc cu mine ca stateam la distanta de o strada si avea timp sa vina in fiecare ora si sa verifice ce a mai gasit atunci nu erau seturi cum sunt acuma toti foloseam iteme normale dar asta a durat cativa ani ca apoi s a inceput cu piata primul event primele iteme seturi si asa mai departe nu mai zic ce tzepe s au dat si cati copii suparati si au sters contul din cauza ca au fost pacaliti.
Cine avea un magar se stia ca e pepitar
 

Dagon96

Trapper
Prima mea experiență cu the westul a fost în toamna anului 2013. Un coleg de clasă din liceu juca și mi-a propus să mă apuc și eu că avea nevoie de ajutor la nu mai știu ce. M-am apucat cam cu reticență după ce mi-a trimis link pe facebook și am început să joc. Eram probabil clasa a 10-a pe atunci. M-am apucat pe cea mai nouă lume, care pe atunci era Hawaii. Nick-ul colegului meu îl țin încă minte, era ben wolf. Nici nu cred că mai există contul până acum.
Încă țin minte eventul care s-a derulat chiar pe atunci, Oktoberfest, la care a picat setul Bavarez. Îl țin minte cu precizie și pentru mine era mare lucru că l-am câștigat pe tot.
Ce vremuri.
Creșteam încet de tot pe atunci, și încercam să duelez și să mă duc la toate bătăliile de fort :)
Deja prin noiembrie a început și lumea Indiana și am început să joc pe 2 lumi concomitent.
Din păcate, cum nu există reclamă de niciun fel la joc să atragă playeri noi, nu cred că va veni vreo generație nouă să continue să joace west. Mai prindem noi levelul 250? :)
 
Ultima editare:

Emeer

Gunman
Howdy cowboys si cowgirls !
Inca din copilaria mea eram mare fan al Westului salbatic, al indienilor, al celor mai legendari gunmans si altele asemenea. De la diverse expeditii, la campanii militare, la revolte si altele, toate acestea ma pasionau.
Mare iubitor al jocurilor si al strategiei am jucat o buna perioada triburile ( ca joc in browser ), iar mai apoi, pe vremea in care aveam un sef, stand pe pc dupa un task indeplinit la job, am dat de o reclama la TW. Cand am intrat, tin minte ca era o singura lume ( l1 ), am facut un cont, pe vreme aceea era ceva gen https://play.the-west.biz/game.php# - mai clasic si mai hardcore :lol:.
Mare iubitor si de aventuri am ajuns la capatul lvl-ului(99), cu toate obiectivele si astfel usor usor am cam ramas si fara chef.
Am jucat pe l1 - 4 mai serios si cu timpul odata cu l9 ( arizona ), am ales un alt stil de joc. Cred ca pe atunci a fost o mare competitie, atat intre buni prieteni, cat si intre cunostinte. Timpul a trecut, lvl-ul a crescut, misiuni si eventuri au tot fost. Am ramas nostalgic si cu dor de TW, prin 2014-2015 parasind acest joc, lasand totusi in locul meu un om destoinic si cu chef de joc. Poate parea un lucru ilegal faptul ca mi-am transferat "memoria" ( contul ) unui nou jucator, dar era pacat de munca facuta, ca sa fie stearsa de timp. Am revenit la cateva luni distanta cu un nou nume, dar nu am stat prea mult, curand primind o oferta de dezvoltare personala ce mi-a ocupat timpul personal pentru 3-4 ani. In 2019 odata cu revenirea mea in tara, la o bauta cu un prieten vechi, fost jucator si administrator in cadrul jocului, depanand amintiri de pe TW, am zis sa revin si la inspiratia lui, si din lipsa de memorie fata de contul vechi ( cel de 2-3 luni ), am zis sa-mi fac un nou inceput, totodata testand caracterele playerilor mai vechi si noi. Cand am revenit totul era aproape nou, iteme, misiuni, lvl....wow ce minunatie, oct 2019 - oct 2020 - a fost destul de plin. Dar dupa 2020, iar plictiseala. Acum pe joc nu stiu cat mai raman, insa vreau sa le multumesc atat acelor primi prieteni cunoscuti acum aproape 15 ani, cat si acelora de acum aproape 4 ani. Imi cer iertare fata de acei prieteni, pe care de multe ori poate i-am suparat ! Am strans un adevarat pomelnic cu oameni faini si de treaba vechi sau noi pe TW, oameni care m-au tinut pe acest joc.
In prezent joc pe unde se poate, dar baza ramane unde am revenit ( NY ), dar imi iubesc atat prietenii de pe l1, arizona, hw, indi, ny cat si de pe lumea noua. Si pe frumoasa doamna de pe beta, se stie ea.;)
Povesti ar fi multe de spus, am destule adunate doar din 2019, dar si o colectie intreaga de la inceputuri, dar astea cu o alta ocazie.
Ma gandeam sa fac rapid un site-gratuit in care sa fie o gazeta ( din pacate nu stiu multe legat de premii ), asa ca daca sunt doritori de interviu, sa-mi lase un pm sau o telegrama, pe oricare dintre lumile pe care activez. Nu vreau sa se piarda o munca atat de frumoasa a gazetei.
TW - ul este un loc frumos atata timp cat ne lasam egoismul in urma altfel ne trezim ca billy the kidimages.jpeg
Ne vedem pe joc ! Sayonara !:boone::blink::avent:
 
Sus