Atlusny craft

DeletedUser

Guest
Ok, in primul rand nu este vorba despre Minecraft! In al doilea rand, chiar daca aici este vorba despre desene si GFX, consider ca acest topic isi are mai bine locul aici de vreme ce se apropie foarte mult de aceste lucruri. Daca nu isi are locul aici, atunci imi cer scuze fata de moderatorul ce va trebui sa-mi mute/inchida topicul in speranta ca nu imi va da un warn, care sigur va duce la ban. Acum sa incepem.

De cativa ani aproape ce n-am mai confectionat nimic. Cand eram mic confectionam ceva cu mainile mele aproape in fiecare saptamana, dar de la un timp acest lucru a devenit ceva ocazitional. Acum m-am decis sa incep iar, dar de data asta, dupa ce am intrat pe cateva siteuri de DIY, am decis sa confectionez replici dupa diverse obiecte din jocuri si filme. Am hotarat sa incep cu:

Un ou de dragon, asemenea oualelor de dragon ale lui Daenerys Targaryen din Game of Thrones.

dragoneggs1.jpg


Am inceput prin a cauta daca cineva mult mai priceput in asemenea lucruri a facut deja asa ceva cu scopul de a avea cateva idei despre ce ar trebui sa fac. Am gasit pe blogul Blind Squirrel Props un articol despre cum autorul blogului a confectionat replici dupa cele trei oua. Eu nu dispun de un atelier, scule performante, sau materiale necesare, asa ca am decis sa improvizez putin.

Am fost la cumparaturi, mi-am luat niste pasta Fimo si un tub de spuma poliuretanica. Acasa am descarcat blueprintul pentru ou de pe Blind Squirrel Props. Neavand un compas la indemana, am desenat cercurile in Adobe Illustrator la dimensiunile necesare, apoi le-am printat.

Imagine0406.jpg

Mi-am adus aminte ca prin casa mai am niste polistiren, asa ca am decis sa nu mai fac discurile din spuma.

Imagine0407.jpg

Dupa ce am facut discurile, le-am prins intre esle cu ajutorul unor betisoare, apoi am mai modelat putin forma sa se apropie de cea de ou.

Imagine0408.jpg

In continuare voi acoperi polistirenul cu pasta Fimo pentru a da forma oului, eventual voi incerca ca oul sa aiba o forma cat mai regulata si impecabila.
 

DeletedUser16553

Guest
Interesant, ce pot sa iti spun ... succes si abea astept sa vad cum progreseaza:)
 

DeletedUser

Guest
Mersi Hai să spammăm!

Acum am incercat sa aduc oul la o forma cat mai regulata, mai intai l-am infasurat in banda izoliera (habar n-am de ce am facut asta), apoi am aplicat pasta Fimo pemtru a-l bomba in zonele in care era prea plat. Dupa ce se mai usuca pasta in 2-3 ore voi incepe sa-i fac baza cu textura de roca.

Imagine0411.jpg
 

DeletedUser

Guest
Felicitari , e nevoie de rabdare pentru asa ceva. Bafta in continuare :up:
 

DeletedUser9859

Guest
Foarte interesant.Bafta, cred ca o sa iasa ceva super.
 

DeletedUser

Guest
Wow.Va iesi un pui de dragon?:d
Ce smecher

Da, dar asta se va intampla abia dupa ce sotia mea, sefa a unui mare trib de salbatici si neinvinsa niciodata in lupta va muri datorita unei rani infectate, apoi ma voi aseza impreuna cu oul langa ea pe rugul funerar dupa ce a fost aprins. Dupa ce focul se va stinge, eu voi fi teafar, iar din ou va iesi un dragon.

Multumesc si celorlalti pentru urari si incurajari!

In continuare am facut baza oului. Textura de piatra am facut-o cu ajutorul sarii grunjoase, a unui sambure de nectarina, a unui ac si a unui pai rupt de la matura. Dupa ce se mai usuca putin pentru a putea curata sarea in exces voi incepe cea mai migaloasa parte, si anume aplicarea solzilor.

Imagine0412.jpg
[/IMG]

Apropo, nu promit nimic ca nu stiu cum am timp, dar s-ar putea ca mai pe seara, maine, sau zilele astea sa aterizeze un al treilea supererou pe aici, deci pregatiti fanfara!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Imagine0412.jpg
[/IMG]

Deci du-te la peste si aplica trigonometria triajului sfetosferic al apei si vei prinde cel putin 321 de pesti,echivalent a 2 h si 727 de rame.
Mai bine da-i cu batul in balta si prinde 10 pesti si baga solzi in ou.
 

DeletedUser

Guest
Solzii de peste put!=>Pestii put!

Atunci nu ai facut bine deloc.Ia o cratita,baga vopsele in ea si fa sa iasa un kaki sau ceva verde inchis.Dupa baga oul ala in el si cand termini il dai cu lac de unghii,ulei si untura de porc sau cum o fi.(am uitat sa mentionez tot procesul).
Dupa baga sare din aia la fund si ce mai vrei.Baga-l la incubator timp de 3 luni si iese o omleta numai buna de dragon cu tot cu sare.

Acuma o sa-ti ia ceva timp sa faci oul.
Dupa vinde-l pe eBay.
 

lord ion

West Marshal
Atlusny tu ai auzit de spuma poliuretanica?
cred ca ieseai mai in avantaj [chiar si cu timpul....
in fine, bafta la manufacturari!
:ras::ras::ras:
 

DeletedUser

Guest
Am mentionat la inceput ca am cumparat spuma, dar am decis sa folosesc polistirenul. De dimineata am incercat sa fac altceva cu spuma, dar am avut un accident. Acum imi vine sa te injur ca mi-ai amintit de asta! :mad:
Abia am scos o parte din spuma de pe piele, plus ca a mai trebuit sa suport si comentariile lui tata care zicea ca in loc sa stric spuma aiurea (spuma luata pe banii mei, nu pe ai lui) mai bine o patram ca avea nevoie de ea la niste reparatii.
 

DeletedUser

Guest
Am mentionat la inceput ca am cumparat spuma, dar am decis sa folosesc polistirenul. De dimineata am incercat sa fac altceva cu spuma, dar am avut un accident. Acum imi vine sa te injur ca mi-ai amintit de asta! :mad:
Abia am scos o parte din spuma de pe piele, plus ca a mai trebuit sa suport si comentariile lui tata care zicea ca in loc sa stric spuma aiurea (spuma luata pe banii mei, nu pe ai lui) mai bine o patram ca avea nevoie de ea la niste reparatii.

Ahaha.Sa-si cumpere:))
Dar cum ai reusit?
 

DeletedUser

Guest
Ai calculat cumva cu diagrama cinematica pozitia elementelor pe schita?
 

DeletedUser

Guest
Ahaha.Sa-si cumpere:))
Dar cum ai reusit?

Nu intru in detalii, dar implica usa si pe mama.

Acum am inceput sa fac solzii. Mi-am facut niste sabloane pe hartie dupa care sa ma orientez, dar nu prea le-am folosit. Deja am consumat 500g de pasta si mai am inca 500. Mai continui pana ajung la suport, dupa, astept ca pasta sa se usuce complet pentru a putea intoarce oul.

Imagine0414.jpg


Textura de roca a iesit bestiala dupa ce s-a dizolvat toata sarea, dar din cauza calitatii slabe a imaginii nu se poate observa.
 

DeletedUser

Guest
Nu intru in detalii, dar implica usa si pe mama.

Acum am inceput sa fac solzii. Mi-am facut niste sabloane pe hartie dupa care sa ma orientez, dar nu prea le-am folosit. Deja am consumat 500g de pasta si mai am inca 500. Mai continui pana ajung la suport, dupa, astept ca pasta sa se usuce complet pentru a putea intoarce oul.

Imagine0414.jpg


Textura de roca a iesit bestiala dupa ce s-a dizolvat toata sarea, dar din cauza calitatii slabe a imaginii nu se poate observa.

Hm.E smecher rau.
 

DeletedUser

Guest
Nu inteleg de ce ai facut efectul acela de piatra daca acoperi cu solzii aia.
Oricum ideea e super...Bafta
 

DeletedUser

Guest
La baza unde exista efectul de piatra nu vor exista solzi.

Acum am inceput sa aplic si restul solzilor, poate in cateva ore ii termin.
 
Sus