Cateva intrebari despre duel

DeletedUser

Guest
Cand ne duelam, in faza de aparare , avem 4 optiuni din care sa ne alegem felul cum ne aparam. Iar acum copy-paste de pe tutorial :

Te poţi apleca pentru aţi ferii capul şi umerii.
Te poţi feri spre dreapta pentru aţi feri capul, braţul şi umărul drept.
Te poţi feri înspre dreapta pentru aţi proteja capul şi braţul şi umărul stâng.
Poţi ţintii şi primeşti în următoarea rundă valoarea dublă pentru impuşcat.

Sunt nedumerit legat de ultima varianta . Functioneaza strict numai pentru impuscat (cu arma de foc) sau se refera la actiunea de a ataca (cu rice arma) :confused: Intr-un exemplu mai sus au folosit tot impuscatul ca sa explice mai usor o faza a luptei. Au spus ca e acelasi principiu si la armele de foc si la armele de lovire. Dar s-au referit la exemplul respectiv. Acum o fi ceva diferit ??? o avea vreo legatura cu exemplul... :confused: Chiar v-am ametit de tot :D .
Sper mai mult sa intuiti intrebarea ca nu pot sa o explic prea bine. La fel e confuzie si la mine in cap...
Mai incerc o formulare
Cand te aperi actiunea de tintire (atunci cand nu te feresti de loc) functioneaza numai pentru armele de foc sau si pentru armele albe?

aici este linkul catre tutorialul despre duel unde apar textele care ma confuzeaza
http://ro2.the-west.ro/help.php?article=duell_procedure
 

DeletedUser

Guest
E acelasi lucru ori cu arma alba ori cu arma de foc nu conteaza, eu nu prea ma dau in vant dupa tutorial eu imi feream capul tot timpul si tot imi dadeau headshot cum nu stiu ( o fi vreun bug?), singurul lucru sigur e sa nu stai pe loc, cel mai mult conteaza skill-urile pt duel.
 

DeletedUser

Guest
Pai ei pun sa dea in Cap..si daca au Tintire multa...Li se indeplineste lovitura..E logic:rolleyes:
 

DeletedUser

Guest
Nu nu nu
Reformulez:
Ma refer doar la felul cum ne aparam.
Avem patru optiuni:
1 sa ne ferim capul si umerii
2 sa ne ferim capul si partea stanga (umarul si mana)
3 sa ne ferim capul si partea dreapta (umarul si mana)
4 sa nu ne ferim de loc.

In cazul 4 , vom avea valoare de tintire dubla in runda urmatoare.
Intrebarea mea este: Avem valoarea de tintire dubla indiferent de tipul armei?
In tutorial folosesc cuvantul "impuscare" asta ma face sa cred ca e valabila regula numai pentru armele de foc ... :confused:
Totusi nu are logica... nu ar face ei (creatorii jocului) o asa mare diferenta intre modurile de abordare...
Iar in tutorial mai sus ne ofera un exemplu si ne spun clar ca folosesc un limbaj adecvat armelor de foc dar ca e valabil si pt armele albe.
Cred ca mi-am oferit singur raspunsul...

idiot...
 

DeletedUser2422

Guest
:)
e valabil ,indiferent de ce tip de arma ai;ti-ai oferit singur raspunsul.:)
 

DeletedUser

Guest
inca o intrebare pt duel si din partea mea: intr-un duel care dintre indemanari ne sunt folosite atunci cand atacam si atunci cand ne aparam.
Cand ne atacam este : aparenta,tinteste,reflex/tenacitate,vigoare/impuscare
Cand ne aparam este :tactica,fereste,reflex/tenacitate,vigoare/impuscare
vreau sa stiu daca sunt bune cele scrise mai sus.
..dar atunci cand suntem atacati..cum se calculeaza loviturile pe care le dam.Daca avem tinteste mai mare decat fereste a atacatorului..sau daca avem tactica mai mare?

sper ca imi veti da un raspuns.multumesc
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
si inca ceva ..

Total puncte de viaţă
- 52 Puncte de viaţă
Total puncte de viaţă
- 22 Puncte de viaţă
Infinity13 câstigă duelul, primeşte 10 puncte de experienţă şi primeşte de la WillyPoff $ 1.

am fost atacat de Infinity13 (care are levelul duelului 49) ,iar eu am levelul duelului 36.Cum este posibil sa fi fost atacat,cand diferenta dintre lvl meu si lvl lui este asa de mare :eek:

(imi cer scuze daca nu aveam voie sa trec raportul)
 

DeletedUser

Guest
si inca ceva ..

Total puncte de viaţă
- 52 Puncte de viaţă
Total puncte de viaţă
- 22 Puncte de viaţă
Infinity13 câstigă duelul, primeşte 10 puncte de experienţă şi primeşte de la WillyPoff $ 1.

am fost atacat de Infinity13 (care are levelul duelului 49) ,iar eu am levelul duelului 36.Cum este posibil sa fi fost atacat,cand diferenta dintre lvl meu si lvl lui este asa de mare :eek:

(imi cer scuze daca nu aveam voie sa trec raportul)

nivelul caracterului nu nivelul duelului :)
 

DeletedUser

Guest
duelurile se pot tine in functie de nivelul duelului pe care il are atacantul/aparatorul.Daca cel care ataca are cu 8 lvl mai multe tecat aparatorul ,nu poate ataca..si el totusi a putut..cum e posibil?:(
 

DeletedUser

Guest
nu stiu daca ma poate ajuta cineva, dar acum am observat pe http://ro2.the-west.ro/help.php?article=duel ca pentru un duel am nevoie de 10 puncte de energie si nu de 12 cum este in momentul de fata. oare de ce nu se actualizeaza jocul cu ceea ce este trecut in rubrica ajutor.


Dueluri

Un duel este o luptă între doi jucători. Pentru a te putea duela trebuie să fi membru într-un oraş şi trebuie să ai un cioclu. Te poţi duce într-un alt oraş în saloon şi acolo vei primi o listă a membrilor acestui oraş pe care-i poţi provoca la duel. Jucătorul nu trebuie să se afle în oraş sau să fie online pentru ca să-l poţi provoca. Dar dacă tocmai doarme într-un hotel, nu-l poţi ataca.

Fiecare duel îl costă pe agresor 10 puncte de energie. Costurile rămân indiferent cine câştigă duelul.

În meniul "Duel" poţi face setările de duel.
 

DeletedUser

Guest
Raspuns dueluri - puncte necesare si conditii

Intr-adevar, formularea este putin ambigua. Mai clar ar fi in felul urmator:

Pentru a ataca un jucator, trebuie sa fii membru al unui oras cu cioclu. Duelul are loc in orasul celui atacat. Jucatorul atacat nu trebuie sa se afle in orasul lui la momentul duelului si nici sa fie online pentru a-l putea ataca.

Mai este un topic similar, editat de DiM, care are o formulare asemanatoare, dar este greu sa gasesti pentru ca este raspuns la un thread care din titlu nu arata exact la ce se refera.

Si ca puncte de energie ai nevoie de 12 nu de 10, asa ca ia jocul de bun, nu scrisul. Jocul are varianta cea mai noua, iar helpul poate fi gresit, presupun eu. In plus pentru fiecare duel provocat motivatia pentru dueluri iti scade cu 3%.

Sper ca nu am uitat nimic...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
inca o intrebare pt duel si din partea mea: intr-un duel care dintre indemanari ne sunt folosite atunci cand atacam si atunci cand ne aparam.
Cand ne atacam este : aparenta,tinteste,reflex/tenacitate,vigoare/impuscare
Cand ne aparam este :tactica,fereste,reflex/tenacitate,vigoare/impuscare
vreau sa stiu daca sunt bune cele scrise mai sus.
..dar atunci cand suntem atacati..cum se calculeaza loviturile pe care le dam.Daca avem tinteste mai mare decat fereste a atacatorului..sau daca avem tactica mai mare?

sper ca imi veti da un raspuns.multumesc

Uite doua exemple
Exemplul1:
Gigel01 il ataca pe Gigel02
Gigel01 are 10 puncte la aparenta
Gigel02 are 6 puncte la tactica
Gigel02 , in mod normal are 20 puncte la tintire.
sa incepem:
calculam diferenta intre aparenta atacatorului si tactica aparatorului:
10 - 6 = 4
In acest exemplu atacatorul este in avantaj (are aparenta mai mare decat tactica aparatorului)
Deci:
Gigel02 va tinti mai greu. Pe tot parcursul duelului Gigel02 va avea 16 puncte la tintire. 20 - 4 =16.

Exemplul2
G03 il ataca pe G04
G03 are 8 puncte la aparenta
G04 are 14 puncte la tactica
G03 , in mod normal, are 28 de puncte la tintire
sa incepem:
calculam diferenta intre aparenta atacatorului si tactica aparatorului:
In acest exemplu aparatorul este in avantaj (are tactica mai mare decat aparenta atacatorului )
14 - 8 = 6
Deci:
G03 va tinti mai greu. Pe tot parcursul duelului G03 va avea 22 puncte la tintire. 28 - 6 = 22 .

Asa am inteles eu din tutorialul lor.
Sper sa fi inteles ceva din exemplele astea...

Nu stiu ce se intampla in urmatorul exemplu:
G05 are 25 la aparenta
G06 are 5 la tactica
G06 are 15 la tintire
G05 va avea avantaj
25-5 = 20
deci G06 va avea la tintire 15 - 20 = -5 ...
probabil G06 nu il va nimeri niciodata pe G05 ...
sweet



Am si eu o intrebare:
La fiecare duel pierdem 3% motivatie.
Cum se reface motivatia?
Cat de repede?
Cum putem calcula refacerea motivatiei?
 

DeletedUser

Guest
cateodata nu se ia in calcul lvl-ul duelului pt ca am atacat si eu unul d lvl 25 la dueluri si eu avem 39:cool:
 

DeletedUser

Guest
Am aflat cum e cu motivati ;)
Creste cu 10% zilnic
In cazul duelantilor creste cu 12 ;)
Naspa, asa-i? Numai 4 dueluri pe zi :(

Cat despre diferenta de lvl...
Incercati sa atacati unu cu un lvl muuuult mai mic decat voi. O merge ? :-?
 

DeletedUser

Guest
Ei nu!...Poti ataca jucatori cu max. 8 nivele mai mici decat tine sau mai mari din cate stiu eu si din cate mi s-au intamplat.
 

DeletedUser

Guest
C.Horat..il multumesc mult pentru raspunsurile acordate.Mi-ai fost de foarte mare ajutor.
 

DeletedUser

Guest
cauta topic unde se vorbeste despre biserica...din cate tin minte acolo gasisem informatia asta
 
Sus