Cel mai bun browser

  • Autor subiect FILANTROPIUS
  • Data de început

Care este cel mai bun browser

  • Internet explorer

    Voturi: 5 7,5%
  • Firefox

    Voturi: 40 59,7%
  • Opera

    Voturi: 5 7,5%
  • Google Chrome

    Voturi: 16 23,9%
  • Safari

    Voturi: 0 0,0%
  • Netscape

    Voturi: 0 0,0%
  • Altele

    Voturi: 1 1,5%

  • Total votanți
    67
  • Sondaj închis .

DeletedUser

Guest
!!!

ascultama cu atentie

IE-ul merge foarte bine impreuna cu NOD 32, si iti face compu invulnerabil la virusi

zici ca tot ti se virusa compu, era de la antivirus nu de la browser !!!!!!:mad::mad::mad::mad:
 

DeletedUser

Guest
Azi ,am sa folosesc doar firefox sa vad cum merge ,pana acum merge destul de bine numai numi place ,ca se tot blocheaza,la ie explorer nu am avut problema.
 

DeletedUser

Guest
cel mai bun opera leam incercat si pe celelate dar de departe cel mai bun opera
 

DeletedUser

Guest
mie mi se pare mai bun firefox il folosesc de mult timp nu am avut probleme cu el si are o viteza destul de buna la downoad
 

DeletedUser

Guest
Mie rusina sa spun,dar voi ramane la firefox nu stiu de ce dar mam convins ca firefox ii mai bun are extensi si multe altele.Poate voi reveni la google cgrome cand va aparea full nu beta
 

DeletedUser

Guest
eu le am pe toate ! plus unu avant browser ...eu de pe asta joc the west
dar tot mozila firefox este cel mai bun!
 

DeletedUser

Guest
IE - este penibil din toate punctele de vedere: securitate, viteza, intimitate, functionalitate, ergonomie, etc. iar cei ce il folosesc ori nu au incercat in viata lor alt browser ori nu se pricep la calculatoare. sa folosesti IE si sa mai spui ca e si bun mi se pare penibil.


Opera - un browser bun dar nu extraordinar, promitea foarte mult dar pierde teren fata de firefox. oricum net superior lui IE


Google Chrome - noua vedeta in lumea browserelor sau doar promisiuni desarte? sincer cred ca adevarul e undeva la mijloc. interfata minimalista, cerintele de sistem si viteza foarte buna il recomanda, DAR este inca destul de vulnerabil (oricum mai sigur decat IE) are oarece probleme de stabilitate si paleta de scripturi/plug-in-uri/add-on-uri/mod-uri disponibile este ca si inexistenta. din pacate sunt convins ca o data cu rezolvarea actualelor probleme o sa cam dispara si din avantajele actuale (in speta viteza si cerintele de sistem) totusi cred ca se va plasa in viitorul apropiat undeva in imediata apropiere a lui firefox mai ales ca e tot open source si sigur o sa apara tot felul de gadgeturi facute de comunitate.

Firefox - de departe cel mai bun din toate punctele de vedere. functionalitate, viteza, securitate, ergonomie, add-on-uri. are o comunitate imensa si fiind open source apar zilnic sute de minunatii ce pot fi integrate pt o mai placuta navigare pe net. daca ar fi pe bani si tot pe el l-as folosi.
 

DeletedUser

Guest
Firefox Rulez

Firefox-ul pt mine a cam dat-o in bara cu metoda adoptata de programatorii acestuia de a "crapa" cand ii este accesata o vulnerabilitate cunoscuta, este de-a dreptul penibil cand intru si eu cand mai am timp pe site-uri mai prost facute (ex: hi5) sa dispara toata fereastra atunci cand se incarca. In rest e bun ca are plugin-uri de toate felurile si ca e facut de o comunitate condusa de o organizatie de tip mafiot, pardon non-profit care lucreaza chiar si acum la inbunatatirea lui, plus ca va ramane intodeauna gratuit.

IE Browserul facut parca pe genunchi care reuseste dupa 3-4 luni de utilizare sa umple vreo 3-4 Gb de spatiu in cashe si tre sa chemi suport sa-l stergi, ca de multe ori nu te duce capul ca are si un panou de setari si scule. Pe langa asta se lipeste de el toate kkt-urile, mai ales Antivirus 2009 ca e la moda sa ai si d-asta. Eu folosesc IE doar la instalarea unui Sistem de operare ,de la prietenul nostru Bill, sa downloadez Firefox-ul. Dupa mine ar trebui redenumit in Internet Exploder.

Chrome este o idee noua dar inca in fasa. Desi nu are un an de la ultima versiune (a mai avut o incercare pe linux mai acum mult timp in urma) se lauda cu o popularitate de care nu a avut parte nici firefox-ul si nici Opera. Normal curtea lu' Gogu' e destul de mare incat sa-l poata promova. Ganditiva cate pagini are Gogu' stocat prin server-ele lor numai din indexarea pentru cautarile de zi cu zi ale fiecarui omulet care are net si il foloseste, cate statistici au cu cele mai frecventate pagini, cele mai frecventate tipuri de site-uri si asa mai departe si nu in ultimul rand de cate site-uri aleg sa faca publicitate cu Google AdSense din care Gogu' castiga atata cat sa se tina bine pe picioare, incat sa aiba tupeul sa zica ca vor sa cumpere Yahoo-ul si concureaza cu Micromoft la desenat hatri 3D. Deci eu unul le ofer toata increderea ca fac o treaba buna, multa putere intr-o interfata simpla cred ca este tot ce mi-am dorit. Nu are rost sa va spun multe date tehnice inafara de una, Chrome are procese separate pentru segmentele din spatele unei pagini web (adica javascript la javascript, html la html si asa mai departe).

Mai e Safari pe care nu il foloseste multa lume inafara de aia de-si permit un iPhone, un laptop Apple sau care din pacate folosesc Windows-ul si isi doresc un Apple, Opera care nu are un renderer atat de bun (cel putin ultima oara cand l-am folosit eu) si inca alte multe de care nu a auzit foarta multa lume care sunt mai mult render-ere html decat web browsere.

Eu dau "Cezarului ce e al Cezarului" si anume 9/10 pc. lu' Firefox si 7/10 pc. lu Gogu'
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Mozilla Firefox, e usor de folosit si fiabil.

simt ca ar trebuie sa explic si de ce este Mozilla Firefox cel mai bun, ei bine...
tot ceea ce este Mozilla este *Open Source. Mozilla nu este doar un browser pentru internet, ci un brand, de la Mozilla mai merita mentionat Thunderbird (client E-mail) si mai sunt multe alte programe dezvoltate prin Open-Source, nu doar Mozilla. Cateva exemple: Azureus, 7-Zip, Open-Office, Filezilla, BitTorrent, VirtualDub, AC3Filter, phpBB, Fedora Core, SuSE Linux, Mandriva, Debian, Ubuntu, Red Hat Linux samd

*Open Source - descrie practica de a produce sau dezvolta anumite produse finite, permiţând accesul utlizatorilor să acţioneze liber asupra procesului de producţie sau dezvoltare. Unii specialişti definesc "open source" ca un concept filozofic; alţii consideră că este o metodologie pragmatică.

Fiind foarte frecvent utilizat în dezvoltarea de programe software, mulţi specialişti în elaborarea de programe au impresia că "open source" este o noţiune specifică acestei activităţi. În realitate, "open source" se poate aplica în orice domeniu în care se produce sau dezvoltă un produs. Există exemple de asemenea aplicaţii şi în tehnologie, medicină, învăţământ, cultură şi altele.

cateva site-uri legate de Open-Source
http://www.opensource.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/Open_source
http://sourceforge.net/

PS: ce imi place cel mai mult la programele Open-Source e ca majoritatea sunt Freeware :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
firesox....pardon firefox,pur si simplu celelalte browsere nu le suport mai ales IE si opera:mad:
 

DeletedUser

Guest
Google Chrome merge mai repede decat Mozila dar Mozila e mai accesata.
Infractiuni:1/1:eek:

mie cel mai slab mi se pare IE.am incercat sa ma joc the-west pe IE si numa bug-uri
app cristi man dc nu-ti pui aia cu infractiuni la semnatura?:D
 

DeletedUser

Guest
Ca sa imi dau si eu cu parerea..

1. Google Chrome
2. Mozilla Firefox
3. ..................(Presupun ca Opera..):D
 

DeletedUser3898

Guest
....

firefox si IE .... opera si chrome se misca super greu:D
 

DeletedUser2854

Guest
Ce este safari si netscape,dar presupun ca nu sunt asa interesante dupa cum sunt votate.
 
Sus