Cele mai bune carti

DeletedUser

Guest
Imi cer scuze pentru topicul deschis dar ma plictisesc enorm,asa ca m am hotarat sa mi omor timpul cu o carte.
Ce imi recomandati?
ps:Prefer cartile gen fantasy,aventuri,horror si drama:D


Va rog fara OFF-topic:P
 

DeletedUser

Guest
decat sa citesi ia incepe sa compui tu eu am o imaginatie foarte rpg si fac niste povesti super faine din pacate mie lene sa scriu nici temele nu le fac :D
 

DeletedUser

Guest
Din pacate fac limba si literatura romana cu o domnisoara pe nume ranghilescu(romik o stie si alexys)De fiecare data cand asculta trebuie sa i zici ultima carte citita,de placere(nu am citit de 2 luni carti de placere)Maine s ar putea sa ma asculte si nu stiu ce carte sa i zic din cauza aceasta am deschis si acest topic:D
 

DeletedUser

Guest
Din pacate fac limba si literatura romana cu o domnisoara pe nume ranghilescu(romik o stie si alexys)De fiecare data cand asculta trebuie sa i zici ultima carte citita,de placere(nu am citit de 2 luni carti de placere)Maine s ar putea sa ma asculte si nu stiu ce carte sa i zic din cauza aceasta am deschis si acest topic:D
citeste si tu o carte de Eminescu da nu de poezii ala e singurul autor pentru care mas obosi sami pierd timpul liber

sau aventurile lui tom sawer sau cum so scrie ca eu nam citito doar am auzit de ea
 

DeletedUser

Guest
Te sfatuiesc sa citesti Maitreyi :)):)) La inceput e urata cartea,dar pe parcurs devine interesant.Este o carte si pe plan erotic.
P.S:Nu am citito din placere,am fost obligat de profa.
 

DeletedUser

Guest
incearca singur pe lume de hector malot sau ceva Jules Verne...sau Winnetou:D
 

DeletedUser

Guest
Tot ce apartine Karl May:

Comoara din lacul de argint
Tragedia Familiei Adlerhorst
Vulturii desertului
Winnetou
Old Surehand
Piramida Zeului Soare
 

DeletedUser2948

Guest
Te sfatuiesc sa citesti Maitreyi :)):)) La inceput e urata cartea,dar pe parcurs devine interesant.Este o carte si pe plan erotic.
P.S:Nu am citito din placere,am fost obligat de profa.

=)))...indianca nebuna=))...si indian si mai nebun...

mda..dar asta de ce s-a dat drept englez...ii era rusine sa scrie cartea si sa zica ca ii roman=))

mai bine citesti Cartea nuntii...ii mai frumoasa decat maitreyi
 

DeletedUser

Guest
Citeste o carte de colorat(sry,nu m-am putut abtine).

On:Iti recomand cartile scrise de Karl May si Jules Verne !
 

DeletedUser

Guest
Jules verne ati innebunit cum sa ma duc eu la profa cu asa ceva fiti seriosi ceva mai de calitate(carti mai greu de citit)
ex:ana karenina;razboi si pace(mi au trebuit 2 saptamani sa citesc cartea)si multe altele
 

DeletedUser

Guest
Jules verne ati innebunit cum sa ma duc eu la profa cu asa ceva fiti seriosi ceva mai de calitate(carti mai greu de citit)
ex:ana karenina;razboi si pace(mi au trebuit 2 saptamani sa citesc cartea)si multe altele

incearca o carte ben 10:))...ma rog,nu e serios Jules Verne?...atunci un Alexandre Dumas:laleaua neagra,cei trei muschetari(mie mi-a placut:D) etc...
 

DeletedUser

Guest
Va rog ziceti mi carti mult mai greu de citit preferabil cele universitare
PS:Cei peste 18 ani va rog zicetimi ce carti ati citit in liceu(o sa am mare nevoie)
 

DeletedUser

Guest
Razboi si Pace este destul de grea si plictisitoare,nici n-am terminat primul volum,m-am lasat pagubas,e cam fara actiune.Ana Karenina este interesanta.In aceasi ordine de idei,iti recomand Winnetou,Aventurile lui Sherlock Holmes,Memoriile lui Sherlock Holmes,Dracula,Papillon,Ion,Razboiul Lumilor(asta chiar trebuie citita,difera enorm de film),Casa de la marginea abisului(este extraordinara,sunt si niste parti ce nu trebuie citite la 12 noaptea insa este super fascinanta,te tine in suspans!),Enigma Otiliei,Gestapo,Un Yankeu la curtea Regelui Arthur si sunt zeci de carti citite de mine insa nu mi le amintesc acum pe toate.

Edit: O carte greu de citit mi se pare Notre-Dame de Paris,este pentru un nivel mai avansat.Eu unul nu am reusit sa o citesc pe toata,are foarte multe arhaisme si cuvinte necunoscute.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2097

Guest
Citeste o carte de colorat(sry,nu m-am putut abtine).

On:Iti recomand cartile scrise de Karl May si Jules Verne !

ce mai citeam Jules Verne:X.corabii,insule misterioase,pirati,comori,prietenie &tradare etc.intr-un cuvant:AVENTURA!.chiar mi-e dor de o astfel de carte:).
pt cei care au citit Cei trei muschetari,cititi si Dupa 20 de ani(este continuarea muschetarilor)
 

DeletedUser

Guest
ce mai citeam Jules Verne:X.corabii,insule misterioase,pirati,comori,prietenie &tradare etc.intr-un cuvant:AVENTURA!.chiar mi-e dor de o astfel de carte:).
pt cei care au citit Cei trei muschetari,cititi si Dupa 20 de ani(este continuarea muschetarilor)

hehe...sar`na...abia astept sa fac si eu rost de dupa 20 de ani:D
 

DeletedUser4243

Guest
eu nu am citit jules verne dar va recomand un roman de aventura,dragoste si suspans:
Colectia Twilight :X poate ati vazut filmul dar cartile nici nu se compara (in sensul pozitiv)
 

DeletedUser

Guest
iti recomand toate cartile de karl may... si autorul care imi place foarte mult este dan brown.... volumele citite de mine:
-conspiratia
-inger si demon
-codul lui da vinci
-fortareata digitala
toate sunt pline de suspans. ti le recomand!
 
Sus