Changelog versiune 2.34 - marti, 9 februarie!!

DeletedUser24094

Guest
Super.

Sch, vezi la ce mă refeream cu misiunea pentru a reseta punctele puse pe duel?
Acum vine și ea :D, dar se va abuza, mulți nu vor trece punctele tot pe duel și cam asta e scopul misiunii, poate puteți face să fie blocate îndemânările care nu sunt pentru duel, când se pun punctele scoase cu misiunea.
 

DeletedUser26138

Guest
Datorita schimbarii formulei de duel implementata in 2015, Waupee va oferi tuturor jucatorilor posibilitatea de redistribuire a indemanarilor pentru duel. Aceasta misiune va ramane active pana pe 31 Martie.



Multumesc Doamne!!

Aviz celor care ce ziceau ca sistemul de duel n-a suferit modificari.
 

DeletedUser26138

Guest
La ce ajuta, de fapt, acel Yage? Bun, iti scade nivelul de duel de la 450 la 449. Dar cu ce te ajuta? Ce consecinte are aceasta actiune?
 

DeletedUser24094

Guest
cred ca e pentru a putea scade nivelul duelului în continuare, cred ca scade mai greu dacă ai 450 nivelul și mult xp peste, părerea mea, nu știu.
 

DeletedUser12588

Guest
Totusi, care este formula de duel acuma? Din cate vad tintesc mai bine cei cu puncte pe viata.
 

DeletedUser26478

Guest
Nici pe beta nu am văzut nimic legat de formula de duel. Ne dă acea misiune dar c-am degeaba dacă nu știm cum să redistribuim punctele de îndemânare & atribut.
Aștem și poate vom afla ceva.
 

DeletedUser24094

Guest
cumva înainte știai care e formula de duel? nu s-a știut niciodată formula, îți da misiunea pentru a muta ce observi ca ai inutil, să testezi.

informații s-au oferit.

G’day g’day… this thing still works, right?
Over the past few weeks you’ve been eagerly peppering your local community managers with plenty of questions and feedback about the most recent duelling changes released on the public beta. Words always sound better straight from the horse’s mouth, so I’ve compiled a list of frequently asked questions from a developer’s perspective.
How did resistance calculations change?

As in the previous change to the duelling formula, the impact of the secondary resistance skill was adjusted. (That is, reflex against melee duellers and toughness against ranged duellers.) In the 2008 formula, the secondary skill added 50% of its value to the calculations, which was reduced to 25% in the 2011 formula. We leave it to you and your trusty Wyatt Earp Colt Buntlines to estimate the new midpoint for yourselves.
How did the stance bonuses change?

Selecting the correct dodging position no longer attracts a 50% upfront chance of the shot missing entirely. Of course, you will continue to receive a significant percentage bonus to your dodging skill.
How did the other duelling calculations change?

Most of the other changes are inline with the 2008 duelling formula. The internal workings have never been discovered and I’m not about to change that, but most notably look out for less of an emphasis on aiming and dodging in favour of appearance and tactics.
Resistance skills were originally overpowered, won’t they become so again?

This problem has been carefully considered, so the answer is no, provided our estimates are in the ballpark. The previous change to the duelling formula saw melee-resist duellers swing from grossly overpowered to somewhat underpowered. Since we expect many of the other changes to favour ranged duellers, we feel it is appropriate to give resistance duellers a bit of an initial boost. We will make further adjustments as necessary.
Charisma builds were overpowered too, what about those?

That’s debatable. Charisma builds gained popularity amongst soldiers because they play to the strengths of their class bonus, effectively reducing losses while offline, when you cannot actively adapt to your challengers’ weaknesses. (As you know, zero motivation duellers are especially focused on minimising losses; it’s not as critical to experience duellers.) There was no real problem to speak of in other contexts. As the past few years have demonstrated, massively weakening appearance and tactics to address this issue was a mistake, eliminating fundamental diversity in skillsets and tactics. It would be foolish to conflate class and duel balancing a second time.
Okay then, how did you account for soldiers?

So far we haven’t but it’s an issue we’re actively monitoring. Most duellers pick the soldier class because it has always been the only class that provides an in-duel advantage. (The dueller class has had additional convenience bonuses added over the years, though, to account for this.) It would be possible to decrease its effect from 50% to, say, 20%. However, we don’t intend to do so lightly and therefore no changes are being even trialled for now.
When will the formula changes be released?

When we are satisfied they are an improvement for both game design and community popularity!
Are more changes to zero motivation duelling planned?

No, not at the moment. We believe we have addressed almost every reason for zero motivation duelling, shifting the advantages and conveniences in favour of experience duelling. In doing so, we have done our job: providing the mechanisms and mechanics to promote a fun game for everyone. We can’t rule out any further tweaks and adjustments for the rest of time but it wouldn’t be an RPG if we tied strings to the limbs of every player.
That’s all folks! Chuck us a comment if there is something you’d like us to write about :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser26474

Guest
Acel yage doar scade un lvl de duel de la 450 la 449, si cam atata :) nu poti utiliza daca ai sub lvl 450 si nu scade mai mult de un lvl ( nu scade din xp duel total )
 

DeletedUser26138

Guest
cumva înainte știai care e formula de duel? nu s-a știut niciodată formula, îți da misiunea pentru a muta ce observi ca ai inutil, să testezi.

informații s-au oferit.

Informatii pe .ro, nu s-au oferit. Ba mai mult, unii sustineau sus si tare ca formula de duel nu s-a schimbat, desi era mai mult decat evident ca ceva nu merge. Eu revin dupa 8 luni de pauza. Insa am semnalat problema cu duelurile inca de dinainte.

Si sincer, ma simt deranjat cand vine unul, admin, sa-mi zica ca totul este in regula. Sa nu se inteleaga gresit. Nu dau vina pe admini sau pe altcineva din staff-ul romanesc pentru schimbarile ce s-au produs. Dar consider ca ne erau datori cu unele explicatii. Pe forum nu, in tickete nici atat...

Poate vine careva sa-mi zica ca trebuie sa fac teste, sa ajung la cea mai buna formula. Bleach...Atat timp cat unul full hp, ma nimereste pe mine, duelist tintire/ferire, si nu numai o data, avem o problema. Atat timp cat eu nu-i dau decat 4/8 unuia full contruire, la maini, avem o problema. Poate build-ul meu e de vina. Dar cu 600 tintire...

Actualmente, duelul e inutil. Degeaba muti puncte dintr-o parte in alta. Fara seturi upgradate, n-are rost. Zic seturi, pentru ca nu e de ajuns unul. Poate ca o sa-mi sara in cap unii acum, spunandu-mi ca au facut 200k xp/zi. Ok, foarte probabil. Dar cu cine? Cu fortisti? Sau cu unii care-s vai de viata lor, dar se cred duelisti?
600 tintire nu dovedeste 200 ferire?? Ramane sa ne facem cu totii build de rezistenta/reflex, sa nu luam daune,sa nu fim afectati atat de tare de efectul random, si aia e. Castiga cei care au seturi upgradate si cine stie cate indemanari in plus.
 

DeletedUser26379

Guest
Migrare imposibila
In anumite circumstante, caracterele nu erau capabile sa migreze de pe un server pe celalalt.
Stiu ca e cam dimineata pentru mine si gandesc mai greu...da tot nu inteleg..se poate o clarificare ? :P)
 

DeletedUser24116

Guest
Ii dau mare dreptate lui AleGsZ...adminii nostri sunt prea importanti , macar sa lase pe altii cu care chiar ai ce discuta , sa explice pe indelete jucatorilor anumite probleme. Am cazuri in care unii jucatori pun intrebari admin-ilor , prezenti pe chat despre anumite misiuni si li se raspunde sec : "cauta si tu pe tw-db.info"- cu toate ca e o sursa neoficiala , deci , ce sa mai zic...in loc sa faca ceva presiuni pe cei de la centru , pentru a grupa cateva lumi - florida , dorado , l2 si care mai sunt cu 20 de insi prezenti , ei isi vad in continuare de treaba. fara sa dau nume , dar sunt cativa , care au chiar au simtul ala sporit de a lua la misto , sictiri si chiar enerva pe unii jucatori , exact cum face un roman adevarat !!! Si ,sa nu mai spun de turneul de fort , mare tam-tam , s-a vazut ce bine merge treaba , ai nostri , ciuca batailor , dar mna , fiecare cu ce il duce mintea...
 

DeletedUser26138

Guest
Ii dau mare dreptate lui AleGsZ...adminii nostri sunt prea importanti , macar sa lase pe altii cu care chiar ai ce discuta , sa explice pe indelete jucatorilor anumite probleme. Am cazuri in care unii jucatori pun intrebari admin-ilor , prezenti pe chat despre anumite misiuni si li se raspunde sec : "cauta si tu pe tw-db.info"- cu toate ca e o sursa neoficiala , deci , ce sa mai zic...in loc sa faca ceva presiuni pe cei de la centru , pentru a grupa cateva lumi - florida , dorado , l2 si care mai sunt cu 20 de insi prezenti , ei isi vad in continuare de treaba. fara sa dau nume , dar sunt cativa , care au chiar au simtul ala sporit de a lua la misto , sictiri si chiar enerva pe unii jucatori , exact cum face un roman adevarat !!! Si ,sa nu mai spun de turneul de fort , mare tam-tam , s-a vazut ce bine merge treaba , ai nostri , ciuca batailor , dar mna , fiecare cu ce il duce mintea...

DA si NU.

Adminii nu sunt obligati sa raspunda pe chat-ul jocului. Nici prin telegrame. Daca unii o fac, e placerea lor. In momentul in care sunt logati pe joc, nu mai sunt admini, ci simpli jucatori, care isi vad de treaba lor,si care, probabil, nu doresc sa fie deranjati.

Dar...asa cum ai mentionat si tu, problema e ca nici pe forum, nici pe tickete nu ofera raspunsuri satisfacatoare.

Pot fi acuzat acum de multe...Ba ca as avea ceva cu ei, ba ca as fi singurul nemultumit etc

Cu putina ingeniozitate puteam face atat turnee de fort,cat si turnee de dueluri. De fiecare data cand am propus ceva de genul, mi s-a spus ca nu au timp. Ok, de acord. Nu-i condamn. Dar atunci de ce nu sunt lasati altii, care au idei si...timp?

E mai important sa dea warn-uri pe forum pt orice post gresit (zici ca fac intrecere), decat sa stabileasca o relatie de comunicare cu jucatorii.

Iar in ceea ce priveste migrarea...Nu cred ca are rost sa deschidem subiectul. Au venit cu motive atat de puerile, incat mi se face greata.

Solutii exista. Putea fi propus sa se uneasca colorado cu el dorado, florida cu delaware, sau ceva de genul. Dar nu! E mai bine sa stam pe o lume cu mai putin de 100 jucatori activi (cei care intra 2 minute sa dea munci, nu pot fi considerati activi, din punctul meu de vedere). La fiecare tombola mai apar cca 100 conturi, multi, clone, le puteti spune cum vreti. Concluzia? Avem destui jucatori, ne descurcam :)
Daca ar fi sa gandeasca logic situatia , n-ar mai da raspunsurile pe care le dau. Se mai si supara cand sunt facuti robotei :)
 

DeletedUser

Guest
Migrare imposibila
In anumite circumstante, caracterele nu erau capabile sa migreze de pe un server pe celalalt.
Stiu ca e cam dimineata pentru mine si gandesc mai greu...da tot nu inteleg..se poate o clarificare ? :P)

Adica existau jucatori care nu puteau migra din cauza unei probleme de care nu ar trebui sa-ti pese :P
Cu putina ingeniozitate puteam face atat turnee de fort,cat si turnee de dueluri. De fiecare data cand am propus ceva de genul, mi s-a spus ca nu au timp. Ok, de acord. Nu-i condamn. Dar atunci de ce nu sunt lasati altii, care au idei si...timp?

Pentru ca suntem prea mandri :P
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser24094

Guest
Si duelul merge, am testat acum, am trecut pe duel, din 10 dueluri am fost atins cam de 2 / 3 ori, si nimeresc mereu, in cap :).
Cu set doolin, arma de foc. ferire / tintire / impuscare.

Capture1.png
 

DeletedUser10117

Guest
Super.

Sch, vezi la ce mă refeream cu misiunea pentru a reseta punctele puse pe duel?
Acum vine și ea :D, dar se va abuza, mulți nu vor trece punctele tot pe duel și cam asta e scopul misiunii, poate puteți face să fie blocate îndemânările care nu sunt pentru duel, când se pun punctele scoase cu misiunea.


Nu abuzeaza nimeni,pe BETA cam asa este misiunea.....http://prntscr.com/a0tfzb....de data asa au fost smecheri nu au mai resetat toate indemanarile




Am mai observat cateva posturi....legat de admini...adevarat daca se logheaza pe chat cu numele normal nu prea sunt obligati sa-ti rsp,dar daca se logheaza cu numele albastru,ba fac teste,ba ar trebui sa te ajute cu cateva pb.....dar orcum pe chatul romanesc nu am mai vazut un admin sa stea pe chatul jocului de cativa ani buni :))
Iar legat de concursuri,nici ei nu-si mai bat capul,suntem nepasatori si nu ne convine nimic....la internationalele de la fort a fost rau de tot,multi isi pastreaza orgolile,certurile si dusmania de pe serverele normale....in loc sa fii un intreg a fost rau de tot....de ce sa-ti mai bati capul cu astfel de oameni?....Orcum nici activitatea adminilor din ultima vreme nu mai este ok,iar schimbarea lor nu o sa vedeti prea curand....doriti sa vedeti activitate pe forum,pe joc din partea adminilor,sa vedeti primii noile updade sau eventuri intrati pe BETA: http://om.the-west.net/west/zz/player/?ref=west_invite_linkrl&player_id=77759&world_id=1&hash=2659
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Nu abuzeaza nimeni,pe BETA cam asa este misiunea.....http://prntscr.com/a0tfzb....de data asa au fost smecheri nu au mai resetat toate indemanarile
Nu-ti da nimeni reskill moca doar sa se afle-n treaba. Toata treaba asta a avut un scop :P

Due to changes in the duelling system the importance of the secondary resistance skills (endurance and dodging) changed. Therefore this quest can be used to reset the primary and secondary duelling skills and redistribute the points previously allocated to them.

Cine nu intelege sa-l roage pe Gogu' sa le traduca.
 
Sus