Coltul de design

DeletedUser

Guest
Anyway, M-am apucat de digital painting.
e6WrK.png

E fan art pentru un joc indie, care va intra in closed beta in curad, numit Happy Isles. Si da totul de facut de la zero. Nici nu am folosit gradient tool.
 

DeletedUser5250

Guest
Anyway, M-am apucat de digital painting.
e6WrK.png

E fan art pentru un joc indie, care va intra in closed beta in curad, numit Happy Isles. Si da totul de facut de la zero. Nici nu am folosit gradient tool.

Umbrele sunt facute aiurea, daca ai facut fata asa de detaliata trebuia sa faci peste tot. Daca ai facut outline la pectorali trebuia sa faci tot corpul, asta daca nu cumva sunt moobs. Ochii sunt facuti la repezeala. Eu zic ori sa modifici asta ori sa incepi altul.
 

DeletedUser

Guest
Mai de mult am facut niste desene dedicate cuiva care imi face viata foarte "frumoasa", acum am dat iar peste ele si le pun aici (pe atunci abia stiam sa umblu in PS)


8.jpg
7-2.jpg
5-2.jpg

4-2.jpg



mai am cateva dar nu pot sa le pun
 

DeletedUser

Guest
Umbrele sunt facute aiurea, daca ai facut fata asa de detaliata trebuia sa faci peste tot. Daca ai facut outline la pectorali trebuia sa faci tot corpul, asta daca nu cumva sunt moobs. Ochii sunt facuti la repezeala. Eu zic ori sa modifici asta ori sa incepi altul.

Unde pe tot corpul ma? Eu m-am luat dupa sprite-ul original, doar fara casca
swordsman.png
 

DeletedUser

Guest
Whatever, nu intelegi. Vorbeam de toata burta acolo, tu ai pus putina umbra la pectorali si atata.
Dude, e facut sa fie simplu. Si tu de ce critici ceva ce nu stii face mai bine. Pentru a face detaliat cum crezi tu mi-ar trebuii o tableta cu pen.
 

DeletedUser

Guest
Mica observatie

Sa mor eu, multa lume care a postat aici nu are nici o treaba, nici cu PS, nici cu designul grafic.. Fratilor, in design-ul grafic exista armonie, ritm, culoare, proportii, lumini si umbre, volum, densitate, si toate astea au regulli bine definite! Iincercati sa le stapaniti pe astea inainte de a trece la efecte..
BTW, a sti sa utilizezi PS nu te face artist, daramite designer..
Cheers!

66331152310722986310000.jpg


nu e cine stie ce, plictiseala
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Sa mor eu, multa lume care a postat aici nu are nici o treaba, nici cu PS, nici cu designul grafic.. Fratilor, in design-ul grafic exista armonie, ritm, culoare, proportii, lumini si umbre, volum, densitate, si toate astea au regulli bine definite! Iincercati sa le stapaniti pe astea inainte de a trece la efecte..
BTW, a sti sa utilizezi PS nu te face artist, daramite designer..
Cheers!
da,ca tu esti mare expert:))
 

DeletedUser9859

Guest
Sa mor eu, multa lume care a postat aici nu are nici o treaba, nici cu PS, nici cu designul grafic.. Fratilor, in design-ul grafic exista armonie, ritm, culoare, proportii, lumini si umbre, volum, densitate, si toate astea au regulli bine definite! Iincercati sa le stapaniti pe astea inainte de a trece la efecte..

Multa lume care a postat aici a postat semnaturi, si a pretins ca stie sa faca semnaturi, nu ca e mare designer mare.
 

DeletedUser

Guest
Fain avatarul, Geia! Si feisbucul asta al tau ii cam... tiganesc... Parerea mea.:dastardly:

era ideea de puritatea compozitiei.. dupa cum vezi, nu are o tematica specifica, ci este definit de linii clare, bine conturate, uniform distribuite, ritmice si bine proportionate, nu am vrut sa stau 10 ore intrand in detalii absurde, si nici sa maschez lipsa esentei in jdemii de efecte care nu isi au locul si rostul, am vrut sa dau un exemplu compozitional..
dupa cum spuneam multi se dau artisti.. doar daca nu e bling-bling, si foarte colorat, inseamna ca e si tiganesc? (oricum nu am inteles definitia ta asupra termenului, dar incerc sa-mi dau silinta)
 

DeletedUser19023

Guest
culoarea literelor (chestia aia verde care straluceste) mi s-a parut tiganesc
 

DeletedUser16553

Guest
era ideea de puritatea compozitiei.. dupa cum vezi, nu are o tematica specifica, ci este definit de linii clare, bine conturate, uniform distribuite, ritmice si bine proportionate, nu am vrut sa stau 10 ore intrand in detalii absurde, si nici sa maschez lipsa esentei in jdemii de efecte care nu isi au locul si rostul, am vrut sa dau un exemplu compozitional..
dupa cum spuneam multi se dau artisti.. doar daca nu e bling-bling, si foarte colorat, inseamna ca e si tiganesc? (oricum nu am inteles definitia ta asupra termenului, dar incerc sa-mi dau silinta)

Ce e asa interesant la ce ai facut tu?
orice incepator poate face ce ai facut tu daca ii arati uneltele care trebuie folosite, ce e asa pur intr-o imagine cu un background cu radial gradient si noise, cateva linii pe diagonala care si ele au un gradient, si cea mai mare prostie este textul, sau mai bine zis ce aia folosit pentru clipping mask, un stock cu iarba, macar de ii schimbai culoarea intr-una asemanatoar backgroundului sau o culoare asemanatoare acelor linii, ca tot vorbesti de armonie si culoare, textul nu se imbina cu backgroundul.
Si daca tot ai venit aici , si te iei de cei care au postat in acest topic, si incepi sa zici despre armonie, puritate,densitate,ritm, lumini si umbre etc. de ce nu postezi o lucrare care sa fie "pura" asa cum spui tu?
Cea mai banala scuza, postezi o lucrare si apoi spui ca ai facut-o la plictiseala...
 
Ultima editare de un moderator:
Sus