Concurs - Enigma

  • Autor subiect DeletedUser26512
  • Data de început

DeletedUser26512

Guest
the-west.png



Salutare,


Concurs :D
Așadar suflecați-vă mânecile și pregătiți-vă să tastați.
Avem 5 citate celebre ;)
Tot ce trebuie să faceți este să descifrați textul(citatul) apoi să-mi trimiteți un mesaj privat pe forum cu titlul "Concurs" cu soluția.
Concursul se va desfășura în perioada 28-31 mai.
Puteți participa cu un singur răspuns (mesaj) .
Orice răspuns trimis după data finală, nu va fi luat în considerare.

Punem la bătaie 1000 de pepite,în perioada 1-3 iunie vom alege 5 câștigători și îi vom premia cu câte 200 de pepite.


Cum poți să spargi un cod:

1. trebuie să afli sistemul folosit

2. să reconstruiești cifrul

3. să reconstruiești textul.

De exemplu, luam textul: „Oînîd evsăcîm ov șf qpățf joțfnfîă qf îoeîgfsfouâ.”

Și urmăm pașii.

1. Cifrul poate folosi cuvinte rearanjate, cuvinte înlocuite sau poate înlocuirea literelor. În acest caz, e vorba de ultima variantă.

2. Este cel mai important, pentru că aduce rezolvarea. În exemplul nostru, fiecare caracter a fost schimbat cu litera aflată în dreapta sa în ordinea din alfabet.

3. Soluția este: „Nimic durabil nu se poate întemeia pe indiferență.” .


Mult succes tuturor!

Cu drag,

Echipa The West
 

DeletedUser26512

Guest

1.“Ă nfshf dv vo qsîfțfo qsîo joțvofsîd fșțf nvmț năî cîof efdbț ă
nfshf șîohvs qsîo mvnîoâ.”

2.“cadă ra butrei im-să murez nî nețupi vintcue țexripaeen eam,șa
nepsu ăc lcujo a-m usd umree ott iam terdepa,ott ima âncda nî lera.iș lofiozifa eam a-sr edurec al o găisnur măgdo: jcoaă-et!”

3.“tluerca - eporcaurpe uc vaădreat inloăb, rcae rhănteşe
raoaepp nî atoatltite fslueltu.”

4.“lssucceu mînnsaea ăs recti ed al nu cșee al talul ăfăr ăs
rpizei ndi uzeinatsm.”

5.“otindciaă un btreuie ăs et nrezuişi a ăisirmtru ăc ia
rşgiet.Îmnnseăa orda ăs uspi, uc tela vtieucn,ăc aistză
şeit aim lîenpţet cdâet riei.”
 

DeletedUser20918

Guest
Salut! Acesta este un mesaj privat sau unul public? Am deslusit citatele dar nu stiu unde trebuie sa le trimit. Multumesc de intelegere!
 

JTX97

Trapper
Salut! Acesta este un mesaj privat sau unul public? Am deslusit citatele dar nu stiu unde trebuie sa le trimit. Multumesc de intelegere!
gJzpVsB.png
 

DeletedUser26823

Guest
Bila-svaiter se împarte în în bilute mai mici. Cam 5 ar trebui să fie, dar dacă ies mai puține sau mai multe nu e nici o problemă. Se aplatizeaza cu podul palmei pana obtinem niște turte nici groase, nici subtiri pe care le trecem printr-o baie zdravana de untura+ulei+unt (200-300 ml/gr), amestecate în părți egale sau doar ce se poate. Stivuite frumos într-o farfurie la caldurica își așteaptă perechea – umplutura. Ne odihnim și noi și aluatul cam 30 minute, tragem aer în piept, facem o cruce mare și ne rugam ca toate ingredientele sa fi fost bune și să ne iasă foile.

















Castigatorii vor fi alesi dupa data la care au trimis solutiile ? In cazul in care vor fii mai multi pretendenti cu toate cele 5 texte corecte
 

DeletedUser26512

Guest


Concursul s-a încheiat, felicitări câștigătorilor :)


1.“A merge cu un prieten prin întuneric este mult mai bine decât a merge singur prin lumină.”— Helen Keller
2.“Dacă ar trebui să-mi rezum în puţine cuvinte experienţa mea, aş spune că jocul m-a dus mereu tot mai departe, tot mai adânc în real. Şi filozofia mea s-ar reduce la o singură dogmă: Joacă-te!”– Mircea Eliade
3.“Lectura - preocupare cu adevărat nobilă, care hrăneşte aproape în totalitate sufletul.” -Genovica Manta
4.“Succesul înseamna să treci de la un eșec la altul fără să pierzi din entuziasm.”– Winston Churchill
5.“Niciodată nu trebuie să te ruşinezi a mărturisi că ai greşit. Înseamnă doar să spui, cu alte cuvinte, că astăzi eşti mai înţelept decât ieri.”- Marcel Achard


1.K3PR61 200 pepite
2.Apot3quil13 200 pepite
3.Po0peye 200 pepite
4.bogdanell7 200 pepite
5.Flavius3000 200 pepite

Datorită numărului mare de participanţi şi rezultatelor deosebite, am decis suplimentarea fondului de premii cu încă 5 premii de oup;)


6.cocollino2004 200 oup
7. Alexandru x 200 oup
8. cozmaliviu 200 oup
9.Miyamoto Musashi 200 oup
10.
Dan Hanganu 200 oup




Pentru a putea să beneficiați de premiu, sunteţi rugat să trimiteţi un tichet de tip forum cu titlul "Câștigător concurs Enigma" către sistemul de suport începând cu data de 1 iunie până pe 7 iunie 2017.

Felicitări,mulțumim pentru participare:)

Cu drag, Echipa The West

 
Sus