Cum se calculeaza distanta?

DeletedUser

Guest
m-am gindit si asa este: timpul de deplasare pe verticala e de 2 ori mai scurt decit timpul de deplasare pe orizontala (sau viteza de deplasare pe verticala e de 2 ori mai mare decit cea de deplasare pe orizontala). am verificat personal, cind am luat medalia "as putea merge 500 de mile" - am primit medalia exact la marele fix, parca zici ca calculasem (scuze pentru cacofonie) distantele si timpii aia!!!

asa au facut setarile cei de la innogames, nu e nici un bug, exact asa au vrut sa fie.


Poate nu vorbim de aceeasi verticala :confused: Pentru mine asta e verticala ||||
N-am stat sa calculez cu rigla sau cu micrometrul, insa 2 distante relativ egale, una pe orizontala iar cealalta pe verticala, se parcurg in timpi diferiti, iar cea cu timp dublu de mers este distanta pe verticala :eek:
 

DeletedUser

Guest
Asta, de exemplu..."

da, am gresit, face 251%. mersi. am corectat in postul respectiv.

Poate nu vorbim de aceeasi verticala :confused: Pentru mine asta e verticala ||||
N-am stat sa calculez cu rigla sau cu micrometrul, insa 2 distante relativ egale, una pe orizontala iar cealalta pe verticala, se parcurg in timpi diferiti, iar cea cu timp dublu de mers este distanta pe verticala :eek:

ok, o sa verific si o sa revin, poate ca au facut modificari la ultimul update, desi nu mi s-a parut nimic suspect "la ochi". e ceva vreme de cind am facut eu testele si am luat medalia (in martie 2010).

am o batalie acuma, o sa revin peste vreo ora-o ora si ceva.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Poate nu vorbim de aceeasi verticala :confused: Pentru mine asta e verticala ||||
N-am stat sa calculez cu rigla sau cu micrometrul, insa 2 distante relativ egale, una pe orizontala iar cealalta pe verticala, se parcurg in timpi diferiti, iar cea cu timp dublu de mers este distanta pe verticala :eek:

nu stiu ce sa-ti spun, eu am verificat si nu s-a modificat nimic de cind am facut calculele si am luat medalia.

am facut urmatorul test simplu si rapid, la viteza de 268%, pe lumea 2, unde sint aventurier:
din locatia in care sint (oarecare, la o munca de exemplu, nu conteaza):
- am deshis miniharta si am dat click in careul cel mai indepartat din est (cel mai de la dreapta) pe orizontala fata de mine. in fereastra care mi s-a deschis am gasit o munca cit mai apropiata de marginea lumii si am notat cit timp fac pina acolo. apoi am deschis din nou miniharta si am dat click in careul cel mai indepartat din vest (cel mai de la stinga). in fereastra care mi s-a deschis am gasit o munca cit mai apropiata de marginea lumii si am notat timpul pe care il fac pina acolo. in total fac circa 8ore43sec (deci parcurg aprox. 1000 de pixeli pe orizontala in 8ore43secunde).
- am deschis miniharta si am facut aceleasi operatii ca mai sus dar pentru careurile din nord si sud. parcurg aprox. 1000 pixeli pe verticala (lumea e patrata, da? adica 1000 pixeli pe verticala si 1000 pixeli pe orizontala) in 4ore31sec, adica jumatate din timpul in care parcurg aceeasi distanta pe orizontala.

am facut aceleasi teste pe lumea 7, unde sint muncitor, si am obtinut acelasi rezultat: timpul de deplasare pe verticala e jumatate din timpul de deplasare pe orizontala (sau viteza pe verticala e dublul vitezei pe orizontala).

mie asa imi spune jocul. chiar nu inteleg care e problema, nu cred ca sint atit de special incit sa se aplice o formula de calcul a timpului de deplasare doar pentru mine.

daca tot esti admin, intreaba direct la innogames si vezi daca e un bug (desi nu cred).
 

DeletedUser

Guest
O tot dai cu matematica si pixelii si ma pierzi. Da la o parte matematica asta seaca, think outside the box for a second. Eu vorbesc de distante egale care se vad pe harta dreptunghiulara, nu vorbesc de distanta masurata in pixeli virtuali sau sa-mi inchipui ca e harta patrata. Simplu si concis: imi ia mai putin timp sa ma deplasez aceeasi distanta pe orizontala, decat daca ma deplasez pe verticala.


E clar acum ? Nu stiu ce fel de calcule faci tu, insa eu nu ma stresez cu tangente, cotangente, radicali si alte prostii pentru un joc. O distanta egala privita cu ochiul liber o parcurgi intr-un timp mai lung pe verticala, decat pe orizontala. Deci eu nu vorbesc din punct de vedere virtual, ci vizual :) D-aia nu ne intelegem ;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser11518

Guest
distanta se calculeaza in metri in kilometri in mile...
 

DeletedUser6863

Guest
Noi trebuie sa ne raportam la ce vede tot omu', adica harta lumii, dreptunghiulara, si harta efectiva, adica cea mare. Daca luam in discutie aceleasi puncte de pe harta, APARENT la distanta egala pe harta mica, o sa vedem ca, pe orizontala ajungem mai repede decat pe verticala, pentru ca de fapt distanta pe verticala e mai mare decat se vede pe harta mica. Acelasi lucru si cu harta mare, din background, numai ca nu in aceeasi proportie.
Bottom line, explicatia este ca harta "din sistem" sau cea "matematica" este comprimata pe verticala, in proportii diferite pe harta mica si harta "mare".
 

DeletedUser

Guest
Noi trebuie sa ne raportam la ce vede tot omu', adica harta lumii, dreptunghiulara, si harta efectiva, adica cea mare. Daca luam in discutie aceleasi puncte de pe harta, APARENT la distanta egala pe harta mica, o sa vedem ca, pe orizontala ajungem mai repede decat pe verticala, pentru ca de fapt distanta pe verticala e mai mare decat se vede pe harta mica. Acelasi lucru si cu harta mare, din background, numai ca nu in aceeasi proportie.
Bottom line, explicatia este ca harta "din sistem" sau cea "matematica" este comprimata pe verticala, in proportii diferite pe harta mica si harta "mare".

Exact, q.e.d.
 

DeletedUser

Guest
Noi trebuie sa ne raportam la ce vede tot omu', adica harta lumii, dreptunghiulara, si harta efectiva, adica cea mare. Daca luam in discutie aceleasi puncte de pe harta, APARENT la distanta egala pe harta mica, o sa vedem ca, pe orizontala ajungem mai repede decat pe verticala, pentru ca de fapt distanta pe verticala e mai mare decat se vede pe harta mica. Acelasi lucru si cu harta mare, din background, numai ca nu in aceeasi proportie.
Bottom line, explicatia este ca harta "din sistem" sau cea "matematica" este comprimata pe verticala, in proportii diferite pe harta mica si harta "mare".

esti foarte aproape de adevar. am boldat portiunile in care afirmatiile sint corecte. totusi, nu ai dreptate cind spui ca "pe orizontala ajungem mai repede decat pe verticala", este exact invers: la aceeasi distanta reala (in km sau in mile sau in pixeli) pe verticala te deplasezi de 2 ori mai repede.

factorul de compresie este de 1:2.5 pe verticala si de 1;1 (nici o compresie) pe orizontala. in fiecare centimetru masurat pe ecran pe verticala ai de 2.5 ori mai multi kilometri/mile/pixeli decit intr-un centimetru masurat pe ecran pe orizontala. deci, pentru a avea aceeasi distanta pe verticala si pe orizontala, la fiecare cm masurat pe ecran pe verticala trebuie sa masori 2.5 cm pe ecran pe orizontala.

dupa ce ai stabilit/masurat aceeasi distanta pe verticala si orizontala vezi cit e timpul de deplasare in ambele directii. o sa vezi ca timpul de deplasare pe verticala este de 2 ori mai mic decit timpul de deplasare pe orizontala.

cel mai simplu mod de a te lamuri e sa faci testul de la est la vest si de la nord la sud pe care l-am prezentat lui Sp1tfire mai sus in acest topic: o sa vezi ca o sa parcurgi cei 1000 pixeli/mile/kilometri pe verticala (traversezi lumea de la nord la sud) de 2 ori mai repede decit parcurgi aceiasi 1000 pixeli/mile/kilometri pe orizontala (de la est la vest).

oricum, am incheiat cu subiectul asta, mi se pare totul ca fiind foarte evident si foarte simplu. daca credeti ca pe orizontala va deplasati mai repede decit pe verticala... ma stric la burta de ris pentru cei care incearca sa ia medaliile cu 500 mile, magar si de la est la vest... hahaha!!!

LATER EDIT: catre Sp1tfire: m-am razgindit putin, vreau sa mai continuu putin pe marginea subiectului. daca tot l-ai intrebat pe zet pe forumul de pe .net despre refief, intreaba-l te rog, pentru orgoliul meu si pentru lamurirea voastra, daca ceea ce sustin eu e adevarat. spune-i ca pe forumul romanesc exista un nebun care o tine langa-danga cu faptul ca pe verticala te deplasezi de 2 ori mai repede decit pe orizontala. spune-i ca tipul care sustine asta e cam timpit si nu renunta in ruptul capului la afirmatiile lui... sint curios sa aflu ce va spune acest zet (inteleg ca e admin pe .net).
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6863

Guest
Bine, si atunici singura explicate ramane pe seama setarilor sistemului??? Care ar fi logica? Incercarea de a aduce harta din sistem la "dimensiunile" hartii pe care o vedem? Daca e asa, atucni harta e cat se poate de dreptunghiulara, si nu mai are rost sa ne batem capul... Atunci de ce faptic, distantele pe orizontala se parcurg mai repede? Hmm, pare un cerc vicios...
 

DeletedUser

Guest
dav100, ti-am spus ca matematic ai dreptate din cauza faptului ca harta nu e facuta la aceeasi scara si pe orizontal si vertical. Dar din punctul de vedere al jucatorului care nu da doi bani pe matematica, se creaza iluzia ca te deplasezi mai repede pe orizontala, pentru ca distantele care le vezi cu cei doi ochisori nu sunt egale.
 
Sus