Cum se calculeaza distanta?

DeletedUser

Guest


in acelasi ecran, linie dreapta, si fac 37 minute.
Asta in conditiile in care deseori ma deplasez dintr-o parte in alta, pe distanta de mai multe ecrane, in sub 15 minute.

Sa nu mai spun ca am avut o problema, am scris pe forum si nu mi-a aparut topicul. Si anume, orice-as fi facut dura cu 8 ore in plus. Chiar si dormitul. si eram in orasul in care am vrut sa dorm. 8 ore somn + 8 ore din parti. A trebuit sa-l las asa si sa stea degeaba 8 ore dupa care a dormit inca 8.

In fine, sa revenim:
Cum se calculeaza distanta?
 

DeletedUser

Guest
spune asta la suport....f ciudat ce patesti tu:)))intarzaiatule:D
 

DeletedUser

Guest
Pe o distanta atat de mica trebuie sa fie acelasi bug de care ne-am lovit multi. Pur si simplu iti adauga niste timp la orice task ai. Unii zic ca se regleaza dupa login-logout-sterge cookies...si chestii de-astea.
 

DeletedUser

Guest
Ai vreun animal de calarit?Schimba browser in altele (mozila,opera ,google chrome).Sau dai refresh
 

DeletedUser

Guest
Nu sunt probleme legate de aparente, adica de browser sau altele. Pentru ca daca ar fi asa, s-ar efectua task-ul in timp normal si ar fi doar o eroare de prezentare. Asta e o eroare de engine si de modul cum se calculeaza.
Sau e posibil sa fie o greseala a mea pe undeva sau sa apara niste penalizari.
Am observat ca si la dueluri timpul de calatorie e exagerat uneori si pe o distanta la fel de scurta este de peste o ora.

In fine, fara un raspuns oficial va trebui sa ne consolam cu faptul ca asa e normal si nu stim noi regulamentul


LE: Aceeasi distanta, aceeasi munca, acelasi punct de start:



Sa nu mai spun ca am dat 2 ore si cu totul fac 2 ore si 7 minute dar drumul e 6 minute si 55 secunde, cele 5 secunde unde se pierd? :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Sa nu mai spun ca am dat 2 ore si cu totul fac 2 ore si 7 minute dar drumul e 6 minute si 55 secunde, cele 5 secunde unde se pierd? :D

la mine am observat ca se rotunjeste timpul spre minute cand muncesc undeva sau cand ma deplasez
 

DeletedUser

Guest
Ai prins time bug. Cronometrarea gresita a distantelor nu tine de browser.
Sfatuiesc pe cei care au un delay de cateva ore sa trimita mesaj catre suport, si daca un admin vede din timp problema o poate rezolva.

Din cate am observat eu, acest bug apare cel mai frecvent in momentul in care anulezi o munca, iar dupa ea este in asteptare alta activitate... urmand sa se adune timpul de deplasare de la prima activitate si la a2-a (sau chiar timpul total 8h, dormit).
 

DeletedUser

Guest
baieti stiu ca nu are legatura ce scriu cu ce intrebati voi da fiti amabili si spuneti-mi si mie cum pui o poza pe forum???
 

DeletedUser

Guest
O uploadezi la www.imageshack.us (adica click pe browse, dupa care alegi poza dorita) si vii cu ultimul link pe forum si il bagi intre
.
Daca te referi la avatar, mergi la "panou de control", "editeaza avatar", bifezi "Use Custom Avatar" si uploadezi poza prin browse. Doar ca trebuie sa fie foarte mica.
 

DeletedUser6863

Guest
Stiu ca am dezgropat.... dar macar ma consolez ca am CAUTAT :P

Desi nu ar fi o chestie cu care sa ne batem capul, pentru ca ne ajuta, oareum, si calculul automat al distantei, am observat ca timpul de parcurgere a distantei de la un punct la altul este infuentat si de "relieful" ce poate fi intanit pe drum...
Azi cautam o munca si, aparent gasisem trei care se aflau la aceeasi distanta de locul de plecare. Am zis sa ma duc la ca mai apropiata, m-am uitat cat fac pana colo, dar am vrut totusi sa ma uit si la celelalte. In cazul asta n-ar fi fost cine stie ce economie de timp... Eeee, sorpresa! diferenta de aproximativ 5 minute intre cele trei.... Iar cand, de curiozitate m-am uitat pe harta... am observat ca intre punctul de plecare si cea mai mica durata, nu era de trecut decat un curs de apa(care parea ca putea fi ocolit), iar intre plecare si celelalte doua erau mai mai multe cursuri de apa.
Iaca, plecarea era din oras, catre punctele albastre din nord, sud si cel galben din est, unde am ajuns in final:
 

Atașamente

  • distanta...jpg
    distanta...jpg
    97,3 KB · Vizualizări: 48

Elmer Fudd

Rabbit Killer
Stiu ca am dezgropat.... dar macar ma consolez ca am CAUTAT :P

Desi nu ar fi o chestie cu care sa ne batem capul, pentru ca ne ajuta, oareum, si calculul automat al distantei, am observat ca timpul de parcurgere a distantei de la un punct la altul este infuentat si de "relieful" ce poate fi intanit pe drum...
Azi cautam o munca si, aparent gasisem trei care se aflau la aceeasi distanta de locul de plecare. Am zis sa ma duc la ca mai apropiata, m-am uitat cat fac pana colo, dar am vrut totusi sa ma uit si la celelalte. In cazul asta n-ar fi fost cine stie ce economie de timp... Eeee, sorpresa! diferenta de aproximativ 5 minute intre cele trei.... Iar cand, de curiozitate m-am uitat pe harta... am observat ca intre punctul de plecare si cea mai mica durata, nu era de trecut decat un curs de apa(care parea ca putea fi ocolit), iar intre plecare si celelalte doua erau mai mai multe cursuri de apa.
Iaca, plecarea era din oras, catre punctele albastre din nord, sud si cel galben din est, unde am ajuns in final:

Buna dimineata :D Se stie de mult timp acest lucru...
 

DeletedUser

Guest
....
In fine, sa revenim:
Cum se calculeaza distanta?

distanta in pixeli se calculeaza foarte simplu: geometrie analitica si teorema lui Pitagora. ai doua puncte de coordonate (x1,y1) si (x2,y2), distanta e ipotenuza triunghiului. problema mare e aflarea coordonatelor.

pentru orase e simplu: intri pe weststats/orase/item search si vezi coordonatele oraselor, daca acestea si-au importat itemele pe weststats.

pentru munci si celelalte orase, le poti aproxima:
- punctul (0,0) al lumii e in partea dreapta sus
- lumea are 1000 pixeli pe orizontala si 1000 pixeli pe verticala
- fiecare careu are 100 pixeli pe orizontala si 250 pixeli pe verticala

timpul de deplasare e mai complicat de calculat. vezi posturile mele "viteza de deplasare - partea I" si "... - partea II" de la pagina 48 din topicul de aici:
http://forum.the-west.ro/showthread.php?t=13379&highlight=viteza+deplasare&page=48

distanta in mile se calculeaza... cu hirtie si creion.
 

DeletedUser

Guest
desigur acum trebuie sa mai stii si un pic de matematica si sa scrii :)
mi s-a mai intamplat si mie pe caracterele mai mici ...
dar am zis ... las de la mine :)
 
Sus