dilema intrare intr-un oras

DeletedUser

Guest
am citit helpul jocului si m-am uitat si pe forum dar nu am gasit ceva asemanator.

dilema mea este daca sa intru intr-un oras sau nu.

de ce sa nu intru?

1. din help am dedus ca daca nu fac parte dintr-un oras nu ma poate ataca nimeni:
Premize de duel
* Apărătorul trebui să fie mebru într-un oraş

deci din punctul meu de vedere e un mare plus pt ca vreau sa joc pe cale pasnica, fara dueluri.
2. din cate am inteles preturile pt cei ce fac parte dintr-un oras sunt mai mici dar asta se poate rezolva prin invitatii temporare.

de ce sa intru?
1. acces la banca sa depun banii (avantaj negat de punctul 1 de mai sus. daca nu ma poate ataca nimeni atunci nu am nevoie sa depun banii)
2. acces la magazin cu preturi mai mici (avantaj negat de punctul 2 de mai sus)
3. socializare cu alti colegi de joc. nu e un avantaj concret in joc ci doar ofera o experienta mai placuta.



cam asta am dedus eu in cateva ore de joc. si pana acum concluzia mea este ca daca vreau o cale pasnica de dezvoltare nu am nevoie de oras. imi pot face misiunile/munca linistit.

probabil mai sunt si alte opinii pro/contra intrarii intr-un oras, motiv pt care am deschis acest thread.
astept parerile voastre.
 

DeletedUser

Guest
am citit helpul jocului si m-am uitat si pe forum dar nu am gasit ceva asemanator.

dilema mea este daca sa intru intr-un oras sau nu.

de ce sa nu intru?

1. din help am dedus ca daca nu fac parte dintr-un oras nu ma poate ataca nimeni:


deci din punctul meu de vedere e un mare plus pt ca vreau sa joc pe cale pasnica, fara dueluri.
2. din cate am inteles preturile pt cei ce fac parte dintr-un oras sunt mai mici dar asta se poate rezolva prin invitatii temporare.

de ce sa intru?
1. acces la banca sa depun banii (avantaj negat de punctul 1 de mai sus. daca nu ma poate ataca nimeni atunci nu am nevoie sa depun banii)
2. acces la magazin cu preturi mai mici (avantaj negat de punctul 2 de mai sus)
3. socializare cu alti colegi de joc. nu e un avantaj concret in joc ci doar ofera o experienta mai placuta.



cam asta am dedus eu in cateva ore de joc. si pana acum concluzia mea este ca daca vreau o cale pasnica de dezvoltare nu am nevoie de oras. imi pot face misiunile/munca linistit.

probabil mai sunt si alte opinii pro/contra intrarii intr-un oras, motiv pt care am deschis acest thread.
astept parerile voastre.

dreptate ai :P

dar in oras ai biserica si astea, deci este un avantaj, lasa duelul, ca n-o sa te atace prea des
 

DeletedUser

Guest
dreptate ai :P

dar in oras ai biserica si astea, deci este un avantaj, lasa duelul, ca n-o sa te atace prea des


la biserica am acces indiferent ca apartin unui oras sau nu plus ca nu stiu care e avantajul bosericii. cica trebuie sa descopar singur prin rugaciune :D

cat despre duel, dupa cum am spus si mai sus nu vreau sa fiu atacat de nici un fel si nici nu vreau sa atac. de aceea o sa-mi dezvolt personajul pr skill-uri si abilitati pasnice care sa ma ajute in munca depusa. deci daca intru intr-un oras o sa pierd toate duelurile indiferent cat de rare vor fi:(
 

DeletedUser

Guest
E simplu :
- daca vrei sa te dezvolti cea mai buna cale e sa ramai fara oras , insa nu stiu cat o sa te tina deoarece costurile sunt exagerate daca nu ai town , si in plus te vei plictisi repede ;)
 

DeletedUser

Guest
Hotelul e gratis

DAR

Daca esti aventurier (dupa nivelul 10) poti dormi gratis oriunde pana la nivelul 2
 

DeletedUser

Guest
In general nu cred ca va fi chiar asa de usor sa intri temporar intr-un oras. In conditiile in care locurile sunt limitate nu stiu cate orase vor face un loc liber numai ca sa intri tu un pic cat sa cumperi ceva ieftin de la magazin.
 

DeletedUser1011

Guest
sunt avantaje....

Daca esti in oras hotelul este GRATIS deci iti refaci energia pentru munca pe gratis...:D In plus magarul costa mai ieftin.... si este o reducere foarte mare mai ales ca la o misiune o sa iti ceara magar si o sa ai nevoie de oras... fiindca daca aparti unui oras cu magazin poti cumpara magar cu 250$,dar de la straini cumperi cu 1000$ ceea ce este foarte mult. Si duelurile nu trebuie sa iti faci griji pentru ele pentru ca doar cei din oras te pot ataca,dar totusi duelurile sunt pentru amuzament :)te poti ruga.... de exemplu prin rugaciune poate sa iti creasca norocul... nu stiu ce sa zic poate sa cada un item bun la munca.in plus poti sa iti faci prieteni noi ;).
Si banca este buna... in caz ca vrei sa depui banii.... si daca vrei sa faci duel pui banii acolo si nu o sa iti ia nimica :) deci e avantajos.

Concluzie : orasul este foarte folositor.
 

DeletedUser

Guest
am intrat intr-un oras. o sa vad cum merge treaba. momentan vreau sa imi dezvolt abilitatile de construire sa ajut la dezvoltarea orasului.

nu prea sunt cladiri deci momentan nu ma bucur de nici un avantaj exceptand banca. dar si cu banca am o problema ca trebuie sa fiu in oras ca sa depun si habar nu am cum sa ajung la oras :(
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
am intrat intr-un oras. o sa vad cum merge treaba. momentan vreau sa imi dezvolt abilitatile de construire sa ajut la dezvoltarea orasului.

nu prea sunt cladiri deci momentan nu ma bucur de nici un avantaj exceptand banca. dar si cu banca am o problema ca trebuie sa fiu in oras ca sa depun si habar nu am cum sa ajung la oras :(

ai un indicator din lemn, apesi pe el
 

DeletedUser

Guest
multam fain :P
sa fiu al naibii daca m-am gandit sa dau pe ala.
am citit in help ca pot sa calatoresc cu ajutorul ghidului dar nu mi-a trecut prin cap ca indicatorul ala e ghidul. o bila neagra pt traducerea facuta. ;)
 

DeletedUser

Guest
Daca faci parte dintr-un oras, preturile obiectelor care se gasesc la magazin, croitor, armurier, etc, din orasul in care locuiesti sunt un sfert din preturile pe care le platesti in alte orase. Este foarte profitabil sa fi locuitor intr-un oras dezvoltat, acum nu pare foarte clar, dar depinde de ce noutati vor aparea in timp, de exemplu razboaiele dintre orase, chiar sunt curios cum va fi...
 

DeletedUser

Guest
Daca faci parte dintr-un oras, preturile obiectelor care se gasesc la magazin, croitor, armurier, etc, din orasul in care locuiesti sunt un sfert din preturile pe care le platesti in alte orase. Este foarte profitabil sa fi locuitor intr-un oras dezvoltat, acum nu pare foarte clar, dar depinde de ce noutati vor aparea in timp, de exemplu razboaiele dintre orase, chiar sunt curios cum va fi...


dupa cum am spus si mai sus asta nu e un avantaj prea mare pt ca exista posibilitatea intrarii temporare intr-un oras.

spre ex un magar e 1000$ la "negru" si 250$ in oras.
vorbesc cu cineva sa imi dea invitatie temporara si il cumpar la 250 iar eu fac o mica donatie la visteria orasului. sa zicem 100$. per total atat eu cat si orasul avem de castigat. eu platesc 350 in loc de 1000 iar orasul castiga 100+12.5=112.5 in loc de 50 ;)
 

DeletedUser608

Guest
Eu din cate am inteles daca nu ai Mortician ala (cimitir sau cum ii zice) lv 1 nu poti fi atacat..
Deci daca vrei sa joci pe cale pasnica.. iti faci oras ca sa beneficiezi moca de hotel. Ridici toate cladirile la ce lv vrei u.. doar sa nu faci lv la mortician..
Daca orasul tau nu are mortician nu o sa poti fi provocat la dueluri :)

Cel putin eu asa stiu.. si pe srv strain am propriul oras de vreo saptamana si nu am morticianul facut, si nu m`a atacat nimeni..

Deci fa`ti oras ridica la ce lv vrei u, ce cladiri vrei u, doar sa nu faci lv la mortician (cimitir, gropar... sau cum Dumnezeu ii zice)
 

DeletedUser

Guest
Eu din cate am inteles daca nu ai Mortician ala (cimitir sau cum ii zice) lv 1 nu poti fi atacat..
Deci daca vrei sa joci pe cale pasnica.. iti faci oras ca sa beneficiezi moca de hotel. Ridici toate cladirile la ce lv vrei u.. doar sa nu faci lv la mortician..
Daca orasul tau nu are mortician nu o sa poti fi provocat la dueluri :)

Cel putin eu asa stiu.. si pe srv strain am propriul oras de vreo saptamana si nu am morticianul facut, si nu m`a atacat nimeni..

Deci fa`ti oras ridica la ce lv vrei u, ce cladiri vrei u, doar sa nu faci lv la mortician (cimitir, gropar... sau cum Dumnezeu ii zice)


nu conteaza daca ai gropar sau nu tot poti sa primesti atacuri.
groparul este obligatoriu ca sa dai atac tu.
deci in clipa in care ai intrat intr-un oras poti sa primesti atacuri. singurele momente cand nu te poate ataca nimeni sunt atunci cand:
dormi la hotel
ai fost lesinat in ultimele 48 de ore
jucatorul care vrea sa te atace nu are gropar in orasul lui
jucatorul care vrea sa te atace te-a mai atacat un ultima ora.
 

DeletedUser

Guest
Wow... In primul rand eu unul tin sa te felicit pentru topicul acesta... Cred ca ai observat ca majoritatea sunt foarte interesanti sa intre intr-un oras fara sa isi puna intrebarea "De ce sa intru??" inainte...

In al doilea rand.. Eu unul am facut oras impreuna cu niste prieteni.. Scopul a fost de a experimenta jocul.. Deocamdata nu sunt avantaje clare..
Totusi pe parcurs vor fi:
-dormi gratis (odata cu marirea nivelului la hotel peste 2 e un avantaj destul de mare)
-posibilitatea de a cumpara obiecte ieftine (odata cu marirea nivelului magazinului, a croitorului, a atelierului)
-posibilitatea de a ataca si de a fi atacat (aici poate fi si avantaj si dezavantaj)

Jocul este in dezvoltare, asa ca vor mai urma probabil avantaje...

Daca vrei sa joci pasnic te vei plictisi rapid... Fara prieteni, fara interactiune, nu prea isi are rostul un joc online... Parerea mea!
 

DeletedUser

Guest
Off&on(nush exact ce e):sunt atacat incontinuu de deathbringer si chiar daca nu am mortician . Eu cred ca e bine sa ai morticianul indiferent de ce clasa ai . Poti farma astfel pe cei mici de lvl 10-11 atunci cand o sa ai lvl mai mare.
 

DeletedUser

Guest
Eu cred ca e bine sa ai morticianul indiferent de ce clasa ai . Poti farma astfel pe cei mici de lvl 10-11 atunci cand o sa ai lvl mai mare.

nu poti ataca jucatorii mici decat pana la un anumit nivel... doar jucatorii cu 2-3 nivele mai jos ca tine pot fi atacati....
 
Sus