Bătălie Awesomia Discuții legate de bătăliile organizate la fortul Awesomia

adsum

Gunman
Vă așteptăm la Awesomia

Sâmbătă - 15 mai - ora 16:00

Mai pe seară o să postez aici numărul atacatorilor și al apărătorilor de pe fiecare lume.

ora 22:20

Lumea 1

Atac: 7
Apărare: 19

Arizona:

Atac: 3
Apărare: 3

Georgia:

Atac: 2
Apărare: 5

Hawaii:

Atac: 3
Apărare: 25

Indiana:

Atac: 5
Apărare: 15

Knoxville:

Atac: 1
Apărare: 4

Louisiana:

Atac: 0
Apărare: 4

Maryland:

Atac: 1
Apărare: 5

Ohio:

Atac: 5
Apărare: 8
 
Ultima editare:

narka200

Greenhorn
pe OHIO a fost ok. nu stiu de ce am dat atatea daune - am luat si xp. problema mea este ca nu sunt la acea ora ( ora 18.00) pe joc.

trebuie gasita o solutie inteligenta de a ne grupa 50/50.

propun sa se inscrie toti cei doritori de fort fara sa poata selecta aparare sau atac si, inaintea bataliei, sa fie repartizati aleatoriu in atac si aparare in asa fel incat numarul de playeri din atac sa fie egal cu numarul de playeri din aparare. Nu stiu daca este posibil, ar trebui sa ne spuna adsum acest amanunt.
 

adsum

Gunman
De ce nu am primit scrisoare la awesomia?


S-a golit tolba cu cadouri :)
Am decis să eliminăm premiile la lupta de azi ca urmare a lipsei de interes generate. Considerați că e un semnal de alarmă.



pe OHIO a fost ok. nu stiu de ce am dat atatea daune - am luat si xp. problema mea este ca nu sunt la acea ora ( ora 18.00) pe joc.



trebuie gasita o solutie inteligenta de a ne grupa 50/50.



propun sa se inscrie toti cei doritori de fort fara sa poata selecta aparare sau atac si, inaintea bataliei, sa fie repartizati aleatoriu in atac si aparare in asa fel incat numarul de playeri din atac sa fie egal cu numarul de playeri din aparare. Nu stiu daca este posibil, ar trebui sa ne spuna adsum acest amanunt.


Apreciez inițiativa și chiar vă încurajez să veniți în continuare cu propuneri. Din păcate ce spui tu nu e posibil din punct de vedere tehnic iar problema echilibrului cade pe umerii voștri.
 

narka200

Greenhorn
S-a golit tolba cu cadouri :)
Am decis să eliminăm premiile la lupta de azi ca urmare a lipsei de interes generate. Considerați că e un semnal de alarmă.

Apreciez inițiativa și chiar vă încurajez să veniți în continuare cu propuneri. Din păcate ce spui tu nu e posibil din punct de vedere tehnic iar problema echilibrului cade pe umerii voștri.

inteleg. am intrebat doar. ok. pai in acest caz, parerea mea sincera este ca singurul lucru care ne facea sa intrerupem munca zilnica si sa dam deplasare la fort erau premiile speciale.

daca incepem cu avertismente si semnale de alarma, cu tot dragul si onorul, ne putem lipsi de aceste forturi. practic au fost avertizati si semnalati si depremiati ( :P ) fix aia care dadeau semne de minim interes adica chiar ajungeau la fort. :)
 

X-viper

West Sheriff
Membru personal
Stiti care ar fi fost o metoda mai buna de ”pedepsire”? Sa le dati participantilor 50 pepite. Sau 200 oup. Sa le faceti in ciuda celor care nu au venit. Cu atitudinea voastra nu ati facut altceva decat sa va asigurati ca pe viitor nu va mai veni nimeni la awesomia.
 

adsum

Gunman
Plecați din start de la premisa greșită, anume că luptele sunt organizate pentru a primi voi premii.
Premiile ar trebui văzute ca un bonus, nicidecum ca o obligație. Tocmai pentru că au fost oferite tuturor participanților n-ați mai fost dispuși să depuneți un minim de efort pentru a echilibra ambele tabere. Asta a dus la lupte de maxim 15 runde, unde majoritatea merg pe apărare iar cei câțiva din atac n-au nicio șansă. Sau cum am văzut pe lumi mai slab populate - toți în apărare, nimeni pe atac.
Este problema voastră dacă confundați "semnal de alarmă" cu "pedeapsă" și dacă alegeți să criticați orice. Suntem conștienți de faptul că nu putem mulțumi pe toată lumea. Jocul este gratuit, nu vă obligă nimeni să participați la lupte, însă sunt curios dacă o să vă mențineți atitudinea și în timpul eventului de Ziua Independenței.

@X-viper
Nu se vor oferi compensații de niciun fel și nici nu se vor mari premiile actuale.
 

adsum

Gunman
Valabil în cazul tancurilor. Restul ce scuză au?
Degeaba vin pe apărare, eventual să prindă și un loc călduț în turn, dacă n-au adversari în atac.
 

narka200

Greenhorn
oh... cer scuze - am inteles eu gresit. credeam ca se cer opiniile playerilor despre bataliile de fort awesomia :)) credeam ca doriti sa stiti si motivatiile noastre in ce priveste aceste batalii.

daca discutia era despre cat de <<gratuit>> este jocul , cu adanc respect si recunostinta, va doresc succes in conversatiile cu cei care chiar inteleg despre ce e discutia pe aici... eu ma retrag.

Seara frumoasa si batalii cat mai reusite!
 

adsum

Gunman
Ce anume din răspunsul meu te-a făcut să ajungi la concluzia asta? Faptul că opiniile noastre nu corespund nu înseamnă că nu ne pasă de părerile voastre. Am mărit frecvența luptelor, am modificat premiile de participare și pe cele individuale pentru categorii - toate la cererea voastră.
În schimb v-am rugat încă de acum o lună să echilibrați pe cât posibil ambele tabere pentru a avea parte de o experiență cât mai plăcută. Nu e un secret faptul că mulți participă doar pentru premii, însă s-a deviat de la ideea de bază.

Că vreți sau nu să participați, e alegerea voastră, nu-mi faceți mie o favoare. Am ținut să vă reamintesc asta din moment ce ați încercat să-mi explicați ce sacrificii faceți voi. Puteți afirma că vă dați interesul în momentul în care luptele sunt cât de cât echilibrate.
O zi pe săptămână - cerem prea mult?
 

Sannctus

Greenhorn
Apreciez inițiativa și chiar vă încurajez să veniți în continuare cu propuneri. Din păcate ce spui tu nu e posibil din punct de vedere tehnic iar problema echilibrului cade pe umerii voștri.
Doar eu ma intreb cum de "nu e posibil din punct de vedere tehnic", dar sa faceti astfel incat sa poatra intra doar anumite clase de caracter pe o parte si pe cealalta s-a putut? Mai bine spuneai ca nu doriti sa implementati si vreti sa lasati la grija jucatorilor echilibrul decat sa ne ascundem dupa deget in detalii tehnice, parerea mea :D
 

adsum

Gunman
Muieți-s posmagii?

Prin opțiunea respectivă am urmărit să vă oferim o experiență nouă. Era implementată, doar că n-a fost folosită până la acel moment. După cum am spus deja de nenumărate ori, NU dispunem de mijloacele necesare pentru a vă repartiza aleatoriu. Este responsabilitatea voastră. V-am îndrumat în cadrul chat-ului, am postat aici numărul atacatorilor / apărătorilor, dar în zadar. Dacă vrei să fii Toma Necredinciosul te invit să te interesezi din alte surse și să vii cu dovezi care să-ți susțină afirmațiile.

Aici aveți discuția inițiată de colegul vostru, Apotequil13 , pe forumul beta:

 

X-viper

West Sheriff
Membru personal
Nu e un secret faptul că mulți participă doar pentru premii.
Pentru ce naiba să participi dacă nu pentru premii? Nu te alegi cu fortul dacă câștigi, nu primești mare chestie din simpla participare, în schimbi pierzi timp, îmbunătățiri și poțiuni de hp. Unde mai pui că ora nu este cea mai potrivită pentru mulți.

Că vreți sau nu să participați, e alegerea voastră, nu-mi faceți mie o favoare.
Atunci cui? Nouă sigur nu. E un eveniment relativ rar, are loc o singură dată pe săptămână, dacă nici 50 OUP nu dați, care oricum nu au cine știe ce însemnătate, atunci de ce să ne batem capul să venim? Daca vrem simple lupte de fort, putem ataca mai multe. Culmea e că astea ar fi mai echilibrate, iar premiile aceleași, având în vedere că nu mai oferiți nimic extra. Ba chiar mai mari, că nu s-ar termina așa de repede, deci am lua mai mult xp și OUP.

O zi pe săptămână - cerem prea mult?
Aici deja te contrazici singur/ă. Atâta timp cât ceri ceva, înseamnă tocmai că vrei să-ți fie făcută o favoare.
 

Sannctus

Greenhorn
Muieți-s posmagii?

Prin opțiunea respectivă am urmărit să vă oferim o experiență nouă. Era implementată, doar că n-a fost folosită până la acel moment. După cum am spus deja de nenumărate ori, NU dispunem de mijloacele necesare pentru a vă repartiza aleatoriu. Este responsabilitatea voastră. V-am îndrumat în cadrul chat-ului, am postat aici numărul atacatorilor / apărătorilor, dar în zadar. Dacă vrei să fii Toma Necredinciosul te invit să te interesezi din alte surse și să vii cu dovezi care să-ți susțină afirmațiile.

Aici aveți discuția inițiată de colegul vostru, Apotequil13 , pe forumul beta:

Faptul ca nu exista nu inseamna ca nu poate fi creata si implementata, pe principiul vostru nu avem nu se poate inseamna ca daca avem unelte de piatra ramanem cu ele ca de ce am inventa cele de de fier, adica nu vrem sa evoluam.... si asa bine cum e implementata optiunea de a selecta anumite clase pe fiecare parte nu cred ca prin modificarea ei putin nu s-ar putea face si o functie de autobalans(asa cum zice Apotequil13 sau in alta varianta), sa nu te lase sa te inscrii pe o parte si sa te oblige pe cealalta, dar cum nu va baga bani direct in buzunar de ce v-ar interesa? :D Mai bine spuneti ca nu vreti decat sa o dam in parti ca ar fi ca n-ar fi, ca ala bala porto cala, ca pe o bara se plimba o cioara si alte poezii de copii
Si la faza cu doresti sa vin cu dovezi ca se poate, da-ne codu de la aia cu pe o parte 2 clase pe cealalta 2 clase si eu zic ca gasim pe toate comunitatile cativa care au vreo idee cum se poate modifica pentru un autobalans in mai multe moduri, dar ne trebuie vointa sa facem ceva si e mult mai simplu sa il luam pe nu in brate.
Cu drag, TOMA NECREDINCIOSU
 

adsum

Gunman
Pfff,încă puțin și o să fiu spânzurat de stâlpul corectitudinii in online ..

Pentru ce naiba să participi dacă nu pentru premii? Nu te alegi cu fortul dacă câștigi, nu primești mare chestie din simpla participare, în schimbi pierzi timp, îmbunătățiri și poțiuni de hp. Unde mai pui că ora nu este cea mai potrivită pentru mulți.

Atunci cui? Nouă sigur nu. E un eveniment relativ rar, are loc o singură dată pe săptămână, dacă nici 50 OUP nu dați, care oricum nu au cine știe ce însemnătate, atunci de ce să ne batem capul să venim? Daca vrem simple lupte de fort, putem ataca mai multe. Culmea e că astea ar fi mai echilibrate, iar premiile aceleași, având în vedere că nu mai oferiți nimic extra. Ba chiar mai mari, că nu s-ar termina așa de repede, deci am lua mai mult xp și OUP.

Aici deja te contrazici singur/ă. Atâta timp cât ceri ceva, înseamnă tocmai că vrei să-ți fie făcută o favoare.

Pentru ce să participi? Ce zici de plăcerea de a juca? Evident, nu e cazul tău, care vii doar pentru premii.
Luptele sunt organizate la inițiativa noastră, pentru voi , deci nu ne faci nouă nicio favoare dacă participi sau nu. Aveți și obligații, nu numai drepturi, iar singura condiție a fost să echilibrați ambele tabere. Dacă am fi vrut să oferim premii moca te asigur că am fi găsit o altă variantă.
Crezi că luptele sunt pierdere de timp? Crezi că premiile sunt prea mici? Nu ești obligat să vii. Cum nu ești obligat nici să folosești utilizabile, îmbunătățiri etc. N-avem cum să facem pe plac tuturor. Iar dacă afirmi că luptele fără premii ar fi mai echilibrate înseamnă că am luat decizia corectă (care a fost valabilă doar pt lupta precedentă, însă comentariile voastre mă fac să cred că ar trebui menținută și la următoarele )

Despre ora de desfășurare s-a mai discutat, ați cerut să nu se intercaleze cu lupta principală de seară. Puteți veni în continuare cu sugestii.


Faptul ca nu exista nu inseamna ca nu poate fi creata si implementata, pe principiul vostru nu avem nu se poate inseamna ca daca avem unelte de piatra ramanem cu ele ca de ce am inventa cele de de fier, adica nu vrem sa evoluam.... si asa bine cum e implementata optiunea de a selecta anumite clase pe fiecare parte nu cred ca prin modificarea ei putin nu s-ar putea face si o functie de autobalans(asa cum zice Apotequil13 sau in alta varianta), sa nu te lase sa te inscrii pe o parte si sa te oblige pe cealalta, dar cum nu va baga bani direct in buzunar de ce v-ar interesa? :D Mai bine spuneti ca nu vreti decat sa o dam in parti ca ar fi ca n-ar fi, ca ala bala porto cala, ca pe o bara se plimba o cioara si alte poezii de copii

Si la faza cu doresti sa vin cu dovezi ca se poate, da-ne codu de la aia cu pe o parte 2 clase pe cealalta 2 clase si eu zic ca gasim pe toate comunitatile cativa care au vreo idee cum se poate modifica pentru un autobalans in mai multe moduri, dar ne trebuie vointa sa facem ceva si e mult mai simplu sa il luam pe nu in brate.

Cu drag, TOMA NECREDINCIOSU

Îți place să citești printre rânduri, așa-i?
Am spus că nu e posibil din punct de vedere tehnic referindu-mă la faptul că nu dispunem de această opțiune, nu că ea n-ar putea fi implementată în viitor, dar ca de obicei vă place să aruncați cu noroi și să emiteți judecăți de valoare fără să aveți habar despre ce vorbiți.
Sunt de acord că ar fi utilă o asemenea funcție, pe lângă multe altele, însă fiind orbit de furie poate n-ai observat faptul că lucrurile se desfășoară cu încetinitorul. Ai impresia că bate careva cu pumnul în masă iar restul execută numaidecât? O aplicație pentru mobil se cere de ani de zile, însă fără rezultat. Nu iau apărarea nimănui și nici nu caut scuze, ci doar vă prezint realitatea exact așa cum e. Noi lucrăm cu ce avem, la fel ar trebui să faceți și voi, însă sunteți atât de ocupați să ne purtați nouă de grijă încât nu v-ați întrebat nicio secundă cum puteți contribui la succesul acestui proiect. Prin o bună organizare puteți echilibra luptele, fără ajutor din exterior.Nu intervenim nici la cele zilnice, deci n-ar fi corect s-o facem la cele speciale.

În rest vă rog să mă scutiți de elucubrațiile scrise cu literă de senzație.Sunt greu de impresionat.
Nu-mi bagă inno bani în cont, dacă asta e marea voastră grijă și motivul pt care nu puteți dormi noaptea.
Trăiți cu impresia greșită, cum că am putea face mai multe dar că n-am vrea.
Nu e corect să ne imputati nouă minusurile jocului și greșiți când ne tratați ca pe un dușman.

Semnat,
Unul dintre voi
 
Sus