Bătălie Awesomia Discuții legate de bătăliile organizate la fortul Awesomia

Salut ! Am văzut multe lupte de fort, la multe dintre ele am participat, am văzut multe tipuri de tactici sau stiluri de joc. Am multe servere pe care am jucat, dar pe ro am observat o ciudată chestie, ce nu ține de conducere în pricipal, ci de felul jucătorului. Spre exemplu pe ro există un procentaj de genul: 70% fani forturi, 15% dueluri, 10% misiuni, 5% colectii. La forturi luptele echilibrate nu prea mai sunt, cel putin 2021 - 2022. Din cei ce joaca forturi activ 60% joaca fiind pasionați și chiar dacă nu sunt în cadrul luptei, urmează ceea ce este scris în tactică. 40% se împart și ei în mai multe tipuri: spioni ( 1 - 5% ), clone sau oameni de umplutură ( 10% ), începători ( 5% ) și ignoranți sau cei ce pur și simplu fac ce vor ei, când vor ei ( aprox 20%+ ).
Cu privire la awesomia pe ro, am observat că pe l1 și hw sunt forturi mai des, iar oamenii chiar participă activ, dacă pe lumi precum mary sau arizona găsim 90% în atac sau apărare, pentru că participă 10 - 2- persoane, pe lumi precum l1 sau hawaii este nevoie de un echilibru, pentru ca pe lângă premiul oferit de organizator să primim și mai multe oup, xp și bani. Însă personal consider că ar trebui să se pună restricții pe bază de caracter, de ce ? păi nu știu cum funcționează acum o restricție pusă pentru anumite alianțe, adică dacă celelalte alianțe participă și ele, dacă restul aleg o anumită parte sau nu...Dacă pot participa și alte alianțe și numărul lor nu depășește 10% din numărul total, pentru ca să nu se facă o diferență mare între părți, atunci sunt bune condiționările puse deja de @Criminus , dacă cei din alte alianțe nu pot participa, sau sunt un număr prea mare ce poate influența o parte aș alege varianta de condiționare pe bază de caracter. Părerea este pur personală și nu vreau să jignesc pe cineva.

P.S. Imi plac condiționările la forturi pe lumi mai active din punct de vedere al luptelor de fort !
 

Ilene

Viceprimar
Am ajuns la vorbele "Buna ziua matusa !" , "Tine-o-n mana !"
De la principiul libertatii de a alege, la luptele de la un fort care a fost construit in aceasta idee, am ajuns in alta parte.
Cu toate restrictiile, daca lumea nu se duce intr-o parte sau alta ca sa fie "echilibrare", ce mai ramane? sa se puna mana pe bici ?
 
Am ajuns la vorbele "Buna ziua matusa !" , "Tine-o-n mana !"
De la principiul libertatii de a alege, la luptele de la un fort care a fost construit in aceasta idee, am ajuns in alta parte.
Cu toate restrictiile, daca lumea nu se duce intr-o parte sau alta ca sa fie "echilibrare", ce mai ramane? sa se puna mana pe bici ?
oricum restricțiile se pun doar 1/săptămână când se organizeză în mod oficial, în rest ai libertatea să ataci și să suții la awesomia pe cine vrei tu. Eu prefer o luptă de fort cu minim 20 de runde jucate, nu o irosire de timp și munci pentru doar 5 minute. De ce să câștigi doar cele 25 - 100 oup când poate exista un plus de 10-20 oup ?
 

DeletedUser28095

Guest
Până acum nu s-a plâns nimeni de asta și tu faci parte din alianța de pe atac de pe Hawaii. Nu văd problema.
 

Ilene

Viceprimar
zapata, tu vorbesti ca sa te afli in treaba ! nu ai inteles ca e vorba de luptele organizate de admini !
iar pe hawaii alianta mea e pe aparare ! si atacatorii sunt numeric mai multi decat aparatorii ! si, bineinteles, e lupta intre aliante, cum sunt cele curente
deci, pentru ce se pun restrictii ?
 
zapata, tu vorbesti ca sa te afli in treaba ! nu ai inteles ca e vorba de luptele organizate de admini !
iar pe hawaii alianta mea e pe aparare ! si atacatorii sunt numeric mai multi decat aparatorii ! si, bineinteles, e lupta intre aliante, cum sunt cele curente
deci, pentru ce se pun restrictii ?
Bine, vorbesc ca sa ma aflu in treaba, dar cum este mai logic: fara restrictii 90% o parte si 10% celalta parte sau pe baza de aliante, unde diferenta este de 10-20% ? Poate ca daca nu s-ar mai face astfel de lupte nu te-ai mai plange. Eu le multumesc pentru ca se organizeaza si suntem si premiati pentru posibila pierdere de timp sau lesin cu minim 25 oup+.
 

DeletedUser28095

Guest
zapata, tu vorbesti ca sa te afli in treaba ! nu ai inteles ca e vorba de luptele organizate de admini !
iar pe hawaii alianta mea e pe aparare ! si atacatorii sunt numeric mai multi decat aparatorii ! si, bineinteles, e lupta intre aliante, cum sunt cele curente
deci, pentru ce se pun restrictii ?
Și acum ... ar trebui să ignor 99% din sugestii de pe lumea Hawaii și să pun luptele la liber cum vrei tu? Asta ar însemna pentru tine "un server corect"? :) Puteai sugera în schimb să încerc să egalez cât de cât părțile dar nu să fie tărăboi pe o lume de fortiști. Ce spui? Până acum sincer am fost tras de mânecă doar pentru că nu am pus restricții și nu invers. Probabil nu prea îți place de mine :D
 

Ilene

Viceprimar
Ca sa-mi placa sau nu de tine ar trebui sa stiu cine esti; dar cum se practica pe multe servere, toti noii veniti in echipa the-west isi pastreaza anonimatul din varii motive si nu as vrea sa cred ca devoalarea identitatii ar prezenta un jucator cu destule probleme de imagine.
Nu ma intelege gresit. Nu vreau sa stiu cine esti.
 
Ultima editare:

X-viper

West Sheriff
Membru personal
Imi plac recompensele din ultimul timp de la Awesomia :up:

Ai putea pune restrictii pe Rhode Island? Pe o parte La Familia, pe de alta, Alianta Looney Tunes.
 

bogdanell7

West Sheriff
Membru personal
Recompensele de Sambata 1 Aprilie au fost modificate.
S-a cerut inlocuirea Oualor de Paste cu monede pentru Sf. Patrick.
Recompensele pentru Duminica au ramas aceleasi postate initial (1000 oua + 50 oup)
 
De când a plecat Criminus eu atac Awesomia.
Asta nu depinde de cine mai e in echipa sau nu.
Data viitoare poate încerci și niște condiționări. Eu știu și sunt de acord cu faptul că e de datoria noastră să echilibrăm taberele, pentru a avea parte inclusiv de o luptă plăcută, nu doar de premii, dar când asta nu se întâmplă, n-ar strica puțin ajutor de mai "sus".
 

bogdanell7

West Sheriff
Membru personal
Data viitoare poate încerci și niște condiționări. Eu știu și sunt de acord cu faptul că e de datoria noastră să echilibrăm taberele, pentru a avea parte inclusiv de o luptă plăcută, nu doar de premii, dar când asta nu se întâmplă, n-ar strica puțin ajutor de mai "sus".

Salutare, o sa incerc sa pun condiționări.
O sa revin cu întrebări / clarificări in asa fel încât sa puteti juca cat mai Ok.
 

bogdanell7

West Sheriff
Membru personal
Am o rugaminte la voi, imi trebuie o lista asemenea exemplului urmator :

Lume de joc : Georgia
Alianta 1 : The Old Gang
Alianta 2 : HARDCORE
Alianta 3 : Scorpionii Rosii

a1+a3 vs a2

Daca sunt mai mult de 2 aliante, as vrea sa stiu care cu care se inteleg si merg impreuna la fort.
Asa pot sa fac o lista si sa aplic conditionari pentru Awesomia.

PS. daca se poate sa fie un singur mesaj pentru o lume de joc.
Multumesc !

Ps2. puteti trimite lista in mesaj privat sa nu aglomeram aici, si o sa postez listele intr-un singur raspuns.
(pana se definitiveaza care cu care joaca si impotriva cui)
 
Ultima editare:
Sus