Duel/Setari

  • Autor subiect DeletedUser1350
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser1350

Guest
Am o nelamurire daca jucatorul "x" are 0 puncte in indemanarea "Fereste"
mai are vreun rost sa seteze cum sa se fereasca?
Adica il alaca jucatorul "y" pe jucatorul "x"
"y" are 20 in indemanarea "Tinteste"
"x" are 0 in indemanarea "Fereste"
in runda 1 si 5 "x" seteaza sa fereasca mana stanga,umarul stang si capul
si "y" are setat in runda 1 si 5 sa loveasca umarul stang.
Intrebarea este se fereste "x" de lovitura lui "y".
:confused::confused::confused:
 

DeletedUser

Guest
Normal ca se fereste.
Eu nu am vazut inca sa fiu lovit in partea care o feream.
Si invers: la raportul duelului daca am vazut ca nu am nimerit in prima si a doua (sa zicem) am refacut setarea si a mers dupa aceea. (asta daca nu a schimbat intre timp adversarul setarile de duel.
Faza cu fereala/tinteste apare atunci cand tragi in prima runda pe dreapta (exemplu) si nu nimeresti dar in runda 5 nimeresti. (ori invers)
Dar de fiecare data cand am vazut ca nu am nimerit in ambele runde, am schimbat partea vizata si a mers macar o data.
 

DeletedUser

Guest
vezi -aici-
Un duel se desfasoara in felul urmator: (Formula)
Prima data se calculeaza valorile ofensive si defensive ale celor doi jucatori:
Valoarea ofensiva - Se ia aleator o valoare de la 0 la X (X = cate puncte ai in 'Tintire').
Valoarea defensiva - Se ia aleator o valoare de la 0 la Y (Y = cate puncte ai in 'Fereste').
Dupa cum stiti duelul are 8 runde. Acest calcul se face pt. fiecare runda in parte.
Daca valoarea ofensiva a celui care ataca e mai mare decat valoarea defensiva a celui care se apara, atunci atacatorul LOVESTE. Daca e invers, acesta RATEAZA lovitura.
x nu se poate feri de lovitura lui y, decat daca y e ultra ghinionist ..dar e putin probabil ca ipoteza respectiva sa fie probata. ideea e ca oricat de mica ar fi experienta la ferire, are rost sa te feresti.. nu te vor ataca intotdeauna numai jucatori cu tintire foarte mare, iar numarul de puncte de indemanare ale adversarului oricum nu ai cum sa le cunosti...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus