Grade RANDOM La fort

  • Autor subiect DeletedUser10625
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser10625

Guest
Gradele ar trebui sa fie RANDOM La fort.

Nu stiu cati ati remarcat dar exista unele realizari in legatura cu fortul.

Ceea ce propun e ca generalii sa nu aiba decat optiunea de a decide cine intra in lupta si cine nu INDIFERENT de nr. de locuri ramase neocupate si de statutul jucatorului aliat sau nu. Adica ai doar 2 optiuni ca general : recrutat sau exclus, gradul nu ar mai influenta deloc participarea la lupta.


Pe de alta parte, gradul ar trebui sa arate doar valoarea jucatorului in bataliile la fort si sa fie random in baza unui algoritm creat in functie de participarea la bataliile de fort si de experienta obtinuta. Unii din noi au primit de exemplu realizarea : locotenent sau capitan. Asta ar trebui sa se reflecte si in recrutare. Adica poti decide daca recrutezi un capitan sau un soldat, gradul ar arata implicit cat de interesat este el in bataliile de fort si ce experienta are.

Astfel propun ca gradele sa fie astfel : soldat : 10 batalii de fort (5000 xp obtinut la fort), caporal : 20 batalii de fort (15.000 xp), sergent : 50 batalii de fort (25.000 xp), locotenent : 1oo batalii (35.000 xp), capitan : 200 batalii (40.000 xp), maior 300 batalii (45.000 xp), locotenent-colonel ": 400 batalii (50.000 xp), colonel : 500 batalii (100.000 xp). General de cariera : 1500 batalii (200.000 xp)

De asemenea in meniul de recrutari in dreptul fiecarui inscris, inaintea numelui ar aparea gradul.


Avantaje : -am scapa de toti milogii care ne agaseaza ca n-au grad
-gradul ar reflecta in mod real experienta, eficienta si abilitatile jucatorului in bataliile de fort ceea ce ar usura optiunile generalului recrutor
-ar fi o mandrie pentru orice fortist sa ajunga general de cariera.
-ar fi mai realist
-NU AR MAI PERMITE UNORA SA SA ASEZE PESTE ALTII SI SA LE IA LOCUL.


dezavantaje : -unii puturosi s-ar putea simti vexati ca nu sunt pe picior de egalitate cu cei buni.
-unii copilasi frustrati nu ar mai putea da grade inainte de a fi efectiv meritate.
-mai mult de lucru pt. INNO.


Nu am o postare grafica pentru ca nu-mi vine in minte una anume.
Nu considerati criteriile propuse restrictive.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
CONTRA:Daca ii fortul meu eu hotarasc pe cine ma pot sau nu baza in batalie.Poate vreau sa iau din orasul meu si daca sunt mai slabi,pentru ca stiu ca sigur asculta si nu joaca pentru xp.Si nu mai fiti asa de frustrati ca nu primiti grade la fort,ca nu sunt forturile voastre.Si daca participi la zece mii de batalii,nu inseamna ca esti mai ubn,poate cei buni mai stau si pe la munci,ca le mai trebuie misiuni/iteme la noroc si altele.
 

DeletedUser10625

Guest
CONTRA:Daca ii fortul meu eu hotarasc pe cine ma pot sau nu baza in batalie.Poate vreau sa iau din orasul meu si daca sunt mai slabi,pentru ca stiu ca sigur asculta si nu joaca pentru xp.Si nu mai fiti asa de frustrati ca nu primiti grade la fort,ca nu sunt forturile voastre.Si daca participi la zece mii de batalii,nu inseamna ca esti mai ubn,poate cei buni mai stau si pe la munci,ca le mai trebuie misiuni/iteme la noroc si altele.



Mai citeste o data poate intelegi : Daca tu esti in fortul tau TU hotarasti pe cine te bazezi pentru ca tu hotarasti cine participa si cine nu, independent de grad si de locurile neocupate. Asta iti ajunge.
Gradul, te-ar putea ajuta sa identifici jucatorul mai experimentat si mai interesat de forturi. Iar daca particip la 10.000 de batalii, fii convins ca sunt cu mult mai bun ca tine (pe forturi-cel putin), care doar muncesti ca vaca.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser17201

Guest
E o presotie totala ! Nu are niciun rost practic... Totusi este un BROWSER GAME



CONTRA !
 

DeletedUser12011

Guest
CONTRA

-e bine asa cum e
-daca incepe o lume noua , cine ma recruteaza? nu inteleg ideea:tumble:
 

DeletedUser10625

Guest
CONTRA

-e bine asa cum e
-daca incepe o lume noua , cine ma recruteaza? nu inteleg ideea:tumble:

Daca nu intelegi ideea de ce ***** ***** mai votezi ?

Te recruteaza indiferent de ce grad ai, tot cine te recruta SI ACUM : Un general din orasul care a provocat fortul sau unul din orasul caruia ii apartine fortul provocat. Atat doar ca nu te va mai putea grada ca pe termometru. Grad ai automat cand intrunesti niste cerinte legate de fort. Atat doar ca fara sa te recruteze cineva NU vei mai participa indiferent de cate locuri mai sunt disponibile.
E o presotie totala ! Nu are niciun rost practic... Totusi este un BROWSER GAME



CONTRA !

Lasand la o parte ca nu inteleg ce ai vrut sa spui prin "PRESOTIE" (probabil degetele ti-au fost mai rapide decat intelectul), avantajele sunt evidente. Cateva le gasesti in topic. La altele poate te vei mai gandi si singur.

Da, e doar un browser game dar unora ne place si incercam sa-i aducem un plus de savoare. Deci cand votezi voteaza cu cap. Nu ai adus chiar nici un argument contra.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser19067

Guest
Bai daca cineva zice contra este treaba lui , nu trebuie sa comentezi tu la fiecare si sa-l jignesti.Aici asa sta treaba:Cineva propune o idee si ceilalti dau pro sau contra in functie daca li se pare buna ideea sau nu.Asa ca nu mai te lua de fiecare care iti da contra.Daca era macar buna ideea cat de cat primeai si pro-uri.


ON: CONTRA Este perfect cum este acum.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Gradele ar trebui sa fie RANDOM La fort.

Nu stiu cati ati remarcat dar exista unele realizari in legatura cu fortul.

Ceea ce propun e ca generalii sa nu aiba decat optiunea de a decide cine intra in lupta si cine nu INDIFERENT de nr. de locuri ramase neocupate si de statutul jucatorului aliat sau nu. Adica ai doar 2 optiuni ca general : recrutat sau exclus, gradul nu ar mai influenta deloc participarea la lupta.


Pe de alta parte, gradul ar trebui sa arate doar valoarea jucatorului in bataliile la fort si sa fie random in baza unui algoritm creat in functie de participarea la bataliile de fort si de experienta obtinuta. Unii din noi au primit de exemplu realizarea : locotenent sau capitan. Asta ar trebui sa se reflecte si in recrutare. Adica poti decide daca recrutezi un capitan sau un soldat, gradul ar arata implicit cat de interesat este el in bataliile de fort si ce experienta are.

Astfel propun ca gradele sa fie astfel : soldat : 10 batalii de fort (5000 xp obtinut la fort), caporal : 20 batalii de fort (15.000 xp), sergent : 50 batalii de fort (25.000 xp), locotenent : 1oo batalii (35.000 xp), capitan : 200 batalii (40.000 xp), maior 300 batalii (45.000 xp), locotenent-colonel ": 400 batalii (50.000 xp), colonel : 500 batalii (100.000 xp). General de cariera : 1500 batalii (200.000 xp)

De asemenea in meniul de recrutari in dreptul fiecarui inscris, inaintea numelui ar aparea gradul.


Avantaje : -am scapa de toti milogii care ne agaseaza ca n-au grad
-gradul ar reflecta in mod real experienta, eficienta si abilitatile jucatorului in bataliile de fort ceea ce ar usura optiunile generalului recrutor
-ar fi o mandrie pentru orice fortist sa ajunga general de cariera.
-ar fi mai realist
-NU AR MAI PERMITE UNORA SA SA ASEZE PESTE ALTII SI SA LE IA LOCUL.


dezavantaje : -unii puturosi s-ar putea simti vexati ca nu sunt pe picior de egalitate cu cei buni.
-unii copilasi frustrati nu ar mai putea da grade inainte de a fi efectiv meritate.
-mai mult de lucru pt. INNO.


Nu am o postare grafica pentru ca nu-mi vine in minte una anume.
Nu considerati criteriile propuse restrictive.

de cate ori am incercat sa scriu Contra ma loveam de cv ;; )
cel putin din ce ai scris se pot realiza urmatoarele chestii:
sa arate indemanarile de fort aparare/atac per jucator
sa arate la cate lupte ai participat(nu neaparat si-un criteriu de clasificare) nu cred ca ar trebuie sa fie un secret ,e medalie cu asa cv;evolutia fiecaruia o poti vedea pe west forts ,deci nu e un secret nici aici
treaba cu locurile s-ar putea rezolva foarte usor daca ar exista respect.
Ai da la toti capitan si gata .Si asa s-ar putea implementa cv sa poate alege generalul dintr-o lista cn poate sa vb pe chat ;) Si gata si spamul ! Ideea pare ca scartaie dar merge ;)

Deci PRO
 

DeletedUser13088

Guest
CONTRA
1.Daca nu s-ar mai da grade nu ai mai putea sa dai /rights cand vezi ca se face spam
2.Daca nu s-ar mai da grade,cand incepe batalia de fort si 2 pun tinta in acelasi loc ajunge cine?
3.Cand se pun unul peste altu e scos ala care ajunge primu nu? ei si daca sa pus unu de 30 in colt si nul lasa pe un tank de 120 ce te faci?
A da si nam inteles alea cu
Astfel propun ca gradele sa fie astfel : soldat : 10 batalii de fort (5000 xp obtinut la fort), caporal : 20 batalii de fort (15.000 xp), sergent : 50 batalii de fort (25.000 xp), locotenent : 1oo batalii (35.000 xp), capitan : 200 batalii (40.000 xp), maior 300 batalii (45.000 xp), locotenent-colonel ": 400 batalii (50.000 xp), colonel : 500 batalii (100.000 xp). General de cariera : 1500 batalii (200.000 xp)
pai cum vine asta poti sa mergi la 100 de batalii si sa faci in total 100exp ( un ex) ce faci atunci?
Nu e gandita bine ideea +nu vad cu ce near ajuta cand incepe fortu gradele tale fata de gradele actuale si cu asta . fara comentarii
 

DeletedUser

Guest
contra..gradele alea se dau cu un scop ..la pile, cunostinte si relatii, la cei din oras/alianta la tancuri..daca ar fi random tancurile pot lua rezervist si cei cu 200 hp capitan?
 

DeletedUser

Guest
Mai citeste o data poate intelegi : Daca tu esti in fortul tau TU hotarasti pe cine te bazezi pentru ca tu hotarasti cine participa si cine nu, independent de grad si de locurile neocupate. Asta iti ajunge.
Gradul, te-ar putea ajuta sa identifici jucatorul mai experimentat si mai interesat de forturi. Iar daca particip la 10.000 de batalii, fii convins ca sunt cu mult mai bun ca tine (pe forturi-cel putin), care doar muncesti ca vaca.

Mai bine lasa-te de forturi si nu fii frustrat ca nu te recruteaza nimeni.Daca eu de exemplu verau sa recrutez niste oameni in care am incredere si sa le dau grad mai mare ca sa se aseze unde vor si altii care sa aiba caputan si sas poata vorbi pe chat/sa mai recruteze , de ce sa nu pot ?Si asa daca vreau sa recrutez sa zicem 42 de oameni pentru o batalie ce fac,ii aleg pe aia si pe restul ii dau afara,iar daca unul din cei recrutati nu vine raman cu mai putini oameni ?Foarte proasta ideea !
 

DeletedUser17140

Guest
Bai frate...sa zicem ca sunt un bun fortist pe Lumea 10...sa zicem
si ma inscriu pe alta lume...acolo nu mai iau grad deoarece nu am realizarile alea??...cum asa ma? si totusi cum sa mai zis...Contra:whistle:
 

DeletedUser10625

Guest
Mai bine lasa-te de forturi si nu fii frustrat ca nu te recruteaza nimeni.Daca eu de exemplu verau sa recrutez niste oameni in care am incredere si sa le dau grad mai mare ca sa se aseze unde vor si altii care sa aiba caputan si sas poata vorbi pe chat/sa mai recruteze , de ce sa nu pot ?Si asa daca vreau sa recrutez sa zicem 42 de oameni pentru o batalie ce fac,ii aleg pe aia si pe restul ii dau afara,iar daca unul din cei recrutati nu vine raman cu mai putini oameni ?Foarte proasta ideea !


Esti mai noob decat pari si crede-ma ca unde merg la forturi de regula sunt recrutat si nu o data mi se intimpla sa mai si recrutez. Si m-am saturat de toti imbecilii care habar nu au cu ce se mananca un fort care scancesc dupa grade.

Altfel, nu capitanul sau generalul se deplaseaza cu prioritate pe un punct ci jucatorul care a dat comanda inainte. si da am scapa si de aceia care se aseaza peste altii la inceputul bataliei.
 

DeletedUser10625

Guest
Bai frate...sa zicem ca sunt un bun fortist pe Lumea 10...sa zicem
si ma inscriu pe alta lume...acolo nu mai iau grad deoarece nu am realizarile alea??...cum asa ma? si totusi cum sa mai zis...Contra:whistle:

Nu frate, daca la lvl 10 sau pe lumea 10 nu ai realizarile alea, nu iei grad. Gradul il vei dobandi dupa muulte batalii la fort (si de la INNO nu de la Gheorghe Bumbu), e permanent ca sa te poti lauda cu el si va reflecta priceperea si interesul tau pentru forturi. Daca vei participa la 100 batalii si xp-ul ta va fi 0 nu pupi grad, daca participi la 10 si faci 15000 xp vei avea gradul corespunzator priceperii tale.

Dar recrutat vei putea fi si asa, pentru ca generalul recrutor va avea doar doua optiuni in ceea ce priveste participarea mataluta : Recrutat sau Exclus. Iar optiunile astea vor determina participarea ta INDIFERENT de ce grad ai.
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus