Greșeli în text

X-viper

West Sheriff
Membru personal
Asa mai bine intri direct la categoria produse, la mine rosia e pe pagina 2, se gaseste mult mai usor asa.
 

Lady Deutza

Greenhorn
De exemplu pentru cei fara tastatura cu diacritice, luand inventarul meu din lumea 1 si scriind "ro", am gasit rosie la pagina 4 , pe lumea 9, rosie a aparut la tot pagina 4. In cazul standard cand se selecteaza categoria produs si se cauta pagina cu pagina, rosie am gasit la pagina 5 atat pe lumea 1 cat si pe lumea 9. Fiecare poate sa aleaga cum prefera.
Sarbatori fericite si linistite!
Bună,

Ideea nu era că nu am tastatura setată pe diacritice, ci că simbolul de la "ș" este diferit de cel standard și ar merita o corecție pentru a facilita căutarea.
Propunerea cu "ro" sau "ie" funcționează doar la itemele cu denumiri mai lungi... altfel e ca și cum nu ai căuta, de fapt.
 

Sannctus

Greenhorn
Putem vorbi si despre inconsistenta traduceriilor "Necesara la multe munci", "Este necesara la multe munci" si "Necesar pentru munci"? :D
 

Lady Deutza

Greenhorn
Bună,

Profit de ocazia extinderii echipei (și de atenția mai mare ce poate fi alocată astfel detaliilor) pentru a readuce pe tapet o problemă ce persistă de ani buni: caracterele utilizate la scrierea produselor "Roșie" și "Țăruș".
Dacă la roșie ne mai putem chinui cu "ro" și căutarea până pe la pagina 2-3 în inventar, pentru țăruș e imposibil să folosești căutarea.

Trebuie doar înlocuite caracterele cu cele ce au sedile normale, standard (ș, ț).

Ne puteți rezolva problema asta? :smile:

Mulțumim!
 

Elmer Fudd

Rabbit Killer
Bună,

Profit de ocazia extinderii echipei (și de atenția mai mare ce poate fi alocată astfel detaliilor) pentru a readuce pe tapet o problemă ce persistă de ani buni: caracterele utilizate la scrierea produselor "Roșie" și "Țăruș".
Dacă la roșie ne mai putem chinui cu "ro" și căutarea până pe la pagina 2-3 în inventar, pentru țăruș e imposibil să folosești căutarea.

Trebuie doar înlocuite caracterele cu cele ce au sedile normale, standard (ș, ț).

Ne puteți rezolva problema asta? :smile:

Mulțumim!

Odata cu actualizarea de astazi, encodarea diacriticelor din joc a fost modificata integral (cam 5000 linii de text contineau vechea encodare). Ar trebui sa fie in regula sa cautati dupa orice. De asemenea, alte cateva sute de linii au fost modificate/corectate pentru consistenta si, in masura timpului si raportarilor facute de voi aici, mai corectam. Nu e ceva ce se poate face peste noapte totusi, sunt in jur de 30000 linii de text in joc, care pot avea 1 cuvant sau 100. Spor la joc.
 
Sus