Greșeli în text

DeletedUser24094

Guest
[12:24] Henry: încă 15 minute a fost banat pe chat.(Motiv: flooding)
 
8jwfg95.png


Daune date, nu primite.
 

bogdanell7

West Sheriff
Membru personal
Noile misiuni pentru trifoi :

daune primite - trebuie sa dai tu daune
- in loc de primite ar trebui scris daune date / produse
daune luate - trebuie sa incasezi tu daune
- in loc de daune luate merge formulat daune incasate

Asa ar fii mult mai pe intelesul oamenilor.
 

X-viper

West Sheriff
Membru personal
Într-un singur meniu observ de ani de zile aceleași erori gramaticale nerezolvate.
1. „Evadarea din închisoare”. Articolul hotărât „a” (din evadarea) este inutil.
2. „Taxă de cumpărare neachitat”. Lipseste acordul adjectivului „neachitat” cu substantivul „taxă”. Adică lipsește un „ă” - neachitată. În cazul în care textul este prea lung, iar litera „ă” lipsește din motive tehnice (deși mă îndoiesc), se poate folosi o formă scurtă, dar corectă din punct de vedere gramatical: „Taxă neachitată”.
3. „pentru că am banii”. Este singura sintagmă care începe cu minusculă. De asemenea, pluralul nu este necesar, deoarece se simte nevoia de o continuare. Spre exemplu: „pentru că am banii necesari (pentru asta)”. În opinia mea, această frază cere, de asemenea, o continuare (cea menționată în paranteze), devenind prea lungă, așadar ar trebui să ne rezumăm la formularea „Pentru că am bani”. Prima literă scrisă cu majusculă, iar substantivul „bani” să fie nearticulat.
 

DeletedUser24094

Guest
Cateva greseli de la suportul nostru drag, sunt mai multe dar mna, la fiecare post e cel putin o greseala, deci trebuie verificat tot :).

greseala-1.png

greseala-3.png


Nu e neaparat greseala de text aici, doar un sfat prost, nu ajuta cu nimic sa cumperi mai repede daca sunteti in acelasi loc.
greseala-4.png
greseala-5.png
greseala-6.png


Ce pot sa zic, aici daca vii cu o nedumerie pleci inapoi cu 10, nu se intelege nimic.
greseala-7.png


Aici toate numele muncilor sunt gresite.
greseala-8.png


Aici e le puteti obtine, nu le puteti deschide.
greseala-9.png


Misiunile repetabile pentru monede sunt la sarcini, nu la serif, la serif doar sa schimbi monedele pentru arme.
 
Sus