Hall of Fame

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

adsum

Gunman
Interviu lord ion

1. Salut! Multumesc ca ai acceptat acest interviu.
Mulțumesc pentru încredere, sper să fie un interviu pe placul tuturor și să inspire viitori jucători, care doar ne vizitează forumul.

2. Spune-ne mai multe despre tine. Cine esti , de unde vii?
Daca se poate sa ne dai si o poza, nu ne-am supara.
Mă numesc Octavian Lupu, sunt din Iași, senior printre câțiva seniori care am mai rămas pe West.
Poza e de final.


3. Cu ce te ocupi in timpul liber? Ce hobby-uri ai?
Timp liber... Nu prea am. Lucrez la Mitropolia Moldovei și Bucovinei, în atelierul de Proiectare Construcții Bisericești, ca machetist. Adică eu sunt cel care face macheta bisericii/casei parohiale/de rugăciuni/clopotniței/etc. după proiectul final al arhitectului. Mulți ar considera ceea ce fac eu un hobby, dar e doar o meserie, din care iau bani. DA! EU IAU BANI DE LA POPI, NU DAU! (agnostic fiind).

4. Esti colectionar de timbre. De unde pasiunea asta ?
PFFFUUUUIIII... asta de unde o știi? OK, pasiune care mă "macină" de pe la 7-8 ani, inspirat fiind de tatăl meu.
Ei, pe vremea aia, prin 1975-76, nu era internet. Serile de după "lupte" pe maidan sau terenul de sport, sau zilele ploioase, friguroase, deci, atunci când nu puteam zburda pe afară, noi puștanii din acea vreme, ni le petreceam prin casă. De citit, eu citeam întotdeauna la masă (un obicei prost după cum îmi spuneau părinții), așa că, după teme, filatelia și-a făcut loc în preocupările mele, aproape cotidiene. Acum îmi pare rău că nu am destul timp să mai răsfoiesc clasoare sau albume vechi... Dar cine știe... Acușica ies la pensie.


5. Esti microbist?
Nu. Sunt doar un susținător al echipei naționale.
Dar pe vremuri, (tot prin anii '70-'80) mergeam la toate meciurile echipei Poli Iași, tata fiind arhitectul care a proiectat stadionul ieșean, avea abonament la tribuna oficială. Așa am văzut mari jucători ai României din acea vreme.


6. Descrie-te in 5 cuvinte.
Loial, sincer, încrezător, cred că înțelept, și F***RE de copilăros (în mintea copiilor)

7. Bun, sa trecem la joc. Cum ai aflat de the west?
Ca orice jucător care se respectă. Jucam Triburile.

8. Ce ramura a jocului te atrage cel mai mult?
Aici e cu dus-întors.
Pe L1 sunt soldat axat pe fort.
Pe Arizona sunt soldat pe comerț.
Pe Georgia, aventurier pe comerț.
Pe Hawaii (unde am fost atras de anumiți prieteni din joc) sunt duelist pe fort.
Pe Indiana... aici e faină treaba! La Mandragore mă pune să-mi fac cont, muncitor, să construiesc pe Delaware orașul și forturile. Se închide Delaware, migrez pe Louisiana. Faină lume, dar se închide și ea. De aici plec pe Indiana, de care sunt foarte dezamăgit...
Oricum, fac în paralel misiuni, cât despre aventuri... Tot așa. Pentru misiuni.


9. Ai planuri pentru lumea nou deschisa , Pennsylvania?
Îmi pare rău, dar nu cred că mă mai înscriu pe o lume nouă.
Sper, poate, (dacă îmi mai aduc aminte cum trimit clonele în banat), să fiu admin pe o lume nouă.


10. Observ ca pe Lumea 1 si Hawaii faci parte din orasul Colt. Ce ne poti spune depre el ?
OHHOOO!!!
Să nu spun că e cel mai "altruist" oraș existent, dar am crescut cu ei!
Vino în Colț/Coltz sau în alianță și vei fi ajutat din toate punctele de vedere. Cu iteme, seturi, produse, rețete, bani, sfaturi, etc...
Oameni extraordinari, sufletiști, care chiar dăruiesc jocului timp, energie și poate bani.


11. Cum ai descrie evolutia jocului?
Aici m-ai cam pierdut... Eu am făcut o pauză de 5 ani, pe care am recuperat-o greu.
Nu sunt un afacerist versat, să am $$$ cu nemiluita. Dar m-am descurcat.


12. Ce te-a determinat sa revii?
Chiar mi-a fost dor de The West. De asta am revenit.

13. Te mai vezi jucand the-west si peste 5 ani? Ai recomanda cuiva jocul?
OOO, DAAA!!! Joc și peste alți 13 ani!
Nu prea știu cui să recomand jocul, având în vedere cercurile prin care mă învârt... Amicii chiar mă iau în râs văzându-mă jucând un joc on line, de copii, spun ei... În fine... Numai noi știm ce știm.



14. Faci parte din staff-ul RO de o buna bucata de timp. Cum ai descrie experienta aceasta?
Niște oameni extraordinari!
Am cunosut în viața reală pe o parte din ei și nu pot avea decât cuvinte de laudă pentru ei. Dăruire, profesionalism și colegialitate.
Țin minte cum am fost cooptat în team de
Elmer Fudd și Sp1tfire. Puși de Dave, care era pe atunci șeful cel mare. Chiar am avut emoții, dar am trecut testul. Greu, dar l-am trecut. Am rămas cu sechele după întrebările lui Elmer Fudd . Și acuma îmi este frică de el!

15. De-a lungul timpulului ai cunoscut multi oameni si ai legat prietenii. Da-ne cateva nume de jucatori pe care ti-ai dori sa-i revezi.
Din păcate nu am memoria numelor... dar pe Pandau, La Mandragore, Aurasz, iulanp, 0merta, patrat, profetul, și poate ar mai fi câțiva aș dori să-i mai văd în joc.
Îmi cer scuze celor care le-am uitat numele... eh... bătrânețe...


16. Cu cine ti-ai dori sa vezi un interviu in viitor? Da-ne te rog doua nume.
Două nume... Să știi că-mi este destul de greu. Forumul din păcate, nu mai este așa "populat", sau activ (cum vrei să-i spui) ca pe vremuri.
Uite, aș vrea un interviu cu xSteff (pe care l-am recomandat) și cu un player (pe care eu l-am bann-at frecvent și probabil are acum altă mentalitate) Geia
Hai că glumesc!
Mi-aș dori interviuri cu cei "contra".
Îi știi și tu care sunt. Dar ei ar accepta un interviu?


17. Sa fii convins ca nu! Chiar ne-am lovit de cateva refuzuri pana acum :D
Am ajuns la final. Multumesc pentru timpul acordat. Toate cele bune!
Îți mulțumesc și eu, și îți spun și ție ce le spun tuturor celora cu care vorbesc pe chat: BAFTĂ!
 
Ultima editare:

adsum

Gunman
Interviu - unchiubughy

1. Salutare! Mulțumesc că ai acceptat acest interviu.
Asteptam interviul asta de ceva vreme... Ar fi trebuit sa apar in primul numar.Dar mai bine acum decat niciodata, chiar ma bucur.

2. Prezintă-te te rog. Dă-ne și o poză dacă dorești. Pentru fanele tale
Marius, 33 de ani

3. Unde locuiești?
Locuiesc de 12 ani in Madrid.

4. Te-ai mai întoarce în România?
In Romania doar in vacanta periodic. Am casa aici, familia , nevasta nu este din Romania.

5. Ai și alte hobby-uri în afară de The West?
Pai in afara de tw nici un alt joc.
Cat despre alte hobbyuri.... am multe dar am sa rezum doar unul: ca orice roman din strainatate care se respecta, pescuitul


6. Care este cea mai mare realizare a ta?
Cea mai mare realizare a mea in viata este familia...
Pe plan profesional am si acolo destul de multe realizari..dar nu am sa intru in detalii....


7. Descrie-te în 3 cuvinte.
Diabolic, parsiv si modest... O fac cu modestie

8. Cum și când ai început să joci The West ?
Am inceput sa joc TW din primele zile de la lansare, nu mai stiu exact. Mi l-a prezentat un prieten, el nu mai joaca. Am fost oricum in primii 1000 de jucatori inscrisi.

9. Ce îți place și ce nu îți place la The West?
Jocul per total e super OK... Biserica imi place cel mai mult pt ca da sanse jucatorilor inactivi ca mine sa se mentina in top.... Cel mai rau lucru ar fi piata... Daca nu ar exista piata ar fi mult mai OK jocul si mai echilibrat in orice... Cred ca se intelege de ce , nu are rost sa rezum

10. Pe ce lumi activezi?
Activez pe Hawaii, pe lumea 1 doar 4-5 luni pe an.... Ar mai fi Indiana si Ohio dar momentan am sters.

11. Ai legat prietenii?
Am legat multe prietenii dar am sa ma limitez la 2 jucatori... Scz pt ceilalti
k11duletzul si hawary ( olimpia )


12. Ce ne poți spune despre luptele de fort ? Ce ai schimba?
Luptele de fort nu mai sunt deloc atractive pt mine in ultimii 4-5 ani si cred ca pt multi... Nu stiu ce ar fi de schimbat.
Problema este activitatea, lume putina fata de ce era la inceput cand au fost implementate.


13. Ai dușmani ?
Nu cred ca am.

14. Zi-mi 3 jucători pe care îi apreciezi.
Cativa jucatori pe care ii apreciez : nirojunior,Alegsz,k11duletzul

15. Ești pe primul loc în clasamentul de xp pe lumea Hawaii. A reprezentat un obiectiv pt tine sau ai ajuns acolo oarecum întâmplător?
Mereu a fost un obiectiv pt mine locul 1 in clasament experienta.....in trecut eram si la duel. Am renuntat totusi cand au implementar treaba cu 450 maxim. La vremea aia aveam peste 1000 nivelul si eram singurul jucator top 1 exp si duel(activa pe lumea 3 atunci)
Ps: imi pare rau ca am migrat pe Hawaii si nu pe ro1... Aici sunt mai lenesi playerii... Sunt pe locul 1 de mult timp fara sa fortez, aproape mi am pierdut motivatia


16. Ce ne poți spune despre orașul din care faci parte pe Hawaii , AngelS?
De orasul angels nu prea ma pot pronunta, sunt de 6 ani in el dar nu sunt un mascul ALFA aici... Doar pe RO1 sunt un ALFA
Dar ca sa fie frumos i-am scris lui nirojunior

nirojunior: orasul nebunilor
nirojunior: in care fiecare face ce vrea
nirojunior: vechi de 11 ani
nirojunior: de pe colorado
nirojunior: continuat aici


17. Dar despre cel de pe lumea 1, Sons of Anarchy?
Orasul Sons of Anarchy este cel mai bun oras atunci cand joc eu acolo si sunt activ (cat de modest sunt ) In materie de orice, forturi, dueluri.
In mare parte format din vechi jucatori de pe lumea 3


18. Ai fost cunoscut ca un duelist de temut pe ro3. Te mai pasioneaza duelurile?
De temut nu chiar, nu urmaream conflicte.
Plus ca am ajutat pe toti sa prospere acolo.... Pana sa bage limita cu lv 450 pe ro3 erau cei mai mari duelisti in materie de lv datorita unui sistem simplu gandit de mine.

Reflex/rezistenta aproape full si restul de indemanari pe aspect.... Garantat castigai pe atacul tau toate duelurile, iar pe aparare pierdeai tot.... Asa castigam si urcam toti in lv


19. Ai participat la IFBC 2 și te-ai regăsit printre cei 5 lideri aleși. Ce ne poți spune despre experiența respectivă ?
La IFBC a fost o experienta destul de neplacuta... Nu vreau sa vorbesc de rau dar a fost aiurea treaba cu 5 lideri din cauza ca selectia a fost pe baza de vot.... Se propunea un player si cei 5 votau. Degeaba consideram eu spre exemplu ca un player nu trebuia ales daca restul il votau. In concluzie, multi nu aveau ce cauta pe acolo...si totusi au intrat. Dar din greseli se invata, am vazut ca la ultimul turneu a iesit bine...poate am sa particip din nou pe viitor.

20. În februarie și martie 2021 ai ieșit pe primul loc la daune pe ro16, conform westforts. Ai clasa muncitor iar de obicei clasamentul respectiv e dominat de dueliști. Cum explici minunea ?
"Minunea" se numeste set Unionist ... Glumesc.... Si ceilalti din spatele meu aveau.
Simplul fapt ca am fost activ. Muncitorul acum la forturi este cel mai complet...bun la daune si bun si la ferit.... Nu baga daune record ca un duelist dar este mereu constant.


21. Dacă ai putea implementa o nouă funcție în joc, care ar fi aceea?
As pune limita la atribute si indemnari.... Nu este corect ca cei vechi sa aiba avantaj la dueluri si forturi doar pt ca au facut misiuni repetabile.

22. Ce ai face dacă ai fi admin pentru o zi?
Daca as fi admin cu super puteri.... Doar as bana permanent pe cimbru... Jocul ar fi mai frumos fara ea

( parcă spuneai că n-ai dușmani )


23. Cu cine ți-ai dori să vezi un interviu? Dă-mi te rog două nume.
Cu nirojunior si Alegsz

24. Aici încheiem interviul. Îți mulțumesc pentru timpul acordat.
Multumesc si eu.
 

adsum

Gunman
Interviu Hanibal.7

1. Bună! Mulțumesc că ai acceptat acest interviu!
- Eu mulțumesc pentru invitație!

2. Spune-ne câte ceva despre tine.
- În buletin mă cheamă Monica, am 27 de ani, născută și crescută în București. Pasionată de vin, cafea bună, experiențe gastronomice și amorezată până peste urechi de asistență socială și psihologie. De profesie asistent social în domeniul sănătății.

3. Interesant. Cum a fost să lucrezi în spitale pe timp de pandemie ?
- A fost ca un roller coaster. Haos, confuzie, probleme multe și lipsă de soluții. Dar, luate câte o zi pe rând, a fost ok. Nu e ceva ce aș vrea să se mai întâmple o dată, dar pentru dezvoltarea profesională a făcut cât 10 ani "obișnuiți".

4. Ce ne poți spune despre una dintre pasiunile tale, poezia?
- Nu prea multe. Am avut mereu o înclinație spre ea, pentru mine e un mod natural de a mă exprima și e mai mult decât artă, e și știință. Totuși, nu am mai scris de câțiva ani.

5. Ai animale de companie ?
- Nu, dar aș vrea să am un cățel cândva. Pisicile sunt ca femeile. În secunda asta e totul bine și frumos și în secunda următoare ai rămas fără jugulară și habar nu ai de ce. Ajunge una în casă. :)))

6. Descrie-te în 5 cuvinte.
- Ce femeie cunoști tu să se poată descrie în DOAR 5 cuvinte? :)) Glumesc. Aș zice cu umor, perseverentă, foarte leu.
P.s.: da, sunt 5 cuvinte.


7.Ce te deranjează la oameni ?
- Incapacitatea de a se pune 3 secunde în locul celuilalt în momentul în care simt nevoia să îi dea în cap.

8. Cum ai aflat de the west?
- De pe triburile.

9. Care e povestea din spatele numelui tău?
- Vine de la generalul cartaginez Hannibal. A spus cândva "Fie găsim o cale, fie facem una" și îmi pare a fi un mod grozav de a te raporta la situații. 7 e ziua nașterii.

10. Ce ramură a jocului te atrage cel mai mult ?
- Luptele de fort și piața. Știi cum unora le plac misiunile? Mie îmi place piața. Nu pentru a face bani, pur și simplu îmi place. Îmi place să văd raportul cu "obiectul x s-a vândut cu <insert preț nesimțit aici> lui y".

11. Te identifici cu orașul AngelS. Ce ne poți spune despre el?
- Sunt de atât de mult timp în Angels încât nici nu îmi mai amintesc cum am ajuns aici. Dar știu că a fost singurul oraș în care am jucat pe ambele servere, Hawaii și Colorado. Cred că toți jucătorii vechi avem acel oraș "acasă". Despre oraș în sine pot spune că suntem foarte de treabă și săritori când ajungi să ne cunoști. Din exterior știu și știm că nu părem a fi. :))))

12. Pe cine ai vrea să revezi din vechea gașcă de pe Colorado?
- Pe Anya007. Am avut o conexiune specială și chimie multă în perioada în care conduceam împreună orașul și alianța pe Colorado. Ne certam zilnic, dar făceam treaba să meargă.

13. Ai reușit să te întâlnești și în realitate cu persoane întâlnite în joc ?
- Da, cu majoritatea din orașul de pe Colorado. De la weekenduri de 3 zile la munte până la ieșiri ad-hoc când trecea cineva prin București, ne-am tot văzut.

14. Povestește-ne o întâmplare amuzantă cu ei.
- Eu, Niro și restul l-am uitat pe Sogoru în vilă când ne pregăteam să plecăm de la munte. Sogoru e un tip extrem de activ, vorbăreț și zgomotos (i se zice și Duracell), părea imposibil să uităm vreodată de el. Dar am uitat.

15.În 2020 ai participat la ifbc 3 și ai făcut parte din echipa care a câștigat argintul. Descrie această experiență.
- A fost fain, mă bucur că am reușit să ajungem până acolo, a fost totuși și puțin frustrant - știi cum e când nu iese... waai, ne-a furat arbitrul. Practic, puteam și meritam mai mult, dar partea random din algoritmul jocului nu a ținut cu noi - în finală, nouă ne leșinau aventurierii mult mai repede decât lor.

16. Ce schimbări ai aduce pentru a salva luptele de forț ?
- Le-aș întoarce la formula de acum mulți ani, pe vremea când soldatul nu avea 30k hp și duelistul nu dădea 1.5k normală. Creșterea hp-ului / daunelor a luat mult din dinamismul și mobilitatea jocului. Un joc static de o oră + (fort mare) nu ține jucătorul activ. Cred că aș și micșora puțin durata rundelor la fortul mare.

17. Ce fel de concursuri ți-ar plăcea să vezi în viitor?
- Nu prea particip la ele. Totuși, îmi amintesc de un concurs de manevre pe care l-am văzut acum mulți ani (sincer cred că era organizat de alianță, nu de staff). Cred că ar fi interesant, echipe de câte 2-3 playeri de clase diferite care să se lupte între ele într-o manevră la fort.

18. Ce ai face dacă ai fi admin pt o zi ?
- L-aș bana pe veci pe Alegsz și aș face cadou tuturor o căruță de obligațiuni. Aș fi un admin tare populist și popular :)))

19. Cu cine ți-ai dori să vezi un interviu? Dă-mi te rog 2 nume.
- Cu Nirojunior și cu Serje. Am observat că mai mulți am zis asta, dar ei încă se lasă așteptați.

20. Aici încheiem. Mulțumesc pentru timpul acordat.
- Cu plăcere. Te costa cinspemii și 200 de oup-uri.
 

adsum

Gunman
Interviu iradu

1. Salutare. Mulțumesc că ai acceptat acest interviu.
Salut

2. Spune-ne câte ceva despre tine.
Numele meu este Radu dacă nu era evident deja,trăiesc de ceva timp într-o țară civilizată unde prostituția este legală.Mă simt mai bătrân decât sunt,ma încadrez în categoria +30.Ca profesie zi de zi,am aceeași pe care o are caracterul meu de pe Hawaii.

3. Cu ce-ți umpli timpul atunci când nu joci West ?
În ultima vreme nu am timp să intru pe West datorită job-ului.

4. Am aflat că-ți place să citești, lucru mai rar întâlnit în zilele noastre. Recomandă-ne 2 cărți.
1Q84 de Murakami
Ultima noapte de dragoste,prima de război de către Petrescu


5. Zi-ne o calitate. Și un defect.
Stau prost cu răbdarea,uneori e și calitate.

6. Ești unul dintre veteranii acestui joc. Când ai început să joci și ce te-a determinat să continui peste ani?
Am început cu Colorado,apoi am jucat pe Delaware,Arizona,El Dorado,L1 și de 1-2 ani pe Hawaii.Cred că din obișnuință mai mult și cunoștințele de pe joc,dar am avut și pauze.

7. Cât crezi că va mai supraviețui jocul ?
Nu foarte mult în ritmul actual,veteranii jocului nu prea mai sunt pe aici datorită nepăsării celor de la Inno față de nemulțurile jucătorilor și față de problemele jocului.Problema cu formula la forturi și daunele (setul Unionist) e de ceva timp,dar zero interes să o rezolve.Pe beta știu că s-a încercat ceva,Diggo din câte îmi amintesc făcuse o formulă chiar bună,dar s-a dus naiba totul.Nu prea realizează câți oameni ar reveni activ pe joc dacă s-ar face modificările necesare și luptele și-ar reveni și oamenii ar băga din nou premium.Dar mna,iei mai multe pepite din eventuri cu seturi.

8. Ce îmbunătățiri consideri că se pot aduce pentru a crește activitatea?
Formulă nouă de forturi; recompense noi pentru forturi și mai interesante.Să pună oleacă de frână la atâtea seturi.Să mai baneze din multiaccounturi

9. Ai avut parte de dezamăgiri în joc ? Dă-ne un exemplu.
Ultimii 3-4 ani de lupte de forturi

10. Zi-ne câțiva jucători care crezi că și-au lăsat amprenta asupra jocului.
Destroy your enemy
Prichindelul
Corcoatze


11. Ai condus orașe și alianțe pe diferite lumi. Care consideri că ar trebui să fie principala calitate a unui lider? De asemenea, ai vreun sfat pentru cei care fac asta?
Respectul față de echipă și interesul echipei deasupra la tot.De exemplu:dacă o luptă este evident pierdută,nu îți leșina toți jucătorii doar că vrei să încerci ceva,lasă-i în viață că poate au nevoie de energie după fort.Lucrurile mici contează.

12. Ai avut conflicte în joc ?
Toți am avut.

13. Ești individualist sau jucător de echipă?
Ținând cont că joc de atâția ani doar full hp,cred că de echipă .

14. Ce ai schimba la luptele de fort?
Rezistența diferențiată - de ex:

-să fie rezistența mai mare când trag dueliștii în tine,dar mai mică când trag cei pe hp în tine.
-bonusul la aventurieri
-reducerea daunei normale la 1k
-scăderea șansei de critică a dueliștiilor
-prea multe bonusuri de sector
-aș oferi recompense diferite la forturi,cum erau pe vremuri cuferele.Așa ai motiva oamenii mai mult.
-sunt multe de făcut,oamenii de pe beta oferă n soluții și se oferă să ajute și ei la adoptarea unei noi formule și ajutor tehnic,dar sunt constant ignorați.


15. Care e diferența dintre luptele actuale și cele din urmă cu 10 ani ?
Luptele actuale nu au nici o gândire în spate,evident sunt formule diferite și seturi și etc.În ziua de azi stai cu ținte și atât...Nu mai există nici oameni prea mulți să conducă lupte,sunt monotone și plictisitoare și nu există nici o logică sau tactică.Pe vremuri erau tactice,erau tot felul de mutări interesante și scheme și etc...Azi pauză..Uite luptele pe Hawaii - cea mai activă lume de pe .ro...E doar o tactică acolo,toți offi pe soldați pe apărare,pe atac pe o laterală și stau să cadă turnul.Pe apărare ei se ascund după turnul de offi și să dau daune - pe atac se ascund după offi din atac și stau să pice turnul...cine are mai mulți dueliști/seturi unionist va câștiga lupta.Cui ii se termină offi prima oară - aia fug și apoi steag dacă e cazul și gata lupta.Acolo lumea e atentă de abia din runda 24-25 la fort,pentru că până atunci nu se face nici o mutare pe atac.

16.La IFBC 3 ai făcut parte din echipa RO, care s-a clasat pe locul 2. Ce s-a schimbat acum față de primele două ediții, când nu s-a trecut de faza grupelor? Au fost mai slabe echipele adverse sau succesul s-a datorat grupului?
Aici e simplu - au fost 2 echipe de forturi mici - 2 grupulețe care au jucat fiecare separat de restul și asta a ajutat.Apoi a fost norocul,apoi a fost situația la forturi actuală.La ifbc nu trebuia să gândești prea mult majoritatea luptelor - ori pe apărare erau full hp (așa au fost cam toți la început) și atacul full dueliști cu 5-6 tankuri doar și stăteai să ai ținte și apărarea bloca turnul,ce naiba lupte sunt astea? Nici măcar nu încercau să stea în viață,ca să nu îi leșini pe toți. Le dădeai mai puține puncte dacă le dădeai steagul,dar mna. Practic trebuia să ai norocul să nimerești ok cu echipa pe care o aveai - dacă aveai numai dueliști și nimereai pe cei de pe apărare full hp - erai în regulă.

Dacă mergeai doar cu dueliști și ăia aveau mix pe apărare,era cam nasol.Deci era doar de noroc,nimic echilibru sau tactic.

La penultima ediție de ifbc am fost unul dintre conducători,dar datorită job-ului nu am mai avut timp și am prins doar prima luptă să o conduc care a fost din păcate și singura câștigată...Un alt conducător a dispărut și el și după au fost certuri și s-a dus naibii.


17. În ciuda faptului că e primul server, majoritatea luptelor de pe Lumea1 lasă de dorit. Care e cauza și ce e de făcut ?
Simplu - trebuie oameni să se ocupe constant de ambele alianțe și trebuie o echilibrare.Dar nu este nici una ,nici alta,este doar interes de victorii - a se vedea n lupte acolo cu atacatorii când merg la steag în runda 30 sau până în runda 30.Pe L1 e doar o veche vorba care se tot bagă la înaintare..."uite câți oameni aveți în alianță,nu e problema noastră că nu vin la forturi" - înțeleg că în ziua de azi dacă ai n caractere în alianțe înseamnă n conturi de trezit sau să îi dai la alții să joace pe ele,dar nu funcționează mereu așa.

18. Pe Lumea1 ai plecat din Forsakens Town în Comanesti. Ce te-a împins să iei această decizie? De asemenea, ce ne poți spune despre aceste două orașe?
Două orașe vechi cu mult background pe l1.In Forsakens am mers din echipa adversă ca să îi ajut să echilibrăm un pic alianțele,la un moment dat m-am săturat de l1 și am vrut să iau o pauză,dar cineva din Comănești m-a readus înapoi pe joc.

19. Dar despre orașul din care faci parte pe Hawaii - JustUs?
Un oraș de xp-iști,mai puțin Marqkue21.

20. Ce jucători ți-ai dori să revezi în joc ?
Prichindelul
Corcoatze
Surorita
Râully


21. Cu cine ai vrea să vezi în viitor un interviu. Dă-mi te rog 2 nume.
Marqkue21
Theodatus


22. Am ajuns la final. Mulțumesc pentru timpul acordat.
Și eu mulțumesc
 

adsum

Gunman
Interviu hpaul

1. Salutare. Mulțumesc că ai acceptat acest interviu.
Salut și mulțumesc pentru invitație!
Salutare tuturor celor care citesc!


2. Înainte de toate, prezintă-te te rog.
Mă numesc Paul, sunt di la Cluuuuj, de acol’ di unde să țîne “ANTOL…D”
Sunt un om calm (aș putea spune mai simplu… un ardelean tipic ) , autodidact, perfecționist (desi știu că nu există așa ceva, dar fiecare e cu piticii lui, vorba aia.) Îmi place să citesc mult, orice, carte să fie; dacă am prins-o, nu o mai las până nu ajung la final.
Sunt pasionat de pictură, desen, design și tot ce ține de domeniu acesta, drept pentru care de profesie sunt architect și efectiv ador tot ce fac.


3. Frumos spus. Să trecem la joc.
Care e clasa de caracter preferata si de ce ?
Soldatul este clasa de caracter pe care o prefer, pentru că se mulează perfect cerințelor mele.

4. Consideri că soldatul are avantaje prea mari față de celelalte clase?
Dacă vorbim despre bonusul de viață și tactică.. mai ales cu Cont Premium activat, da.

5. Armă de foc sau armă albă?
Armă de foc.

6. Ofensiv sau defensiv ?
Ofensiv, îmi place să mă chinui puțin să câștig un duel, să îmi pun și mintea la contribuție, nu-mi place să aștept duelurile. Mai dau rateuri, dar na…

7. Ce simți atunci când pierzi un duel?
Simt că trebuie să dau bătaia înapoi și îmi doresc ca duelul respectiv să nu mai dureze 10 minute (și dacă îmi iau bătaia iar, aia e )

8. Ce părere ai despre dueliștii care duelează constructori, fortiști etc. E corect sau nu ce fac?
E dreptul fiecăruia să dueleze pe cine vrea, asta mai ține și de integritatea ta. Totuși la un moment dat, din varii motive (poate o misiune și nu erau adversari decât axați pe muncă, misiuni, etc.) cred că fiecare dintre noi a duelat un fortist, muncitor, un jucător axat pe comerț. Dacă se practică asta frecvent, nu, nu mi se pare corect pentru că e un jucător vulnerabil și fără nicio treabă în ale duelului.

9. Ocupi primul loc în clasamentul de duel pe lumea Hawaii. A reprezentat un obiectiv pt tine?
Când am trecut pe duel, habar n-aveam cu ce se mănâncă… cu unt, cu gem, cu Nutella (glumesc ).
Nu pot să spun că a reprezentat neapărat un obiectiv. Am luat deoparte îndemânările, formula, le-am studiat și am încercat să învăț singur, să văd ce pot face cu ele… hai să văd până unde ajung… și am ajuns pe locul 1.


10. Primul loc în clasament îți asigură și titlul de "cel mai bun" ?
Nu, cu siguranță nu. Întotdeauna mai ai câte ceva de învățat, câte o lecție de încasat poate, după fiecare duel.

11. De ce crezi că are nevoie un duelist pentru a ajunge și a se menține în top?
Perseverență și dorință de progres. Perseverență pentru că poate nu reușești să câștigi întotdeauna toate duelurile, nu există buildul perfect sau buildul insurmontabil. Iar dorință de progres, pentru că întotdeauna e loc de mai bine și fie că ești pe locul 1, 2, 3 sau 4, te lupți ori să te menții, ori să te ridici până la poziția-obiectiv.

12. Ce contează mai mult într-un duel: strategia sau norocul?
Într-un duel ambele contează. Personal consider că norocul în momentul de față e cam haotic în formula de duel, cred că are un procent de 60%, în timp ce strategia are un procent 40%. Acum câțiva ani era ceva mai bine adaptată formula, seturile mai puține.

13. Zi-mi câțiva dueliști de top cu care te-ai confruntat.
Hm... mulți au trecut pe fort, dar… Kosteakelu, Cromwell, SAMSER, Shadow Lord, ccp, ulegpescar, NoGuts ( str8www și AleGsZ sunt și ei sunt în top dar ne sfătuim, nu ne batem).

14. Ce schimbări menite să readucă duelurile la viață ai face?
Sunt multe aspecte de discutat aici, dar pe scurt niște schimbări mai mici:
- în primul și primul rând formula de duel să fie mai echilibrată, sunt foarte multe seturi, unele haine din Magazin au deja bonusurile schimbate, altele urmează si ele iar toate astea deja încep să producă dezechilibru, singura neschimbată între toate acestea, fiind formula de duel;
- recompense mai atractive – adaptate Westului de acum;
- câte o zi sau două de turneu la sfârșit de săptămână, cu premii, cum avem și fortul “Awesomia”.


15. Ce impresie ți-a lăsat serverul de duel? Ai vrea să mai vezi astfel de evenimente?
Da, mi-au plăcut ambele, atât cel din luna Mai, cât și cel de acum (9 zile de vară). Mai aștept și altele! Mi-ar plăcea un event unde să avem posibilitatea de a pleca cu un cont pentru câteva zile și niste seturi la alegere.

16. Ai câteva "tips&tricks" de oferit?
Nu știu dacă se pot considera neapărat “tips&tricks” dar:
- jucătorul să schimbe țintele;
- să fie atent la fostele locații în caz că nu are caracter-duelist;
- să consulte topul mereu;
- să-și calculeze șansele de victorie.


17. Cu cine ți-ai dori să vezi un interviu? Dă-mi te rog 2 nume.
str8www, moreno21.

18. Asta a fost tot. Mulțumesc pentru timpul acordat.
Mulțumesc și eu!
 

adsum

Gunman
Interviu cozmaliviu

1. Salutare. Mulțumesc că ai acceptat acest interviu.
Salutare. Mulțumesc pentru invitație.

2. Înainte de toate , prezintă-te.
Mă numesc Liviu, am 36 ani și locuiesc de 18 ani în București. Sunt economist de meserie, sper în curând să devin expert contabil.
Mi-au plăcut de mic copil cifrele, numărăm tot ce se putea număra.


3. Ce alte jocuri joci?
Mai joc hero wars, am jucat ca orice jucător de the-west cred, triburile .

4. Ce hobby-uri ai ?
Filmele horror și documentarele istorice.

5. Iți place să călătorești?
Îmi place să călătoresc. Ador muntele, plimbările în natură, realizarea de trasee montane. Urăsc căldura, deci nu îmi place nici marea.

6. Ești microbist?
Țin cu Steaua ( actuala FCSB) de când mă știu, înainte de pandemie mergeam cât puteam de des la meciuri.

7. Să trecem la joc. Cum și când ai descoperit The West ?
Am descoperit The West in 2009, cred că am văzut o reclamă pe triburile legat de el. Am început pe lumea 1, dar nu m-a atras prea mult jocul. M-am reapucat în 2011, la insistențele lui vitansilviu, din cauza căruia m-am făcut și aventurier :), la vremea respectivă forturile fiind la mare căutare.

8. Ești pe primul loc atât în clasamentul de xp cât și în cel de duel, pe Indiana - lucru mai rar întâlnit. A reprezentat un obiectiv pt tine?
Primul loc la experiență nu a fost un obiectiv, dar din comoditate și poate prea puțină motivație pentru duel de 6 ani de zile sunt constructor.
Experiența de duel a fost o provocare pentru mine de pe lumea Colorado. Mi-am dorit să o depășesc pe Ițirupcapu. care la momentul respectiv era cea mai bună. Am fost primul cred care am ajuns la nivel duel 1400+, la momentul respectiv nu erau iteme sofisticate sau upgradate, iar cine avea tactica cea mai bună și cel mai mult timp liber câștiga.
Pe indiana am dat ocazional dueluri și am cunoscut în M4rY un adversar de temut.


9. Ești cunoscut ca un mare colecționar de produse. La câte ai ajuns și de unde pasiunea asta?
Pasiunea pentru produse a apărut acum 3 ani, când am observat că se câștigă cei mai ușori bani din vânzarea de produse. Toată lumea caută produse în timpul misiunilor sau a eventurilor și de cele mai multe ori comoditatea jucătorilor aduce profit indiferent de preț. Cel mai mult am avut 1.150.000 produse, dar piața și craftul m-au adus la aproximativ 1.000.000

10. Ce alte obiective ai în joc?
Să ajung pe locul 1 la xp pe serverele românesti...cred că în momentul de față îmi lipsesc 3kk față de locul 1 de pe lumea 1, să ajung la craft 850

11. Ce părere ai despre luptele de fort ?
Luptele de fort sunt o interfață a jocului în care lumea poate interacționa și socializa. În clipa de față forturile pe Indiana sunt în cădere liberă, dar sperăm ca o dată cu venirea toamnei și a "carnețelului" ( fortiștii adevărați îl cunosc) să refacem bătăliile frumoase. Cred că ar trebui limitată dauna maximă a duelistului și îmbunătăți șansele soldatului și aventurierului

12. Ce schimbări ai aduce pentru a le revitaliza?
Aș reacorda cuferele de oțel aleatoriu printre participanți.

13. Ce părere ai despre sistemul de duel?
În momentul de față duelul e simplu: cine are cele mai multe puncte de îndemânare, atribute, seturi upgradate level 3-4, timp suficient - câștigă.
În rest marea majoritate sunt random. Poți lua bătaie de la un jucător mult mai mic sau mai slab îmbrăcat, prin prisma ratărilor celor 8 lovituri.


14. Ce e de făcut?
Cred că limitarea nivelului la 450 și imposibilitatea de a ataca orice jucător a adus și declinul duelului. Aș sugera scoaterea nivelului maxim.

15. În ultima vreme Indiana a scăzut la capitolul activitate. Care crezi că e cauza și ce crezi că e de făcut?
În ultimii 2-3 ani după eventul de Paște activitatea a scăzut și a crescut începând cu luna noiembrie. Concediile pe timpul verii, lipsa motivației și a unor noi provocări pentru jucători consider că favorizează scăderea activității.
Introducerea de serii de misiuni cu continuitate între ele, îmbunătățirea aventurilor și limitarea seturilor noi introduse cred că ar fi de bun augur.


16. Care crezi că sunt minusurile jocului?
Cred că minusurile jocului sunt: numărul foarte mare de seturi noi introduse, aventurile demodate, lipsa provocărilor noi.

17. Pe cine ai vrea să revezi în joc?
Aș vrea să îl revăd pe dessa și cărturarulobosit.

18. Ce concursuri / evenimente ți-ai dori să vezi pe viitor?
Aș vrea să văd concursuri de duel, eventual de fort între serverele românești.

19. Zi-ne câțiva jucători care crezi că și-au lăsat amprenta asupra jocului.
claudiu50 - cred că cel mai bun duelist pe fort pe care l-am întâlnit;
vykut - posibil cel mai mare pepitar care a jucat în vremurile bune ale jocului când nu erau tombole și seturi futuriste;
nicumur - un duelist veritabil și de temut;
TobyJasper - fortist, conducător pe multe lumi, singurul cred care a făcut din țânțar armăsar.


20. Ce ai face dacă ai fi admin pentru o zi?
Dacă aș fi admin pentru o zi aș bana toate conturile cu level mai mic de 10 și aș uni lumile încât să rămână doar 2.

21. Cu cine ai vrea să vezi în viitor un interviu. Dă-mi te rog 2 nume.
Aș vrea să văd un interviu cu vitansilviu și cu -Mitish- .

22. Am ajuns la final. Mulțumesc pentru timpul acordat.
Mulțumesc că m-ai suportat și ascultat

23. Bonus: când ne întâlnim ca să dai sticla aia de blue label?
Din păcate eu beau ocazional și atunci bere sau JB.
 

adsum

Gunman
Interviu moreno21

1. Salutare. Mulțumesc că ai acceptat acest interviu.
Salutare, mulțumesc și eu pentru invitație.

2. Pentru început, prezintă-te.
Mă numesc Bogdan, 25 ani locuiesc în Cluj-Napoca de 10 ani în prezent antrenor de fotbal la juniori C (U 15)

3. Îți place să călătorești?
Îmi place să călătoresc atât prin țară cât și în afara țării. De când cu pandemia am profitat și am vizitat mai mult România. Sunt locuri frumoase de vizitat și în țară dacă ești pasionat de munte, plimbări în natură, trasee montane, ai unde să mergi: Munții Rodnei(cascada cailor), Munții Apuseni (cetățile ponorului, cetățile radesei) și multe alte zone.

4. Ce preferințe culinare ai?
Ca și preferințe culinare îmi place să încerc și să degust chestii noi, nu am o preferință anume însă întotdeauna după o seară mai grea merge o shaormă bună :))).

5. Ce muzică asculți?
Aici o să fiu ca majoritatea lumii , nu ascult manele în timpul liber :))) doar la petreceri și uneori pe saloon când era virga și punea dedicații. Dar că gen muzical pe care îl ascult majoritatea timpului e EDM.

6. Ce sporturi preferi?
Ca și sport preferat clar e fotbalul pentru că acesta l-am practicat însă mai urmăresc handbal (EHF și mai nou și liga campionilor la bărbați). Iarna prefer schiul pentru a-l practica și de urmărit, urmăresc sărituri cu schiurile când am timp liber și nu am altceva mai bun de făcut.

7. Să trecem la joc. Când și cum ai început să joci the west?
Foarte simplu și cred că majoritatea din cei vechi s-au apucat așa: jucam triburile și îmi tot apărea reclama cu the west și așa am început în 2008 pe 3.11 pe l1. Nu știam cu ce se mănâncă jocul, puneam puncte și atribute în mod egal doar să deschid unele munci.

8. Ce ne poți spune despre hpaul, cel care te-a propus pentru interviu?
Despre Paul hmmm, un băiat de notă 10 m-am împrietenit cu el prin 2013/2014 nu mai țin minte exact și de atunci ne înțelegem foarte bine vorbim destul de des, împărtășim idei despre joc, despre seturi, combinații de seturi pentru dueluri cât și de forturi pentru că Paul înainte a fost fortist :D.

9. Ce obiective ai?
Obiective hmmm chiar nu știu de curând am zis că încep să fac și eu din colecții + misiuni pentru că nu făceam înainte, nu eram interesat de asta, în rest forturi și stat la discuții/bârfe pe chatul jocului.

10. Ce ne poți spune despre orașul tău, ˡᵘᵐᵉᵃ ƁƱFFΔLΘ ?
Despre oraș sunt foarte multe de spus. Orașul s-a creat odată cu închiderea lumii buffalo(lumea 10) iar cei care au migrat pe hawaii au creeat acest oraș - întemeietorul orașului a fost R0MPEHUES0S și s-au adunat în acest oraș mai mulți de pe buffalo (adele, clara west, wild man, devo, little village, nasunick, ebola și mulți alții) și de aici numele de lumea buffalo.

11. Ați dominat o lungă perioada luptele, câștigând de 3 ori și titlul de "orașul anului" în 2014,2015 și 2017. Cui i s-a datorat succesul?
Succesul s-a datorat întregului oraș, de la cel mai mic la cel mai mare, însă pentru succesul avut a fost nevoie și de cineva care să tragă de oameni această fiind Adele (îmbrăcat fortiștii orașului, dat bani pentru reskill, dat up la puștile de 139 și așa mai departe). Însă toate astea nu erau posibile fără oraș și oamenii din oraș la momentul respectiv.

12. Cine crezi că a avut un impact mai mare asupra orașului: Adele Blanc-Sec sau Ebola88?
Amândoi aș putea spune ? Dar dacă trebuie să aleg pe unul din ei, Adele a fost mâna de fier a orașului și a alianței :))). Ebola a rămas în ultima perioada până când s-a retras din a fi activ.

13. În ultima perioada orașul nu mai e competitiv. Ce s-a întâmplat ?
Orașul nu mai e competitiv de câțiva ani. Pentru a fi competitiv trebuie să fii activ iar în oraș nu mai există activitate mare, mai intră lumea și se mai stă la o bârfă/poveste etc însă nu ca înainte. Multă lume are deja familii, copii, afaceri etc și nu mai au timp și pentru joc dar cu toate acestea orașul nu moare :D.

14. Țineți legătură cu foștii membri? Aveți un grup ?
Da, ținem legătura, avem un grup de whatsapp în care suntem majoritatea din oraș și mai stăm la o poveste acolo, răspunde fiecare când poate și ne mai amintim de vremurile din trecut. De curând ne-a trimis Ferezia poze dintr-un parc de distracții care era în stilul westului sălbatic, păcat că acesta era în Suedia.

15. Cum ți se par luptele de fort în momentul actual?
Luptele de fort .. plictisitoare aș putea spune. Aceeași tactică, aceleași recompense, nimic nou. Seturi peste seturi care au distrus luptele.

16. Ce schimbări ai aduce pentru a le revigora?
Aș introduce înapoi cuferele, aș mări și experiența primită acum - dintr-o oră la biserică poți face mai mult de 6k xp ceea ce pentru cineva care se chinuie să crească ce legătură are să fie pe fort?

17. Consideri că dueliștii, prin daunele mari produse, influențează în mod negativ luptele?
Total de acord, însă nu doar dueliștii. Sunt și alte clase de caracter pe full conducere și cu set unionist care au daune foarte mari (1400+/lovitură)

18. Ce ne poți spune despre experiența de la ifbc 3?
Experiența de la ifbc una foarte frumoasă, păcat de orgoliile apărute la final. Dacă în primele două ediții orgoliile au fost de la început și până la sfârșit mă bucur totuși că la cea de-a treia ediție a ieșit mult mai bine și cu puțin noroc și fără orgolii am fi luat și locul 1 :D.

19. Zi-mi 3 jucători care consideri că și-au lăsat amprenta asupra jocului.
Jucători care încă sunt activi? Și amprenta bună sau ....? Dar să-ți dau 3 nume: Aleg (chiar dacă nu ne înțelegem), niro (top duelist vreodată) și sado chiar dacă îi simți prezența doar când e activ :)). Dacă e să luăm de jucători care și-au lăsat amprenta asupra jocului însă nu mai sunt activi sau cel puțîn nu pe hawaii și l1: Adele, Toby, și profuuu de pe buffalo și aș mai putea adauga mulți alții.

20. Spune-mi 3 jucători pe care ai vrea să-i revezi în joc.
Profuu(buffalo), xshteff(lumea 1) și aurasz.

21. Dă-mi 2 nume de coordonatori care consideri că au ieșit din tipar prin felul în care au condus luptele.
Toby și Ebola (chiar dacă nu se înțeleg)

22. Cu cine ți-ai dori să vezi un interviu în viitor? Dă-mi 2 nume.
O să-ți dau 3 nume, mulți o să fie surprinși de una dintre alegeri: nirojunior, enniomorricone și alegsz

23. Am ajuns la final. Mulțumesc pt timpul acordat.
Mulțumesc și eu!
 

adsum

Gunman
Interviu crylyn

1. Salutare. Mulțumesc că ai acceptat acest interviu.
Salut, îți mulțumesc pentru invitație!

2. Pentru început, spune-ne câte ceva despre tine.
Mă numesc Alex, am 27 de ani și sunt prahovean. Lucrez ca Director Adjunct la o firmă din orașul natal.

3. Ce hobby-uri ai ?
Fotografia în primul rând, drumețiile, vizionarea de filme/seriale, cititul cărților de beletristică, unul din modurile mele de a “evada” din viața de zi cu zi. Ar mai fi fotbalul și handbalul.

4. Înțeleg că ești microbist. Care e echipa preferată?
Da, așa e. Sunt dinamovist înfocat (din păcate pentru vremurile astea :)) ). , dar știi cum e sloganul, “fie vreme bună, fie vreme rea, câine până la moarte și dincolo de ea” :D. Înainte de pandemie mergeam des la meciurile echipei alături de suporterii din zonă.Totuși, măcar la handbal stăm mult mai bine decât la fotbal.

5. Descrie-te în 3 cuvinte.
Nu cred că ar fi corect să mă descriu singur, aș fi subiectiv. Îi las pe ceilalți să își facă o părere. Sper că una bună :)) )

6. Să trecem la joc. Care e povestea din spatele numelui tău?
Sunt fan al anime-ului Dragon Ball de mic copil. Numele este luat de la unul din personajele acestui serial animat, doar că i-am mai stilizat modul în care este scris. Bine, dacă mi-aș face contul în prezent, probabil nu l-aș mai scrie la fel.

7. "vestitul aventurier" - de unde porecla ?
Nu este o poreclă, e mai mult o autoironie în legătură cu clasa mea de caracter la fort, care de multe ori nu se ridică la nivelul celorlalte clase, spre amuzamentul celorlalți colegi din lupta de fort :/

8. Pe ce lumi activezi?
Doar pe Hawaii mai sunt activ. Pe Indiana intru rar, iar pe Ohio am renunțat pentru că o consider o lume moartă, fapt ce m-a făcut să nu mai joc pe lumile noi, pe lângă lipsa de timp și motivație.

9. Înțeleg că nu eșți fanul lumilor noi. Care crezi că e cauza pt care acestea au o durată scurtă de viață?
Chiar deloc, deoarece când ajungi la un nivel în care poți conta, lumea își pierde mult din activitate. Tind să cred că se ajunge la acest lucru din cauza neînțelegerilor permanente dintre conducătorii de alianțe și lipsa de comunicare în privința echilibrării luptelor de fort. Că ne place sau nu, o lume fără forturi e aproape o lume moartă. Deranjant este faptul că aceste greșeli se repetă de ani de zile și nu se învață nimic din ele, ba din contra.

10. Ce ne poți spune despre orașul de pe Hawaii, Gods?
Nu am fost de la început în oraș, eu începând mai târziu să joc aici. Totuși am prins o perioadă bună alături de întemeietorii și vechii jucători din oraș. Ce pot să spun e că la orice discuție se dădea în final spre glume și voie bună.

11. Povestește-ne o întâmplare amuzantă cu ei.
Prima întâmplare care îmi vine în minte este atunci când cineva din oraș (nu îmi amintesc sigur cine) coordona o lupta de fort, doar că de la începutul fortului a încurcat chatul luptei cu cel al orașului. Abia după 5 runde și-a dat seama de eroarea făcută, noi ceilalți din oraș lăsându-l să își dea seama singur și amuzându-ne pe chatul fortului.

12. Ce ne poți spune despre felul în care s-a desfășurat IFBC 3? Care a fost cheia succesului vostru?
Echipa noastră s-a descurcat mai bine decât mă așteptam, felicitări liderilor și jucătorilor. A contat mult noul format al turneului cu două lupte pe forturi mici, în acest fel am fost împărțiți și ăsta a fost un factor în evitarea divergențelor dintre jucători, a fost diferit de IFBC 1 unde am participat și acolo, dar a fost un fiasco total, fiind toți implicați într-o luptă pe fort mare, imediat apărând conflictele. Revenind la IFBC 3, a reprezentat o realizare ocuparea locului 2, totuși spre final era să se dea cu bâta în baltă din cauza unor neînțelegeri care cred că au cântărit un pic în pierderea finalei, dar măcar am terminat cu bine și ne-am redresat câștigând apoi finala pentru locul secund. Sper că acest lucru să fie o motivație în plus să ne luptăm pentru locul 1 la viitorul IFBC.

13. Ce măsuri ai lua pentru a revigora luptele de fort ?
Aș adauga premii suplimentare, precum cufere în care să pice iteme de la eventurile trecute (ceva în genul sacilor de Crăciun)

14. Cum vezi "lupta" dintre daune și hp ? Ți se pare balansată?
O văd cel puțin ușor frustrantă pentru cei cu build de tank, cred că ar fi ok să existe o limită pentru dauna normală, undeva la 1,2k. Un lucru incorect din punctul meu de vedere este experiența primită, cineva pe conducere care dă undeva la 10k daune primește automat maximum de experiență la lupte, pe când cei pe hp care feresc undeva la cel puțin 70-80 de lovituri nu dispun de aceeași experiență primită, dacă nu dau daune destule.

15. Consideri că aventurierul este cea mai dezavantajată clasă la fort ? Ce alte bonusuri i-ai adăuga?
Aici poți spune că sunt subiectiv, pentru că e clasa mea de mulți ani, dar da, consider că aventurierul e cel mai dezavantajat. De multe ori bonusul de caracter se activează după multe lovituri, dacă ai șansa să primeșți și două critice într-o rundă, cam aia a fost . Aș adăuga un bonus de 10-15% de rezistență.

16. Din postura de coordonator, care sunt cele mai frecvente probleme cu care te confrunți la lupte ?
Lipsa unui număr mai mare de jucători online și neatenția acestora. Din această cauză luptele au devenit statice și repetitive. Se așteaptă după cei offline multe runde până pică un turn, abia apoi cu greu devine mai antrenantă lupta.

17. Care consideri că sunt cauzele pentrucare nu se echilibrează luptele la Awesomia? Să fie de vină ora de desfășurare, premiile oferite sau este vorba mai degrabă despre nepăsare?
Cred că nepăsare și ora nepotrivită, cei mai mulți fiind online seara, iar cei care sunt mai mult offline preferă să trimită la lupta principală de seară.

18. Cui se datorează succesul lumii Hawaii ? În privința luptelor de fort este de departe cea mai activă pe plan local,
iar în urmă cu câteva luni regăsindu-se printre cele mai active pe plan mondial.
Jucătorilor de pe această lume. Apoi aici au fost mereu conducători de alianțe și coordonatori care au știut să păstreze luptele de fort. Când eram eu novice regăseam conducători precum Adele, Fury, Ebola, Bacteria și alții, iar dacă aceștia s-au lăsat au apărut noi conducători care au știut să continue munca lor precum Wins, Alegsz, Sado, Niro, Arisu, Moreno etc. Da, și eu :)) ). În plus de asta, de bine de rău, cu unele neînțelegeri, mereu s-a ajuns la un consens între cele două alianțe pentru a echilibra luptele de fort prin schimburi sau cedări de orașe între tabere. Cred că acest factor diferențiază lumea Hawaii de celelalte lumi de pe joc.

19. Totuși , aveți multe momente de inconstanță. Care sunt cauzele?
Perioadele din an.De exemplu vara mulți sunt plecați în concedii sau preferă să petreacă mai mult timp în activități în aer liber. Mai contează și unele “influențe” de la unii jucători, dar prefer să nu intru în subiect :)) )

20. Ce impact a avut infuzia de jucători, ca urmare a deschiderii rutelor de migrare de pe Louisiana și Knoxville?
De pe orice lume unde se activează migrarea reprezintă un plus pentru noi, deoarece sosesc jucători activi și asta nu poate decât să crească calitativ lumea. De mult timp spun că jocul ar fi mult mai popular dacă pe serverul RO ar rămâne deschise doar 4 lumi, iar de pe restul să se migreze pe acestea 4. Cel mai probabil așa ar avansa toate lumile de joc și se pot atrage jucători vechi și noi prin a fi activi pe joc.

21. Pe cine ai vrea să revezi în joc?
In primul rand pe Decebal102 care din pacate nu mai este printre noi de putin timp, un jucator foarte bun, juca cu placere acest joc si mereu binedispunea pe toata lumea cu cate o gluma buna. Avea celebra vorba despre mine ca sa ma tachineze "Sa conduca Cry fortul, nici nu te superi cand pierdem cu el". Un caracter aparte. Apoi pe majoritatea jucatorilor care au fost in Gods si acum nu mai joaca. Pe langa ei ar mai fi cativa, dar am sa ma rezum la Iolau si Victor D.

22. Ținând cont de stadiul actual al jocului, cu toate plusurile și minusurile sale, l-ai recomanda cuiva?
Da, l-aș recomanda. Este o comunitate faină pe joc, chiar dacă mai există unele certuri, per total găseșți discuții interesante și amuzante.

23. Ce tipuri de concursuri ți-ai dori să vezi în viitorul apropiat?
Cred că ar fi bine să fie concursuri mai dese pentru forturi, aventuri și dueluri, așa ar motiva jucătorii să participe mai mult la acestea. Mie personal mi-a plăcut mult jocul cu pronosticurile de la Campionatul European de fotbal de pe forum, am și câștigat odată niște obligațiuni :)) )

24. Dacă ai fi admin pentru o zi, ce măsuri ai lua ?
Nu cred că o zi este de ajuns pentru a rezolva prea multe, probabil aș face cinste fiecărui jucător cu 100 de pepite.

25. Cu cine ți-ai dori să vezi un interviu? Dă-mi te rog 2 nume.
Aș vrea să văd cu fiecare jucător, așa că e greu să aleg doar doi. Totuși o să spun Darko9 ( să insiști la el:))) ) și Vlad89c ( încă mă mir că nu a fost propus până acum :)) )

26. Am ajuns la final. Mulțumesc pt timpul acordat.
Îți mulțumesc și eu și felicitări pentru inițiativa cu interviurile.
 
Ultima editare:

adsum

Gunman
Interviu Elmer Fudd

1. Salutare. Multumesc ca ai acceptat acest interviu.
Salut. Cu placere, multumesc si eu, bine v-am gasit.

2. Esti unul dintre cei mai vechi jucatori si cu siguranta nu mai ai nevoie nicio prezentare.
Totusi, te rog sa ne spui cate ceva despre tine. Spre exemplu, descrie-te in 3 cuvinte.
Vanatorul de iepurasi, desigur. Fix 3.

3. Ce iti place sa faci in timpul liber?
Depinde, destul de multe lucruri, de la arte martiale, pana la plimbari, cu sau fara bicicleta. Jocuri, filme, daca e de stat prin casa.

4. Ce muzica asculti?
Nu am un gen anume preferat, sunt mai multe, de la blues pana la heavy metal si de la Elvis Presley la Iron Maiden. Totusi prefer muzica ceva mai veche, pe masura ce ma apropii de secolul 21 gasesc din ce in ce mai greu melodii sau artisti pe gustul meu.

5. Care e ultima carte citita?
Probabil cartea de telefon. Ma documentez mai mult in format electronic, iar romane n-am mai citit de mult. Mai mult ca sigur, ultima carte a fost cu ceva despre Reiki si terapii complementare, fiind o nisa pe care o mai abordez pe langa artele martiale.

6. Ce sporturi preferi?
Pai, cum am mentionat si anterior, un mix intreg de arte martiale pe care le practic (Aikido, Aikijutsu, Wing Chun, Krav Maga, ceva tehnici din box si Muay Thai) si ciclismul cand e timp frumos.

7. Sa trecem la joc. Cand si cum te-ai apucat de West?
De The West m-am apucat la vreo luna cred dupa ce a aparut la noi, in 2008. Am avut initial cont pe Lumea 1, apoi cont pe lumea 2 de la deschidere. In lumea InnoGames eram deja, jucand timp de aproximativ un an Triburile, din 2007.

8. Pe ce lumi activezi momentan si care e lumea ta de suflet ?
Am cam aceleasi conturi pe care le-am avut dintotdeauna, doar ca unele au mai migrat. Am conturi pe 4 lumi, Lumea 1, Arizona, Georgia si Hawaii. Ultimul cont facut este cel de pe Arizona, in 2010, nu am avut vreun cont mai nou. Iti dai seama ce vechi sunt celelalte. Practic, pe Arizona am jucat cel mai serios la vremea respectiva si a ramas si lumea de suflet.

9. Care consideri ca e cea mai buna clasa de caracter si de ce ?
Nu stiu daca exista o clasa de caracter mai buna sau mai proasta, depinde si de ce iti doresti sa faci mai mult in joc. Mie mi-a placut intotdeauna aventurierul si imi place si acum, desi nu mai e considerata o clasa tocmai de top de ceva timp. Mie imi plac avantajele aventurierului la munci, dar nu m-a impiedicat nimic sa fac performanta cu el si la fort si la duel, poti da daune decente, de exemplu, cu orice clasa de caracter, chiar daca, evident, poate s-a exagerat putin cu avantajele duelistului si majoritatea vor recomanda acum acea clasa.

10. Ai facut parte din staff o buna perioada de timp. Mai tii legatura cu cineva ?
Da, am administrat in jur de 6 ani pe West, intre 2009 si 2015 aproximativ. Desigur, mai ies cu tizul Just4fun din cand in cand la un cico ca suntem colegi si vecini, il mai injur pe lord ion ca e obisnuit si lui ii place... :P

11. Spune-ne cum a inceput aventura pe elvenar, un alt joc al celor de la innogames.
Ca sa fiu complet, aventura mea de Community Manager InnoGames a inceput putin mai inainte de Elvenar, in 2014, cu un joc care, din pacate, nu a mai fost lansat in totalitate din cauza unor dificultati tehnice, e vorba despre Rising Generals, un joc de strategie cu scenariu de razboi, puschi-puschi, tanchi-tanchi, pe scurt. Am lucrat in principal intern la acel joc, apoi, in 2015, la putin timp dupa ce RG s-a inchis, am preluat comunitatea RO a jocului Elvenar care tocmai se lansa. Asadar, in foarte scurt timp am trecut de la razboi cu tanculete la orasele pacifiste de elfi. A fost ok.

12. Ce comunitate ti se pare mai activa : cea de pe the west sau cea de pe elvenar?
E greu sa compari cele doua comunitati, pentru ca vorbim de un joc cu o componenta preponderenta PvP si de altul care e strict de cooperare intre juctori. Componenta PvP va crea intotdeauna o comunitate putin mai vociferanta, dar, desigur, cand mai avem cate o schimbare interesanta si comunitatea Elvenar se trezeste brusc la viata.

13. Dar mai civilizata?
Ai mei pe Elvenar sunt sfintisori in comparatie cu The West, absolut. Dar, cum spuneam si anterior, componenta PvP are multe de spus in directia asta, probabil si media de varsta e o idee mai ridicata pe Elvenar, fiind un joc cu elemente strategice. In orice caz, animozitati sau preferinte contradictorii sunt peste tot la un moment dat, e normal.

14. Ai fost la conducerea uneia dintre aliante pe Arizona. Descrie experienta respectiva.
Experienta respectiva a fost unica si de neuitat, in special, probabil, pentru ca Elmer's Gang a fost una dintre primele aliante create exclusiv pentru performante la forturi. In acea perioada s-au creat multe dintre strategiile de lupta, care nu prea existau imediat dupa aparitia forturilor. Tin minte ca am fost prima alianta care cucerea forturi mari prin fata, nu se mai auzise de asa ceva, toti fugeau de zona aia. S-au creat mai multe scheme unice atunci si sunt jucatori care si-au creat propriile aliante mai tarziu continuand sa vina cu noi strategii si tactici, la multa vreme dupa ce EG si-a incheiat activitatea. Pe scurt, EG a fost o alianta deschizatoare de drumuri si exploratoare de posibilitati, dupa parerea mea :)

15. Ce sfaturi ai da liderilor de aliante?
Daca se implica, sa o faca pana la capat si sa aiba o directie clara a aliantei, nu una de moment, pentru ca sunt lucrurile cele mai importante, care fac diferenta si care vor fi amintite in timp.

16. Ce ne poti spune despre participarea la ifbc 3 ?
A fost un an bun pentru echipa RO. Strategiile au fost in cea mai mare parte bune, liderii chiar s-au implicat si acest lucru s-a vazut in rezultatul final. Locul 2 a fost mai mult decat onorabil, dupa parerea mea. Se putea mai mult ? Da, cu noroc, poate, nu cred ca vreo greseala a impiedicat acest lucru. Cat despre mine, eu am fost, desigur, aventurier, carnita de tun si am ajutat cat a permis clasa si strategia pe acel build.

17. Ai mai participa si la urmatoarea editie?
Probabil ca nu, dar strict din lipsa de timp. Ramane de vazut insa cum va fi la momentul respectiv, nu ma pot pronunta dinainte.

18. Ce parere ai despre luptele de fort si ce schimbari ai aduce pentru a le imbunatati ?
E dificil sa expun o parere absolut obiectiva si in concordanta cu realitatea completa din teren pentru ca eu la fort mai merg doar pe Arizona, iar acolo sunt batalii de fun, de distractie, la forturi mici in special, cu cativa jucatori. Mie imi plac la nebunie astea micute unde vii singur, bine bazat, lesini 4 jucatori si iei fortul sau te fugaresti pe acolo 55 de runde, sincer si nu as schimba nimic, dar alte lumi, totusi, mai au lupte de fort cu forturi ceva mai pline, iar acolo realitatea si echilibrarea e cu totul alta.

19. Dar despre dueluri?
Duelurile au avut mereu o componenta mai mult sau mai putin aleatoare, nu pot spune ca am fost vreodata mare fan. Sigur, chiar am build de duel de ceva timp pe Arizona si mai duelez din cand in cand. Dar cand ai peste 260 de atribute si aproape 800 indemanari pe un cont matusalemic, nu mai poti, din nou, sa fii chiar obiectiv... si chiar si componenta aia aleatoare incepe sa se jeneze sa mai apara prea des...

20. Cum ti se par aventurile?
Pe mine nu m-au prins aventurile. Stiu, sunt un aventurier caruia nu-i plac aventurile, ironic, mea culpa, dar asta e. E o chestie de preferinta probabil, pentru ca stiu jucatori care chiar numai pe acolo stau. Prin urmare ele nu-s tocmai rele probabil.

21. Ai unul dintre cele mai complete inventare de pe RO, pe lumea Arizona. De unde pasiunea de a colectiona?
Hmm, nu am tocmai o pasiune de a colectiona, pentru ca, de exemplu, nu am platit vreodata cat nu face pe un pixel doar pentru a-l adauga la colectie. Colectia nu reprezinta un scop in sine, e doar o urmare fireasca a multor ani de joc :) Bani fiind mai mereu si neexistand nevoia de a vinde, aceasta usurel s-a adunat si tot creste.

22. Pe cine ai vrea sa revezi in joc?
Dificil de spus, sunt multe nume vechi de care imi aduc aminte cu placere. Poate pe amicul de transee Sp1tfire, dar dupa ce s-a asezat la casa lui, acum multi ani, slabe sanse.

23. Cu cine ti-ai dori sa vezi un interviu. Da-mi te rog 2 nume.
Desigur, cu SADonix007 si cu Nebhotep (aka xshteff), care m-au propus, ca sa vada si ei cum e. Muhahaha :D

24. Asta a fost tot. Multumesc pentru timpul acordat.
Pfiu! L-am dovedit si p-asta. Multumesc frumos si eu.
 

adsum

Gunman
Interviu M4rY


1. Salutare. Mulțumesc că ai acceptat acest interviu.
Salut! Mulțumesc de invitație!

2. Pentru început, să facem cunoștință. Cine este M4rY?
Mă numesc Marian, am 31 ani,locuiesc în București și sunt director de logistică la o casă de expediții (transporturi)iar de un an și ceva dețin și titulatura de tată.

3. De unde nickname-ul acesta?
Mulți prieteni îmi spun Mari iar la momentul respectiv când am făcut contul asta pentru prima dată (prin 2009) așa mi s-a părut mai interesant să îl scriu. Era perioada când încă se vorbea pe yahoo messenger și acolo dacă nu scriai cu "q" , "k" , "y" nu erai cool.

4. Ce hobby-uri ai?
Aș avea multe dar nu am timp: Tenis de masă / de câmp, sporturi de iarnă, sală de forță , drumeții , gaming. Îmi plac competițiile în general, fie ele reale sau sau virtuale.

5. Îți place să călătorești?
Îmi place și să călătoresc. De obicei fac 1-2 concedii mai lungi pe an în zone calde, exotice. Iarna îmi place muntele, zăpada.

6. Ești microbist?
Este mult spus microbist. Țin cu Steaua/FCSB, dar în ultima vreme la ce mizerie este în fotbalul românesc nici la meciuri nu mă mai uit. Pot să spun însă că sunt fan Cristiano Ronaldo și țin cu orice echipa unde joacă el.

7. Ok, să trecem să joc. Care a fost primul tău contact cu westul?
În 2009 dacă nu mă lasă memoria fix înainte să înceapă examenele de bacalaureat. Am jucat câteva săptămâni până nu am mai avut nici timp și nici calculator ca să continui. Am reluat apoi pe Colorado după vreun an/doi cred, m-am ținut bine de cont până m-am apucat de muncă, urmad să mă reapuc înainte de revelion în 2013 pe Indiana, iar de atunci tot țin de cont cu dinții!

8. Ce preferi: armă de foc sau armă albă?
Prefer orice armă. Duelez în funcție de adversari, de buildurile lor, de echipamentele și avantajele lor prezente în joc la un anumit moment.

9. Ești un duelist ofensiv sau defensiv?
Mai ofensiv decât prevede legea aș putea spune! Motiv pentru care mi-am atras nenumărate antipatii în toți anii ăștia.

10. Care e clasa de caracter preferată?
Soldatul fără doar și poate! Știu că pe Indiana sunt duelist însă dacă aș da timpul înapoi n-aș mai sta pe gânduri!

11. Consideri că soldatul are avantaj prea mare în duel față de celelalte clase?
Enorm de mare! Bineînțeles, nu în mâinile oricui. Eu cu un soldat nu am adversar în joc. Știu că pare arogantă exprimarea însă duelul este domeniul meu când vine vorba de jocul ăsta.

12. Ce contează mai mult într-un duel: strategia sau norocul?
Nu există noroc în duel! Poate cel mult 2% și aici mă refer la: m-a prins cu hp mai mic, m-a prins în haine de muncă, haine de atac etc. Restul e pur skill, calcule, atenție, intuiție, experiență.

13. Numește câțiva duelisti de top cu care te-ai confruntat.
Cel mai bun de departe cu care m-am confruntat este unchiubughi. Pe indiana au început mai nou (vorbesc de câteva luni în spate) să miște Younger și Capsuna. Younger chiar bunicel aș putea spune!

14. Există build-ul perfect ?
Primesc întrebarea asta atât de des încât cred că fac urticarie la ea. Fraților, nu există "The build" în jocul asta! Buildul ți-l faci în funcție de ce au adversarii tăi, de ce haine mai apar, plus că ești nevoit să schimbi foarte des dacă adversarii tăi schimbă și ei.

15. Ce îl diferențiază pe un duelist de top de unul de duzină?
Mda, bună întrebare! În primul rând trebuie să îți placă, să înveți regulile, să îți calculezi fiecare îndemânare a ta și a adversarului tău, să observi prin practică ce trebuie să ai și ce nu, să știi să combini sutele de variante de iteme ca să îți dea avantajul necesar pe apărare și pe atac. Și nu în ultimul rând să intri des(cum fac eu) sau să fii activ pe joc.

16. Ce schimbări menite să readucă duelurile la viață ai face?
În primul rând trebuie găsită o soluție prin care să nu se mai întâmple să rămâi fără adversari așa cum am rămas eu când aveam lvl 450. Acum efectiv mă chinui să scad lvl de câteva luni ca să apuc și eu să mă mai duelez cu cineva. Trebuia să am locul 1 pe indiana de foarte multă vreme dacă aș fi avut cu cine să mă duelez, de la cine să iau experiență. În al doilea rând organizați concursuri de duel locale, pe același server unde oamenii au iteme, produse, nu pe alte servere unde te chinui să muncești din nou să le strângi.

17. Ce fel de eveniment de duel ai crea?
Aș face un concurs cu premii substanțiale (ca să atragă cât mai mulți participanți). Reguli simple: începe astăzi la ora serverului n și se termină duminică la ora serverului n. Fiecare cu ce are în dotare pe serverul lui, local cât mai multe dueluri cu oricine, dând posibilitatea să duelezi orice caracter de lvl 150 indiferent de nivelul de duel al acestuia. Competiția să se desfășoare doar între cei ce s-au înscris și câștigător să fie cel cu cele mai multe victorii atât pe atac cât și pe apapare în timpul acordat.

18. Ne poți oferi câteva tip&tricks?
Din păcate nu. Cine vrea duel să studieze jucând așa cum am făcut și eu ani la rând.

19. Spune-ne despre "lupta" cu cozmaliviu din clasamentul de duel.
Aici e marea mea frustrare! Liviu a venit cu o experiență cumulată pe Colorado, cu alte reguli de joc și de calcul ale experienței ce reiese din clasament. Eu ca să ajung la nivelul din clasament am muncit ani și încă mai am de tras, principalul motiv fiind că trebuie să aștept să scad lvl ca să am adversari de duel (ceea ce nu mi se pare corect). O să ajung să iau și locul 1 la un moment dat chiar dacă trebuie să muncesc mult mai mult!

20. Pe cine ți-ai dori să revezi în joc?
Mi-aș dori să îi văd pe abi, sircriss(jucători de elită pe fort) pe care îi știu de acum mulți ani când apăruse El dorado.

21. Cu cine ți-ai dori să vezi un interviu? Dă-mi te rog două nume
Unchiubughi și Flordea.

22. Am ajuns la final. Mulțumesc pentru timpul acordat.
Mulțumesc și eu de invitație! Sper să intervină ceva schimbări în joc pentru a atrage mai tare pasionații de west. Uniți serverele că oricum suntem puțini iar restul numai clone :). Succes!
 
Ultima editare:

adsum

Gunman
Interviu Monrey

1. Salutare. Mulțumesc că ai acceptat acest interviu.
Salut! Inițial am fost încântat de această propunere, dar după ceva timp - imediat ce am văzut că și cozmaliviu a apărut în Gazeta TW, entuziasmul meu a dispărut. În același moment, o îndoială a apărut în sufletul meu – mă voi ridica oare la nivelul marelui maestru al vestului? Rămâne de văzut. Cu emoție și teamă vă scriu aceste rânduri.

2. Spune-ne câte ceva despre tine.
Am 25 de ani și sunt economist, precum maestrul. Deși am această titulatură, nu sunt contabil – căci nu am agreat niciodată contabilitatea, ci lucrez în ceea ce s-ar rezuma drept accesarea de fonduri externe nerambursabile (europene, eea grants, elvețiene, orice). Despre viața profesională prefer să spun doar atât (prietenii știu de ce).

3. Ce îți place să faci în timpul liber ?
De obicei, dar nu neapărat întotdeauna, îmi folosesc timpul liber – care mereu îmi pare insuficient, deși lucrez doar 40h/săptămână, pentru a juca diverse jocuri online, în special RTS. Uneori mă mai plimb cu bicicleta prin păduri.

4. Ce te enervează la oameni ?
În primul rând, ceea ce mă enervează la oameni în general și la societatea românească în particular este ignoranța (care întotdeauna naște monștri). Apoi, relația invers proporțională dintre câte știu și cât sunt de opinați, cu alte cuvinte, faptul că unii oameni, cu cât sunt mai… ,,slab pregătiți”, cu atât sunt mai vehemenți în opiniile lor. Faptul au înființat mai multe asociații pentru protecția animalelor decât, de exemplu, pentru protecția victimelor violenței domestice. Faptul că nebuni precum Olivia Steer și Șoșoacă sunt lăsați să zburde (acest cuvânt nu a fost ales întâmplător) liberi. Faptul că televiziuni precum RTV ne otrăvesc mințile bunicilor. Și aș putea umple câteva pagini cu alte exemple.

5. Descrie-te în 3 cuvinte.
Neordonat, indisciplinat, nerăbdător.

6. Care e personajul preferat din West?
cozmaliviu

7. Când și cum ai ajuns pe The-West?
În 2010, toamna. Cred că era noiembrie. Ziua nu o mai țin minte. Nici ora. Un coleg de alianță de pe Grepolis mi-a recomandat acest joc. Am jucat foarte puțin cu acel cont și nici nu mai știu nickname-ul. Prin vara lui 2011 am început să joc mai ,,serios”, că să zic așa. Atunci a luat ființă contul actual. Profit de această ocazie că să înlătur orice speculație (și motive de vechi și noi ironii) și precizez următoarele: nickname-ul Monrey este o contracție a numelui unui personaj dintr-un serial…cred că era [insert name here] de Montrey/Monterrey.

8. Pe ce lumi activezi?
Hawaii și Indiana. Pe cea din urmă mă axez mai mult.

9. Care e clasa de caracter preferată și de ce?
Soldat. E bun la mai toate, punctul slab fiind doar daunele la fort. Îți plac duelurile? Ai bonusuri care să te ajute. Îți plac forturile și vrei să fii tanc, atunci e musai să fii soldat. Iar la munci, bonusul de pdv e din nou folositor.

10. Care consideri că sunt problemele westului în momentul de față?
- din 3 în 3 luni apar câte 3-4 seturi, multe dintre ele inutile. A durat un an să introduceți ceva cât de cât interesant (setul Jaguarului); trebuie redus numărul seturilor noi;

- faptul că nu are un obiectiv de tip end-game;

- dificultatea întâmpinată de jucătorii noi în a înțelege jocul și a avansa mai rapid în nivel (măcar până la nivelul 100..poate un bonus de xp în primele zile ar fi bun);

- zero promovare; văd reclame la Grepolis sau Forge of Empires. Nu am văzut niciodată la TW și probabil nici nu au existat vreodată;

- misiunile introduse de dragul a 1% dintre jucători, cu recompense nesemnificative – nu existența lor mă deranjează – pot să le ignor, ci faptul că cineva din echipa Inno trebuie să piardă timpul cu nimicuri în loc să se gândească la noi moduri de joc, formule noi ș.a;

- faptul că nu vă grăbiți cu comasarea lumilor. Pe .ro ar fi suficiente doar 4 lumi (1, Hawaii, Indiana, Pennsylvania)…maxim 5 cu New York;

- faptul că nu pot deschide cufere și altele asemenea în timpul fortului;

- faptul că pot vinde la negustor arme de event – câștigate cu preasfintele, preacăutatele și de penurie a buzunarelor aducătoare Pepite, dar nu și pălăria ascuțită de magician sau pantalonii lui Clyde;

- faptul că nu aveți mod de noapte (cum are Grepolis) – mai mult un moft, decât necesitate, dar dacă tot am fost întrebat…

-imposibilitatea de a vinde la piață iteme cu upgrade etc șamd.


11. Ce ne poți spune despre orașul tău de pe Indiana (ro17) , The Elders Town?
Probabil cel mai bun oraș care a existat vreodata pe TW. Aici e cald și bine. De obicei domnește liniștea și pacea, însă uneori mai au loc și dispute.

12. Ce ne poți spune despre luptele de fort? Ce ai schimba la ele?
Luptele de fort obișnuiau să antreneze sume mari de bani (pt. iteme, îmbunătățiri, reskill) și efective numeroase de jucători. Activitatea multor jucători gravita în jurul bătăliilor. Făceau misiunile care dau atribute/îndemânări pentru a avea viața/daunele mai mare/mari, lucrau de zor la munci pentru a face bani pentru iteme, șamd. Acum totul pare să fie pe ducă. Lucruri de schimbat/adăugat ar fi:

-micșorarea criticelor (de la 10% în plus din hp total, la 5%);

-noi bonusuri de fort pentru aventurieri – poate așa vor veni mai mulți dintre ei la forturi;

-penalizări puțin mai mari pentru atacatori atunci când se afla în zona steagului;

-recompense mai mari (xp, oup), mai ales pentru cei online, plus adăugarea de noi recompense acordate aleator doar pentru participare;

- implementarea unei daune minime …e enervant când dai 30-40 daune pe alt tanc…sau chiar 1 (unu). Dauna minimă să fie circa 100? Doar o idee. Cred că așa s-ar mări numărul celor care vin la forturi;

-implementarea unei daune maxime. să zicem 1200 pentru loviturile normale….la fel, e doar un exemplu.

-recompensele să fie de două tipuri: unele bazate pe performanță, cum ar fi xp și oup, iar altele strict pe noroc: cufere, bani, poate chiar iteme de la evenimentele trecute.

- zidurile să ofere bonusuri mai mari;

- realizarea unui tutorial pentru luptele la fort.


13. Activitatea pe Indiana e în scădere iar luptele lasă de dorit. Care e cauza și ce e de făcut ?
Adevărul e că dacă nu ești pasionat de luptele la fort, nu prea ai pentru ce să vii. Recompensele sunt derizorii în comparație cu ceea ce pierzi (timp, hp, energie, uneori și buna dispoziție). Trebuie adăugate recompense mai mari și/sau recompense noi. Ar fi binevenite și niște seturi serioase pentru forturi care să fie adăugate la shop și care să se poată cumpăra și cu oup – e doar o idee. S-ar putea adăuga o nouă clădire în oraș care să crească în nivel în funcție de punctele acumulate de membrii orașului (cele din clasamentul de bătălii). Aceasta ar putea oferi anumite bonusuri (+1% xp/noroc/bani per nivel, etc)

14. Ești într-o "luptă" continuă cu little vilage (Hawaii) pt cele mai multe ferite la fort pe serverul RO. Reprezintă un obiectiv pentru tine?
Nu sunt într-o luptă cu el și nu am un asemenea obiectiv. Nu am cum să fiu într-o competiție cu el pentru că jucăm pe două lumi diferite, cu lupte de fort diferite prin numărul de jucători și distribuția claselor. Dacă nu se postau pe forum recordurile, nici nu mi-aș fi dat seama că sunt în top. Mă gândeam că pe L1 sunt jucători cu mult mai multe. Aș vrea să urc pe locul 3 pe Indiana în clasamentul bătăliilor la fort. Misiune imposibilă aproape, de vreme ce mă lupt numai cu dueliști, iar formula de calcul a punctelor îi avantajează.

15. Numește 3 jucători care îți pun probleme la fort, prin prisma daunelor date.
Nikeboss (nu degeaba își zice boss), (don)giovani23 și Roosevelt II.

16. Ești un jucător individualist sau de echipă?
Atunci când ești tanc trebuie să joci pentru echipă.

17. Numește 2 coordonatori care te-au impresionat prin felul lor de a conduce.
blacky89, care nu mai joacă de ceva vreme, și crylyn.

18. Dacă ai putea implementa o nouă funcție în joc, care ar fi aceea?
Duelul de 2 minute și triplarea timpului în care poți iniția un nou duel cu un jucător. Durata de 10 minute a duelurilor m-a făcut să inițiez foarte puține în cei 10 ani de joc. Cred că această modificare ar face jocul mult mai interesant pentru noii jucători cât și pentru cei vechi.

19. Pe cine ți-ai dori să revezi în joc ?
relu01, blacky89, vitansilviu (pentru carnețel și povestiri adevărate), nikubazatu (pentru glume).

20. Ce fel de evenimente sau concursuri ți-ai dori să vezi în viitor?
Concursuri lunare de dueluri, de lupte la fort la Awesomia sau pe servere speciale… și orice ar putea face jocul mai interesant pentru diverse categorii de jucători.

21. Ce ai face dacă ai fi admin pentru o zi?
I-aș da ban lui cozmaliviu și i-aș spune că e permanent, nu că aș vrea să am vreo reglare de conturi (pun intended) cu el, ci doar așa, de amuzament.

22. Cu cine ai vrea să vezi în viitor un interviu? Dă-mi te rog 2 nume.
Hmm…nirojunior și Mitish.

23. Am ajuns la final. Mulțumesc pentru timpul acordat.
Mulțumesc și eu. Sper că m-am ridicat la înălțimea așteptărilor maestrului.
 

adsum

Gunman
Interviu Don Coco

1. Salutare! Mulțumesc că ai acceptat acest interviu!
Salutare. Mulțumesc de invitație!

2. Spune-ne câte ceva despre ține.
Numele meu este Aurel,42 ani sunt din Oltenia și mutat la București. Legat de muncă, sunt National Manager la Shell și sunt pasionat de ceea ce fac din 2005.

3. Ce hobby-uri ai?
Totul se trage de la muncă, plimbările sunt pe primul loc, cu această ocazie am reușit să pot vedea multe locuri frumoase; pescuitul - unde organizez două evenimente pe an, înot,baschet etc

4. Ce muzică asculți?
Prefer muzica anilor 80/90.

5. Recomandă-ne un film care te-a impresionat.
Un film preferat românesc: B.D. la munte și la mare.

6. Care ar fi cele trei lucruri pe care le-ai lua cu tine pe o insula pustie și de ce?
Cred că este cea mai interesantă întrebare . Prefer o aventură pe o insulă tropicală dacă voi avea acest noroc.
- un topor sau macetă: te ajută la început la o mică colibă și multe altele
- un amnar de aprins focul
- un recipient de gătit, oală
Dacă se poate și o femeie, pentru companie, restul sunt detalii.


7. Ce părere ai despre societatea în care trăim?
Din păcate încă trăim în Europa de Est . Guvernarea din 90' până în prezent este aceeași, doar personajele diferă. Încă mai cred în schimbare.

8. Să trecem la joc. Cum ai aflat de The West?
Prin intermediul unui amic care mi l-a recomandat. Din păcate acesta nu mai joacă.

9. Te mai vezi jucând peste 5 ani?
Cred că mai pot rezista încă cinci ani pe joc dacă vom avea parte de noi surprize , misiuni și event-uri spectaculoase.

10. Ținând cont de stadiul actual al jocului, cu toate plusurile și minusurile sale, l-ai recomanda cuiva?
Desigur, recomand acest joc și sper ca ro1 să devină cât mai aglomerată.

11. Ce îți place și ce nu îți place la luptele de fort?
Îmi place faptul că gradele se dau pe merit, nu pe prietenii, așa cum se proceda în trecut. Nu-mi place faptul că unele lupte încep la o oră târzie, ceea ce duce la o prezență scăzută.

12. Care crezi că este cauza nivelului scăzut al luptelor de pe Lumea 1?
Multe persoane și-au făcut conturi pe alte lumi , crezând că dacă o iau de la început cu un nou caracter vor face minuni, dar au pierdut doar timp și resurse. Încă aștept să se întoarcă iar ro1 redevină activă, cum era la început.

13. Dacă ai putea implementa noi funcții în joc, care ar fi acelea?
Aș implementa o funcție de "reverse upgrade", contra unui anumit număr de pepite/oup/dolari, mai ales pentru itemele mai puțin importante, cu scopul de a ajuta alți jucători.
De asemenea aș reintroduce cuferele la luptele de fort și aș suplimenta numărul de runde.


14. Eșți individualist sau jucător de echipă?
Recunosc că în urmă cu ceva timp eram individualist, însă acum joc pentru echipa din care fac parte.

15. Prin prisma daunelor date, crezi că ți-ai atras antipatii? Poate invidie?
Momentan sunt în top clasament daune și da, unele persoane sunt deranjate de această situație dar în același timp cred că sunt motivate să concureze cu mine.

16. Consideri că setul Ofițerului Unionist e cel care te clasează deasupra celorlalți?
Setul Unionist ajută un duelist la luptele de fort cu un procent de 30% . Restul depinde de mai mulți factori: poziționarea, persoanele pe care le iei în țintă, tactica de joc; toatea aste vin la pachet cu condiția de a fi online.

17. Numește 3 tancuri "greu de ucis".
Din alianța din care fac parte sunt Serje și Anca S iar din alianța adversă Cimbru.

18. Nominalizează 2 coordonatori sub comanda cărora te-ai simțit cel mai bine.
Îl prefer pe iustin1 (păcat că e offline în ultima vreme), iar mai nou pe madalin.jurma , însă aștept mai mult curaj de la el.

19. Ce ne poți spune despre orașul tău, Colț?
Orașul Colț este un oraș în expasiune cu oameni de caracter care se ajută între ei. Sunt bucuros că fac parte din acest oraș.

20. Cu cine ți-ai dori să vezi un interviu? Dă-mi te rog două nume.
Un interviu cu anca s și huliganu.

21. Aici încheiem interviul. Mulțumesc pentru timpul acordat.
Mulțumesc pentru această șansă! Vă aștept la luptele de fort!
 

adsum

Gunman
Interviu daniell13

1.Salutare! Mulțumesc că ai acceptat acest interviu!
Salut! Mulțumesc și eu pentru această ocazie.

2. Spune-ne câte ceva despre tine.
Numele meu este Daniel, am 31 de ani și lucrez în IT. Sunt din Buzău însă de la 18 ani stau mai mult prin București.

3. Care e motto-ul după care te ghidezi în viață?
"O zi în care nu ai râs este o zi pierdută".

4. Ce îți place să faci în timpul liber?
În general îmi place să călătoresc dar în ultima perioadă a fost mai greu. Îmi mai place și să fac sport sau să rezolv puzzle-uri.

5. Ce sporturi preferi?
Principalul este fotbalul însă îmi plac și altele precum handball sau baschet.

6. Ce personaj istoric admiri?
Leonardo da Vinci, mereu m-a fascinat geniul lui.

7. Ce alte jocuri joci?
Jocuri online asemănătoare cu The-West nu mai joc în momentul de față, însă am jucat în trecut Forge of Empires o perioadă mai mare de timp și în rest testam ce apărea nou.

8. Cât timp aloci de obicei online-ului?
Pentru joc în jur de o oră, o oră și jumătate, pentru alte lucruri, prea mult timp.

9. Care este punctul tău forte?
Perseverența.

10. Să trecem la joc. Când și cum ai aflat de The-West?
Pe la mijlocul anului 2009, doar ce se deschisese lumea 4. Fratele meu aflase de la un coleg de joc și apoi m-a convins și pe mine să îmi fac cont.

11. Ce îți place și ce nu îți place la joc?
Ce îmi place: Luptele de fort și comunicarea cu cei de pe joc.
Ce nu îmi place: Faptul că la fiecare event apar alte seturi noi iar cele vechi devin inutile. Există foarte multe seturi iar 90% din ele nu folosesc la nimic.


12. Ce funcții noi ai implementa?
Aș face un revert la versiunea de joc de până să se introducă piața.
Glumesc, asta e doar o dorință de a mea, să mai am șansa să joc pe o astfel de lume, eventual un pay to play.
Cred că mi-ar place o opțiune în care să duelezi în echipă, fie jucători NPC foarte buni, fie cu alte echipe alcătuite de jucători.


13. Spune-ne câte ceva despre orașul cu care te identifici, anume Colț.
Este orașul în care joc de ani buni, am găsit un grup frumos de oameni și mă bucur că fac parte din acest oraș.

14. De unde provine porecla "crazy"?
Porecla vine încă din liceu de la un joc de PC, după care am avut un cont cu numele CrazzzyMan și de aici am rămas cu această poreclă.

15. Cum erau luptele de fort "pe vremuri" și cum sunt în momentul de față?
Sper să nu supăr pe nimeni însă părerea mea e că erau mult mai frumoase înainte. Bonusurile de la echipament nu erau așa mari și nu se crea o diferență mare între jucători, iar ceea ce făceau luptele de fort și mai frumoase era numărul mare de jucători online.

16. Ce schimbări ai aduce pentru a le îmbunătăți ?
Offf, o dată cu upgrade-ul echipamentului cred că este foarte greu să le îmbunătățeșți. Cred că în primul rând aș scoate bonusul de rezistență și damage iar apoi aș modifica acel random să nu mai fie așa mare, să conteze mai mult atributele jucătorului. O formulă de calcul secretă(chiar și pentru o perioadă) cred că ar înfrumuseța puțin jocul, în sensul că o să fie mai mult mister și jucătorii ar testa diferite lucruri.

17. Ai condus lupte pe ro6 și nu numai. Care consideri că sunt principalele probleme de care se poate lovi un coordonator?
Cel mai greu cred că e să îi mulțumesți pe toți (de fapt e imposibil), într-o alianță mare și cu mulți jucători activi sigur o să fie câțiva nemulțumiți, iar modul cum gestionezi aceste supărări este important. Pe lângă asta dacă se întâmplă să existe o perioadă în care echipa pierde constant, atunci anumiți jucători o să renunțe sau o să plece unde este mai bine.

18. Ai vreun sfat pentru conducătorii de alianțe?
Să încerce să colaboreze între ei, nimeni nu își dorește o lume unde nu există un echilibru la luptele de fort.

19. Care consideri că sunt jucătorii care și-au lăsat amprenta asupra jocului? Dă-mi 2 nume.
Este foarte greu, de-a lungul timpului au fost foarte mulți jucători buni care au influențat o mare parte a jucătorilor, însă eu am să dau două nume care au lăsat o amprentă asupra jocului pentru mine: Valentina88(ea nu mai joacă de foarte mult timp) și Serje - probabil că de nu dădeam peste ei aș fi renunțat la joc de foarte mult timp.

20. Sunt convins că de-a lungul timpului ai legat multe prietenii, însă ai reușit să întâlnești și în realitate persoane cunoscute în joc? Dă-ne câteva nume.
Da, am reușit să mă întâlnesc și în realitate cu destul de mulți: Serje, Niky, Ferezia, IonutRege, SirEduard, Pandau, Schilea, Experto și lista poate continua.

21. Povestește-ne te rog o întâmplare cu ei.
Nu mă pricep la povestit așa că vă spun doar că Ferezia gătește foarte bine și că nu ne-a otrăvit :D

22. Cu cine ți-ai dori să vezi un interviu? Dă-mi te rog două nume.
Serje sau Anca S.

23. Aici încheiem interviul. Mulțumesc pentru timpul acordat.
Eu îți mulțumesc pentru șansa acordată.
 

adsum

Gunman
Interviu Dmadd

1. Salutare. Mulțumesc că ai acceptat acest interviu
Salut. Și eu vă mulțumesc că m-ați invitat.

2. Spune-ne câte ceva despre tine.
Mă numesc Adrian D., sunt născut în anul 1974 în București unde și locuiesc împreună cu soția și fiica, am absolvit UPB și master în cadrul aceleiași facultăți (când școala era scoală) , am lucrat ca pompier militar iar acum spun cu modestie că sunt tânăr pensionar.

3. Care e motto-ul după care te ghidezi în viață?
Semeni vânt, culegi furtună.

4. Ce locuri din lume ai vrea să vizitezi?
Ruinele mayase de la Chichen Itza -Yucatan-Mexic.

5. În ce ai vrea să te reîncarnezi dacă acest lucru ar fi posibil?
Mi-aș dori să fiu tot om; ca pasăre - vultur, iar ca animal - leu, consider că leul are cea mai intensă viață.

6. Care ar fi lucrul pe care l-ai schimba în viața ta dacă ai putea da timpul înapoi?
Mi-aș fi ascultat mai mult părinții referitor la școală și aș învăța cel puțin 7 limbi străine.

7. Ce personaj istoric admiri?
Ca strateg - Ginghis Han - (după mine :)) ) este cel mai complex om ce și-a pus amprenta în istoria mondială.
Iar ca inventator - Nikola Tesla


8. Ce te deranjează la oameni?
Cel mai mult sunt deranjat de cei ce vorbesc doar să se afle în treabă, apoi de bârfitori, dar niciodată de inculți - aceștia nu au nici o vină.

9. Descrie-te în 3 cuvinte.
Pricinos - Impulsiv - Răzbunător

10. Să trecem la joc. Când și cum ai aflat de The-West?
Pffff, cu foarte mult timp în urmă, să tot fie 14 ani, jucam Travian, unde am ținut de câteva ori Minunea Lumii, acel joc mă epuiza fizic și psihic. Am scris pe chat la ultimul joc că doresc să renunț, și motivul, iar cineva binevoitor de acolo îmi recomandă The West ca o alternativă de relaxare, în primă fază, am spus PAS, știind că dacă mă apuc și e ceva de capul lui, nu-l voi lăsa prea ușor. A intervenit apoi curiozitatea și mi-am făcut cont pe lumea 1, apoi pe 2 și tot așa ... (lumea mea de suflet fiind 8), mi-a plăcut și am început să mă implic din ce în ce mai mult.

11. Ce îți place și ce nu îți place la joc?
Farmecul acestui joc constă în prieteniile legate. Colegi din joc mi-au devenit prieteni foarte apropiați în viața reală, îi pot numi frați cu mâna pe inimă. Indiferent dacă unii au renunțat sau încă joacă, ținem legătura, mergem în concedii, la partide de pescuit, ne vizităm cu drag de cate ori avem ocazia.
De exemplu ALINgrs, nabucodonosor, ccp, xAbyx, etc.
Nu-mi place faptul că un constructor de biserică adună xp într-o zi cât un duelist sau un fortist într-o săptămână. Am simțit asta pe pielea mea ... fost nr 1 în top xp apoi în 2 luni de la implementare a început declinul ... azi pe 10 ... în viitor ...
Nu-mi place dezechilibrul seturilor (albă/foc),
ex - un jucător pe foc echipat cu set recompense învinge în 90% din dueluri unul pe albă indiferent de build.


12. Cum ți-ai ales nickname-ul?
Am vrut să spun că am dat în mintea copiilor, adică din ce D mare am fost ce d mic am ajuns :)) (D - inițiala numelui de familie)
mad-nebun (eng)


13. Ești pe primul loc în clasamentul de duel pe lumea 1. A reprezentat un obiectiv pt tine?
Da, a fost obiectivul autoimpus, o ambiție devenită realitate.

14. Ce alte obiective ai în joc?
La fel de mult cum îmi place să-mi fac prieteni, îmi place să-mi fac și dușmani (de duel).
Următorul obiectiv este de anduranță. Doresc să văd cine rezistă până la final.


15. Ce preferi: armă de foc sau armă albă?
Albă fără discuție.

16. Ești un duelist ofensiv sau defensiv?
Acum sunt mixt, normal că rata de succes în dueluri a scăzut, însă îmi place prea mult să zgândăr lumea, așa ne menținem interesul față de joc.

17. Ce contează mai mult într-un duel: strategia sau norocul?
Strategia, logica, răbdarea.
În duel părerea mea e că norocul nu se regăsește.


18. Consideri că soldatul are avantaj prea mare în duel față de celelalte clase?
Da, are avantaj față de restul claselor - viața în plus pe care o poate avea soldatul e neprețuită.

19. Ai câteva "tips&tricks" de oferit?
Cu riscul de a părea fițos spun PAS acestei întrebări :))

20. Ce fel de eveniment de duel ai crea?
Actualul turnir e bine gândit.
Plecând de la acest concept, diferența fiind aceea ca turnirul să se desfășoare de genul unui campionat de fotbal, tur retur, fiecare să se dueleze parte în parte, organizat și programat, de un număr bine stabilit 2-4-6 ori.
Triaj apoi în funcție de numărul victoriilor.
Participanții la turnir să specifice pentru ce categorii doresc să se înscrie (nr win, daune, ...)


21. Ce schimbări menite să readucă duelurile la viață ai face?
Implementarea unor realizări de duel cu bonusuri alocate pe praguri, constând în atribute și puncte de îndemânare.
Adăugarea unei noi extensii caracterului (de ex o pasăre/un câine care să însoțească și să ajute caracterul, pe care să-l formăm în scopul dorit prin alocarea de puncte și atribute pe diverse )


22. Zi-mi câțiva dueliști de top cu care te-ai confruntat.
Au fost multe caractere interesante de-a lungul anilor precum yayy, Tropaila, amtreyooo, gadjoddd.
Însă singurul adversar redutabil capabil să creeze builduri și combinații de haine a fost ionnr1.


23. Ce ne poți spune despre orașul de pe Lumea 1, 2017?
Orașul a fost construit de bunul meu prieten ALINgrs cu scopul de a aduna și forma dueliști de top.
Ca orice oraș, a avut momentul lui apoteotic, adunând numai oameni de top, însă lipsa de implicare a dus declin, rămânând acum doar DINOZAURI :)).


24. Cum te împaci cu luptele de fort? Ce ai schimba la ele?
Am fost un împătimit al bătăliilor de fort, așteptam cu nerăbdare ora de începere, tot atunci începand și conferințele pe Skype referitoare la tactică, schimburi, sacrificii pentru echipă, însă modul de coordonare, individualismul participanților și renunțarea prietenilor de a mai participa au dus la scăderea interesului față de acestea.

25. Cu cine ți-ai dori să vezi un interviu? Dă-mi te rog 2 nume.
huliganu și exKlibuRRR

26. Am ajuns la final. Mulțumesc pentru timpul acordat.
Și eu vă mulțumesc că m-ați invitat.
 

adsum

Gunman
Interviu to14all

1.Salutare! Mulțumesc că ai acceptat invitația noastră.
Salutari! Mulțumesc de invitație!

2.Prezintă-te te rog. Dă-ne și o poză dacă dorești, pentru admiratoarele tale.
Buna, sunt Cristi si am 45 ani din Deva. Poză nu mai pun deoarece sunt prea bătrân sa mai am admiratoare!

3.Cu ce-ți umpli timpul atunci când nu ești pe joc ?
Am fost militar activ toata viața mea (pompier) , acum in rezervă din motive medicale, și ca orice om care a fost activ o viață întreagă, nu am putut sta locului și acum mă ocup de o mica firmă de consultanță.

4.Ce țară ți-ai dori să vizitezi și de ce?
SUA, mai ales New York. Aș vrea sa ajung acolo deoarece stilul de viață al americanilor mi se pare foarte diferit de al nostru, și aș vrea să experimentez visul american!

5.Ce preferințe culinare ai?
Aici m-ai prins ... sunt un gurmand căruia îi place să facă mâncare! Îmi place foarte mult bucătăria mediteraneană.

6.Care e ultima carte citită?
Din păcate cu atâta tehnologie in jur nu mai apuc să citesc. Ultima care? Hmmm trebuie sa mă gândesc puțin! . Cred ca a fost Golful francezului de Daphne du Maurier.

7.Recomandă-ne un film.
Eu sunt mai mult cu documentarele ! Aș recomanda Formula 1 Viața in viteza a 8-a, The Last Dance, iar ca film Terminalul cu Tom Hanks și toate filmele cu Ryan Reynolds (probabil si pentru că suntem născuți în aceiași zi, lună, an)

8.Descrie-te în 3 cuvinte.
Un optimist incurabil, vesel, care vede partea bună a lucrurilor.

9.Cum ai aflat de The West ?
Jucam prin 2008-2009 cu un grup de prieteni Triburile și a apărut o reclamă la The West, iar de atunci tot aici sunt! La început jucam destul de rar deoarece nu prea era interacțiune între playeri si nu prea îmi plăcea asta. După un timp , cu modificările ulterioare a început să mă prindă tot mai tare, mai ales după ce au fost introduse luptele de fort.

10.Cât crezi că va mai supraviețui jocul?
Eu cred ca jocul este ținut în viață de jucătorii vechi care au trecut de o anumită vârstă si au investit destul de mult timp în el. Cred că o să mai țină mult și bine.

11.Care e povestea din spatele numelui tău?
Numele este dat de prima mea adresă de mail, făcută pe la începutul anilor 2000, și se voia a fi, în traducere liberă de la unu pentru toți, dar cum nu știam engleză așa bine a ieșit to14all în loc de from12all.

12.Foarte tare :D Ce noi funcții ai implementa în joc?
Nu știu neapărat dacă aș implementa noi funcții în joc, poate o animație mai interesantă la luptele de la forturi.

13.Dacă ar fi să creezi un set, cum s-ar numi și ce bonusuri ar conține?
Un set? Clar Decebal și ar conține bonusuri de ascundere și ferire!

14.Ce concursuri / evenimente ți-ai dori să vezi pe viitor? De asemenea, ce premii ai adăuga?
Aș schimba premiile la Circul călător, aș pune unele mai interesante, cum erau cuferele acelea de mai demult de la luptele la fort. Aș elimina de la tombole seturile foarte vechi , aș introduce în locul lor niște îmbunătățiri consumabile pentru forturi, dar să fie tari de tot!

15.De care oraș ești mai apropiat: Colț sau Forsakens Town ?
Clar Forsakens Town sau Forsakens Colorado sau City cum se numea mai demult. M-a ajutat foarte mult cimbru deoarece la început nu prea știam cu ce se mănâncă jocul ăsta . În Colț am ajuns din întâmplare la sugestia ungurului Serje, care de asemenea m-a ajutat foarte mult.

16.Bun, să vorbim puțin despre forturi. Cum explici prezența redusă de la luptele de fort pe Lumea 1?
Eu zic că lipsa unui coordonator, sau a unei echipe de coordonatori, duce la prezența redusă a jucătorilor. De asemenea cred că și veșnica problemă a clonelor și bănuiala că există spioni, în ambele tabere , nu ajută cu nimic!

17.Ce măsuri menite să crească activitatea ai lua?
Aș lua măsuri drastice asupra multiconturilor, o verificare mai atentă și minuțioasă a acestora, precum și aș căuta o modalitate de recompensare a cordoonatorilor de lupte.

18.O infuzie de jucători, ca urmare a deschiderii unei rute de migrare dinspre o lume mai puțin activă, cumva ar "reînvia" Lumea 1?
Nu cred! Pe lumea asta sunt jucători destul de maturi, care joacă de mult timp, și de obicei cei noi caută să fie cei mai buni, cât mai repede și cât mai ușor, folosind câteodată soluții nu tocmai ortodoxe! Măsura de a nu putea fi folosite pepite pentru a adăuga puncte de îndemânare mi se pare excelenta!

19.De ce consideri că există tot mai puțini coordonatori la lupte?
Acum depinde si de programul fiecăruia. Înainte era mai mult respect față de playerii vechi care știau cu ce se mănâncă acest joc, care se impuneau fără probleme.

20.Cum vezi "lupta" dintre daune și hp ? Ți se pare balansată?
Da, mi se pare echilibrată, nu aș mai modifica nimic.

21.Ești individualist, punând accent doar recordurile personale sau jucător de echipă, interesându-te mai degrabă binele echipei?
Nu cred că sunt individualist chiar dimpotrivă! De aceea cred că-mi plac mai mult luptele de fort și nu duelurile.

22.Numește 3 dueliști de top de pe Lumea 1. Și 3 tancuri.
Aici m-ai prins! Nu mi-au plăcut niciodată duelurile și de aceea nu prea știu care sunt dueliști de top decât doar din cei care participă la forturi! Îmi place solthan, skyla, bilancia, cristina kuznetsov chiar și Don Coco (deși mă enervează că face daune foarte mari ). Mai erau pm762 și wild kitty dar ei joacă mai puțin în perioada asta. Ca si tankuri clar cimbru, kinglionn și rionaxe. Mai sunt dar ei mi-au venit acum în minte.

23.Ce ne poți spune despre experiența IFBC 3? Ai mai participa la o noua ediție?
Daaa! Mi-a plăcut foarte mult și abia aștept o noua ediție!

24.Pe cine ți-ai dori să revezi în joc?
Pe cine aș vrea? Pe indianul, pandau, Nos5, Rapidista1923, Fiores, Kachada, La Mandragore... pfiu acum îmi dau seama ca am uitat o grămadă dintre ei! Mi-ai pus memoria la încercare!

25.Ce ai face dacă ai fi admin pentru o zi ?
Habar n-am! D-aia e rolul vostru sa fiți admini!

26.Cu cine ți-ai dori să vezi un interviu? Dă-mi te rog două nume.
Cu cimbru sau bilancia.

27.Aici încheiem interviul. Mulțumesc pentru timpul acordat. Ne vedem la fort!
Mulțumesc și eu! Hai ca a fost fun!
 

adsum

Gunman
Interviu Tropaila


1.Salutare! Mulțumesc că ai acceptat acest interviu.
Salutare.Mulțumesc pentru invitație.

2. Prezintă-te te rog și vorbește-ne puțin despre tine.
Mă numesc Mihai,am 32 de ani sunt prahovean dar de 9 ani stau în Otopeni,unde administrez un magazin alimentar.

3. Care e motto-ul după care te ghidezi în viață?
Semeni vânt, culegi furtună.

4. Care era cel mai mare vis al tău în copilărie?
Nu pot spune că aveam un sigur vis. Îmi doream să fiu pilot de curse,fotbalist și multe altele.

5. Care sunt cele mai importante lucruri din viața ta?
Familia și sănătatea este tot ce contează.
Restul sunt bonus și ne bucurăm de ele :D


6. Recomandă-ne un serial sau un film care te-a impresionat.
Sunt mare fan MARVEL.

7. Ce sporturi ai practicat?
Am jucat fotbal și volei o perioadă destul de lungă.

8. Ce locuri din lume ai vrea să vizitezi?
Copacabana, Rio de Janeiro

9. Ce te deranjează la oameni?
Combinația des întâlnită dintre aroganță și prostie.

10. Cum ai ajuns să joci the west?
Colegul meu de bancă juca west și de acolo a început întreaga aventură :))

11. Ce legătură ai cu EdyTexanul? :D
Prietenul meu imaginar :))

12. Cum ai cataloga evoluția jocului?
Pot spune că am prins mai toate etapele jocului de la clasicul set de șarlatan până la arma bucătar lvl 5.
Fiecare schimbare vine cu păreri pro și contra,eu personal prefer perioada itemelor normale dar cu mulți jucători online și bătălii de fort full vs full .


13. Care e lumea ta de suflet?
Clar LUMEA 8 fără doar și poate.

14. Ce obiective ai în joc?
Obiective nu am avut și nici nu voi avea.Intru pe west să mă relaxez,să mai schimb o vorbă cu preceni.
Joacă atât timp cât te simți bine, dacă nu, variante sunt tot timpul - pe acest principiu merg :D


15. Care este clasa favorită și de ce ?
Soldat/Duelist. Duelist pentru daunele date la fort iar soldat pentru hp fort/apărare duel.

16. Dacă ți-ai putea schimba clasa actuală, ce ai alege ?
Muncitor, pt că din cauza timpului am tot construit la biserică .

17. Ce probleme ai identificat la luptele de fort?
Principala problemă în privința luptelor de fort stă în orgoliul și mândria unora.

18. Pe care parte consideri că e mai greu să joci: atac sau apărare?
Cred că ambele părți sunt la fel de greu de jucat,deoarece 50 % din jucători sunt offline.
Ține doar de respectarea tacticii trimise și de conducător.


19. Nominalizează te rog 5 fortiști de top.
Hibernial,Serje,Cimbru,Don Coco,pm762

20. Ai cochetat și cu duelul. Ce crezi că ar trebui făcut pentru a crește activitatea?
Duelul rămâne principala mea iubire pe acest joc :D Dacă aș putea da timpul înapoi să jucam pe lumea 8 ar fi BIG BLANA :)) Să poți ataca orice nivel de duel ( să nu mai existe limite)

21. Numește câțiva dueliști de top cu care te-ai confruntat.
TheWho,Dmadd,Vitane,huliganu,gadjoddd,ionnr1
TheWho bun strateg,răbdător, așteaptă momentul potrivit și lovește.
Cu Dmadd am început războiul chiar din lumea 8.


22. Ce fel de evenimente sau concursuri ți-ai dori să vezi în viitor?
Ar fi drăguț pe viitor să aveam evenimente gen:
Lumea 1
Durată: 21 de zile, jucătorul cu cele mai multe dueluri câștigate primește drept răsplată un set de arme personalizate/călărie/haine.


23. Pe cine ți-ai dori să revezi în joc?
Wow wow ... Cu siguranță trupa de duel din lumea 8.

24. Transmite te rog un mesaj comunității RO.
Dragi tovarăși și preceni lăsați orgoliile ,clonele,răutățile și bucurați-vă de joc.

25. Aici încheiem interviul. Mulțumesc pentru timpul acordat.
Mulțumesc și eu !
 

adsum

Gunman
Interviu Toxic
1.Salut! Mulțumesc că ai acceptat acest interviu.
Salut, mulțumesc de invitație, m-ai prins într-un moment în care m-am dedicat bisericii The Kings.

2.Spune-ne mai multe despre tine. Cine ești , de unde vii?
Numele meu este Adi, am 22 de ani și locuiesc în București, iar în prezent sunt student în anul III. Prima mea lume de joc a fost Lumea 8, prin 2010, asta ar însemna 12 ani de vechime, ceea ce este destul de mult pentru vârsta cu care mă etalez.

3.Cu ce te ocupi în timpul liber? Ce hobby-uri ai?
Am făcut baschet de performanță timp de 9 ani, iar de vreo 3 ani de zile am început să practic fitness. Mereu am încercat să nu duc un stil de viață sedentar, chit că am petrecut ore nenumărate pe The-West și alte jocuri video. Ieșirile cu tovarășii sunt la ordinea zilei, precum și seara de joi care este rezervată fotbalului.

4.Care e motto-ul după care te ghidezi în viață?
“lasă mereu loc de bună ziua”. Este mai mult o zicală, însă așa cum mă comport în cadrul jocului o fac și în viața reală. Când este posibil prefer să nu mă implic în “scandaluri”, iar dacă este inevitabil prefer să cedez primul, chit că am dreptate. Îmi place să cred că am o relație bună cu majoritatea jucătorilor cu care am interacționat, de aceea mulți jucători care au fost de partea cealaltă a fortului au ajuns la mine în oraș. Dacă ești om cu toată lumea, ai numai de câștigat.

5.Ce filme / seriale ai vizionat în ultima perioadă? Recomandă-ne ceva.
Dacă acest interviu va fi postat pe 28 februarie înseamnă că ieri a apărut ultimul sezon din Peaky Blinders, un serial pe care l-am așteptat enorm în pauzele dintre sezoane, vi-l recomand dacă încă nu v-ați apucat de el, nu vă dau spoilere.

6.Descrie-te în 3 cuvinte.
Isteț, determinat, sociabil.

7.Ce alte jocuri joci?
După eșecul pe care îl pot numi Pennsylvania, am început să investesc foarte mult timp într-un MMO numit New World, dezvoltat de cei de la Amazon. Un joc cu un potențial extraordinar, însă rămas cu un player base foarte mic comparativ cu ziua lansării din cauza nepăsării dezvoltatorilor cu privire la rezolvarea bug-urilor și adăugarea de content nou. Însă așteptăm patch-ul din februarie, cică rezolvă din probleme.

8.Cum și când ai descoperit West-ul? A fost "dragoste la prima vedere" sau curiozitatea te-a împins să continui?
În 2010 am avut primul cont pe .net dintr-o întâmplare, erau la moda jocurile în browser, mi-e greu să îmi amintesc toate detaliile țînând cont că aveam 10 ani. Nu stăpâneam engleza așa bine, cred că am ajuns pe la level 20-30 înainte să văd că există server .ro. Am intrat frumos pe ultima lume apărută, lumea 8 și am început să joc. Aventurierul suna bine, nu aveam nicio idee că nu voi mai juca acea clasă niciodată. Îmi amintesc cu plăcere ce bătaie era pe locurile la fort, zeci rămâneau pe afară la forturi mari, ba chiar erau și 2 de acest tip pe seară. Aventurier îndrăzneț, fără minimul de 5k hp nu aveam loc în niciun fel. Știu că pușca de aur era un lux pe care nu și-l permitea oricine, jocul era infinit mai greu decât e acum. Aventurierul acela e acum pe lumea 1 și a avut nefericirea de a nu vedea level 150 vreodată.

9.Sub ce nickname-uri ai mai jucat?
Cred că alegerea primului meu nume de joc e una din cele mai proaste alegeri pe care le-am făcut vreodată, “RoscoVanuL23”. Nu îmi amintesc ce a fost în capul meu, mai sunt și blond pe deasupra. Însă acela a fost numele cu care m-am consacrat. Pe lumile care au urmat am jucat cu “King Rosco” și ulterior pe lumile puțin mai noi am jucat cu “toxic”.

10.Ești un personaj toxic?
Departe de a fi. Până pe Ohio am jucat în lumea mea, duelist, top la daune, nu mă implicam în politica jocului, dar când ajungi în anumite poziții de conducere nu poți avea numai susținători. Poate vor fi 2-3 care vor spune că sunt departe de ce pretind, că am trăsături “toxice” dar toți oamenii care au ajuns să mă cunoască știu adevărul, așa că stau liniștit. Nick-ul în sine l-am mai folosit pe alte jocuri în trecut.

11.Ce modele ai avut în joc?
Unul dintre oamenii care a trecut peste faptul că în perioada aia eram doar un copil și m-a învățat jocul pe când alții mă desconsiderau a fost pm762. Un om pe care îl apreciez enorm atât ca jucător cât și ca om, îmi pare rău că nu am jucat mai mult împreună. Iar a doua persoană ar fi domnul Kosteakelu/gecs jones, care nu știe, dar am fost în același oraș atunci în 2010, la un moment dat. Una din puținele persoane în care am încredere totală în acest joc și la care apreciez sinceritatea cu care joacă.

12.Ce îți place și ce nu îți place la The West?
Aici aș putea să îți scriu multe paragrafe. O să încep cu ce îmi place și o să spun că bătăliile de fort reprezintă motivul pentru care am jucat atât timp. Nu o să mint, foarte mult timp am fost un xp-ist desăvârșit, jucând duelist ani la rând, topul la daune reprezentând ceva din care trebuia să fac parte neapărat, de aceea pe mai multe lumi am la profil “xp-ist incurabil”. Însă conducând bătălii reușești să pui victoria înaintea propriilor realizări personale.

Pe de altă parte, jocul a ajuns să fie un concurs de cine poate trișa mai mult, în special la forturi. Nu mai poți surprinde cu o tactică frumoasă pentru că anumite persoane au spioni sau clone la tine în alianță, așa că vor știi dinainte ce faci. Conturi cedate trimise la fort în rândul zecilor, ca nu cumva să se piardă vreo bătălie, clone făcute special cu clasa de soldat ca să aibe cât mai mult hp și așa mai departe. Până nu vor lăsa ego-ul anumiți oameni, din păcate forturile așa vor fi în continuare, iar frumusețea jocului, pierdută.


13.Cât crezi că va mai supraviețui jocul ?
Îi mai dau 2 lumi de tip “Pennsylvania” și lipsa de migrări pe alte lumi decât Hawaii și e gata.

14.Care e clasa de caracter preferată?
Fără doar și poate duelistul. După părerea mea este cea mai antrenantă clasă. La duelist se vede imediat diferența dintre un duelist bun și unul “de duzină”. Poți avea noroc 2-3 bătălii de critice, însă numai un duelist bun care urmărește bătălia, prezice unde vor muta adversarii și se poziționează corect poate să își mențină numerele în top. Dar sunt și momente în care alegi să rămâi fără țintă 2-3 runde ca să ajungi lângă adversarii online pentru că așa se câștigă o bătălie, nu trăgând în permanență în offi.

15.Cum vezi "lupta" dintre daune și hp la fort? Ți se pare balansată? Consideri că apariția "Spiritelor de vară" a mai echilibrat balanța și a redus din influența setului Unionistului?
Unionistul este de departe cel mai bun set din joc. Cei de la Inno au făcut o treabă foarte proastă când l-au băgat. bonusurile fiind mult prea mari. Pe lumile vechi spiritele nu sunt de ajuns că să îi facă față, daunele ajungând oricum la lovituri normale de peste 1500, ceea ce e enorm. Pe de altă parte pe lumile noi spiritele fac legea, atunci când luni de zile dueliștii se joacă în seturi 2014-2017 de tip Bart sau Pizarro nici măcar nu gâdili soldații, acesta fiind cazul New York, deoarece la Ziua Independenței nu vedeai seturi de fort până recent.

16.Ce schimbări ai aduce luptelor de fort?
Sunt de părere că schimbarea începe cu jucătorii. În primul rând, trebuie încetate practicile de tip clone, spioni, conturi cedate trimise la fort pentru a avea o reprezentare clară a cum stau cele două alianțe care se bat la forturi. Apoi trebuie făcute echilibrări încât ambele să aibe șansa de a câștiga bătălii, așa menții interesul și implicit prezența la fort. În al doilea rând pe partea celor de la Inno, să înceteze ca fiecare set pe care îl bagă să fie mai bun ca cel de dinainte. Un nerf la setul de Unionist pentru cele upgradate(bonusuri mai mici la +1,+2,+3) și băgărea acestuia din nou în shop fără posibilitatea de upgrade și cred că se poate face ceva frumos. Dar cum am zis, totul începe cu jucătorii.

17.De ce crezi că are o nevoie o alianță pt a funcționa?
De un lider cu mult timp, ascultarea tacticii exact cum este prezentată în telegramă și de o lume activă pentru a se susține cel puțin bătălii medii. Dar dacă adversarii au intenția de a aduna toate forturile de pe hartă și să câștige toate luptele în 20 de runde nu prea ai cum să menții interesul pentru forturi.

18.Ce n-a funcționat pe Pennsylvania?
Jocul a fost și încă este pe o traiectorie descendentă de mulți ani de zile din lipsa de update-uri importante și de content nou, contribuind mult la ce s-a întâmplat pe ro25. Ca să nu intru în prea multe detalii, eu, personal, am încercat să echilibrez bătăliile de fort pe parcursul unei lungi perioade de timp, fără succes, deoarece anumiți oameni aveau vendete personale și nu se puteau face echilibrări între orașe. Asta și cu o combinație de practici menționate mai sus au făcut imposibil un bun demers al lucrurilor cu privire la forturi. Și cum forturile țin în viață acest joc, Pennsylvania nu a durat prea mult.

19.Ce sfaturi ai da liderilor de alianțe?
Să caute mereu să se înțeleagă cu adversarii pentru a avea lupte frumoase. Echilibrări, fără clone, spioni.. și așa au rămas o mână de oameni pe acest joc, măcar să fie o plăcere să te loghezi zilnic la o bătălie, fără să știi deja că vei câștiga/pierde. De asemenea să ofere sfaturi și să ajute cu iteme în limita posibilităților pe cei care vor să vină la fort dar nu iși permit.

20.Care consideri că sunt principalele probleme de care se poate lovi un coordonator?
Principala problemă este că nu poți surprinde cu tactica, pentru că se știe deja ce vei face. Apoi intervin oamenii care au pus ținta prost și numărul mare de offlineri. E greu să umpli sectoare și să încerci ceva dacă nu ai oameni online.

21.Ce obiective ai?
Pe The-West, niciunul, e greu să mai ai obiective după așa mulți ani. În viață reală sunt multe, abia ies de pe băncile facultății anul acesta sau, mă rog, de pe Zoom. Sunt la început de drum, așa că dorința de reușită e mare.

22.Ce jucători ți-ai dori să revezi în joc ?
Pe băieții cu care am legat cele mai frumoase prietenii și pe care pot să îi numesc prieteni în viața reală, Tkola și marcumihai. Împreună am speriat câteva lumi de joc în trecut, dar am rămas cu amintirile.

23.Ce concursuri / evenimente ți-ai dori să vezi pe viitor?
Concursuri cu bătălii de fort competitive cum a fost cel la care am participat în toamnă. Păcat că nu a fost mai multă lume activă, în rest mi-a făcut plăcere să fac parte din el.

24.Dacă ai putea implementa o nouă funcție în joc, care ar fi aceea?
Probabil să nu iți pierzi energia și hp-ul dacă leșini la fort și dai level, să te trezești full în hotel, mi se pare cam ciudat cum e acum. Sau să nu dai level, să rămâi cu 1 exp de făcut.

25.Dacă ai fi admin pentru o zi, ce măsuri ai lua?
Cred că aș bana toate conturile cedate, clonele și proprietarii lor care se prezintă la fort.

26.Se pare că am ajuns la final. Mulțumesc pentru timpul acordat.
Apreciez invitația, sper că interviul va fi pe placul tuturor.
 

adsum

Gunman
Interviu Kosteakelu

1.Salut! Mulțumesc că ai acceptat acest interviu.
Salut. Mulțumesc și eu pentru invitație.

2.Spune-ne mai multe despre tine. Cine ești , de unde vii?
Mă numesc George ,născut și crescut în București cu școala vieții absolvită cu brio în cartierul Berceni și stabilit de 15 ani în Germania.Peste 2 săptămâni bifez a 39-a primăvară.

3.Cu ce te ocupi în timpul liber? Ce hobby-uri ai?
Timpul liber de obicei mi-l dedic fetei mele (mândru tată al unei prințese de 8 anișori) iar ca hobby pot spune că fotbalul și cumpărăturile le fac cu cea mai mare plăcere.

4.Care e motto-ul după care te ghidezi în viață?
Motto-ul...asta e foarte simplu și-l recomand și celor mai tineri : respectă și vei fi respectat.
PS: nu suport oamenii falși,cu două fețe.


5.Ce filme / seriale ai vizionat în ultima perioadă? Recomandă-ne ceva.
La faza cu filmele nu prea m-ai nimerit,nu sunt un mare cinefil dar pot recomanda un film SF văzut de curând : DUNE.

6.Descrie-te în 3 cuvinte.
Corect,sociabil,sufletist.

7.Ce alte jocuri joci?
Doar ceva mărunt pe telefon pentru trecerea timpului: Mafia City. Dar la sugestia lui Elmer Fudd o să încerc Elvenar.

8.Cum și când ai descoperit West-ul? A fost "dragoste la prima vedere" sau curiozitatea te-a împins să continui?
În sfârșit am trecut la lucruri serioase :)
Undeva prin 2009-2010 nașul meu m-a rugat să-mi fac cont pe west , el a șters după câteva luni lăsându-mi mie orașul în aventura ce avea să continue pentru mine până în ziua de azi;a fost o experiență frumoasă cu orașul TROYA pe L2 pentru că am fost ajutat de un copil (era un copil la vremea aceea),un copil cu mult bun simt și educat care îmi este drag și în ziua de azi : bacteria1. Chiar dacă acum nu mai este un copil caracterul frumos tot i-a rămas.


9.Sub ce nickname-uri ai mai jucat?
Simplu:unicul,inegalabilul - gecs jones :) cu care am jucat sau joc pe absolut toate lumile the west.

10.Numește un oraș care ți-a rămas în suflet și vorbește-ne în câteva cuvinte despre el.
Cu permisiunea ta o să numesc 2 orașe, nu mă pot decide la unul:
1: TROYA pentru că a fost prima dragoste,un oraș micuț într-o perioadă în care nu știam mai nimic despre west.
2: ELITE SQUAD COMMAND, orașul pionier,revelația westului făcut împreună cu maestrul destroy-your-enemy, orașul care adunase crema westului, bazat pe respect și prietenie: îmi aduc aminte serile pierdute pe skype făcând strategii,într-o perioadă în care respectul era de bază,nu ca acum, nesimțirea și tupeul.


11.Ce modele ai avut în joc?
Nu pot să spun că am avut un model ,nu am încercat să fiu altcineva, am avut doar prieteni cu care m-am sfătuit,ajutat etc: marqkue21,destroy,toxic,borgom,cumătrul dorubd,noir,veverita ucigasa,nirojunior,marcumihai,roigeu,alegsz etc etc (scuze celor pe care i-am omis)

12.Ce îți place și ce nu îți place la The West?
Nu pot spune că ar mai fi ceva care să îmi placă prea mult la west, am ajuns să-l joc din obișnuință,rutină etc .Fortul și biserica pot spune că sunt cele mai ok în momentul de față. Ce îmi displace...în primul rând modul preferențial cum rezolvă adminii ticketele,lipsa noului din partea inno și sumedenia de seturi inutile apărute ca ciupercile după ploaie.

13.Cât crezi că va mai supraviețui jocul ?
Așa cum este acum nu-i dau mai mult de 3 ani,deja lumile noi sunt un fiasco total; nu mai durează mult până pică și lumea Hawaii din cauza bravilor noștri conducători - lume Hawaii care rămâne locomotiva westului. Profit de ocazie să-i rog pe cei care se ocupă de alianțe să lase orgoliile personale și să nu uite că west este joc de echipă,nu este tenis,box sau șah.

14.Care e clasa de caracter preferată?
Personal în momentul de față cred că muncitorul este cel mai echilibrat,poți jongla în funcție de situație: daune,hp,feriri etc.

15.Nominalizează te rog 5 fortiști de top.
Pam,pam,pam : nirojunior, Danny Tommy, toxic, SADonix007, WinsTown

16.Cum vezi "lupta" dintre daune și hp la fort? Ți se pare balansată? Consideri că apariția "Spiritelor de vară" a mai echilibrat balanța și a redus din influența setului Unionistului?
A contat foarte mult introducerea spiritelor,practic pentru ele am revenit iarăși pe fort pe Hawaii,înainte eram doar poligon de tragere pentru dueliștii cu sau fară unionist. Dacă verifici profilurile dueliștilor lăudăroși o să vezi liste întregi de daune record, date marea majoritate pe soldați fără spirite.Deci da, a contat foarte mult introducerea spiritelor, egalând într-o oarecare măsură disputa cu dueliștii cu uníonist.Iar ca o paranteză, cred că ar trebui un set gen Unionist ,un set deosebit pentru fiecare clasă de caracter dacă vrei să fie egalitate.

17.Ce schimbări ai aduce luptelor de fort?
În primul rând aș schimba premierea la fort,prea puțin xp primit la o bătălie în comparație cu o oră la biserică și asta nu este bine,nu atrage .Sunt momente în care prefer 9000 xp la biserică și stau liniștit decât să mă agit la un fort ,să leșin pt maxim 6000 xp.Sigur cu dublarea sau chiar triplarea xp-ului primit la forturi am avea mai multe șanse și pe lumile noi să facem lupte frumoase.Ca exemplu, la fort îmi trebuie set de atac,set de apărare,capcană,poțiunea energic și alert pt refacere hp și apoi după fort tinctură minunată,toate astea pt 6000 xp, în timp ce la biserică nu fac mai nimic ,nu am nici o cheltuială suplimentară, doar punctele pe construcție și iau până la 10000 xp per oră.
În al doilea rând aș scoate upgradarea itemelor care dăunează și la fort și la duel creând o prăpastie între pepitari și cei care nu folosesc pepite.


18.De ce crezi că are o nevoie o alianță pentru a funcționa?
E foarte simplu: în primul rând de un lider cu mult timp la dispoziție și dispus să fie acolo non-stop pentru alianță, iar în al doilea rând să renunțăm la stilul ăsta de păsări călătoare și să ne mutăm cu cuibul la alianța care câștigă,cu atitudinea asta nu ajutăm cu nimic (aviz sado) westul ci doar îl îngropăm.

19.Ce sfaturi ai da liderilor de alianțe?
Nu uitați că este doar un joc,nu locul vostru de refulare când întârzie ajutorul social.Este normal să fie ambiție la mijloc dar să o facem în limita bunului simț.Aici am o propunere pt lumea nouă: dacă ai intrat în oraș sau alianță să nu mai poți ieși până nu ești dat afară, să vezi atunci deranj la unii :)

20.Ai cochetat o perioadă și cu duelul. Ce crezi că ar trebui făcut pentru a crește activitatea?
Aici revin la ce am spus mai sus: fără upgrade pt echilibrare,eu dacă mâine vreau să trec pe duel cum mai pot ieși în fața celor cu seturile la 4 și să-i provoc? Așa că rămân pe biserică :) În ritmul ăsta o să fie dauna la duel mai mare ca cea de la fort.

21.Numește 4 adversari redutabili cu care te-ai confruntat.
M-ai pus într-o situație grea ,toți adversarii au fost redutabili în felul lor; o să nominalizez 4 dar asta nu înseamnă că nu au fost și alții la fel de buni: hpaul, M4rY , AlegsZ, ulegpescar. Mai pe scurt garda veche :).

22.Ce obiective ai?
Obiectivul meu principal este să fac capetele luminate să înțeleagă că doar atunci când o să ne respectăm și o să lăsăm ambițiile personale vom avea și lupte frumoase.Dacă nu ne ajutăm între noi la greu și doar râdem unul de altul nu o să facem nimic,doar o să renunțăm unul câte unul la joc.

23.Ce jucători ți-ai dori să revezi în joc ?
Aici clar l-aș vrea pe destroy-your-enemy,ar fi și singurul care ar mai putea salva ceva din west. Ar mai fi foștii colegi: sircryss,aby,veverița ucigașă,marcumihai,sadonix007(primul sado care l-am cunoscut, nu cel de acum)

24.Ce concursuri / evenimente ți-ai dori să vezi pe viitor?
Ar fi bună o tombolă/un concurs în care să poată câștiga și cei care nu își permit să bage pepite, cu iteme sau seturi premium gen: spirite,fanilor,hawaii sau fry.

25.Dacă ai putea implementa o nouă funcție în joc, care ar fi aceea?
M-am gândit la două noi funcții:
Prima și cea mai interesantă cred că ar fi posibilitatea schimbării clasei de caracter cu un anumit preț sau după ce ai făcut câteva misiuni speciale.
A doua variantă ar fi introducerea jocului de poker sau ceva asemănător ,poate un cazinou,pariuri ... ceva ce este la modă în ziua de azi și are priză la tineri.


26.Dacă ai fi admin pentru o zi, ce măsuri ai lua?
Aș da arme gringo la toată lumea ,să nu mai fie discuții :)

27.Se pare că am ajuns la final. Mulțumesc pentru timpul acordat.
Și eu îți mulțumesc pentru invitație.
De încheiere aș dori cu permisiunea ta să mulțumesc la 3 jucători care mi-au fost alături în ultimul an : nirojunior (un om foarte corect,ne asemănăm cu treaba asta) toxic (nu mă așteptam să văd atâta maturitate și coloană vertebrală la un băiat de vârsta lui) marqkue21 (de pus la rană,mă bucur că am reușit să te cunosc personal și sper să ne revedem la vară).
Iar la decepții : Sadonix007 și orașul JustUs (totuși nu am uitat timpul petrecut acolo)
 

adsum

Gunman
Interviu TheWho

1.Salut. Mulțumesc că ai acceptat acest interviu.
Salut, mulțumesc și eu pentru invitație!

2.Pentru început, spune-ne câte ceva despre TheWho - omul.
Mă numesc Adrian Ionuț, am 25 ani, născut și crescut în București, Berceni.
De mic copil sunt un mare pasionat auto și un mare iubitor al fotbalului, echipele mele de suflet fiind Dinamo București și Real Madrid. De asemenea, îmi place să urmăresc lupte de mma și box. De profesie, lucrez în domeniul imobiliarelor de 7 ani.


3.Cum arată o zi obișnuită din viața ta?
Ca oricare alta, duc o viață fericită și modestă, timpul liber îmi place să-l petrec alături de familie și tovarăși, la o vorbă, un grătar, una alta :D

4.Îți place să călătorești? Ce locuri din lume ai vrea să vizitezi?
Îmi place să călătoresc însă nu am un loc anume pe care aș vrea să-l vizitez.
Atâta timp cât sunt cu oamenii dragi mie lângă mine, mă simt bine în orice loc al planetei.


5.Ce muzică asculți?
Ascult aproximativ toate genurile muzicale, mai puțin rock-ul. De la muzică ușoară până la manele, populară, trap, rap, hip-hop. Dar prefer muzica de acum 10-15-20-30 ani, piesele din ziua de azi sunt versuri pentru bani, înainte erau versuri pentru fani!

6. Frumos spus! Practici vreun sport anume?
În momentul de față nu practic niciun sport, am practicat 9 ani de zile fotbal și din cauza unei accidentări grave la ligamente, am fost nevoit să mă retrag. Aceasta a fost cea mai mare dezamăgire a vieții mele, faptul că nu m-am ținut de fotbal, fiind totodată și un mare iubitor al acestui sport.

7.Descrie-te în 3 cuvinte.
Ambițios, învingător, amuzant.

8.Să trecem la joc. Care a fost primul tău contact cu West-ul?
Din câte-mi aduc aminte, undeva pe la începutul anului 2009, ianuarie mai exact, voiam să caut un forum pe Google și deodată mi-a apărut un ad(reclamă) cu jocul, fiind un mare fan al "Vestului Sălbatic" și tot ce se leagă de aceste cuvinte, am zis să încerc jocul și nu mi-a părut rău că m-am apucat!

9.Nickname-ul tău are vreo istorie în spate?
Acest nickname nu are vreo relevanță, pur și simplu l-am văzut pe un forum auto și mi-a plăcut, de atunci am început să îl utilizez pe diferite site-uri/forumuri/jocuri.

10.Care e clasa de caracter preferată și de ce?
Ținând cont că modul meu preferat pe acest joc este duelul, bineînțeles că duelistul. Dând duel de la distanță reprezintă un avantaj enorm față de celelalte clase de caracter.

11.Dar soldatul n-are avantaj prea mare în duel față de celelalte clase?
Dacă e să vorbim strict de dueluri, aventurierul și muncitorul nu au niciun beneficiu. Iar dacă ar fi să compar soldatul cu duelistul, căștigă cel care gândește jocul :) Nu există o clasă mai avantajată decât cealaltă.

12.Dacă ar fi să adaugi celorlalte clase noi bonusuri folositoare în duel, care ar fi acelea?
Aventurierului i-aș adăuga un bonus de 10% bani, respectiv 20% cu cp. Iar muncitorului i-aș adăuga un bonus de aspect de 25%, respectiv 50% cu cp, pentru a creea un balans între tactica soldatului și un posibil bonus de aspect al muncitorului. Dacă este să facem o comparație între bonusul de aspect și cel de tactică oferit de iteme în prezent, seturile cu tactică le domină pe cele cu aspect detașat la bonusuri.
Țin să precizez că încă există mulți playeri care au impresia că bonusul de tactică din iteme se ia în considerare, TOTAL GREȘIT! Bonusul de tactică se pune în aplicare doar dacă aveți puncte în carismă/tactică!


13.Ești un duelist ofensiv sau defensiv?
Ofensiv, sunt ambițios de când mă știu, întotdeauna mi-a plăcut concurența și nu mi-a fost frică de nimeni și de nimic. Nu mi-a plăcut niciodată să fiu defensiv și nici nu am să fiu... Doar nu sunt Simeone... :)))

14.Preferi armă de foc sau armă albă?
Armă de foc.

15.Ce contează mai mult într-un duel: strategia sau norocul?
Bineînțeles că strategia, din punctul meu de vedere nu există norocul.

16.Ai câteva "tips&tricks" de oferit începătorilor?
Dacă ar fi să ofer tips&tricks, mi-ar lua câteva romane să scriu :))Voi oferi cel mai important tips&trick, și anume: Folosiți-vă creierul!

17.Ce îl diferențiază pe un duelist de top de unul de duzină?
Gândirea jocului. Poți avea iteme la +4/+5 și 200-300 puncte față de adversar, dacă nu gândești jocul cum trebuie, degeaba!

18.De ce crezi că are nevoie un duelist pentru a ajunge și a se menține în top?
În primul rând, a fi duelist este un lucru foarte costisitor, necesită foarte mulți bani în investirea itemelor, trebuie să te menții atât pe atac cât și pe apărare cu seturi cât de cât decente. În al doilea rând, trebuie să îți pui capul la contribuție și să gândești jocul :).
Creierul este cel mai important "item" în dueluri!


19.Ce părere ai despre noile realizări de duel apărute?
Aceste realizări sunt o idee foarte bună, poate așa mai crește activitatea la dueluri.

20.Ce părere ai despre inițiativa de a îmbunătăți itemele normale?
Ți-au fost de folos anumite articole?
Mi-au fost și încă îmi sunt de folos foarte multe iteme, însă anumite iteme din seturile de la evenimente au devenit inutile. De vreo 2-3 ani nu se mai dau dueluri cu seturi întregi, numai cu combinații, este păcat că multe iteme și-au pierdut din valoare cu această îmbunătățire, ținând cont că unele au fost urcate până la +3/+4/+5 de către jucători.


21.Ce impresie ți-a lăsat serverul de duel? Ai vrea să mai vezi astfel de evenimente?
Ținând cont că activitatea la dueluri este grav scăzută pe toate lumile, da, a fost o idee bine-gândită și sper să mai revăd un server cu un eveniment asemănător :D.

22.Ce fel de eveniment de duel ai elabora?
Aș creea un turneu 1v1, ca la fotbal, cu grupe de câte 4-6 playeri, fiecare din grupa respectivă să se dueleze între ei atât pe atac cât și pe apărare, ca să nu fie discuții "ai avut noroc că a fost un duel" sau alte chestii de genul, primii 2 calificându-se mai departe și tot așa până se ajunge la semifinale și finală.

23.Cu ce schimbări menite să readucă duelurile la viață ai veni?
Aș scoate definitiv nivelul duelului;am tot văzut propuneri să revină nivelul de duel nelimitat, păi sunt doar 10-15 dueliști constanți pe Lumea1, cei 15 jucători dau dueluri până ajung la nivelul de duel 500-600-700 să zicem și restul ce fac? Rămân cu nivelul 150-200 ca să nu mai poată fi duelați de ceilalți? 90% din playerii de pe L1 sunt pe fort, construire, comerț sau build pentru misiuni. Așa, fără nivel de duel fiecare ar avea posibilitatea să dea pe oricine de nivel asemănător (de xp) :). Poate așa ar reveni și activitatea duelurilor.

24.Ce fel de set de duel ai crea?
Țintire/Ferire/Împușcare/Aspect și Țintire/Ferire/Împușcare și HP. Aceste două seturi le-aș creea, seturile de albă de la evenimente au fost net superioare celor de foc în ultimii 2-3 ani.

25.Numește câțiva dueliști de top cu care te-ai confruntat.
Din prezent: exKlibuRRR, huliganu, gadjoddd, Dactobules și bitzok.
Dacă ar fi să menționez dueliști de top din trecut, aceștia ar fi: Tropaila, yaay, ionnr1, bitushu și ovig80.


26.Ce adversari ți-ai dori să revezi în joc?
ionnr1 și bitushu, mi-au fost atât adversari cât și amici foarte buni, doi oameni minunați care au realizat multe pe acest joc.

27.Vorbește-ne în câteva cuvinte despre orașul tău, Tombstone.
Am creat acest oraș alături de exKlibuRRR și gadjoddd în anul 2020 cu scopul de a aduce dueliști foarte buni și activi, iar cu timpul orașul a devenit unul de top și stabil cu oameni serioși.
Sunt bucuros că fac parte din acest oraș!


28.Numește un oraș (de duel) rival. Ce ne poți spune despre dueliștii de acolo?
Atât eu cât și cei din orașul meu avem o confruntare frumoasă de ani buni cu jucătorii orașului "2017", acesta fiind alcătuit din: Dmadd, ALINgrs, nabucodoconosor80.
Ce pot să spun despre ei este faptul că sunt ambițioși, ținând cont că au mulți rivali cu care se duelează de ani buni, nu au cedat și asta este de apreciat :).
Le urez baftă în joc și îi salut dacă citesc acest interviu! :D


29.Ce obiective ai în materie de duel?
Nu am avut niciodată un obiectiv anume, pentru mine nu reprezintă nimic faptul că sunt bun sau nu pe un joc , din plictiseală am ajuns unde am ajuns :D.

30.Am ajuns la final. Mulțumesc pentru timpul acordat.
Mulțumesc și eu, salut!
 

adsum

Gunman
Interviu Pant3ra

1. Salut. Mulțumesc că ai acceptat acest interviu.
Ciao! Mulțumesc de oportunitate! Plăcerea e a mea..

2. Vorbește-ne în câteva cuvinte despre omul din spatele monitorului.
Numele meu este Clau, am 29 de ani, din Târgu-Mureș.
Am terminat facultatea de inginerie și masterul în "Managementul sistemelor calității". În prezent profesez la o firmă multinațională ca și inginer specialist pe procesele de sertizare și sudură a cablajelor în industria Automotive.


3. Cu ce-ți umpli timpul liber?
Mh.. Cu orice :) Nu suport să stau în casă, aproape zilnic ies cu prietenii la platoul orașului la panoramă să ne simțim bine. În weekenduri ne-am obișnuit să ne dăm întâlnire pe la câte 1 pe rând, băgăm niște boardgames asezonate cu niște beri și coniac, suntem amatori.. de boardgames. :) Uneori mai organizăm câte o ieșire la munte, iar miercurea e zi de fotbal, 2 ore cu prelungiri la terasă, după muncă.

4. Ce alte jocuri joci?
The-west este singurul joc pentru care încă mai pornesc laptopul. Mai joc ceva manager de fotbal pe telefon, în rest doar boardgames - Catan, Azul, Carcassone, Splendor, TravelIn și multe altele..

5. Ce preferințe culinare ai?
Nu sunt neapărat un gurmand. Mereu am susținut că eu mănânc ca să trăiesc și nu trăiesc ca să mănânc. Totuși nu refuz niciodată gulașul, pastele și ciorbele făcute de mine după rețete proprii sau sărmăluțele cu varză murată pe care din păcate nu știu să le prepar eu.

6. Ce alegi între vin și pălincă?
În principiu sunt consumator de bere și coniac.
Mi-e greu să aleg între vin și țuică, că noi așa îi zicem pe aici :D Vinul îl consum la evenimente, iar țuica așa câte 1 păhărel de poftă uneori sau la un tăiat de porc :)


7. Descrie-te în 3 cuvinte.
Amuzant, ambițios, timid.

8. Joci încă din 2 octombrie 2008, fiind unul dintre veteranii acestui joc. Cum ai trecut testul timpului?
Pentru mine contează foarte mult colectivul, oamenii faini mă țin "în priză". Și am avut noroc, de-a lungul timpului, de colective frumoase, oameni faini care mi-au devenit amici/ prieteni cu care am petrecut multe ore pe chat.
Legat de jocul în sine, totul a început ca o curiozitate prin 2008, aveam vreo 15 ani. Și m-au prins misiunile și duelurile organizate între orașe și am decis să-l invit și pe bunul meu prieten din copilărie Ilegal-Tigru să se alăture acestui joc, l-a prins și pe el. Apoi pe parcursul timpului s-au tot adăugat noutăți, iar asta m-a făcut să mă implic din ce în ce mai mult. Au venit forturile, aventurile, craftul, evenimente, misiuni, etc.. Forturile au fost piatra de temelie care m-a ținut în continuare pe joc.


9. Cât timp mai aloci jocului în momentul de față?
În momentul de față încerc să mai intru măcar 1 dată pe zi pe joc. Mi-am stabilit niște obiective individuale pe care vreau să le realizez încet-încet, legat de realizări, craft și misiuni. La evenimente încerc să intru mai des ca să nu rămân în urmă cu noile seturi sau cu seriile de misiuni :)

10. Care e relația ta curentă cu luptele de fort ?
În prezent pot spune că m-am trecut în rezervă.. Mai trimit caracterul la câte 1 fort, dar nu mai am timpul și răbdarea necesară să stau online acele ~2 ore cât durează.. Și faptul că acel colectiv de care ziceam mai sus, a făcut și el un pas în spate în ceea ce privește activitatea pe la forturi, mă face să nu mai am aceeași tragere.

11. Cum erau luptele de fort "pe vremuri" și cum sunt în momentul de față? Ce modificări ai aduce pentru a le revitaliza?
"Pe vremuri" luptele la fort erau pline de viață, fiecare încerca să își aducă aportul, să se implice pentru binele alianței, să devenim tot mai buni. Făceam simulări, strategii, programe de fortiști ca să le "dăm în gură" la adversari, să deținem toate forturile. Și ei la fel, dădeau totul să ne "rupă fâșu'". Era o adversitate fair-play între alianțe. Era un efort colectiv, fiecare trăgea la aceeași căruță. Era o adevărată plăcere să îți petreci timpul la bătălii.În momentul de față observ că nu prea mai prezintă interes luptele de fort, din păcate. Alianțele nu mai sunt adversare, se fac permutări între alianțe, nu mai există acea concurență productivă. Plus că și lumea, probabil s-a plictisit, iar obiectivele la bătălii au devenit individuale, topurile ne-au luat mințile.Nu sunt capabil la momentul de față să vin cu o idee de îmbunătățire al bătăliilor de fort, dar e clar că este necesară o schimbare majoră, iar seturile tot mai darnice care au apărut și upgradeurile lor, după părerea mea au stricat farmecul bătăliilor, dezechilibrând clasele de caracter.

12. La un moment dat ai ocupat locuri fruntașe în clasamentul westforts. A reprezentat asta un obiectiv pt tine?
Nu a fost neapărat un obiectiv, m-am trezit și eu întâmplător la un moment dat în primii 20. Asta a făcut să mă ambiționeze și să mă implic și mai mult. Și am tot urcat în top până când am ajuns pe locul 2, dar nu am reușit la vremea aceea să îi fur poziția 1, amicului meu "pm762". Ascensiunea asta a mea s-a datorat în principiu numărului mare de participări online la bătălii de fort, altfel ca și soldat nu prea ai nicio șansă la acel top, iar în prezent, în opinia mea, doar dueliștii au șanse să viseze la el. Dar în principal a fost, până la urmă, una din cele mai mari realizări ale mele pe joc..

13. Ai fost, cum s-ar zice, un "icspeist" sau un jucător de echipă?
Mereu am avut "boală" pe "icspeisti". Au fost multe bătălii pe care le-am închis din cauza lor. Mereu am fost pentru echipă, în linia întâi, leșinam cu plăcere pentru a salva un camarad care nu era "icspeist". :D

14. Care a rămas lumea ta de suflet?
Deși am jucat pe mai multe lumi, doar ro1 a contat mereu pentru mine. Pe celelalte nu am vrut sau nu am reușit să mă integrez și am jucat mai mult individual. Mă refer la Georgia și Hawaii. Caracterul de pe Georgia a fost migrat de pe ro5, unde am mai jucat la modul serios, dar din păcate s-a închis prematur acea lume.

15. Vorbește-ne puțin despre orașul actual, Colt.
Orașul meu actual este Coltz, să nu confundăm cu Colț.
Ambele orașe au fost întemeiate de prietenul meu ungur, Serje. :)) El, la un moment dat a avut niște contradicții cu anumite persoane din oraș în urma cărora a decis să înființeze un oraș separat, Colț, în care a fost urmat de colegii mai apropiați lui. În momentul de față "Coltz" se stinge ușor din cauza inactivității. Cam asta e varianta pe care o cunosc eu.


16. Care a fost cea mai mare lovitură critică primită?
A fost 4000+. Cred că 4400 dacă nu mă înșel, cu nebuniile astea de seturi noi de pe dueliști :)

17. Cât ai ferit cel mai mult?
Am memoria scurtă în sensul că eu uit să îmi iau lecitina. Întrebările astea mă pun în dificultate :)
Sper să nu mă înșel, dar cred că 226+/- am ferit cel mai mult.


18. Numește 3 dueliști care ți-au pus probleme la fort.
1 - CristinaKuznetsov
2 - Nos5
3 - JackOneil


19. Nominalizează 3 coordonatori de top.
1 - daniel13
2 - daniel13
3 - pm762


20. Pe cine ți-ai dori să revezi în joc?
YourDesire
Ferezia - urâta
Rasputln - bețivul
wild kitty să o mai întreb ce mai face panterica :)) era jucăria copilului pe care a botezat-o panterica
Pietricica aka Strumfi aka Pătrunjel


21. Ce noi funcții ai implementa?
Jocul acela de poker global, lupte de fort la nivel global, precum aventurile.

22. Ce ai face dacă ai fi admin pentru o zi?
Aș împărți pepite la prieteni :)) Glumesc..
Nu văd ce ai putea face într-o singură zi ca admin.
În primul rând aș bloca multiconturile că am impresia că au mai rămas doar 1 mână de oameni și restul sunt multiconturile lor.. :)


23. Am ajuns la final. Mulțumesc pentru timpul acordat.
Mulțumesc și eu! Sper că nu te-am plictisit. Mai dichisește tu discursul la montaj unde ți se pare că am dat-o în baliverne :)) Glumesc.
Mi-a făcut plăcere! Succes cu gazeta și mulți ani de west în continuare!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus