Idee de Migrare

-NeK-

Greenhorn
Cu toti vedem ca jocul are un anumit declin in activate fata de anii precedenti. Multi se asteapta la o migrare care poate sa ii salveze pentru o perioada scurta de timp, dar soarta serverelor va ramane la fel. Doar doua lumi mai avem active pe Romania lumea 1 respectiv lumea hawai. In rest toate servere sunt moarte (proabil asa va fi si ohio intr-un an), anul acesta am vazut cum Indiana a murit.

Singura solutie salvatoare pentru InnoGames este sa uneasca 2-3 servere romanesti cu 2-3 servere din alta tara, doar asa vad ca poate sa pastreze un server activ pentru o perioada mai lunga de timp si in acelas timp sa primeasca si pepite de la jucatori. InnoGames o sa aibe mai mult de castigat daca pe un server sunt 100 de persoane active care cumpara seturi la event-uri (sa spunem 20-30 din ei si altii care cumpara pepite ocazional) fata de de doi-trei oameni care joaca pe un server mort si baga doar ei pepite.

Limba interfetei sa poate sa fie aleasa atunci cand se face o astfel de migrare, iar ca si fus orar sa spunem pentru bataliile de fort putem sa gasim tari care sa aibe un fus orar apropiat pentru unirea catorva servere.
 

just4fun

The Boss
Cu toti vedem ca jocul are un anumit declin in activate fata de anii precedenti. Multi se asteapta la o migrare care poate sa ii salveze pentru o perioada scurta de timp, dar soarta serverelor va ramane la fel. Doar doua lumi mai avem active pe Romania lumea 1 respectiv lumea hawai. In rest toate servere sunt moarte (proabil asa va fi si ohio intr-un an), anul acesta am vazut cum Indiana a murit.

Singura solutie salvatoare pentru InnoGames este sa uneasca 2-3 servere romanesti cu 2-3 servere din alta tara, doar asa vad ca poate sa pastreze un server activ pentru o perioada mai lunga de timp si in acelas timp sa primeasca si pepite de la jucatori. InnoGames o sa aibe mai mult de castigat daca pe un server sunt 100 de persoane active care cumpara seturi la event-uri (sa spunem 20-30 din ei si altii care cumpara pepite ocazional) fata de de doi-trei oameni care joaca pe un server mort si baga doar ei pepite.

Limba interfetei sa poate sa fie aleasa atunci cand se face o astfel de migrare, iar ca si fus orar sa spunem pentru bataliile de fort putem sa gasim tari care sa aibe un fus orar apropiat pentru unirea catorva servere.
in prezent, tinand cont de bariera lingvistica, unirea serverelor romanesti cu altele din alta tara nu este posibila.
Se lucreaza la unirea unor lumi unde activitatea este spre zero cu lumea internationala dar mai este de lucru pana atunci.
 

Ciprian66

Trapper
Unesti lumi din alte tari adica faci c....tul praf. Voi n-ati jucat niciodata pe un server de CS unde unul urma in casti in poloneza, altu scria pe chat cu litere chilirice, un american campa cand un neamt ii zicea sa uneasca al treilea reich cu polonia...
Voi chiar nu stiti cum sa mai stricati jocu. Daca colmatati toate serverele in 4 servere MAX - fara noi redeschideri anuale, poate poate o mai dregeti.
 

Dagon96

Trapper
E greu asta cu unirea serverelor din tari diferite, o sa fie o kaka maka pe chat inijde mii de limbi. Imagineaza-ti ce ar fi sa ne comaseze pe noi si pe unguri in cateva servere, ar fi al 3-lea razboi intergalactic nu alta.
Ar iesi toti Vadimii afara si toti Laszlo la fel.
Singura solutie mai decenta ar fi sa se uneasca serverele romanesti in cateva prin migrare si eventual ceva recompense...si asa sigur se face treaba. Abia asteapta pepitarii sa se ia la duelat sau la forturi si sa se intreaca cine are cardul mai nelimitat. Doar ca nu e competitie pe mai niciun server, cu exceptia hawaii si l1.
Pai noi abia suntem vreo cateva sute de playeri reali pe toate lumileRO, iar ei tot deschid lumi noi de la an la an, asta e o prostie incredibila.
Daca tot o sa bagati ewventuri cu iteme si seturi, macar nu mai incepeti nicio lume noua ca noi ne-am saturat sa plece toata lumea pe serverul nou si sa moara lumea pe care am tras atata la munci si forturi!
 

niton97

Gold digger
Eu propun sa se stearga tot jocul TheWest, oricum la inno nu ii mai pasa de acest joc deloc, nici de jucatori si nici sa scoata bani din acest joc deci chiar nu mai are sens sa existe acest joc
 

dorelJr

Greenhorn
Danny update-ul era anuntat .. da pe serverul ".net" si franta.
Ce ar fi daca ar aduce acum serverele cu jucatori full pe Ohio? ar mai baga careva bani? NU ca nu are de ce fiindca are deja seturile de care are nevoie. Cei mari vor fi prea mari si cei mici NU se vor mai apuca ca nu vor ajunge in veci ca cei mari.
Si in plus.. jocul abea se sustine asa de la un an la altul ca e invechit si acum totul e mai dinamic..
Abea se fac update-uri sa fiti multumiti si cu astea. ca puteau sa lase acelasi eventuri si seturi de 5 ani incoace de la an la an.

Stiti cum e.. nemultumitului i se ia daru.
 
Cu toti vedem ca jocul are un anumit declin in activate fata de anii precedenti. Multi se asteapta la o migrare care poate sa ii salveze pentru o perioada scurta de timp, dar soarta serverelor va ramane la fel. Doar doua lumi mai avem active pe Romania lumea 1 respectiv lumea hawai. In rest toate servere sunt moarte (proabil asa va fi si ohio intr-un an), anul acesta am vazut cum Indiana a murit.

Singura solutie salvatoare pentru InnoGames este sa uneasca 2-3 servere romanesti cu 2-3 servere din alta tara, doar asa vad ca poate sa pastreze un server activ pentru o perioada mai lunga de timp si in acelas timp sa primeasca si pepite de la jucatori. InnoGames o sa aibe mai mult de castigat daca pe un server sunt 100 de persoane active care cumpara seturi la event-uri (sa spunem 20-30 din ei si altii care cumpara pepite ocazional) fata de de doi-trei oameni care joaca pe un server mort si baga doar ei pepite.

Limba interfetei sa poate sa fie aleasa atunci cand se face o astfel de migrare, iar ca si fus orar sa spunem pentru bataliile de fort putem sa gasim tari care sa aibe un fus orar apropiat pentru unirea catorva servere.

Toate serverele se confrunta cu probleme de inactivitate, nu doar .ro, insa n-am ajuns chiar atat de rau incat sa fie nevoie de o fuziune intre ele.


in prezent, tinand cont de bariera lingvistica, unirea serverelor romanesti cu altele din alta tara nu este posibila.

Se lucreaza la unirea unor lumi unde activitatea este spre zero cu lumea internationala dar mai este de lucru pana atunci.

Si ce se urmareste cu asta? Chiar crede cineva ca o sa bubuie prezenta?
Daca oamenii vor sa joace pe .ro , de ce sa fie fortati sa se mute pe .net?



Cred ca nu migrarea este o solutie ca avand in vedere ca doar hawai se misca ca si activate si poate si lumea 1. Daca InnoGames ar gasii o metoda sa faca lumi internationale cum s-au facut si pe alte jocuri browser si sa uneasca 2-3 servere de pe ro cu 2-3 servere de prin alta parte poate or sa fie servere mai active. Pe Romania nu ai ce migrare sa mai bagi, toti pleaca pe hawai, iar cer care mai au cont pe hawai or sa se duca pe alte lumi care alea la randul lor or sa devina inactive. Ceva international in care poti selecta limba in care sa ti se prezinte jocul ar putea sa fie o solutie salvatoare pentru InnoGames in rest banuiesc ca o sa urmarim cum jocul se va inchide treptat asa cum s-au inchis si alte jocuri browser de la concurenta.

International pe dracu. Stii macar ce circ a iesit pe precedentele lumi internationale?
La inceput de lume toti aveau planuri, aspiratii inalte .. iar la sfarsit erau divizati in enspe mii de orase.
Plus ca pe .net de exemplu sunt diferite luptele de fort, de la tactica si pana la modul de coordonare. Bag mana-n foc ca multi de aici nu s-ar putea acomoda. Au incercat unii un "proiect" pe Kansas, ultima lume deschisa pe .net, dar n-a durat mult pana sa se faca de ras.

Migrarea e o solutie. Si nu pt Hawaii, ca sunt destui oameni (sau conturi) si se poate juca full vs full pe mare pe tot parcursul anului, daca nu exista certuri majore. Insa lumi ca Indiana dar mai ales L1 chiar ar renaste cu o infuzie de jucatori - am oferit argumente in acest sens intr-un post anterior.
Tinand cont si de factorul economic : cati bani se pot investi pe o lume moarta? Nu-i logic ca pe una activa se pot cheltui mai multi?
Doar ca degeaba ne racim gura pe aici. Parerea noastra nu e luata in seama. Pana se hotarasc astia sa dea drumul la migrare,mai mult de ochii lumii, o sa renunte toti. Deja e tardiv. Si ca s-o zicem pe aia dreapta: majoritatea asteapta migrarea doar pt a-si muta de pe lumile respective pe unele mai active bani si iteme.

Nu stiu de ce continuati sa aveti asteptari de la INNO, e clar ca-si dau singuri foc la valiza.
Daca maresc nivelul maxim la 180 o sa se creeze un dezechilibru prea mare, pe care n-o sa-l poata gestiona ulterior.
Idem daca reintroduc in SHOP setul unionistului. Pacat ca foarte multi nu sunt constienti de treaba asta.

Eu insa am o problema cu astia care fac gura si-si dau cu parerea dar nici macar nu servesc forturi pe lumile active. Nu mai zic de trimis o tactica, facut spam, coordonat, finantat fortisti etc
Vreti migrare, vreti activitate, vreti nu stiu ce .. dar stati cu mainile in san si ii lasati pe altii sa duca greul.
Cand erati chemati la fort declinati oferta, alegand in schimb biserica sau comertul.
Cat timp e mai mult decat evident faptul ca luptele de fort tin serverele in viata .. de ce le tot evitati? Discutii / certuri au fost si vor mai fi, asa ca asta-i doar un pretext, nu un motiv real.
Sunteti masochisti cand va faceti conturi pe lumile noi, desi e stiut faptul ca nu rezista mai mult de un an .. Macar de ati ramane pe ele chiar si dupa aparitia altora noi, dar nu cazul.

Stiu multi jucatori care sunt activi la fort pe Hawaii dar nu si pe L1. Sau activi pe Ohio, dar nu si pe Hawaii. Deci avem cu ce lucra. Mai ramane sa se si vrea.
Indiana a murit din cauza orgoliilor si pt ca un turbat voia sa controleze tot. Nu s-a inteles ca e nevoie de echilibru, nu s-a inteles ca ai nevoie de adversari pt a avea lupte. Acum vad ca si-au revenit intr-o oarecare masura, ramana de vazut cat o sa-i tina.
Pe l1 vesnica problema, lipsa de implicare, in ambele aliante. Insa exista potential, se pot face lupte frumoase si acolo.
Iar ce vedeti pe Hawaii e rezultatul muncii. Nu s-a facut nimic peste noapte.

In incheiere .. daca vreti activitate si ca jocul asta s-o mai duca cativa ani incepeti sa va indreptati atentia mai mult catre forturi. Investiti timp si/sau bani in ele. Lasati biserica / comertul / duelurile pe plan secund, caci in caz contrar o sa va treziti ca n-aveti cu cine juca.
 

David Jackson

Greenhorn
Asta cu serverele internationale nu e o idee stralucita. Dar sa lase pe RO doar 2-3 servere, de pe care sa se migreze restul conturilor ar fi o idee buna in favoarea noastra, dar nu a lor. Din pacate nu o sa vedem asta niciodata.
 

Emeer

Gunman
Migrarea se va face din cate am inteles atunci cand activitatea este aproape 0, cred ca cel mai bine pentru toti ar fi ca sa se migreze de pe lumi precum: Knox, Louis, Mary si Ny cel putin pe Indi, aceasta fiind una dintre cele 3 lumi cu activitate peste 50-60%. Daca nu se poate face de bunavoie, atunci propun ca sa platim un cost de 100-200 pepite pentru a migra, asa este si in favoarea Inno ( acele pepite le putem scoate din logari zilnice ).
 
Daca x-ulescu intra o data pe zi si da 4 comenzi se pune ca e activ. Faptul ca activitatea la fort / duel tinde spre zero, ca piata e goala .. nu constituie o dovada suficienta? Cel mai fair ar fi sa se deschida rute de migrare atat spre indi cat si spre l1. Sa ramana la latitudinea fiecaruia unde vrea sa mearga.
Personal, recomand lumea 1. Pe indiana au deprins niste obiceiuri proaste, cu spioni si alte nenorociri. Una e sa se aseze 3-4 oameni contra tacticii atacatorilor, alta e sa dai enspemii de rectificari de tactica si soapte ca sa se aseze toti unde trebuie.
Dispare distractia, dispare complet imprevizibilul.
 

Emeer

Gunman
Daca x-ulescu intra o data pe zi si da 4 comenzi se pune ca e activ. Faptul ca activitatea la fort / duel tinde spre zero, ca piata e goala .. nu constituie o dovada suficienta? Cel mai fair ar fi sa se deschida rute de migrare atat spre indi cat si spre l1. Sa ramana la latitudinea fiecaruia unde vrea sa mearga.
Personal, recomand lumea 1. Pe indiana au deprins niste obiceiuri proaste, cu spioni si alte nenorociri. Una e sa se aseze 3-4 oameni contra tacticii atacatorilor, alta e sa dai enspemii de rectificari de tactica si soapte ca sa se aseze toti unde trebuie.
Dispare distractia, dispare complet imprevizibilul.
Nu prea se tine cont de ce vrem majoritatea...
 
Sus