Jocurile copilariei

DeletedUser

Guest
Aici vom pune videouri si chiar linkuri catre downloadarea unor jocuri foarte vechi care sunt puse gratuit la dispozitia tuturor de catre autorii jocului.

Puteti sa scrieti jocurile care v-au marcat copilaria, primele jocuri care leati jucat atunci cand v-ati cumparat primul pc sau primele jocuri din viata voastra:).

Am sa incep eu. Primele jocuri din viata mea:

Volfied
Wolfenstein
Dangerous Dave
Dangerous Dave 2
 

DeletedUser11192

Guest
La inceput pe cand nu erau calculatoare , ci doar jocuri pe televizor , care acum le gasesti in talcioc pe 10 mii bucata .. iar pe atunci dadeai milionul .. printre primele jocuri jucate a fost bineinteles , Mario . Urmat de tone de jocuri gen : Batman (iubeam acel joc) , Spiderman , HomeAlone .. care a fost un joc cat se poate de genial .. si multe altele neimportante .

Cand mi-am cumparat calculator , primul joc a fost Prince Of Persia (1) . Petreceam orele in fata acestui joc . Il terminasem de vreo 10-15 ori din lipsa de plictiseala .. A urmat Aladin si multe jocuri idioate care acum pot fi gasite pe miniclip sau mai stiu eu ce alte site-uri . Mai era un joc cu un cocosat verde .. trebuia sa sari de pe diferite platforme si avea o multime de nivele . La inceput te bati cu sobolanul rege , apoi treci in lumea marilor , te bati cu Trex iar la final cu Diavolul . Era prea tare jocul . Nu mai stiu exact cum se chema..

Cam acestea au fost jocurile care mi-au ramas intiparite in minte :) .

Edit : O da , si cum sa uit de chicken invaders :) .
 

DeletedUser6748

Guest
Eh .. nu mai stiu care au fost primele jocuri, dar stiu ca ma jucam in prostie Hercules si Tarzan. cand mi-am luat ps1 nu ma dezlipeam de Tekken xD

Edit: Oh .. da si chicken invaders .. si ami era unu' in care impuscai prepelite [nu mai stiu cum se numea:))] si era pe anotimpuri
 

DeletedUser

Guest


Edit : O da , si cum sa uit de chicken invaders :) .

Epic game:rolleyes:
pai...si eu am inceput cu clasicele jocuri pe televizor...cand am pus prima data mana pe un mouse primul joc pe care l-am jucat a fost solitaire...mama lucra la un birou in care avea pc(imi amintesc ca era printre cele mai noi modele de pc-uri din Romania si eu ma laudam la gradinita ca m-am jucat pe pc)...dupa ce mi-am instalat si eu un pc acasa(7 ani jumate) am instalat Age of Empires 1(eu consider ca si la momentul actual este mult mai bun din majoritatea punctelor de vedere fata de celelalte AoE)...au urmat Volfied(link pus si de PWG mai sus)...NFS 1 la greu in sala de info de la sc=))aveam si coduri...apoi a aparut internetul si in viata mea...si de atunci nu prea mai tin minte jocuri d'astea care mi-au ramas in minte
@Ke$ha: prepelix...acum vreo 2 ani parca l-am vazut la o sala de net din tl...

edit:Pfff..acum m-am uitat la videoclipul wolfenstein...jocul acela il jucam in ultimul an de gradinita impreuna cu unul dintre cei mai buni prieteni....foarte tare jocul...stiu ca de la 12:30-15:30 aveam program de somn la gradi' si in loc sa dormim ne rugam de educatoare(educatoarea era mama prietenului meu-aveam deci pile>:)) si pana la urma stateam de pe la 12:30 pana pe la 4-5 la pc jucandu-ne...pana intr-o zi cand un %@(^%@$#& a sters jocul...si cum eram mici si praf nu stiam sa dam restore din recycle byn...alt joc de la gradi a fost unul cu niste masinute conduse de animale....si jocul asta era unul dintre cele mai tari jocuri de pe atunci...din pacate...acelasi $%&($#@%$# a sters si jocul asta...avea ciuda pe noi ca stateam la pc in loc sa dormim
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Eu la 5 ani mi-am primit prima chitara,deci nu stiam eu de jocuri pe atunci...
Am jamm-ulit pana pe la 8 ani,dupa aia m-am pus sa invat pe ele.Si...
Doar acu ma joc non-stop(acu nu prea,pana imi iau PC nou).
 

DeletedUser

Guest
daca imi amintesc bine,primul joc jucat de mine...si in care ma joc si acum(uneori) este CELEBRUL Counter Strike,asta a fost aproximativ 10 ani in urma,apoi Alliens Shooter,o juca buna de pierdut timpul unui copil de 5-10ani:)...si cu timpul a aparut si seriile de NFS,Fifa,Quake,Empire....................................cam am trecut prin toate jocurile posibile si mai cunoscute la noi...dar de vreo cativa ani deja nu prea folosesc PC-ul pentru jocuri si incerc sa fac ceva mai util decat sa pierd timpul in zadar.
 

DeletedUser

Guest
Pe cand nu aveam calculator ci aveam joc pe televizor mereu il puneam pe tata sa se joace cu mine :
1)un joc cu tancuri(numai stiu cum se cheama) in care trebuia sa aperi o pasare
2)un joc cu circ la primu level trebuia sa sari cu un leu prin cercuri in al doilea sari peste niste maimute etc.
3)un joc cu motociclete
4)era un tip ce sarea din copac in copac(NU ESTE TARZAN)
Ce vremuri!
 

DeletedUser8674

Guest
2)un joc cu circ la primu level trebuia sa sari cu un leu prin cercuri in al doilea sari peste niste maimute etc.


jocul ala si eu ma jucam
ma mai jucam mario,unul cu elicoptere

can miam cumparat ps2 in 2003 mam jucat
Ratchet and Clank care este jocul meu preferat
Tekken 4
Ape Escape
Habitrail Hamster ball
Spiderman 2
Turok
WRC
 

DeletedUser

Guest
Primul joc care l'am jucat cand eram mic a fost clasicul Mario :D la un verisor. Apoi la netcafe am inceput sa joc StarCraft pe la 6-7 ani, si Warcraft 3. Apoi aproape de 8 ani am primit calculator si am dat de Heroes 3 mai tarziu Age Of Empire(gameplay incepe pe la minutu 2) Counter-Strike si altele... Desigur m'am jucat si jocurile puse de voi mai sus Volfied - Wolfenstein - Prince of Persia - Hercules - Tarzan - Chicken invaders - Prepelix si altele...
 

DeletedUser

Guest
primul meu joc a fost nfs 2 se foarte frumos a fost jocul am terminat campionatul de nu stiu cate ori din plictiseala
 

DeletedUser

Guest
pff nu am enumerat chiar toate jocurile mele...oricum sunt multe nici nu mai stiu care si cum...oricum anul asta am terminat vreo 5 jocuri...NFS most wanted, NFS underground, NFS carbon, Blood Rayne 1 respectiv 2 si acum mai am putin si termin Call of duty 6 deci consider ca am jucat destule jocuri pentru anul acesta...as dori sa gasesc sa descarc Mafia 2, am vazut un trailer pe youtube si am jucat un demo la un vecin...jocul este foarte bun, si actiunea se petrece undeva in 1955-1960 parca, insa trebuie sa mentionez ca Mafia 2 are o grafica mult superioara decat "fratele sau mai mare" insa misiunile sunt si mai si cu toate ca se aseamana putin cu cele din mafia 1.
 

DeletedUser

Guest
4)era un tip ce sarea din copac in copac(NU ESTE TARZAN)
nu cumva era Pitfall?
 

DeletedUser

Guest
Pe cand nu aveam calculator ci aveam joc pe televizor mereu il puneam pe tata sa se joace cu mine :
1)un joc cu tancuri(numai stiu cum se cheama) in care trebuia sa aperi o pasare
2)un joc cu circ la primu level trebuia sa sari cu un leu prin cercuri in al doilea sari peste niste maimute etc.
3)un joc cu motociclete
4)era un tip ce sarea din copac in copac(NU ESTE TARZAN)
Ce vremuri!


Asa am inceput si eu...tot cu jocuri pe televizor, cred ca am avut cel putin 10 jocuri pe televizor in 4-5 ani

Si aceleasi jocuri ma jucam si eu si ma mai jucam si:
-Mario,Mario Bros,Unul in care impuscai insecte(nu mai stiu cum se numeste)
 
Sus