Marshall`s Forum Office

DeletedUser

Guest
As vrea sa stiu si eu o chestie , cum alegeti si voi adminii astia ce conditii trebuie sa ai ? ca se pare ca multi nu le au sunt , adica nu sunt capabili sa modereze un joc , cum sa dai ban la o femeie de 50 de ani pe motivu ca a incercat sa sparga un cont ? voi chiar credeti ca femeia aia atata are de facut ? cand ea are probleme de sanatate si westu e singurur lucru care o mai bucura ? Nu stiu dar parerea mea (si sigur doar a mea) este ca unii admini sunt pusi de forma

Puteti sa inchideti topicul asta ca stiu ca asta se va intampla si veti da un raspuns gen 'nu e probleme ta..." dar nu mai dati BAN fara un motiv intemeiat mi se pare normal nu ?
__________________
 

DeletedUser

Guest
la intrebare nu raspundeti asa repede dar warn stiti sa dati in minutu 2 , felicitari admini romani
 

DeletedUser

Guest
la intrebare nu raspundeti asa repede dar warn stiti sa dati in minutu 2 , felicitari admini romani

Aici este vorba de mama mea, care joaca cu Ino cea Mov. Au fost mai multe probleme cu contul ei, a fost spart, a fost banata pentru multiaccount desi am anuntat de la inceput la suport ca impartim legatura de net. In fine, dupa multe probleme s-a rezolvat si am reusit sa jucam frumos cateva luni.

Noi ne consideram niste jucatori care nu au facut prbleme si doar au incercat sa se simta bine jucand un joc cu alti oameni. Se poate verifica la support ca atunci cand am gasit un bug l-am raportat si nu l-am exploatat ceea ce inseamna ca ne place sa jucam frumos.

Intrebarea mea este:
Cum stiti ca mama a incercat sa sparga contul? Ma gandesc ca este vorba de IP. In cazul asta cum ati ales contul mamei si nu al meu tinand cont ca avem acelas IP.

Consider ca este un abuz ceea ce s-a intamplat aici. Cum va puteti inchipui ca o femeie de 51 de ani (pe care multi o stiti din joc si ii stiti atat caracterul ei cat si al meu) care are si probleme de sanatate, se apuca de spart conturi?

Discutiile se poarta prin tichete, nu pe forum
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2948

Guest
Da' chiar: pe ce baza sunt alesi adminii? Sunt curios si eu si, probabil, majoritatea userilor de pe forum sunt curiosi pe ce baza sunt alesi adminii. Nu vreau balaria cu 18 ani, engleza bla bla bla. Pana aici exista alt filtru. Acel filtru prin care o persoana este aleasa, iar apoi testata daca stie sa numere pana la 0, daca are 18 ani impliniti, daca vorbeste engleza(fie ea de balta) etc etc. Sunt curios daca toti din team stiu engleza. Deci chiar vreau sa stiu acest lucru.:))
 

DeletedUser

Guest
Criteriile de recrutare sunt la latitudinea managerului comunitatii, care evalueaza persoanele ce ar putea deveni admin. Evident, conteaza activitatea pe forum, activitatea in joc, cunoasterea limbilor straine si sa nu fi avut abateri in joc sau pe forum.
 

DeletedUser13643

Guest
Sunt foarte activ si pe forum si in joc.
Stiu engleza putin.
Am experienta in joc.
Am multe discutii.
Am si niste abateri, dar cred ca oricine are minim o abatere(eu am doar pe forum).

Nu am vrut sa ma laud asa ca nu imi sariti in cap ca oricum nu o sa fiu admin.
 

DeletedUser2948

Guest
Criteriile de recrutare sunt la latitudinea managerului comunitatii, care evalueaza persoanele ce ar putea deveni admin. Evident, conteaza activitatea pe forum, activitatea in joc, cunoasterea limbilor straine si sa nu fi avut abateri in joc sau pe forum.

Interesant! Foarte interesant! Si daca un admin are o abatere pe o anumita lume, sa zic asa, mai ramane admin?(shhh)

Bun... zici ca, conteaza activitatea pe forum si din joc. Stim si noi unul sau doi admini care au ajuns cu aceasta functie fara sa auda nimeni de ei. La unul nu ii contest functia, pt. ca s-a implicat in altceva la nivel global, dar de celalalt, chiar nimeni nu a auzit. Activ pe forum nu, pe joc nici nu cred ca avea cont, dar totusi, totusi el a ajuns admin.

Deci Sp1t, cred ca nu conteaza activitatea pe forum, joc. Mai bine spus conteaza cat de prieten/ruda etc bla bla bla si iar etc esti cu managerul comunitatii. Daca unii ajung de niciunde admini, atunci de ce mai exista asa zisa regula/conditie(sau cum vreti voi sa ii ziceti) care sugereaza ca un viitor admin trebuie sa fie activ pe forum/joc?

@BuTcHeR12: Cati 12 ani ai impliniti?
 

DeletedUser13643

Guest
Daca erai activ pe 6 decembrie ai fi vazut ca am mai mult de 12 ani. De ce voi astia mai vechi credeti ca multi dintre noi suntem copii?
 

DeletedUser

Guest
Exista unii admini care au venit din alte proiecte InnoGames. Pana una alta, te-as ruga sa nu mai faci aluzii nefondate referitor la grade de rudenie, nepotisme si alte conspiratii pe care le visezi. Un alt derapaj de genul celor pentru care ai fost sanctionat in trecut se soldeaza cu ban permanent. Asta ca sa nu avem discutii la proces.
 

DeletedUser2948

Guest
Exista unii admini care au venit din alte proiecte InnoGames. Pana una alta, te-as ruga sa nu mai faci aluzii nefondate referitor la grade de rudenie, nepotisme si alte conspiratii pe care le visezi. Un alt derapaj de genul celor pentru care ai fost sanctionat in trecut se soldeaza cu ban permanent. Asta ca sa nu avem discutii la proces.

Si de ce nu s-au dat explicatii cum a ajuns morpheos admin? Zeci de useri au intrebat, dar nimeni nu a raspuns.

Tinand cont ca aici este locul unde se pun intrebari si se dau raspunsuri, eu o sa pun o intrebare: Cum a ajuns morpheos admin? Daca a venit din alt proiect Inno care este acel proiect?

@BuTcHeR12: Am avut ban 1 luna ca m-am crezut Che Guevara(sau cum se scrie).:)) Am luat un cui si am vrut sa rastorn team-ul, dar mi-a dat sp1t perversa de pe the-west de m-a julit 1 luna pe forum.
 

DeletedUser

Guest
Pentru ca nu este treaba ta sau a celorlalti jucatori de unde vine cineva in team. Este responsabilitatea si apanajul managerului comunitatii sa-si aleaga echipa. Putea sa vina teleportat si de pe Marte. Ai ceva de comentat in legatura cu actiunile vreunui admin in legatura cu tine, o faci la suport, prin intemediul tichetelor, cum de altfel ai mai facut-o.
 

DeletedUser11192

Guest
Criteriile de recrutare sunt la latitudinea managerului comunitatii, care evalueaza persoanele ce ar putea deveni admin. Evident, conteaza activitatea pe forum, activitatea in joc, cunoasterea limbilor straine si sa nu fi avut abateri in joc sau pe forum.

Ce-as mai vrea sa fiu eu managerul comunitatii... as chema toate bunaciunile de pe joc sa le evaluez... sa le vad aptitudinele. Norocos rau managerul actual... ce sa zic mai mult decat condoleante.

Ontopic: cum fac sa iau ban permanent pe forum ca m-am plictisit?
 

DeletedUser

Guest
Ce-as mai vrea sa fiu eu managerul comunitatii... as chema toate bunaciunile de pe joc sa le evaluez... sa le vad aptitudinele. Norocos rau managerul actual... ce sa zic mai mult decat condoleante.

Ontopic: cum fac sa iau ban permanent pe forum ca m-am plictisit?

faci topic spam
@sp1tfire
pai putem sa zicem daca a facut ceva pe o lume de joc, dar sa facem ticket pentru ce se intampla pe forum?v-ati cam luat-o in cap cu *puneti ticket si se rezolva*.mi-ai dat warn ca le-am zis adevarul, nu specific in ce topic, si motivul insinuat?Incalcarea regulilor subforumului.Cel adevarat?Va era ciuda.Poate imi iau iarasi warn dar putin imi pasa cat am sus iar adevarul.
 

DeletedUser

Guest
faci topic spam
@sp1tfire
pai putem sa zicem daca a facut ceva pe o lume de joc, dar sa facem ticket pentru ce se intampla pe forum?v-ati cam luat-o in cap cu *puneti ticket si se rezolva*.mi-ai dat warn ca le-am zis adevarul, nu specific in ce topic, si motivul insinuat?Incalcarea regulilor subforumului.Cel adevarat?Va era ciuda.Poate imi iau iarasi warn dar putin imi pasa cat am sus iar adevarul.

Cred ca regulamentul e destul de clar.

6.4. Toate reclamatiile sau criticile in legatura cu activitatea moderatorilor sau a adminilor de pe forum sau din joc (incluzand aici sanctiunile primite) se vor face numai prin sistemul intern de suport. Orice incercare de a deschide o discutie pe aceasta tema pe forum va fi considerata infractiune si pedepsita cu un avertisment.
 

DeletedUser

Guest
In legatura cu chestia cu "cum sa devin admin". Vorbind la modul general, depinde in primul rand de ce fel de joc este si cat de mare este comunitatea. La jocuri gen browser prin joc nu prea ai cum sa te faci remarcat fiind activ. Asa ca se foloseste un sistem de comunicare pe baza jocului. Forum, IRC etc. Activitatea de obicei este un lucru important. Daca managerul/adminul recruteaza admini inseamna ca el nu prea are timp sa administreze si are nevoie de cativa "ajutatori" ca sa ii usureze munca. Iar chestia cu varsta...de obicei depinde si de comunitate dar in cele mai multe cazuri este avantajos ca administratori sa fie adulti(in jur de 20 de ani) deoarece sunt unii copii/adolescenti care doresc sa devina admini(iar unii reusesc) doar ca sa se laude sau chiar cu intentii bune. Dar un copil sub 16 ani nu prea judeca fiecare problema corect. Chiar nu vreau sa jignesc pe nimeni.
Spre exemplu eu sunt administator la o comunitate care pot sa spun ca nu este prea mare si este intr-un fel "tanara". Este vorba de un joc shooter. Un adolescent de 16 ani dorea sa se integreze in comunitate si sa administreze alaturi de mine si de colegul(care are 22 de ani). Desigur fiind o comunitate nu prea mare si avand nevoie de ajutor am zis sa ii dam o perioada de testare. Dupa catva timp acel copil/adolescent a inceput sa injure pe toata lumea pentru ca nu mai avea rabdare sa il analizam complet. Cred ca va dati seama si singuri ce s-ar si intamplat daca l-am fi bagat repede la administrare.

In sfarsit sa revenim la discutie. Sa spunem ca adminii nu se aleg decat dupa ce sunt analizati sau daca administratorii cunosc acea persoana si stiu ca e capabila de asa ceva. Dar desigur exista si exceptii de adolescenti/copii care isi fac treaba chiar bine in calitate de admini.
 

DeletedUser

Guest
Sp1tfire va explicat destul de bine,ce a fost a fost,nu mai dezgropaţi morţii,ca peste tot poate s-au făcut greşeli!Eu zic să jucaţi liniştiţi acolo,ajutaţii pe cei noi şi incercaţi cat puteţi să faceţi jocul mai frumos!Recunosc ca mulţi de pe acest forum ma simt atras de a fi admin dar incet incet cu muncă şi in timp sper să reuşesc!
 

DeletedUser

Guest
Nu are cum!Întradevăr seamăna între ele,dar ce rost are?2 admini pe un cont...Oricum multicont. este interzis in the-west!
 
Ultima editare de un moderator:
Sus