Metale(grele, moarte, negre, taranesti, etc.)

  • Autor subiect DeletedUser11192
  • Data de început

DeletedUser7056

Guest
Deci.....sa incepem joaca cu copilasii metalisti :D

Se cuvine sa incep cu taticii tuturor formatiilor metal ever: Black Sabbath (prefer perioada Dio years, desi nici Ozzy nu e de aruncat)
@Wishmaster: ia niste solo-uri de scoala mortii :eek:
http://www.youtube.com/watch?v=lKzgOHK3y-0

Genuri & trupe preferate:

death-progressive - Amorphis, Opeth, Tool
hardcore/rapmetal - Rage against the machine
grindcore - Napalm Death
thrash-punk - The Exploited
alternative/grunge-metal - System of a Down, Alice in chains, Nirvana

si romanesti recomand cu caldura un alternativ care face pipi pe multe trupe de afara si pe care tocmai i-am revazut acu 2 zile live: Alternosfera (romani dar de peste Prut)

\m/

P.S. Fara nicio ofensa catre cei care asculta si alte genuri....aceasta rubrica este pentru cunoscatori, se numeste: Metale(grele, moarte, negre, taranesti, etc.)...nu Rap, R&B, Blues..sau chiar Rockuletz gen Bon Jovi, Queen, Scorpions..etc..deci retineti cuvantul cheie METAL, nu este nevoie sa umplem pagini cu offtopic ca 'muzica mea-i mai adevarata decat a ta'...deci doar metal, restul e....altceva (nu este rau, e doar altceva)

Metalu' = muzica aia cu chitari in priza date tare si niste neni care dau din cap ca disperatii si pe care tanti Flori de la 3 incepe sa bata in tzeava, iar manelistu' de pe palier isi ia rudele si pleaca tot weekendu la tara
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser18334

Guest
thrash-punk
alternative/grunge-metal

Bei mult sau fumezi multe ilegale?

Cand o fi punku' thrash sau grunge-ul metal mi-or creste mie inca trei organe genitale. Pana atunci, thrash e thrash (see Slayer, Sodom, Exodus, Megadeth etc.), Punk e orice de la MC5 pana la The Offspring, de alternative nu zic ca ma ia greata, iar grunge e tipic Nirvana si Pearl Jam.

Pana acum, ok, sa zicem ca esti un metalist prost informat. Da' sa afirmi ca Dio years erau mai buni ca Ozzy si ca Tool sunt death, well...
Iar mistoul tau fata de Scorpions si Queen e de doi bani. Pariez ca nici macar nu stii ce incearca RATM, Tool sau The Doors sa afirme prin muzica lor.
Du-te inapoi pe metalhead unde debiteaza specimenele ca tine toate prostiile pe forumurile lor si lasa adevaratii roacheri sa-si duca viata de oameni linistiti si cu o muzica care transmite ceva, nu doar sange si tipete.
 

DeletedUser7664

Guest
Deci eu sunt un rocker de ala grav,am plete de 50 cm si dau toata ziua din: cap:))

Of:Glumeam:)
 

DeletedUser10446

Guest
Bleah, metal archives nu are pe demon hunter sau alte formatii adevarate.
In fine, demon hunter(2002 started and still kicking, 5 albume)= christian metal desi pare un fel de heavy cu clean lyrics, au si cateva mai growl. Orice gen li se da sunt preferatii mei.
Mai ascultam haste the day, avenged sevenfold, three days grace, nine inch nails, alter bridge, saliva, five finger death punch, reel big fish, apocalyptica cu diverse feature etc.....dar in afara de cateva melodii nu prea s-au prins de mine si am ramas la ai mei:D
Nu va mai contraziceti, cea mai buna muzica e cea clasica....compusa de marii compozitori. Dupa ei urmeaza anii 50 sau rockul, e discutabil aici.
Alte genuri gen pop, hip hop, tehno...etc...tampenile ce se asculta in ultimi ani o sa dispara foarte repede.
Si probabil cea mai buna muzica care o sa o auzim noi este Michael Jackson, orice ati zice, ar merita genul lui separat si trebuie sa ii acordam putin respect(oricum tot un fel de rocker era si el:D)
 

DeletedUser7056

Guest
@Coconul: Maimutoiule, violenta ta verbala nu ma duce cu gandul decat la un pustan frustrat (btw..genul asta ca tine comenteaza pe metalhead daca citesti atent) fara prietena, realizari si care deja e cam plictisit de the west..a da..si de masturbare :D

N-ai inteles absolut nimic din ce am scris. Wishmaster dorea ca lumea sa scrie genuri si trupe reprezentative..eu am incercat sa prind segmente (pentru ca aproape niciun stil nu este pur si fiecare are intruzuini)..gen death-progresiv, unde i-am bagat si pe Tool care sunt doar progresiv metal (apropo si Amorphis si Opeth..au trecut de la un death brutal la un death-progresiv, iar apoi doar progresiv)..n-am mai stat sa scriu separat pt fiecare maimutoi frustrat ca tine...asa...cine stie ceva muzica intelege.

Acelasi lucru pentru SOD care sunt metal alternativ (normal ca nu grunge ..dohhh)...daca ai observat era un /grunge acolo pentru ca grunge-ul este derivat din alternativ..toate au la baza acorduri de metal dar alta linie melodica...orice maimutoi care a ascultat ceva muzica stie ca alice in chains si nirvana sunt dintre cei 4 mari grei ai curentului grunge Seattle (care mie personal imi place..mai putin Pearl Jam care o cam lalaie)

Asa....sa revenim la ce citasei tu de fapt inconstientule...trupa the Exploited s-a lansat ca trupa de punk/post-punk...apoi de-a lungul timpului au schimbat stilul intr-un fel de thrash dar au pastrat unele elemente care se regasesc la punk. Trecerea spre thrash complet culmineaza cu albumul 'Beat the bastards' (cred ca se referea la d-astia ca tine Wattie cand a scris piesa)

Si ca sa avem structura circulara la toata teoria....termin cu Black Sabbath cu care incepusem postul meu: citeste atent ochelaristule...am scris ca EU prefer Dio years...si i-am preferat dintotdeauna...de cand aveam 14 ani si ascultam Mob Rules (asta era prin 1994 cand tu erai un embrion obosit)...am zis clar ca nici Ozzy nu este de aruncat (era o figura de stil incuiatule), dar EU prefer Dio..asta e.

Deci acum m-am prins..micutule, tu esti fan Bon Joooviii..de-aia ai sarit asa de fund...hahahahhaa....am scris clar sa nu scrie pe postul asta fanii de rockuletz....only metal (care stie)

btw..coconashule..raspunde-mi la o intrebare: cine e mai tare?...Lemmy sau Dumnezeu? :))))
 

DeletedUser

Guest
@Coconul: Maimutoiule, violenta ta verbala nu ma duce cu gandul decat la un pustan frustrat (btw..genul asta ca tine comenteaza pe metalhead daca citesti atent) fara prietena, realizari si care deja e cam plictisit de the west..a da..si de masturbare :D

N-ai inteles absolut nimic din ce am scris. Wishmaster dorea ca lumea sa scrie genuri si trupe reprezentative..eu am incercat sa prind segmente (pentru ca aproape niciun stil nu este pur si fiecare are intruzuini)..gen death-progresiv, unde i-am bagat si pe Tool care sunt doar progresiv metal (apropo si Amorphis si Opeth..au trecut de la un death brutal la un death-progresiv, iar apoi doar progresiv)..n-am mai stat sa scriu separat pt fiecare maimutoi frustrat ca tine...asa...cine stie ceva muzica intelege.

Acelasi lucru pentru SOD care sunt metal alternativ (normal ca nu grunge ..dohhh)...daca ai observat era un /grunge acolo pentru ca grunge-ul este derivat din alternativ..toate au la baza acorduri de metal dar alta linie melodica...orice maimutoi care a ascultat ceva muzica stie ca alice in chains si nirvana sunt dintre cei 4 mari grei ai curentului grunge Seattle (care mie personal imi place..mai putin Pearl Jam care o cam lalaie)

Asa....sa revenim la ce citasei tu de fapt inconstientule...trupa the Exploited s-a lansat ca trupa de punk/post-punk...apoi de-a lungul timpului au schimbat stilul intr-un fel de thrash dar au pastrat unele elemente care se regasesc la punk. Trecerea spre thrash complet culmineaza cu albumul 'Beat the bastards' (cred ca se referea la d-astia ca tine Wattie cand a scris piesa)

Si ca sa avem structura circulara la toata teoria....termin cu Black Sabbath cu care incepusem postul meu: citeste atent ochelaristule...am scris ca EU prefer Dio years...si i-am preferat dintotdeauna...de cand aveam 14 ani si ascultam Mob Rules (asta era prin 1994 cand tu erai un embrion obosit)...am zis clar ca nici Ozzy nu este de aruncat (era o figura de stil incuiatule), dar EU prefer Dio..asta e.

Deci acum m-am prins..micutule, tu esti fan Bon Joooviii..de-aia ai sarit asa de fund...hahahahhaa....am scris clar sa nu scrie pe postul asta fanii de rockuletz....only metal (care stie)

btw..coconashule..raspunde-mi la o intrebare: cine e mai tare?...Lemmy sau Dumnezeu? :))))

Bine ca razi de Scorpions sau Queen. Prefer sa fiu cum e coconul, asa maimutoi, decat mare zeu ca 'EU'. Vad ca stii muzica de pe metalhead. Imi plac mult figurile tale de stil. Cand ai zis ca nu e de aruncat inseamna ca nu e slab dar nici dintre cei buni, e ceva printre cei de jos. Daca asa e poti sa asculti ce vrei tu, punk-thras-ul tau, nu stiam de genul asta si nici ceilalti nu cred ca stiau.
 

DeletedUser7056

Guest
mai oamenilor..de ce ma intelegeti gresit, am scris clar in primul post ca nu am nimic cu cei care asculta alte genuri de rock...sau chiar alte genuri de muzica..dar ideea este ca sunteti offtopic aici cu Scorpions, Queen sau Bon Jovi..no offense. Este rubrica de Metal. Puteti foarte frumos sa deschideti o alta rubrica generala Rock unde se pot umple mii de pagini cu istoria rockului...aici este vorba despre un segment din marea familie a rockului..si anume Metal..care si el slava Domnului este foarte vast....si chiar si subdiviziunile lui au si ele la randul lor alte categorii...asa cum s-a scris sin in titlu....death, black, heavy, thrash, speed, doom, alternativ...etc etc..Michael Jackson oricat de meserias a fost el (si nu contest)..nu se incadreaza nicaieri aici <3W

PS. omule...eu nu stau sa ma documentez de pe metalhead...acolo doar vad unde este urmatorul concert la care sa ma duc, in rest ascult singur cat pot si mai citesc biografia vreunei trupe care imi trezeste interesul(si nu neaparat de pe wikipedia). Si btw...punk-thrash nu este un gen..am legat doar 2 stiluri pe care le canta aceeasi formatie printr-o liniuta....si nu inteleg de ce toti ascultatorii de soft rock cred ca metalul este numa cu sange si tipete :)))). Uite va dau exemplu una din melodiile mele preferate...plina de sange si tipete :)))

http://www.youtube.com/watch?v=wxaFANthouM

@Coconul: aaa...si uitasem ceva la amicul meu Coconul apropo de RATM....man, cand esti la Rock im park la Nuremberg in mijlocul a 50-70k de oameni care sar si urla toti 'Fuck you I won't do what you tell me!!!' si Zack sare si el pe scena odata cu tine...o sa intelegi exact esenta mesajului RATM..pana atunci doar iti imaginezi chestii in camera ta ;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser11192

Guest
Vezi, Wish, ca Venom, cu exceptia unui album nu prea se inclina spre black.
Lol :)). Dude, Venom sunt black metal PUR! Primul val de black metal... Venom, Bathory si Celtic Frost. Pana si definitia de black metal vine de pe albumul Black metal al lui Venom. Faptul ca ei nu au acel ritm agresiv precum Marduk, Gorgoroth, Immortal, Mayhem care apare in urmatoarele valuri(2 si respectiv 3 care e in zilele noastre) nu inseamna ca nu e black! Cei drept, primul lor album(welcome to hell.. epic album) a fost un heavy metal cu tenta satanista... au si declarat ca la inceput au preluat mesajul de la Black Sabbath(care era heavy) si putin din ritmul lor doar ca au vrut putin mai agresiv.. considerau ca e putin cam soft ceea ce faceau black sabbath in comparatie cu ce exprima mesajul. Viitoarele trupe au dus acest gen denumit black metal la un nivel mai "extrem". Dar Venom sunt ai mai black dintre black.
Mda . . . Se vede din primul post al tău ce fel de om ești . Tot ce asculți tu / faci tu e neînțeles și numai marii filozofi pot înțelege profunzimea acestor lucruri , care defapt sunt niște lucruri mărunte , ca și celelalte . Adică tu vrei să spui că metalu e peste rap / pop etc . ? Eu țin să te contrazic . Fiecare ascultă ce vrea și nu trebuie certat că ascultă o porcărie . Ce te doare pe tine-n **** că ascultăm noi rap / pop ? Noi suntem mai inculți , sau ce ? De la un timp ai devenit cam încrezut și crezi că tot ce îți place ție , în ce crezi e corect și că ești superior tuturor de pe acest forum . Țin să te contrazic iar , ești doar unul care a pierdut în societate și și-a găsit alta , virtuală , în care se poate da mare filozof . Acum sunt sigur că o să îți cauți altă replică de-a ta deșteaptă de 2 pagini , în care să mă contrazici , și să zici că tot ce îți place ție e corect și numai tu ai ales calea cea bună . Sayonara .
Sa vedem ce spui tu pe aici. In primul rand ca si mesaj muzica rock bate orice alta muzica. Spre exemplu ia mesajele transmise de Amon Amarth si mesajele melodiilor lui Rihanna. Amon canta despre zeii nordici pe cand Rihanna canta despre cum a fost f*t*ta si lasata in sperma in ploaie :|. Okey, imi place cum ai inceput. Metalul este peste pop pentru ca popul e cea mai de cacat muzica. O muzica asa de simpla si de proasta incat orice idiot cu creire de furnica sa o poata intelege si sa ii placa. E ceva ce n-are mai mult de un beat amarat si de o voce strangulata trecuta prin 30 de filtre. Rapul ca si ritm este simplu, dar ca si mesaj(asta daca nu se vorbeste despre femei, bani si droguri) este chiar acceptabil si placut. Spre exemplu Cedrea este un MC extraordinar si cat de metal as fi eu tot as face o plecaciune in fata lui. Se vede ca este un om cult si ca stie ce vorbeste. Ei nu vorbesc de cazuri particulare, ci am generalizat. Si da, majoritatea oamenilor care asculta commercial shituri difuzate mainstream sunt imbecili. Contrazi-ma cat vrei... uita-te in jurul tau cati crestati cu minte de cocos asculta aceasta muzica. In al doilea rand, nu am spus ca ce-mi place mie trebuie sa va placa musai si voua, nu iti place nu te baga in ograda asta, stai departe. Aici am scris strict pentru cei ce apreciaza aceasta muzica. Nu ma dau destept, nu pretind a fi destept, va arat voua cat sunteti de prosti. Atata tot.
Dacă pe mine mă zgârie pe ureche metalul și mă mângâie popul te doare ceva ? Te rog , gândește-te la o replică deșteaptă și revin-o . Nu am chef să mă cert cu toți înguștii la minte de pe forumul ăsta . Mie rapul îmi spune multe . Sunt multe adevăruri în el , și acolo cântărețul chiar încearcă să spună ceva , nu numai să urle . Popul e făcut doar să îți mângâie urechea . Eu nu am zis că metalul nu e muzică adevărată , judecând după câți fani are , nu e o prostie , e muzică adevărată , dar , vă rog , nu renegați și celelalte genuri .
Daca pe tine te zgarie pe ureche metalul si te mangaie popul pe popou te rog sa parasesti acest thread. Daca esti baiat destept, stai in banca ta si nu te baga... nu trebuie sa te certi si apoi sa o faci pe desteptul... te certi singur ca un prost. Personal ma doare-n paispe de opinia ta dar vad ca tu insisti sa te bati cu morile de vant si tot tu o faci pe-a ostasul cazut. Abtine-te. Rapul cum spuneam, este de 2 tipuri... rap manelist("am bani, femei, ma droghez cu cainii mei, ma doare-n paispe de voi, eu traiesc ca un ghertoi" precum e lil wayne, soulja boy etc) sau rapperi care transmit sentimente(eminem, makaveli, prodigy etc.). Aici nu te contrazic. Nu renegam celelalte genuri... doar cele care au ca scop de a prosti populatia(precum manelele).
Adevarat articolul.

Se vede că nu ai cu cine vorbi . Când nu mai ai replici deștepte , revii la vechiul " Lasă că ești mic și nu știi nimic . " stfu . Tu ești ăla mai mic în inteligență aici . Eu nu am zis nimic de metal , am spus că nu îmi place mie personal . Așa că , nu văd motivul contra-atacării tale asupra popului și rapului .
Vad ca tocmai te-ai luat de chiloti si te-ai aruncat singur in noroi. Unde am scris noi in acest thread(mai putin acest post) ca popul este o muzica tampita? Tu singur te-ai bagat ca musca-n lapte si ai scornit-o pe asta. Noi vorbeam linistiti despre ale noastre. Noua personal nu ne place popul cum tie personal nu-ti place metalul. Nimeni nu a afirmat ca muzica cealalta e o prostie. Uite-asa tu ai inceput toata cearta asta. Mai bine taceai -.-'
Omule , eu nu am generalizat . Eu mă refeream strict la WishMast3r și la încă câțiva care ziceau metal4life , restu sunt bullshit .
Da, metal for life. Asa si? Ma obligi sa ascult si altceva ca sa-ti fac tie pe plac? Nu serios nu ma prind. Care e problema ta? Am inceput cumva sa fac comenturi negative despre muzica cealalta? Pana la urma care e problema ta? Unde vrei sa ajungi? Vrei sa ne spui ca si cealalta muzica e buna? O fi.. dar noua nu ne pasa. Promoveaz-o altundeva. Nu veni si ne-o baga pe gat ca noi nu am facut asta. Deja sunt sictirit sa stau linistit in tramvai si sa ascult noua melodie al lui Inna data la maxim pe un telefon de enspe mii de milioane dar care nu-si permite o pereche de casti. Lasa-neeee! Lasa-neeee!
Dacă chiar vrei să știi , muzica adevărată e cea clasică . Restul sunt alte porcării adorate de noi . ( nu spun că nu fac parte din cei care adoră celelalte porcării de melodii )
Muzica adevarata e cea clasica? Ce stii tu despre clasicism? Cum a aparut clasicismul? Vezi ca nu stii nimic si vorbesti pe pereti... mai documenteaza inainte sa mai scoti dume de-astea. Uita-te la filmul Amadeus si o poate o sa intelegi ce vreau sa zic.


Eu zic sa iti iei cortul si sa te muti de pe pajistea asta ca nu-ti iese propaganda.
 

DeletedUser17501

Guest
Nu sunt chiar fanatic dupa metal..eu ascult de placere..in general melodii mai vechi... nu sunt d'ala sa ..astept albume sau ceva de genu...ascult Korn, Rammstein, putin bfmv.. si slipknot.
 

DeletedUser5250

Guest
Lol :)). Dude, Venom sunt black metal PUR! Primul val de black metal... Venom, Bathory si Celtic Frost. Pana si definitia de black metal vine de pe albumul Black metal al lui Venom. Faptul ca ei nu au acel ritm agresiv precum Marduk, Gorgoroth, Immortal, Mayhem care apare in urmatoarele valuri(2 si respectiv 3 care e in zilele noastre) nu inseamna ca nu e black! Cei drept, primul lor album(welcome to hell.. epic album) a fost un heavy metal cu tenta satanista... au si declarat ca la inceput au preluat mesajul de la Black Sabbath(care era heavy) si putin din ritmul lor doar ca au vrut putin mai agresiv.. considerau ca e putin cam soft ceea ce faceau black sabbath in comparatie cu ce exprima mesajul. Viitoarele trupe au dus acest gen denumit black metal la un nivel mai "extrem". Dar Venom sunt ai mai black dintre black.

Sa vedem ce spui tu pe aici. In primul rand ca si mesaj muzica rock bate orice alta muzica. Spre exemplu ia mesajele transmise de Amon Amarth si mesajele melodiilor lui Rihanna. Amon canta despre zeii nordici pe cand Rihanna canta despre cum a fost f*t*ta si lasata in sperma in ploaie :|. Okey, imi place cum ai inceput. Metalul este peste pop pentru ca popul e cea mai de cacat muzica. O muzica asa de simpla si de proasta incat orice idiot cu creire de furnica sa o poata intelege si sa ii placa. E ceva ce n-are mai mult de un beat amarat si de o voce strangulata trecuta prin 30 de filtre. Rapul ca si ritm este simplu, dar ca si mesaj(asta daca nu se vorbeste despre femei, bani si droguri) este chiar acceptabil si placut. Spre exemplu Cedrea este un MC extraordinar si cat de metal as fi eu tot as face o plecaciune in fata lui. Se vede ca este un om cult si ca stie ce vorbeste. Ei nu vorbesc de cazuri particulare, ci am generalizat. Si da, majoritatea oamenilor care asculta commercial shituri difuzate mainstream sunt imbecili. Contrazi-ma cat vrei... uita-te in jurul tau cati crestati cu minte de cocos asculta aceasta muzica. In al doilea rand, nu am spus ca ce-mi place mie trebuie sa va placa musai si voua, nu iti place nu te baga in ograda asta, stai departe. Aici am scris strict pentru cei ce apreciaza aceasta muzica. Nu ma dau destept, nu pretind a fi destept, va arat voua cat sunteti de prosti. Atata tot.

Daca pe tine te zgarie pe ureche metalul si te mangaie popul pe popou te rog sa parasesti acest thread. Daca esti baiat destept, stai in banca ta si nu te baga... nu trebuie sa te certi si apoi sa o faci pe desteptul... te certi singur ca un prost. Personal ma doare-n paispe de opinia ta dar vad ca tu insisti sa te bati cu morile de vant si tot tu o faci pe-a ostasul cazut. Abtine-te. Rapul cum spuneam, este de 2 tipuri... rap manelist("am bani, femei, ma droghez cu cainii mei, ma doare-n paispe de voi, eu traiesc ca un ghertoi" precum e lil wayne, soulja boy etc) sau rapperi care transmit sentimente(eminem, makaveli, prodigy etc.). Aici nu te contrazic. Nu renegam celelalte genuri... doar cele care au ca scop de a prosti populatia(precum manelele).

Adevarat articolul.

Vad ca tocmai te-ai luat de chiloti si te-ai aruncat singur in noroi. Unde am scris noi in acest thread(mai putin acest post) ca popul este o muzica tampita? Tu singur te-ai bagat ca musca-n lapte si ai scornit-o pe asta. Noi vorbeam linistiti despre ale noastre. Noua personal nu ne place popul cum tie personal nu-ti place metalul. Nimeni nu a afirmat ca muzica cealalta e o prostie. Uite-asa tu ai inceput toata cearta asta. Mai bine taceai -.-'

Da, metal for life. Asa si? Ma obligi sa ascult si altceva ca sa-ti fac tie pe plac? Nu serios nu ma prind. Care e problema ta? Am inceput cumva sa fac comenturi negative despre muzica cealalta? Pana la urma care e problema ta? Unde vrei sa ajungi? Vrei sa ne spui ca si cealalta muzica e buna? O fi.. dar noua nu ne pasa. Promoveaz-o altundeva. Nu veni si ne-o baga pe gat ca noi nu am facut asta. Deja sunt sictirit sa stau linistit in tramvai si sa ascult noua melodie al lui Inna data la maxim pe un telefon de enspe mii de milioane dar care nu-si permite o pereche de casti. Lasa-neeee! Lasa-neeee!

Muzica adevarata e cea clasica? Ce stii tu despre clasicism? Cum a aparut clasicismul? Vezi ca nu stii nimic si vorbesti pe pereti... mai documenteaza inainte sa mai scoti dume de-astea. Uita-te la filmul Amadeus si o poate o sa intelegi ce vreau sa zic.


Eu zic sa iti iei cortul si sa te muti de pe pajistea asta ca nu-ti iese propaganda.

Am făcut eu cumva propagandă ? Eu nu văd . Am zis doar să nu veniți cu prea-cunoscuta replică " metal4life , restu bullshit " . Asta reiesea din posturile tale anterioare . Sincer să fiu , și mie îmi plac unele trupe de rock , dar nu toate . Unele sunt chiar penibile și ajung să se preteze pe ce vor ascultătorii , adică se fac niște formații de tot ****** care urlă și atât . ( și nu , nu mă refer că tu ești acel tip de rocker . eu mă refeream la alte specimene de pe acest thread care când au dat de oameni din specia de proveniență încep și se bat în piept că muzica lor zdrobește orice bullshit ce le iese în cale ) . Și am zis eu cumva că îmi place acel tip de rap / pop comercial , gen lil wayne și rihanna ? Din câte văd , nu , nu am zis acest lucru . Playlist-ul meu se reduce la o listă destul de mică de cântăreți de rap , câțiva cântăreți JPop , câteva trupe de rock și alte câteva de JRock . Nu sunt cel mai tare într-ale muzicii , dar mă scârbesc când văd câțiva oameni care când se văd lângă oameni din aceeași specie și bat în piept și urlă cât de tari sunt și cât de nașpa sunt ceilalți , cum am spus mai sus . Și nu , nu m-am mutat cu cortul pe această pajiște pentru că nu mă avantajează cu nimic . De ce să mă mut cu cortul undeva unde nu mă pasionează ? N-am spus că urăsc metalul , dar nu deschid un tab cu muzică metal , dar în același timp nici nu mă deranjează dacă aud prin autobuz sau pe ori unde altundeva acest tip de muzică . Eu cred că tu nu îți dai seama că aceste mesaje nu au fost direcționate ție , ci marilor metaliști anti-other-genres . Văd că apreciezi și rapul și alte genuri , deci nu am nici-o problemă cu tine .
Btw , am menționat eu cumva că nu știu nimic despre clasicism ? Mă cunoști tu atât de bine încât să tragi concluzii ? Și de ce să stau în banca mea ? Uite așa se nasc copii inculți și lipsiți de cunoștințe , findcă nu se ridică din banca lor și nu îi interesează alte lucruri .
 

DeletedUser

Guest
Niciuna.. Mie imi plac aluminiu, otel, cupru, zinc, bauxita, aur, etc.
 

DeletedUser18334

Guest
Am făcut eu cumva propagandă ? Eu nu văd . Am zis doar să nu veniți cu prea-cunoscuta replică " metal4life , restu bullshit " . Asta reiesea din posturile tale anterioare . Sincer să fiu , și mie îmi plac unele trupe de rock , dar nu toate . Unele sunt chiar penibile și ajung să se preteze pe ce vor ascultătorii , adică se fac niște formații de tot ****** care urlă și atât . ( și nu , nu mă refer că tu ești acel tip de rocker . eu mă refeream la alte specimene de pe acest thread care când au dat de oameni din specia de proveniență încep și se bat în piept că muzica lor zdrobește orice bullshit ce le iese în cale ) . Și am zis eu cumva că îmi place acel tip de rap / pop comercial , gen lil wayne și rihanna ? Din câte văd , nu , nu am zis acest lucru . Playlist-ul meu se reduce la o listă destul de mică de cântăreți de rap , câțiva cântăreți JPop , câteva trupe de rock și alte câteva de JRock . Nu sunt cel mai tare într-ale muzicii , dar mă scârbesc când văd câțiva oameni care când se văd lângă oameni din aceeași specie și bat în piept și urlă cât de tari sunt și cât de nașpa sunt ceilalți , cum am spus mai sus . Și nu , nu m-am mutat cu cortul pe această pajiște pentru că nu mă avantajează cu nimic . De ce să mă mut cu cortul undeva unde nu mă pasionează ? N-am spus că urăsc metalul , dar nu deschid un tab cu muzică metal , dar în același timp nici nu mă deranjează dacă aud prin autobuz sau pe ori unde altundeva acest tip de muzică . Eu cred că tu nu îți dai seama că aceste mesaje nu au fost direcționate ție , ci marilor metaliști anti-other-genres . Văd că apreciezi și rapul și alte genuri , deci nu am nici-o problemă cu tine .
Btw , am menționat eu cumva că nu știu nimic despre clasicism ? Mă cunoști tu atât de bine încât să tragi concluzii ? Și de ce să stau în banca mea ? Uite așa se nasc copii inculți și lipsiți de cunoștințe , findcă nu se ridică din banca lor și nu îi interesează alte lucruri .

Doar pentru ca tu esti pe un principiu pacifist (si prost!) asta nu inseamna ca trebuie sa ti-l urmam toti sau am fi toti oi.
Dupa principiul tau, un manelist care n-are nimic cu nimeni ar trebui respectat si cand isi asculta manelele in autobuz de pe telefon, doar pentru ca el nu omoara metalistii cand ii vede. wtf?

Wishmast3r, ne cultivam din filme si avem pretentii de mari clasici? Ce garantie ai ca regizoru' ala nu era fumat cand a facut filmul? Hai sa ramanem la carti daca vrei strict istorie.
Da' mai intai aminteste-ti si tu ca primii oameni care au facut muzica n-au facut-o ca sa intre in istorie, ci doar ca sa-si delecteze auzul cu o secventa ritmica de sunete. Deci nu te c..ca pe cine ca stii istorie, ca pana cand nu stii cum suna muzica, degeaba ai stat sa citesti in draci.
 

DeletedUser

Guest
Vorbind de metal.... Aici sunt toate subgenurile explicate luand ca exemplu un protagonist, o printesa si un dragon. Have fun.. \m/

HEAVY METAL:
The protagonist arrives on a Harley, kills the dragon, drinks a few beers and fucks the princess.

THRASH METAL:
The protagonist arrives, fights the dragon, saves the princess and fucks her.

POWER METAL:
The protagonist arrives riding a white unicorn, escapes from the dragon, saves the princess and makes love to her in an enchanted forest.

FOLK METAL:
The protagonist arrives with some friends playing accordions, violins, flutes and many more weird instruments, the dragon falls sleep (because of all the dancing). Then they all leave… without the princess.

VIKING METAL:
The protagonist arrives in a ship, kills the dragon with his mighty axe, skins the dragon and eats it, rapes the princess to death, steals her belongings and burns the castle before leaving.

DEATH METAL:
The protagonist arrives, kills the dragon, fucks the princess and kills her, fucks her again, then leaves.

BLACK METAL:
The protagonist arrives at midnight, kills the dragon and impales it in front of the castle. Then he sodomizes the princess, and drinks her blood in a ritual before killing her. Then he impales the princess next to the dragon.

GORE METAL:
The protagonist arrives, kills the dragon and spreads its guts in front of the castle, fucks the princess and kills her. Then he fucks the dead body again, slashes her belly and eats her guts. Then he fucks the carcass for the third time, burns the corpse and fucks it for the last time.

DOOM METAL:
The protagonist arrives, sees the size of the dragon and thinks he could never beat him, then he gets depressed and commits suicide. The dragon eats his body and the princess as dessert. That’s the end of the sad story.

PROGRESSIVE METAL:
The protagonist arrives with a guitar and plays a solo of 26 minutes. The dragon kills himself out of boredom. The protagonist arrives at the princess’s bedroom, plays another solo with all the techniques and tunes he learned in the last year at the conservatory. The princess escapes looking for the “HEAVY METAL” protagonist.

GLAM METAL:
The protagonist arrives, the dragon laughs at the guy’s appearance and lets him enter. He steals the princess’ make-up and tries to paint the castle in a beautiful pink color.

NU METAL:
The protagonist arrives in a run-down Honda Civic and attempts to fight the dragon but he burns to death when his moronic baggy clothes catch fire.

GRINDCORE:
The protagonist arrives, screams something completely undecipherable for about 2 minutes and then leaves.

INDUSTRIAL METAL:
The protagonist arrives wearing a greasy overcoat, makes obscene gestures towards the dragon and gets escorted out of fairy tale land by security guards.

EMOCORE:
The protagonist's mother drives the protagonist and his friends to the castle. He kills the dragon with some awesome arm-spinning and spin-kicking while his friends observe the scene with their arms crossed; then the princess laughs at the protagonists ridiculous hairstyle and the boys leave weeping.

PUNK:
The protagonist hitchhikes to the castle, asks the dragon for some bucks, buys some cans of beer, gets pissed, insults the princess as “monarchist cunt” and “commerce bitch” and leaves the castle in a black maria.

PORNO GRIND:
The Protagonist arrives at the castle without any clothes on and grunts loudly for a few minutes. Then he fucks the dragon in every body cavity it has, kills the dragon, fucks the carcass the same way again, grunts loudly again for a few minutes, grabs the princess and fucks her in every body cavity she has, kills her and fucks her in the same way again. Then he piles up the dragon’s and princess’s remains, fucks them in every body cavity they have, grunts loudly and screams senselessly for a few minutes. Then he leaves.

POP ROCK:
The protagonist arrives in a limo. The dragon lets them in as long as they sign an autograph for its mom who is a big fan. The protagonist leaves with the princess and they get married.

GOTHIC METAL:
The protagonist arrives along with a cold wind of winter in the middle of the night, frustrates the heck out of the dragon until it dies of fear and desolation, comes to the princess and discusses how to clean make- ups without inflicting skin irritation.

METALCORE:
The protagonist swings his feet and arms about wildly, accidentally knocking the dragon out. Then he storms off in anger that someone messed up his dance routine.
 

DeletedUser

Guest
Doar pentru ca tu esti pe un principiu pacifist (si prost!) asta nu inseamna ca trebuie sa ti-l urmam toti sau am fi toti oi.
Dupa principiul tau, un manelist care n-are nimic cu nimeni ar trebui respectat si cand isi asculta manelele in autobuz de pe telefon, doar pentru ca el nu omoara metalistii cand ii vede. wtf?

Wishmast3r, ne cultivam din filme si avem pretentii de mari clasici? Ce garantie ai ca regizoru' ala nu era fumat cand a facut filmul? Hai sa ramanem la carti daca vrei strict istorie.
Da' mai intai aminteste-ti si tu ca primii oameni care au facut muzica n-au facut-o ca sa intre in istorie, ci doar ca sa-si delecteze auzul cu o secventa ritmica de sunete. Deci nu te c..ca pe cine ca stii istorie, ca pana cand nu stii cum suna muzica, degeaba ai stat sa citesti in draci.

In sfarsit gasesc pe cineva care se pisa pe filme si citeste o carte.

@Wish: Sa stii ca unele melodii rock sunt inspirate din pop. Daca tie iti place muzica, asculta muzica buna, nu spune ca nu te intereseaza daca mai exista si alta muzica buna. Tu asculti doar dupa nume ?

@Amidacos: Si daca zic metal4life care e problema ? Din obsesii ies lucruri incredibile. Fiecare traieste dupa cum ii place, sau dupa cum poate. Daca urechilor noastre le plac metalul si doar asta vor si le place sa auda care e problema ta ?
 

DeletedUser5250

Guest
In sfarsit gasesc pe cineva care se pisa pe filme si citeste o carte.

@Wish: Sa stii ca unele melodii rock sunt inspirate din pop. Daca tie iti place muzica, asculta muzica buna, nu spune ca nu te intereseaza daca mai exista si alta muzica buna. Tu asculti doar dupa nume ?

@Amidacos: Si daca zic metal4life care e problema ? Din obsesii ies lucruri incredibile. Fiecare traieste dupa cum ii place, sau dupa cum poate. Daca urechilor noastre le plac metalul si doar asta vor si le place sa auda care e problema ta ?

Tu tocmai te-ai contrazis singur în aceste 2 fraze . În prima zici că trebuie să asculte și altă muzică , că și aia e bună , și în a doua zici să îi las să asculte numai metal .
 

DeletedUser

Guest

Tu tocmai te-ai contrazis singur în aceste 2 fraze . În prima zici că trebuie să asculte și altă muzică , că și aia e bună , și în a doua zici să îi las să asculte numai metal .

Mai citeste de vreo 10 ori sa vezi ca nu m-am contrazis.
 

DeletedUser11192

Guest
Wishmast3r, ne cultivam din filme si avem pretentii de mari clasici? Ce garantie ai ca regizoru' ala nu era fumat cand a facut filmul? Hai sa ramanem la carti daca vrei strict istorie.
Da' mai intai aminteste-ti si tu ca primii oameni care au facut muzica n-au facut-o ca sa intre in istorie, ci doar ca sa-si delecteze auzul cu o secventa ritmica de sunete. Deci nu te c..ca pe cine ca stii istorie, ca pana cand nu stii cum suna muzica, degeaba ai stat sa citesti in draci.
Poate m-as fi pisat pe acest film daca nu stiam de cine a fost facut. Acest film are destul de multe valente cu realitatea si are multe surse sigure. Nu te apuca sa judeci ceva doar pentru ca tine denumirea de film si nu carte. Filmul acesta este unul foarte bine realizat si nu vorbesc de detalii :). Vorbesc de sursele istorice folosite. Am garantia calitatii de la Billa, ce vrei mai mult. Si stai putin ca o dai in acuze si te iei de lucruri pe care nici nu le-am spus ;). Ce legatura are epoca clasicismului cu cea a oamenilor pesterii care faceau muzica izbind o bucata de lemn de peretii pesterii? Nu stiu cum ai ajuns aici... Nu stiu de unde a pornit muzica, nu stiu cum a aparut si nici nu afirm ca as sti aceste lucruri. Inainte sa arunci in mine cu noroi, asigura-te ca am spus ceva de care sa te ei. Nu ma iau de lucruri care se afla in afara ariei mele culturale speical din astfel de motive ;).
In sfarsit gasesc pe cineva care se pisa pe filme si citeste o carte.

@Wish: Sa stii ca unele melodii rock sunt inspirate din pop. Daca tie iti place muzica, asculta muzica buna, nu spune ca nu te intereseaza daca mai exista si alta muzica buna. Tu asculti doar dupa nume ?
Sa te pisi pe filme si sa citesti o carte nu inseamna ca ai dat in inteligenta nemarginita si infinit radical din -4 la puterea enspe mii mai mare decat cea a unuia care nu se pisa pe filme si citeste o carte mai rar ;). Documentarele sunt mult mai utile ca o carte datorita faptului ca asociaza textului imagini ce usureaza perceptia si asimilarea meterialelor de catre creierul uman, si a fost si demonstrat prin studiul asupra copiilor. Creierul asociaza mai usor notiuni prin imagini decat prin text. Daca citesti o carte cu notiuni noi iti va fi greu sa le percepi si sa iti faci o imagine asupra lor deoarece nu stii ce sunt, in schimb daca te uiti la un documentar unde sunt prezentate imagini cu acea notiune vei pricepe cu mult mai usor. Cartile sunt materiale invechite de studiu... si oricat de cool si hipster ai vrea sa fii incercand sa afirmi ca o carte bate un documentar... nu-ti iese. Incerci doar sa te minti ca esti mai destept decat restul.
La fel ca tanarul block, cand am zis eu ca ascult dupa nume? Eu ascult dupa gust. Pentru mine muzica buna e black-ul, viking-ul, death-ul si folk melodic-ul. Asta e muzica mea buna. Ce grija am eu ca unele melodii rock s-au inspirat din pop. Nu spun ca nu ma intereseaza faptul ca exista si alta muzica buna, spun doar ca deja mi-am ales niste preferati si nu vad de ce i-as schimba doar ca sa satisfac anumite persoane...
 
Sus