Ora de limba engleza

  • Autor subiect DeletedUser19440
  • Data de început

DeletedUser19440

Guest
Bun, dupa cati agramati am vazut pe aici, am decis sa deschid un subiect separat in care sa tratez limba engleza, in limita timpului meu disponibil. Sper sa pot posta macar odata pe zi aici.
Asa ca, va invit la


ORA DE LIMBA ENGLEZA.

  • Adjectivele

Se pot desparti in
  • scurte
  • lungi

Adjectivele scurte (lucky, shy, tall, short etc.) au forma de comparativ "taller than" iar cea de superlativ "the tallest". NU "the most tallest" ci "the tallest".
Cele care se termina in 'y' vor transforma acel 'y' in 'i' in schimbarea catre comparativ sau superlativ. (i.e. lucky - luckier - the luckiest).

* EXCEPTIE: In cazul in care apare cazul CVC (Ultimele 3 litere sunt o consoana, o vocala si un 'y', IN ORDINEA ASTA STRICTA) atunci acel 'y' se va pastra si in trecerea catre alte forme.

Adjectivele lungi (complicated, educative etc.) au forma de comparativ "MORE complicated"/"less complicated" iar cea de superlativ "the MOST complicated"/"the LEAST complicated". Dupa cum se poate observa, acestea nu isi vor schimba forma de baza, dar la comparativ apare "MORE" sau "LESS" iar la superlativ constructia "the MOST" sau "the LEAST".
 

DeletedUser5250

Guest
Buna initiativa , dar nu cred ca pe majoritate noobilor de aici ii intereseaza . Daca i-ar interesa , ar invata de la scoala ( chair daca nu se prea face engleza ) . Invata de la scoala esentialul , si dupa invata vocabular si expresii de pe internet / filme / jocuri . Asa am facut eu , ca nu se prea gasesc anime-uri cu subtitrare in romana si am fost nevoit sa invat engleza , si acum sunt fericit ca am ales sa o invat . :))
 

DeletedUser

Guest
Buna initiativa , dar nu cred ca pe majoritate noobilor de aici ii intereseaza . Daca i-ar interesa , ar invata de la scoala ( chair daca nu se prea face engleza ) . Invata de la scoala esentialul , si dupa invata vocabular si expresii de pe internet / filme / jocuri . Asa am facut eu , ca nu se prea gasesc anime-uri cu subtitrare in romana si am fost nevoit sa invat engleza , si acum sunt fericit ca am ales sa o invat . :))



Eu le stiam de la scoala, dar felicitari pt efort.
 

DeletedUser19440

Guest
Sunt fooarte sigur, amandoi ati dat si Cambridge-ul, nu?
 

DeletedUser

Guest
Si eu stiu engleza...La scoala ne invata doar chestiile astea despre cum se scrie,cam ce a zis Zidarul mai sus.
Restul am invatat eu...
 

DeletedUser19440

Guest
Mda, toti absolventi de facultati de limbi straine pe aici care inca fac greseli de genul:

You are probably the most happy man in the world!

Asta fiind gasita doar in 5 minute...
 

DeletedUser5250

Guest
Mda, toti absolventi de facultati de limbi straine pe aici care inca fac greseli de genul:



Asta fiind gasita doar in 5 minute...

Nu mai generaliza , ca eu nu fac asa . Si daca totusi gasiti asemenea greseli , mai uitati-va si la data postarii .
 

DeletedUser19440

Guest
Nu mai generaliza , ca eu nu fac asa . Si daca totusi gasiti asemenea greseli , mai uitati-va si la data postarii .

Si cum ai vrea sa te cred ? Asa si eu sunt un vorbitor prolific de franceza, germana, ceha, rusa si bengali fara nici o problema. Cine zice altceva sa ma creada ca eu nu fac asa cum zice acel cineva!!

Data postarii fiind 20 iunie. Io zic ca n-au trecut mai mult de 2 saptamani. Tu?
 

DeletedUser5250

Guest
Si cum ai vrea sa te cred ? Asa si eu sunt un vorbitor prolific de franceza, germana, ceha, rusa si bengali fara nici o problema. Cine zice altceva sa ma creada ca eu nu fac asa cum zice acel cineva!!

Data postarii fiind 20 iunie. Io zic ca n-au trecut mai mult de 2 saptamani. Tu?
Am postat eu asa ceva ? Daca nu ma crezi , e treaba ta . Na , hai , sa vorbim in engleza aici :)) . Cum vrei sa-ti dovedesc ?
LE : Yeah , nici nu ma asteptam la altceva de la domnul "Lord Alex" .
http://forum.the-west.ro/showpost.php?p=619135&postcount=1104
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Frumoasa initiativa dar totusi..engleza se invata la scoala, daca vrei sa faci mai multa engleza decat acea studiata pe poti apuca de unul singur...
O singura greseala n-a omorat pe nimeni pana acum nu?
 

DeletedUser

Guest
eu am schimbat 4 profe de engleza intr-un an , ce sa invat ?=))
 

DeletedUser10567

Guest
Ce face omul, face si maimuta. L-ati vazut pe leviathan si acum faceti si voi. Nu ma deranjez nici sa te felicit. Nu ai facut nimic special. Ai scris acolo timp de cinci minute si astepti sa fii apreciat. Chestiile scrise de tine, le-am invatat in clasa a VI-a, spre sfarsit. Nu te mai contrazice cu amidacos. Stie engleza de a X-a, testat. Lasa-te. :-j
 

DeletedUser19407

Guest
Ce face omul, face si maimuta. L-ati vazut pe leviathan si acum faceti si voi. Nu ma deranjez nici sa te felicit. Nu ai facut nimic special. Ai scris acolo timp de cinci minute si astepti sa fii apreciat. Chestiile scrise de tine, le-am invatat in clasa a VI-a, spre sfarsit. Nu te mai contrazice cu amidacos. Stie engleza de a X-a, testat. Lasa-te. :-j

Ce engleza faci tu :|
Eu le-am facut undeva la mijlocu clasei a v-a
 
Sus