Probabilitatea de a gasi obiectul

DeletedUser

Guest
In mod normal punctele de munca ar trebui sa influenteze salariul si valoarea obiectelor care cad la munca respectiva. Dar a existat odata o discutie pe chatul aliantei: un "tip" povestea ca atunci cand abia putea face munca instaleaza un gard de sarma ghimpata cadeau role de sarma des. Cand a facut peste 100 pct de munca cad mai rar.Poate exista un echilibru :ai multe pct de munca =>bani multi,obiecte valoroase,sansa mai mica de a cadea un produs. Dar e doar o presupunere

E destul de corect ce ai spus tu doar ca nu scade sansa de a cadea produsul specific muncii respective, ci creste sansa de a primit iteme in general, adica in loc de sansa aia mica la inceput care iti dadea posibilitatea sa gasesti produsul mai repede, vei avea o sansa mai mare de a gasi orice item si astfel scade sansa de a primi produsul initial si mult ravnit.
Sper c-ai inteles nu prea le am cu explicatiile:whistle:
 

DeletedUser

Guest
Serios, aparem pe aici sa-i insultam pe aia care isi folosesc creierul pentru aspectul tehnic al jocului? Sheesh.

Apropo, "a-ti" nu exista in limba noastra. Mai baga o fisa.

Sus in dreapta este un buton "Reguli forum" apasa pe el si citeste regulamentul inainte de a posta.

Greseala mea, mai uit si eu unde trebuie pusa cratima sau nu. Si aia e insulta? Ma rog, eu zic ca e inutil sa calculeze toate procentele din jocul asta, pentru ca e nefolositor sa stii ce procentaj de noroc ai sa iti pice nu stiu ce item sau produs pentru ca oricum nu se intampla nimic in plus daca le stii sau nu. Mai bine calculati ceva folositor, de exemplu calculati si voi ce probabilitate este ca in drum spre scoala sa te impiedici si sa cazi sa iti spargi capul sau ce probabilitate este sa intri cu capul intr-un stalp (intentionat sau nu :) )
 

DeletedUser

Guest
Serios, aparem pe aici sa-i insultam pe aia care isi folosesc creierul pentru aspectul tehnic al jocului? Sheesh.

Apropo, "a-ti" nu exista in limba noastra. Mai baga o fisa.

Sus in dreapta este un buton "Reguli forum" apasa pe el si citeste regulamentul inainte de a posta.

exista omule. a-ti = a iti
binenteles nu in contextul folosit de el.
 

DeletedUser7994

Guest
exista omule. a-ti = a iti
binenteles nu in contextul folosit de el.

Really?a-ti?
a-ti(a iti) fi foame?...unde ai vazut tu folosindu-se a-ti?
ON:exista ceva algoritmi,care probabil nu vor fi descoperiti prea usor
 

DeletedUser4621

Guest
Really?a-ti?
a-ti(a iti) fi foame?...unde ai vazut tu folosindu-se a-ti?
ON:exista ceva algoritmi,care probabil nu vor fi descoperiti prea usor

Adevarul e ca in ziua de azi nu se mai tine cont de cratime (nu pe internet), ca la scoala ar trebui sa se tina. Peste tot, pe tot internetul vad "ati, sau, miau :)), neam, vati, mati, fai, miai, tiam etc."
Trist dar adevarat.
On-Topic : Daca e random, e random, dar mie mi se pare ca aceasta clasa de caracter nu prea conteaza. Aventurierul ar fi trebuit sa aibe mai multe sanse de a gasi produse si toate cele, dar in schimb am impresia ca e doar o iluzie. Eu unul sunt aventurier si nu mi se pare ca gasesc mai multe lucruri, sau mai valoroase, indiferent daca am sau nu cont premium cu avantajele activate.
Deci e random total cand e vorba de produse ...
PS : Am comparat cu un vecin de-al meu care este duelist si gaseste cam la fel de multe obiecte si cam la fel de valoroase. Are noroc ? Probabil ...
Tin sa mentionez ca, clasa de caracter Aventurier are sansa mai mare cu 10 % (asa este specificat) sa gaseasca un obiect in timpul unei munci. Tinand cont ca am si setul de sarbatori despre care se spune ca mai adauga cam 50 % sansa (daca stiu bine) ... ar insemna 60 % sansa sa gasesc un produs ... Sunt zile cand gasesc intr-adevar 3 produse in 5 ore ... dar in majoritatea zilelor nu gasesc nimic nimic, cu toate aceste "avantaje". Stiu .. ghinionul asta ..
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
On-Topic : Daca e random, e random, dar mie mi se pare ca aceasta clasa de caracter nu prea conteaza. Aventurierul ar fi trebuit sa aibe mai multe sanse de a gasi produse si toate cele, dar in schimb am impresia ca e doar o iluzie. Eu unul sunt aventurier si nu mi se pare ca gasesc mai multe lucruri, sau mai valoroase, indiferent daca am sau nu cont premium cu avantajele activate.
Deci e random total cand e vorba de produse ...
PS : Am comparat cu un vecin de-al meu care este duelist si gaseste cam la fel de multe obiecte si cam la fel de valoroase. Are noroc ? Probabil ...
Tin sa mentionez ca, clasa de caracter Aventurier are sansa mai mare cu 10 % (asa este specificat) sa gaseasca un obiect in timpul unei munci. Tinand cont ca am si setul de sarbatori despre care se spune ca mai adauga cam 50 % sansa (daca stiu bine) ... ar insemna 60 % sansa sa gasesc un produs ... Sunt zile cand gasesc intr-adevar 3 produse in 5 ore ... dar in majoritatea zilelor nu gasesc nimic nimic, cu toate aceste "avantaje". Stiu .. ghinionul asta ..

cu setul de sarbatori complet, sansa de a primi un item, pentru un aventurier fara CP, este de circa 34% (calculata la munci de 1 ora) si nu de 60%.

de curiozitate, ce fel de build ai pe aventurierul tau? esti polivalent pe mai multe activitati din joc (duel, munci, misiuni, batalii) sau esti specializat pe ceva anume (1-2 activitati)? de asemenea, ce fel de munci faci (de experienta, de salariu, de noroc, pentru misiuni/produse, sau la gramada)?
 
Sus