Probleme de logica

DeletedUser

Guest
Un paznic de noapte viseaza ca avionul cu care trebuie sa mearga seful lui se prabuseste, si nu-l lasa pe acesta sa plece.
Avionul se prabuseste, seful ii da o suma de bani paznicului si-l da afara.

De ce l-a dat afara?
 

DeletedUser

Guest
S-a incins atmosfera p'aici:), deci threadul "probleme de logica" e un real succes!

1,5 gaini fac in 1,5 zile...1,5 oua? (a se citi "unu virgula cinci , nu 15)
Cate oua fac 3 gaini in 3 zile?

e un exemplu de fals perfect logic ..limitele logicii: daca accepti o premisa falsa poti merge cu logica pana in panzele albe...:)))

raspunsul logic, matematic e 6 oua
raspunsul adevarat e ..ar putea fi: 1,5 gaini fac cel mult o ciorba, daca pui in aceeasi oala o gaina si jumatate
 

DeletedUser

Guest
Un paznic de noapte viseaza ca avionul cu care trebuie sa mearga seful lui se prabuseste, si nu-l lasa pe acesta sa plece.
Avionul se prabuseste, seful ii da o suma de bani paznicului si-l da afara.

De ce l-a dat afara?

gata, raspunsul a fost dat
 

DeletedUser

Guest
e un exemplu de fals perfect logic ..limitele logicii: daca accepti o premisa falsa poti merge cu logica pana in panzele albe...:)))

raspunsul logic, matematic e 6 oua
raspunsul adevarat e ..ar putea fi: 1,5 gaini fac cel mult o ciorba, daca pui in aceeasi oala o gaina si jumatate

gresit raspunsul. vorbim teoretic de 1,5 gaini.
e ca si problema in care te duci sa cumperi oua.
un ou jumate costa un leu jumate.
cate oua iei de 10 lei?
 

DeletedUser

Guest
e un exemplu de fals perfect logic ..limitele logicii: daca accepti o premisa falsa poti merge cu logica pana in panzele albe...:)))

raspunsul logic, matematic e 6 oua
raspunsul adevarat e ..ar putea fi: 1,5 gaini fac cel mult o ciorba, daca pui in aceeasi oala o gaina si jumatate

Problema e pur teoretica deci nu trebuie sa se aplice unui model existent.
Normal ca nu exista 1,5 gaini!
Da raspunsul e corect!
Se pare ca avem nici o sansa sa pastram bucuria reusitei si pt ceilalti...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Un paznic de noapte viseaza ca avionul cu care trebuie sa mearga seful lui se prabuseste, si nu-l lasa pe acesta sa plece.
Avionul se prabuseste, seful ii da o suma de bani paznicului si-l da afara.

De ce l-a dat afara?

paznicul a dormit in timpul serviciului ca sa stie si cei care nu stiau.
 

DeletedUser

Guest
au fost odata 3 prizonieri la inchisoare. presedintele tarii vrea sa le dea ocazia sa fie liberi prin semnarea unui decret daca oricare din ei raspunde la o intrebare. presedintele aduce 5 caciuli, 3 rosii si 2 albe.amesteca aceste caciuli si la fiecare dintre cei 3 prizonieri le pune cate o caciula pe cap in asa fel incat sa nu-si vada caciula proprie, iar cele 2 caciuli ramase le ascunde. ii aseaza in sir indian pe cei 3 astfel incat ultimul din sir le vede caciulile celorlalti 2 din fata, cel de la mijloc il vede pe cel din fata, iar cel din fata nu vede pe nimeni (conform schemei):
3---->2---->1---->
cei trei trebuie sa raspunda pe rand incepand de la "3" cu STIU sau NU STIU la intrebarea "sti ce caciula ai in cap?"(in caz afirmativ "STIU", trebuie sa mentioneze si culoarea).
"3" raspunde - NU STIU
"2" raspunde - NU STIU
"1" raspunde - STIU

Ce culearea avea cacliula lui "1"?
 

DeletedUser

Guest
Problema e pur teoretica deci nu trebuie sa se aplice unui model existent.
Normal ca nu exista 1,5 gaini!
Da raspunsul e corect!
Se pare ca avem nici o sansa sa pastram bucuria reusitei si pt ceilalti...

n-am zis ca nu exista 1,5 gaini ..doar ca nu pot face oua in starea asta strict cantitativa... si am exagerat un pic: pot face mai multe feluri de mancare, nu doar ciorba..

...in problema cu pretul e cu totul altceva:D
 

DeletedUser

Guest
Acest exercitiu a fost creat de un profesor de matematica de la Universitatea din Barcelona care apoi a cerut elevilor sai sa o rezolve.

Problema: Mama are cu 21 ani mai mult decat copilul sau si peste 6 ani copilul va fi de 5 ori mai tinar decat mama. Intrebare: UNDE è TATAL?
Aceasta problema se poate rezolva matematic


Raspuns corect de la die4king
raspundeti pe forum, nu se supara nimeni
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
au fost odata 3 prizonieri la inchisoare. presedintele tarii vrea sa le dea ocazia sa fie liberi prin semnarea unui decret daca oricare din ei raspunde la o intrebare. presedintele aduce 5 caciuli, 3 rosii si 2 albe.amesteca aceste caciuli si la fiecare dintre cei 3 prizonieri le pune cate o caciula pe cap in asa fel incat sa nu-si vada caciula proprie, iar cele 2 caciuli ramase le ascunde. ii aseaza in sir indian pe cei 3 astfel incat ultimul din sir le vede caciulile celorlalti 2 din fata, cel de la mijloc il vede pe cel din fata, iar cel din fata nu vede pe nimeni (conform schemei):
3---->2---->1---->
cei trei trebuie sa raspunda pe rand incepand de la "3" cu STIU sau NU STIU la intrebarea "sti ce caciula ai in cap?"(in caz afirmativ "STIU", trebuie sa mentioneze si culoarea).
"3" raspunde - NU STIU
"2" raspunde - NU STIU
"1" raspunde - STIU

Ce culearea avea cacliula lui "1"?


sa speram ca sunt destul de explicit sa priceapa toata lumea.
3 spune nu stiu. el poate sti ce caciula are decat daca cei din fata lor au culorile alb si alb.
cum el nu stie raman urmatoarele 3 variante. rosu-rosu, rosu-alb, alb-rosu.
ajungem la puscariasul 2.
el vede ce culoare are caciula lui 1. sa prsupunem ca ar avea caciula alba. in cazul acesta el ar fi putut sa aiba alb sau rosu. alb nu se poate sa aiba pentru ca in cazul acesta 3 ar fi spus ca stie ce caciula are. daca 1 are alb si stiind ca 3 a spus "nu stiu" automat el stie ca are caciula rosie dar totusi spune ca nu stie. de aici rezulta ca mai raman 2 posibilitati.
rosu-rosu si alb-rosu deci 1 are caciula rosie.
 

DeletedUser

Guest
Am citit tot ce ai spus tu dar n-am inteles nici o vorba.

3 nu stie ce culoare are caciula lui. de aici avem 3 variante.
I 2 are rosu si 1 are alb
II 2 are rosu si 1 are rosu
III 2 are alb si 1 are rosu

ziceam ca 1 nu poate sa aiba alb. de ce? daca ar avea alb 2 ar sti ca are rosu pentru ca 3 a spus nu stie(nu stia pentru ca 1 avea alb si 2 avea rosu).
varianta I cade si mai raman II si III in care 1 are rosu.
 

DeletedUser

Guest
Acuma am inteles:D

Va mai dau eu una:Cate drumuri trebuie sa faca o barca cu 4 locuri pentru ca sa transporte pe celalalt mal 12 persoane?

De data aceasta nu va mai dau variante de raspuns pentru ca este destul de usor.
 

DeletedUser

Guest
Nu e bine pentru ca se presupune ca un drum e dus si intors deci nu e 7.Si la ultimul drum e doar dus nu si intors.Atunci cate drumuri sunt?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Acuma am inteles:D

Va mai dau eu una:Cate drumuri trebuie sa faca o barca cu 4 locuri pentru ca sa transporte pe celalalt mal 12 persoane?

De data aceasta nu va mai dau variante de raspuns pentru ca este destul de usor.

3.
Să zicem că dreapta e o parte, stînga - cealaltă.
Deci, barca se duce cu 4 oameni în stînga, acolo stau alţi 4 oameni pe care îi duce în dreapta, şi ultimul drum în stînga cu ultimii 4 oameni.
Sper că aţi înţeles...
 

DeletedUser

Guest
Nu este bine.Nu sunt 3 drumuri.Astept un raspuns corect.Atticus tu ai omis un lucru important,dar nu ti-l spun.Sper ca cineva isi da seama care e raspunsul corect:D
 

DeletedUser

Guest
---Sunt 3 jumate...
Ca ultimul nu are si intors :(.
Asta in cazul in care toate cele 12 persoane sunt pe malul stang si trebuie sa ajunga pe malul drept :|...sau nu?


---Iar 2;
In cazul in care 6 sunt pe un mal,si 6 pe celalalt.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Sunt 4 defapt,dar e bine cum ai zis 3 jumate pentru ca la ultimul drum e doar dus,dar se considera ca sunt 4 drumuri.Raspuns corect :DProblema rezolvata.
 
Sus