procente ...

DeletedUser

Guest
Sunt o gramada de procente in jocul asta si mute din ele ma deruteaza, nu stiu din ce sa le calculez. Pe unele cred ca le-am inteles...

de ex: procentele pentru gasirea unui produs se calculeaza la 30 min; deci daca lucrezi la 'lipeste afise' unde procentajul pentru gasirea unui afis este de 40% ar trebui sa fie cam asa:
  • lucrezi 30 min - ai sanse 40% sa il gaseti;
  • lucrezi 1h - sanse 80%;
  • lucrezi 2h - sanse 160% (ar trebui sa-l gasesti sigur dar eu am patit sa nu gasesc deloc (la 2h) si alta data sa gasesc 2 ceea ce e posibil potrivit calculelor mele)

Daca gresesc va rog sa ma corectati!

Ceea ce ma intereseaza cel mai mult acum este avantajul pe care il au duelistii privind motivatia pentru duel: "Motivaţia pentru dueluri creşte cu 20% mai repede". Cum se calculeaza acest 20% ???

Stiu ca motivatia pentru duel creste cu 10 puncte pe zi. 20% din 10 este 2. Deci unui duelist motivatia ii va creste cu 12 puncte pe zi???
Sau se calculeaza alfel: avand in vedere ca este exprimata in procente unui duelist ii va creste motivatia cu 30 procente(puncte) pe zi???

Ma poate lamuri cineva ???
 

Elmer Fudd

Rabbit Killer
Gresesti : Procentajul intr-adevar este calculat pentru 30 minute de munca dar nu se inmulteste, daca lucrezi o ora vei avea 2 sanse de X% (40% in exemplul tau) sa gasesti produsul, la 2 ore 4 sanse. Din aceasta cauza nu poti gasi decat un produs la 30 min dar la 2 ore poti gasi 4 teoretic. La 10 minute ai 1/3 sansa de la 30 min deci in acest caz 40 : 3 = ~13,3 %.

Daca in mod normal motivatia creste cu 10 rezultatul va fi 12 intr-adevar.
 

DeletedUser

Guest
Ai dreptate e mai logic sa se calculeze asa gasirea unui produs. merci de raspuns
Cat despre duelisti... nu prea au cine stie ce avantaje. mai degraba te faci soldat decat duelist!

As mai avea cateva intrebari:

Cum se calculeaza salariul, din ce se calculeaza procentele respective? Am vazut ca depinde de punctele de munca dar nu stiu cum :confused:. As fi interesat de asemenea sa stiu in ce fel punctele de munca scad probabilitatea de accidentare, si cum se calculeza experienta (care vad ca nu depinde de punctele de munca)
 

DeletedUser4674

Guest
Ai dreptate e mai logic sa se calculeze asa gasirea unui produs. merci de raspuns
Cat despre duelisti... nu prea au cine stie ce avantaje. mai degraba te faci soldat decat duelist!

As mai avea cateva intrebari:

Cum se calculeaza salariul, din ce se calculeaza procentele respective? Am vazut ca depinde de punctele de munca dar nu stiu cum :confused:. As fi interesat de asemenea sa stiu in ce fel punctele de munca scad probabilitatea de accidentare, si cum se calculeza experienta (care vad ca nu depinde de punctele de munca)

nu prea conteaza punctele de munca
e aleatoriu
la titei cu peste 100 de puncte de munca am luat 178 in 2 ore cam nasol
 

DeletedUser

Guest
daca imi aduc bine aminte era ceva de genul
S=100*P*2*durata*(1+x)*motivatie/100
S-salariu
P-procentajul salariului
durata: 2 ore =2; o ora =1; 30 min =1/2;
x-factor aleator
daca e buna formula asta stiu sigur ca factorul aleator depaseste intervalul [-6,+6]
 

DeletedUser

Guest
Descriere puncte de munca: "Punctele de lucru arată cât de bine poţi lucra. Ai nevoie de cel puţin un punct de muncă pentru a putea lucra. Dacă ai mai multe puncte vei primi şi un salariu mai mare, vei găsi obiecte mai valoroase şi riscul de accidentare la muncă va fi mai mic."
 

DeletedUser

Guest
woww
La descrierea din joc nu zice nimic despre influenta puctelor de munca asupra experientei sau a a norocului. ce am postat mai sus era din 'ajutor'

Oricum nu are cum sa fie aleatoriu, totul e pe baza unor formule sunt sigur. Daca au si cate un factor aleator asta e de inteles.

Si apropo de unde faceti voi rost de formulele astea ???
 

DeletedUser

Guest
Daca vrei sa inveti atatea, aplica la Inno si poate te angajeaza... formulele astea sunt luate de pe alte forumuri... ori de la germani, de la Inno, ori de pe net.... multe de acolo sunt...
 

DeletedUser

Guest
nu ai mai mare sansa ai doar mai multe sanse ai 4 sanse de cate 40% sa gasesti un afis
 
Sus