Propunere nouă - gara

  • Autor subiect Assasin Recon
  • Data de început

DeletedUser17554

Guest
E super ideea dar nu vad nici un plan complex al acestei constructi sau poate nu am inteles:P

1.Deci trenu vine in oras sta oleak apoi pleaca da unde merge??? face stationare in fiecare oras??
2.Sau u alegi unde vrei sa mearga adica orasu, unde vrei sa mergi???
3.Si daca eu vreu sa merg la un fort merg pe jos? nu poate fi statie si in fort?:D

Astept raspuns:D

<3W
 

DeletedUser

Guest
Clatificare

E super ideea dar nu vad nici un plan complex al acestei constructi sau poate nu am inteles:P

1.Deci trenu vine in oras sta oleak apoi pleaca da unde merge??? face stationare in fiecare oras??
2.Sau u alegi unde vrei sa mearga adica orasu, unde vrei sa mergi???
3.Si daca eu vreu sa merg la un fort merg pe jos? nu poate fi statie si in fort?:D

Astept raspuns:D

<3W
1.Trenul sta un minut. Fiecare jucator isi alege unde vrea sa mearga. In functie de cate orase au fost selectate atatea stationari vor fi.
2.Tu selectezi unde vrei sa mergi, in ce oras.
3.Fortul nu poate fi departe de orasul selectat deoarece exista 3 forturi pe fiecare sectiune a hartii. Nu te vor durea picioarele daca vei merge 4-5 minute pana la fort. Si oricum daca vreti am putea pune gara si la fort... nu stiu ce sa zic... Zic ca e prea mica distanta. Te duci spre cel mai apropiat oras de fort si mai mergi un minut.
Pentru cei carora le-am fost neclar:
-fiecare oras are tren dar nu numai unul
-in fiecare oras va veni acelasi tip de tren apartinad orasului
-daca stationezi in alt oras trenul nu va accepta jucatori din celalat oras dar va veni in acelasi timp cu alt tren din orasul in care a stationat primul tren asa ca nu va trebui sa asteptati. Fiecare oras are propriul lvl de tren.
 

DeletedUser6433

Guest
contra.s-au mai propus de 6666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666666 de ORI si au fost respinse.
 

DeletedUser

Guest
PS: am uitat sa mentionez ca timpul de asteptare este provizoriu. In caz ca nu vine in oras nici un tren timp de 30 de minute.
 

DeletedUser

Guest
Pentru ca au fost trenuri in trecut unde locuitori mergeau dintr-un oras in altul ceea ce nu e rea ideea deloc e foarte bine gandita si mie imi place foarte mult aceasta idee :D

Valeleeuu... Daca ai fi scris in germana, tradus cu Google Translate in romana si adus aici cu copy-paste, raspunsul tau poate era oarecum inteligibil... Umbla o vorba prin batrani - gramatica naste monstri!

Acum, revenind la propunerea lui Assasin, ce sa zic? As zice PRO, insa trebuiesc mai multe detalii... Ce te faci in cazul in care "Gigel", folosind un set de viteza (mexican/indian) mai si injumatateste timpul de calatorie cu pepite? Acelasi lucru ar fi corect sa existe si la tren... Ce te faci cand "Gigel" nu este membru al unui oras si plateste biletul x2, iar cand cumpara din magazinele straine plateste x4? Ce te faci cand INNO propune pentru dezvoltare treburi de genul asta? Deja sunt atat de multe noutati aduse si care urmeaza a fi implementate, incat orice propunere a jucatorului de rand pare de prisos...
 

DeletedUser

Guest
ULTIMA CLAEIFICAE
1.Am mai facut o imagine pentru a va clarifica:
http://img156.imageshack.us/i/gara4.png/
si in legatura cu commentul de mai sus: nu toti isi permit pepite si set de indian, de asta am creat trenul
2.Stationarea trenurilor e pentru planuirea jafurilor, atat, nu si pentru urcarea noilor pasageri. Noii pasageri vor urca in trenul paralel cu cel in trecere.
3.Priviti imaginea de mai jos:
http://img62.imageshack.us/i/gara5.png/
Acesta reprezinta TRENUL 1 SELECTAT. Nu poti face decat sa planuiesti un jaf. In schimb selectezi trenul 2 si abia apoi iti cumperi bilete si pleci. Sa va zic de ce am procedat asa:
-fiecare oras are NIVELUL sau de tren!
-nu poti sa te duci in orasul x cu tren de nivel 5 si apoi sa pleci din orasul x tot cu nivel 5 daca orasul are nivel 3
Acum serios si cu setul de indian si pepite... NU TOATA LUMEA ISI PERMITE... Asta e pentru cei dezavantajati care nu au set de indian si nici pepite, si eu cred ca sunt foarte multi. Chiar si cu pepite tot mai rapid esti cu trenul.
Si cand veti da jefuieste, va va apare o bara de asteptare zicand, in asteptarea a 2 jucatori.
SI in cazul in care nimeni nu cumpara bilet trenul va disparea si va aparea mai tarziu altul.
1.Biletul n-are nimic daca e x2
2.Pepitele nu au nicio legatura cu trenul. Nu ma ocup de avantajele pepitelor, ma ocup de ideea mea.
ACEASTA A FOST ULTIMA CLARIFICARE!

Dar puteti sa imi puneti intrebari.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2655

Guest
Daca am inteles bine se refera la o retea virtuala de transport, nu la sine intre toate orasele. Deci in oricare oras vei putea lua un tren spre oricare alt oras, viteza depinzand de nivelul de dezvoltare al orasului (garii).

Sunt pro ideei cu gara si sunt sigur ca putin prelucrata poate iesi ceva frumos si util in joc.
 

DeletedUser

Guest
Acum serios si cu setul de indian si pepite... NU TOATA LUMEA ISI PERMITE... Asta e pentru cei dezavantajati care nu au set de indian si nici pepite, si eu cred ca sunt foarte multi.

Nu m'ai inteles... Spuneam ca la momentul de fata, exista un avantaj la deplasare, platit cu 5 pepite, care iti injumatateste timpul de calatorie. X pleaca dintr'un loc, iar pana la destinatie are de mers 4 ore (sa zicem ca ar avea o viteza de 400%). Imediat dupa ce a dat comanda de deplasare, da 5 pepite si timpul ii este redus la 2 ore. Daca tot nu e destul, mai da inca 5 pepite si ajunge la destinatie intr'o ora. Ceea ce ziceam eu, a fost o referire la situatia in care inclusiv timpii de deplasare ai trenului pot fi injumatatiti cu pepite (asa e normal sa fie - fara un astfel de avantaj trenul ar deveni ineficient pentru cei care vor sa dea cateva pepite sa ajunga mai repede intr'un loc).


Chiar si cu pepite tot mai rapid esti cu trenul.
Povestea asta e falsa!


Acum, apar alte probleme:
1. Ce se intampla cand "Gigel", fiind unul dintre cei 30 de calatori, injumatateste timpul de deplasare? El ajunge mai repede iar ceilalti 29 ajung conform graficului (mersul trenurilor)?
2. Eu vreau sa calatoresc de la orasul X la Y, in ideea de a prinde o lupta de fort de langa orasul Y. Deschid "gara" si calculez... Am de asteptat 20min (doar un exemplu) pana apare trenul si inca 2 ore pana ajung la destinatie. De acolo (din orasul Y) mai fac inca 10 minute pana la fortul cu pricina si ma incadrez in timp perfect. Cumpar frumos biletul, dau comanda de urcat in tren, iar inainte ca trenul sa ajunga in gara X, sau sa plece din gara X, mai apar 30 de oameni care vor sa calatoreasca - pentru fiecare adaugandu'se cate 1 minut suplimentar (stationarea la destinatiile alese de ei), iar eu ma trezesc ca tocmai nu mai pot ajunge la fort, decat dupa startul bataliei.

Sunt doar cateva exemple... Am zis si in postul anterior, din partea mea ideea primeste PRO, insa trebuiesc studiate toate situatiile, avantajele, dezavantajele, facilitata exploatarea acestei optiuni, etc. Nu poti sa renegi drepturile celor care folosesc pepite (sau sa nu ii bagi in seama) cand elaborezi o idee de acest tip (pentru ca te referi la micsorarea timpilor, ori treaba asta este deja posibila folosind pepite).

D'asta suntem aici, sa ne dam cu parerea, sa analizam diverse situatii, iar ideea finala va trebui sa fie perfect aplicabila in joc (adica sa tina cont de orice fel de situatie care poate surveni), ca sa fie macar o mica sansa de a deveni realitate in joc.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
am inteles ce vrei sa spui, nici o idee nu e perfecta, o sa ma mai gandesc, ar putea iesi ceva super
 

DeletedUser17275

Guest
PROImi place ideea, ar fi folositor in joc,dar mai trebuie lucrat la desen ;)
 

DeletedUser

Guest
OMULE,ESTI PROST SAU TE PREFACI?!
A mentionat ca ideea este imbunatatita!S-a si chinuit in pe acele desene,ma rog,nu sunt perfecte,dar efortul merita,chiar si ideea este buna,EU ZIC PRO!!!
In plus,cum a zis lord ion,cu setul de indian,cal american prinzi maxim 520-540 viteza,deci..80-60 in plus.
2.Nu strica muncitorilor.
3.Un motiv de cheltuiala a banilor!
4.NU VAD NICI UN DEFECT!!!PRO 100,01 %


Ma vorbeste frumos ai inteles?
Eu aici imi spun parerea si comentez ce doresc eu despre propunere si tu la fel ar trebui sa faci nu sa comentezi despre comurile altuia!

P.S. Voi vreti tot mura in gura,invatati sa jucati si nu mai ingreunati jocul!
 

DeletedUser

Guest
Contra,tocmai faptul ca te misti greu,da o frumusete jocului...
 

DeletedUser7008

Guest
Aoleu...Bag 150$ si ajung in 2 secunde dintr-un colt al hartii,in celalaltCONTRA!

Viteză 27 mph (673%)
Atata am eu viteza pe ro1 si ajung in 3 ore si 30 de minute dintr-un colt in altul...

On: PRO
Deoarece e o propunere bine dezvoltata.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Viteză 27 mph (673%)
Atata am eu viteza pe ro1 si ajung in 3 ore si 30 de minute dintr-un colt in altul...

On: PRO

CONTRA!!!
de ce vreti toti mura in gura? toti vreti sa va deplasati in 2 sec dintr-un colt in altul al hartii, toti vreti bani si iteme valoroase dar sa nu faceti nimic pentru ele... NU MAI CERSITI!!!
 

DeletedUser

Guest
CONTRA!!!
de ce vreti toti mura in gura? toti vreti sa va deplasati in 2 sec dintr-un colt in altul al hartii, toti vreti bani si iteme valoroase dar sa nu faceti nimic pentru ele... NU MAI CERSITI!!!

Deplaseaza-te tu in 2 secunde dintr-un colt in altul al hartii cu trenurile astea si eu te cred pe cuvant

Pana atunci , raman la ~ PRO ~
 

DeletedUser16869

Guest
PRO de la mine, o idee bine gandita, chiar daca sa zicem ca e furata, i-ai facut o noua "carcasa" si arata mai aratoasa.



Bravo!!!
 

DeletedUser

Guest
1.Daca s-ar baga gara in fiecare oras iti dai seama ca va trebui sa se bage si cai ferate intre toate orasele. Ar fi fost mai bine cate o gara in centrul fiecarui teritoriu !
2.Dupa cum a spus lord ion din cat in cat timp apare trenul si la ce ora ar ajunge in orasul cutare...iti dai seama cat ar fi de lucru sa se bage asa ceva. Asta ar insemna sa se bage in fiecare gara din fiecare oras cate un tabel cu trenul spre orasul X la ora xx:xx, trenul spre orasul Y la ora yy:yy....etc. Ar fi prea complicat
N-ar merge asa.
Daca s-ar baga s-ar complica jocul ...poate l-ar strica...

Contra
 

DeletedUser

Guest
1.Cine a spus ceva de cai ferate?
2.V-am explicat cum e cu intervalul trenurilor, da daca nu ai vrut sa citesti eu ce sa iti fac?
 

DeletedUser7008

Guest
CONTRA!!!
de ce vreti toti mura in gura? toti vreti sa va deplasati in 2 sec dintr-un colt in altul al hartii, toti vreti bani si iteme valoroase dar sa nu faceti nimic pentru ele... NU MAI CERSITI!!!

Nu auzi bre ca nu ai cum sa te deplasezi in 2 sec dintr-un colt in altul?
 
Sus