[rant] Propuneri seturi, misiuni pentru seturi, misiuni garbage, switch între instanțe de lumi

rennokki

Greenhorn
Salut. Mi-am făcut cont pe formul tocmai ca să postez chestia asta. Am câteva idei care trebuiesc discutate, nu am speranțe că se va ajunge undeva, dar o să îmi arunc cei 2 cenți.

Ultima oară când am jucat The-West a fost prin 2010-2013. M-am reapucat recent (3 săptămâni) și am văzut câteva modificări destul de majore care ar putea fi dezvoltate. Atunci, apogeul jocului era să faci Coltul de Aur/Sabia de Aur și set de Gentleman/Dansatoare, și cam aia era. Într-adevăr, update-urile ce au urmat cu setul lui X sunt net superioare față de ce exista înainte, măcar acum ai un scop să colecționezi toate obiectele dintr-un set în loc să faci capping la un singur set și după să te plictisești. Diversitatea e mai mare, ai seturi specializate pentru munci, forturi, duel, construcție, etc.

Per ansambu, chestia cu seturi s-a dus bine, doar că un jucător nou care vine, cu greu poate obține seturi. Recent a fost Oktoberfest și implicit s-a dat setul lui Andreas la event. Momentan nu am idee cum poate un jucător să facă rost de setul lui Andreas post-event. Chestia asta ar constitui un dezavantaj. Probabil că pierd ceva pe drum, și anume că nu am stat la curent cu The West vreo 8 ani și nu știu unele lucruri. Este totuși bine de notat că la event, obiectele din seturile vechi puteau fi obținute. Incluzând iteme din setul lui Thomas, Carl, Alfred, etc. O să bată un pic nostalgia la ușă, dar înainte de seturi, era bătălie să faci misiunile pentru Belle Stars Derringer, Spada lui Hernandos, mai ales când un începător nu știa că la Decizia trebuie rezolvată la indian și nu la șerif (când ai dubii, indianul). Aici cred că lucrurile ar merge mai bine dacă ar exista misiuni pentru seturi. Implică mai mult timp să faci misiuni, să colectezi obiectele și să ai acces la seturi ca începător, off-event.

Că veni vorba de misiuni, eu personal nu joc pentru storyline. Am o mare problemă în ce înseamnă să fac clutch la misiuni la lv 50+ pentru că nu am terminat misiunile mici, cum ar fi Avanpostul, de care depind alte misiuni. Poate pentru că nu le joc la storyline, trebuie să fac checkup de fiecare dată în twdb sau twcalc să văd de ce naiba nu am o misiune afișată. O soluție aici aș vedea un mission tree care afișează paths-uri de misiuni către alte misiuni. Nu complete storyline, să vezi până în adâncul misiunilor, ci doar până în 1-3 nivele în avans. Dacă nu am terminat Avanpostul, să îmi afișeze Fără Apă în Newport ca fiind blocată. Ascunsă by default și să o poți vedea dacă ai nevoie de ajutor. Nu mă refer la misiunile ascunse sau care au fake reward (cum ar fi Crima de la lv. 50 când ai 4 opțiuni de criminali și doar identificarea lui Mr. Cartwright îți dă experiența, cred că vreo 2k)

Tot legat de misiuni, unele misiuni sunt încă garbage. Frații Wright (scuzați de link off-site, dar e necesar), și cred că și alte misiuni, au un requirement nebunesc de obiecte și munci. Orașul Fantomă dă mult mai multe rewards-uri față de Frații Wright, cu mult mai puțin de lucru. Momentan nu știu ce alte misiuni mai sunt, dar o soluție ar fi ca misiunile să dea XP și/sau $, ori obiecte random în funcție de nivelul misiunii. Probabil și misiunile până într-un anumit nivel, cum ar fi 25-30 să dea XP base +un mic % din nivelul jucătorului cu un cap maxim, și așa știi că dacă se întâmplă să nu termini Avanpostul (cum am fost eu fraier), poți să îl termini mai târziu fără să te plângi că primești 25 XP per 30 de minute de Stâlpi de telegraf sau ce te pun cei de la împărțitorul de misiuni să faci. Asta ar fi un pic ciudat, că cei mai mulți ar mulge experiența amânând misiunile pentru mai târziu în lv. Și așa ai obține XP care e capped, maximul posibil. Problema este că uneori ai nevoie de misiuni cum ar fi fix Avanpostul, pentru alte misiuni cum a zis mai devreme. Nu știu dacă e bună ideea cu % XP, dar cea cu XP în funcție de nivelul misiunii ar trebui să rezolve problemele cu experiența exorbitantă la nivele mari, probabil prin faptul că experiența misiunilor ar putea scala logaritmic (momentan văd că sunt misiuni de 100+ care dau mai puțin decânt misiunea Orașul Fantomă, yikes!) în timp ce experiența necesară încă mai crește exponențial. Mai ales că dacă faci un level în plus la lv 130, tot 1/3 skillpoints primești și tot pe seturi care au rate < 1 per level te bazezi, ceea ce nu schimbă mult regulile.

Faptul că se tot fac migrări spre alte lumi, once in a while, asta îmi denotă că e un fel de nomadism care costă destul de tare pentru jucătorii noi. Ajungi prima dată pe Pensylvannia și cauți în clasament după Carismă -> Comerț, o să ai neplăcerea să vezi că există caractere de 70-80 care au 700-1000 comerț. De unde, nu știu. Unii au setul lui Paul Revere, momentan când scriu postarea am 212 cu itemele alea bune. De unde au setul, nu știu. Migrări de pe altă lume, cont secundar, probabil? Mă gândeam că poate în loc să se facă migrările de genul, să existe o lume cu mai multe instanțe, în care să nu fie complet izolate, ci să poți traversa dintr-una într-alta. Poate conceptul de continent este mai bine spus decât lume. Așa nu ții complet izolate lumile și ai un userbase mai mare, dar nici nu permiți migrări de pe alte servere care ar fi unfair pentru jucători începători.
 

rares us

Trapper
Nu poci limba romana! Ce dracu e aia clutch, mission tree, paths-uri, storyline, default, CAPPING, checkup, fake reward?
 

rennokki

Greenhorn
Nu poci limba romana! Ce dracu e aia clutch, mission tree, paths-uri, storyline, default, CAPPING, checkup, fake reward?

Defect profesional.

clutch = (context) să fii blocat (într-un fel) de alte misiuni
mission tree = arbore de misiuni (are sens pentru tine?)
storyline = efectiv povestea din misiuni
paths-uri = (context) căile prin care se unesc misiunile
default = implicit
capping = limită superioară sau (contextual cu seturile) un fel de final în care ai obținut tot ce se putea obține
checkup = (context) să verific pe alte site-uri
fake reward = nu am putut explica asta așa bine, ai 4 misiuni la șerif în contextul respectiv și toate îți apar că îți dă vreo 2k xp, dar numai una (cea cu Mr Cartwright) îți dă xp-ul real, celelalte îți dau 0 xp (chiar dacă apare 2000), până nu dai finalizează misiunea nu știi dacă e 0 sau 2k.
 
Ultima editare:

rennokki

Greenhorn
Poți povesti și pe scurt?

Pe scurt:
- seturi ce pot fi făcute prin misiuni secrete (cum ar fi Coltul sau Spada lui Hernandos)
- misiunile ar trebui să dea recompense proporționale în funcție de nivelul misiunii ($ sau XP) ca să nu mai existe problema XP-ului la nivel mare
- unele misiuni sunt complet inutile ca recompense pentru toată munca depusă (vezi recompensele de la Frații Wright vs Orașul Fantomelor)
- sistem de "continente", nu "lumi" ce ar rezolva problema fair-play-ului la migrări (caractere cu lv. mare ce migrează pe servere noi) ce permit traversarea caracterelor între ele pentru extra spațiu de explorare/misiuni/etc.
 

Emeer

Gunman
Nu gasesc relevante propunerile...si eu am revenit dupa o pauza lunga, eu as mai adauga misiuni noi....Misiunile de la orasul fantoma si din satul indian sunt facute pt a putea sa faci acea realizare cu misiuni repetabile...misiunile in general ofera putin xp ca recompensa pt ca xp-ul il primesti si prin muncile bagate pt zecile de produse cerute si h de munca de la anumite misiuni....Legat de recompensele in iteme, da ar fi o idee ca sa existe misiuni in cadrul carora sa faci:
- set somnoros/set fermier/gentleman si asa mai departe....complet, nu doar anumite parti din set....
 

toxic

Trapper
Daca le-ai pus termeni in engleza deja nu o sa mai citeasca, li se pare ca ii jignesti. Cat despre propuneri, se stie de mult ca jocul e outdated din multe puncte de vedere, doar ca nu avem dezvoltatori care sa se ocupe, noi ii luam pe aia de pe Grepolis sa ne faca seturi la misto la event-uri, asa ca nu stiu ce se poate face.
 

DeletedUser27887

Guest
Nu poți migra conturi de pe lumi vechi pe lumi noi. Cum au făcut? Au jucat de când a apărut lumea și pe parcus au fost evenimente. Și mie îmi pare rău de anumite seturi dar nu prea am ce face.
 

Emeer

Gunman
asta asa este....firea mea de colectionar nu ma ajuta sa fac rost de iteme free oferite in cadrul evenimentelor 2012-2019
 

rennokki

Greenhorn
Daca le-ai pus termeni in engleza deja nu o sa mai citeasca, li se pare ca ii jignesti. Cat despre propuneri, se stie de mult ca jocul e outdated din multe puncte de vedere, doar ca nu avem dezvoltatori care sa se ocupe, noi ii luam pe aia de pe Grepolis sa ne faca seturi la misto la event-uri, asa ca nu stiu ce se poate face.

Dacă cineva se simte lezat că am scris și în engleză unele chestii, atunci nu la mine e problema.

Nu poți migra conturi de pe lumi vechi pe lumi noi. Cum au făcut? Au jucat de când a apărut lumea și pe parcus au fost evenimente. Și mie îmi pare rău de anumite seturi dar nu prea am ce face.

Chestia asta e destul de dubioasă. E normal să favorizezi retenția de jucători cu recompense continue, în special de cei vechi, dar e cam neuniform pentru că nu dai tuturor șanse egale să depună muncă spre a obține itemele respective. Și faci asta toată viața până dispare lumea pe care joci? Colecționezi seturi doar că exiști și intri zilnic în cont să dai la ruletă sau să mănânci mese ca anu ăsta la Oktoberfest.

Ok, colecționez seturi, dar problema inițială încă există - acum nu mai ai doar setul de Gentleman pe care îl poți face, ai N seturi și faptul că apar seturi în fiecare an în număr mare nu face decât să îți dea diversitate și să amâne rezolvarea. Rămâi cu multe iteme ce sunt utile, pe care nu le poți obține decât la events-uri. Înainte de update-urile de seturi, nu îmi puteți spune că Spada era inutilă. Oamenii de asta o făceau. Până și armele de aur au primit upgrade în arme de aur "strălucitoare", care le dă un bonus dacă faci misiunile în care trebuie să duelezi la greu.

Înțeleg și toate update-urile în care se încearcă să se regleze atributele itemelor să le facă viabile pentru levele mai mari. Încă sunt multe iteme neviabile care nu scalează, dar le poți obține (mai un negustor, magazine, piață). La seturi în schimb, ori dai la event ori nu dai.

Presupun (și să îmi confirme cineva) că itemele din seturi nu pică la noroc la munci. Ceea ce e o problemă. Cu setul de gentleman, băgai full comerț și stăteai să îți pice cureaua să termini setul.

Asta da idee da nu itm obișnuite ci secsscrete

+1
 

DeletedUser27887

Guest
Aș da și eu 8000-10000 de pepite pe setul Unionist acum dar nu se mai poate și gata. Itemele sunt exclusive. S-au luat seturi și la runde free și la runde cu pepite la evenimente deci … nu a fost nimeni favorizat decât că trebuia să joci. Îmi pare rău dar mă îndoiesc să se întâmple.
Mai ai șanse de crăciun când bagă saci cu seturi vechi de iteme din evenimentele trecute. Se cumpără cu bani/pepite/oup.

Spor la joc. O zi faină!
 

yo yo yo

Greenhorn
Pe scurt:
- seturi ce pot fi făcute prin misiuni secrete (cum ar fi Coltul sau Spada lui Hernandos)
- misiunile ar trebui să dea recompense proporționale în funcție de nivelul misiunii ($ sau XP) ca să nu mai existe problema XP-ului la nivel mare
- unele misiuni sunt complet inutile ca recompense pentru toată munca depusă (vezi recompensele de la Frații Wright vs Orașul Fantomelor)
- sistem de "continente", nu "lumi" ce ar rezolva problema fair-play-ului la migrări (caractere cu lv. mare ce migrează pe servere noi) ce permit traversarea caracterelor între ele pentru extra spațiu de explorare/misiuni/etc.
ma indoiesc de ce zici , recompensele de la Frații Wright sunt chiar foarte bune..... ai punct de atribut + item unic, nu stiu ce tot povestesti
 

rennokki

Greenhorn
ma indoiesc de ce zici , recompensele de la Frații Wright sunt chiar foarte bune..... ai punct de atribut + item unic, nu stiu ce tot povestesti

Nu zic de primele din listă, primele sunt ok. Până ajungi la 60 cuie, 40 răngi, 50 lemn. Totalul de XP dat este de 10.1k, comparativ cu Orașul Fantomă unde îți dă 16.2k XP doar că te plimbi majoritatea misiunii.

Aș da și eu 8000-10000 de pepite pe setul Unionist acum dar nu se mai poate și gata. Itemele sunt exclusive. S-au luat seturi și la runde free și la runde cu pepite la evenimente deci … nu a fost nimeni favorizat decât că trebuia să joci. Îmi pare rău dar mă îndoiesc să se întâmple.
Mai ai șanse de crăciun când bagă saci cu seturi vechi de iteme din evenimentele trecute. Se cumpără cu bani/pepite/oup.

Spor la joc. O zi faină!

Nu o lua în nume de rău, nu sunt indignat. E doar o observație, un feedback din ce am jucat până acum. Nu am venit aici să mă plâng, pot juca așa liniștit în continuare fără să îmi mai pese de firul ăsta de pe forum, doar voiam să inițiez o discuție.
 

X-viper

West Sheriff
Membru personal
Poate nu ai observat, dar setul de misiuni Fratii Wright iti ofera ca premiu final un item ce valoreaza cateva sute de pepite si un punct de indemanare. Merita. Desi ti-am inteles ideea, alte misiuni chiar au cerinte prea mari pentru niste recompense insignifiante, dar exemplul asta a fost ...nefericit :lol:
 
Ar fi frumos sa iti ofere și restul itemelor din set dacă tot e free for all ca și lasă-o ul lucile
 
Ultima editare:

rennokki

Greenhorn
Poate nu ai observat, dar setul de misiuni Fratii Wright iti ofera ca premiu final un item ce valoreaza cateva sute de pepite si un punct de indemanare. Merita. Desi ti-am inteles ideea, alte misiuni chiar au cerinte prea mari pentru niste recompense insignifiante, dar exemplul asta a fost ...nefericit :lol:

Sincer, aici nu prea sunt de acord. 1 comerț este puțin comparativ cu ce seturi există care îți dau, cum am zis mai devreme, sute de comerț. Am văzut și eu itemul respectiv, cred că te referi la Diploma fraților Wright. Mă îndoiesc că e utilizabil, are ratele foarte mici. La nivel 140 îți dă 12 carismă, 14 PV, 12 ascundere, 12 conducere și 3 atac. Sunt iteme net-superioare pentru acest "item ce valoreaza cateva sute de pepite", și uite-te la ce seturi au fost anul ăsta la Octoberfest.

Daca tot e topic de propuneri propun ca lumile noi sa se numească sau înlocuite de le inchise

Îmi place cum foarte mulți de aici atacați cu ironie unele idei crezând că demontați niște idei fără să aduceți nimic constructiv la discuție. Am făcut postarea asta în detaliu tocmai ca să nu faceți mișto, ci să văd dacă există ceva bun în idei, și să spuneți asta într-un mod civilizat.

Ar fi frumos sa iti ofere și restul itemelor din set dacă tot e free for all ca și lasă-o ul lucile

Toată lumea are impresia că mă plâng. E doar un lucru legat de experiența de joc, și vreau să văd dacă și alții au văzut aceste mici probleme pe care eu le văd inconveniente sau care ar putea să fie îmbunătățite.
 

X-viper

West Sheriff
Membru personal
Nu e vorba de 1 comert, e vorba ca ai un punct de indemanare in plus pe care il pui unde vrei. Toata lumea poate avea seturile alea, le dai si up, dar ajungi la o limita. Poate pentru ca esti incepator, o indemanare nu ti se pare mare lucru, dar este.
Nu te uiti unde trebuie. Nu indemanarile sunt relevante aici. Setul fratilor wright este cel mai bun set pentru aventuri (combinat, desigur, cu restul de haine echipaj, cutit bucatar si revolver lucille).
 
Sus