Sistemul de suport

Sunteti multumiti de sistemul actual de suport?

  • Da

    Voturi: 6 26,1%
  • Nu

    Voturi: 17 73,9%

  • Total votanți
    23

toxic

Trapper
Sunteti multumiti de sistemul actual de suport(tickete), timpul de asteptare intre mesaje? V-au fost rezolvate problemele si daca da puteti sa detaliati putin? Sondajul are ca unic scop imbunatatirea sistemului actual de suport prin prisma punctului de vedere al jucatorilor care l-au folosit in ultimii ani, sistemul fiind nevoit sa fie de cea mai buna calitate pentru ca jocul sa functioneze normal.
 

EmyLegend

Gunman
Sistemul de suport este foarte vechi si se bazeaza pe decizii banale in privinta unui jucator propun innoirea acestui sistem mirobolant
 

virga110

Gold digger
N-am facut ticket niciodata nu stiu cum functioneaza ! Propun stergerea acestei functii din joc / gratierea tuturor clonelor si accesul liber la clone .
 

toxic

Trapper
Sistemul de suport se bazeaza, in momentul actual, pe faptul ca daca situatia ta nu se regaseste negru pe alb in regulament(ceea ce rar se intampla), ramane la latitudinea adminului sa decida daca meriti sa fi pedepsit si cum meriti sa fi pedepsit. Parerea mea, trebuie updatat regulamentul ala vechi de cand e jocul, care este foarte vag, deci nici nu stii cum iti poti lua puncte de pedeapsa/ban si te trezesti cu ele. Iar in el sa fie atat situatiile clar scrise cat si pedepsele aplicate(EX: Clone, conturi-suport, daca folosesti primesti x level/clona si % din inventar, clicker-ban permanent,injurii-5 puncte pedeapsa, la 15 ai ban 3 zile etc.), asa facandu-ti si tie ca admin, treaba mai usoara.
 
Ultima editare:

DeletedUser27887

Guest
E foarte bun sistemul de suport si eficient. Depinde cum vedeti voi scopul lui. In legatura cu regulamentul se pot adauga exemple probabil dar in nici intr-un caz sa fie modificat. Daca stai “legal” nici n-ar trebui sa iti pese ce pedeapsa primesti. Asta decat daca vrei sa apreciezi riscul atunci cand vrei sa faci manevre :))
 

X-viper

West Sheriff
Membru personal
De timpul de asteptare sunt multumit. De toate celelalte aspecte, nu.
Cea mai mare problema e data de faptul ca o singura persoana se ocupa de tichetele jucatorilor. Una singura. Cum poate fi aceasta impartiala cand e vorba de revizuirea unei decizii luate de ea insasi? E ca si cum procurorul ti-ar fi si judecator. Este in mod clar un conflict de interese. Imposibilitatea de apel este o alta problema.
 

xMarmo

Greenhorn
Nu am prea avut treaba pe tickete cu Just si de cele mai multe ori problema a fost rezolvata si isi face treaba. Vorbesc strict despre probleme de joc, tehnice, plati si altele.

Marea problema din punctul meu de vedere este totusi lipsa de impartialitate, uriasa pe meleagurile noastre. Adica sa fim seriosi, nici "handbook-ul" intern nu se respecta aici (un exemplu sunt cele 10 iteme de la prieteni). Nu mai zic de jignirile care nu sunt jigniri si se primesc 5 puncte, iar aici sunt garla exemplu. Ca o idee pe .net se dau si 0 puncte pentru cuvinte "nelalocul" lor, dar nu 5 si uneori ban 7 zile ce naiba. Banurile doar pentru ca "asa mi se pare" si altele. Cum spunea si Viper, o singura persoana nu o sa fie ever impartiala.

P.S.
La nivel de suport si administrare suntem mema serverelor, in special ca tuturor celorlalti nu le vina sa creada ca avem un singur admin.
 

ZenooRO

Cowboy
Sistemul este ok, se raspunde rapid la tickete, am cateva zeci de tickete, toate rezolvate la timp si am primit un raspuns satisfacator.
Ps ... sper sa imi fac iar timp pentru mini seria ,,Posibil multi" :lol: :njub:
 

just4fun

The Boss
Sistemul de suport se bazeaza, in momentul actual, pe faptul ca daca situatia ta nu se regaseste negru pe alb in regulament(ceea ce rar se intampla), ramane la latitudinea adminului sa decida daca meriti sa fi pedepsit si cum meriti sa fi pedepsit. Parerea mea, trebuie updatat regulamentul ala vechi de cand e jocul, care este foarte vag, deci nici nu stii cum iti poti lua puncte de pedeapsa/ban si te trezesti cu ele. Iar in el sa fie atat situatiile clar scrise cat si pedepsele aplicate(EX: Clone, conturi-suport, daca folosesti primesti x level/clona si % din inventar, clicker-ban permanent,injurii-5 puncte pedeapsa, la 15 ai ban 3 zile etc.), asa facandu-ti si tie ca admin, treaba mai usoara.
As zice ca ar trebui sa cunosti faptul ca regulamentul jocului a fost actualizat acum un an de zile - faptul ca nu include mentiuni cu privire la orice ne trece prin cap, nu inseamna ca regulamentul nu exista.
Nu am prea avut treaba pe tickete cu Just si de cele mai multe ori problema a fost rezolvata si isi face treaba. Vorbesc strict despre probleme de joc, tehnice, plati si altele.

Marea problema din punctul meu de vedere este totusi lipsa de impartialitate, uriasa pe meleagurile noastre. Adica sa fim seriosi, nici "handbook-ul" intern nu se respecta aici (un exemplu sunt cele 10 iteme de la prieteni). Nu mai zic de jignirile care nu sunt jigniri si se primesc 5 puncte, iar aici sunt garla exemplu. Ca o idee pe .net se dau si 0 puncte pentru cuvinte "nelalocul" lor, dar nu 5 si uneori ban 7 zile ce naiba. Banurile doar pentru ca "asa mi se pare" si altele. Cum spunea si Viper, o singura persoana nu o sa fie ever impartiala.

P.S.
La nivel de suport si administrare suntem mema serverelor, in special ca tuturor celorlalti nu le vina sa creada ca avem un singur admin.
Daca discutam strict de partea exemplului mentionat te asigur ca se respecta intocmai acel "handbook" de care aduci vorba.
Iti spun asta pentru ca lista itemelor oferite drept recompensa este analizata/acceptata/respinsa de o alta persoana - procedura este relativ simpla, noi "colectam" lista de iteme dorite si mai departe este acceptata/respinsa.

Nu conteaza cati oameni raspund la suport - toti aplica acelasi regulament si doar pe baza unor dovezi clare.
Faptul ca x sau y nu este sanctionat la momentul transmiterii unui ticket, inseamna ca nu au existat dovezi sa sustina acea actiune.

Oricum, am peste 10 ani de zile la "suport" (aici sau pe triburile) si m-am obisnuit cu faptul ca vor exista doua parti ce se vor acuza reciproc, una mentionand despre cealalta ca incalca regulamentul.

Si la final o sa ma rezum: fara dovezi clare cu privire la abatere, nu se aplica sanctiuni, jucatorul fiind considerat corect.
 

toxic

Trapper
Faptul ca s-a facut o stipulare in regulament dupa ce s-a abuzat grav pe lumea aceea speed de faptul ca puteau juca 2 pe cont, acel cont indeplinind actiuni non-stop, nu inseamna ca regulamentul s-a schimbat. Necesita o revizuire totala si lasand la o parte cat de vag este in momentul actual, sunt de acord cu ce au scris baietii mai sus. Cum pot sa fiu "judecat" cu impartialitate cand acelasi om e "judge, jury and executioner" ?
 

DeletedUser24094

Guest
Hah, minunatul sistem de suport, unde astepti si 3 zile pentru un raspuns.
Daca faci ticket sa raportezi anumiti jucatori, da, ti se raspunde rapid, mereu am avut raspuns prompt, si desi uneori dezamagitor deoarece le era greu sa verifice tot.

Dar, cand ai tu o problema care necesita o convorbire mai de lunga durata, te poti astepta si la un raspuns la 3 zile, si din pacate singurul admin care se ocupa de functia de tickete nu a mai jucat jocul foarte multi ani, si nu stie chestii elementare, si din pacate face abuz putin de faptul ca e "intangibil", te plangi la inno ei te ignora pentru ca nu se ocupa de probleme legate de joc, gen probleme intre admin si jucatori.

Cred ca avem cel mai invechit wiki dintre toate tarile care mai au acest joc, anunturile referitoare la joc le primim cu intarziere si cu traduceri la misto, baza de cunostinte la fel, plina de greseli de traducere pentru ca la fel a fost tradusa cu vreun programel, si greselile sunt acolo inca de cand a aparut, ciudat ca nimeni nu a sesizat, deci se vede si cat folositoare este.

Si cu toate astea, romanii nostri au inceput sa frecventeze forumul beta, forumul .net cu idei si propuneri pentru joc, sau sa se planga pe facebook pe pagina oficiala despre adminii nostri, si, mereu sunt in top pe serverele .net pe speed sau lumi noi deschise, pe bune, terminati cu scuzele ca e totul ok si ca va faceti treaba, ca nu o faceti deloc.

Incurajati pvp-ul, faceti concursuri ce motiveaza jucatorii ramasi sa participe la forturi, aventuri, etc. Chiar la gazeta, sa raspunda la toate intrebarile si pe langa alea un ss cu o aventura si un fort jucat.

Referitor la regulamentul jocului schimbat, o prostie, pass sharing a fost inca de cand a aparut jocul, nimic schimbat acolo, nu pot intra in detalii pentru ca regulamentul nu imi permite, dar mie mi-ai spus altceva de ce a fost ok la el.

Si, cu toate ca nu avem un sistem de suport decent, cred ca suntem singura tara unde nu se poate aplica pentru a face parte din echipa the-west.ro .

Terminati cu scuzele, si cautati solutii, avem cel mai invechit wiki, cel mai rudimentar sistem de tickete, anunturi primite tarziu si cu greseli de traducere.

Am deviat putin de la subiect, dar, pe bune, daca nu va mai pasa de joc, spuneti-ne si noua sa stim.
 

DeletedUser27887

Guest
Crezi că ești destul de capabil / ai destulă răbdare să scrii articole pe wikipedia? Nu cred că just4fun ar zice nu la o echipă de wikipedia. Să găsești oameni capabili și cu simț de răspundere e mai greu. Poate a renunțat din cauză că nu a arătat nimeni interes pentru wiki. Dacă ar face-o el ar însemna mai multă muncă = mai puțin timp pentru comunitate = mai puține tichete procesate. N-am așteptat niciodată mai mult de o zi pentru un răspuns. N-am înțeles niciodată și nici nu o să înțeleg probabil de ce românii ca nație formează cele mai toxice comunități din lume. Încercați să-l puneți pe just într-o lumină proastă din cauză că nu reușiți voi să înțelegeți regulamentul. Când vi se răspunde, veniți cu alte "of-uri" și tot așa. Dacă primești un răspuns cert pentru wikipedia, mâine o să revii cu altceva. Serios acum ... de wiki nu puteai tu să joci?

Am făcut voluntariat / scris articole cam 6 ani de zile la rând (nu contează pentru ce sau cine) și niciodată nu a fost apreciată munca. 90% habar nu aveau că există așa ceva deși era destul de vizibil link-ul plus butonul mare de wiki în header care de fapt se numea "Catalog de Articole (Knowledge Base)" și avea un nume mai evident. Aceleași întrebări, aceleași răspunsuri, etc. Dacă erați jucători noi probabil vă înțelegeam durerea iar dacă vă pasă de cei noi veniți așa mult și vreți să le oferiți un start bun ar trebui mai întâi să terminați să-i acuzați că sunt clone/farmeri/spioni.

Dacă doriți de asemenea să îmbunătățiți baza de cunoștințe să știți că puteți oricând să scrieți tutoriale și articole în https://forum.the-west.ro/index.php?forums/f-a-q-si-tutoriale.49/ care culmea ar avea un impact mai mare pe Google pentru un jucător nou decât wikipedia.
 

toxic

Trapper
@Mrs. Pain, fara suparare, tu, personal, ai spus ca te-ai reapucat de joc dupa foarte mult timp, aici pe ro25. Nu esti la curent cu multe lucruri, care nu se discuta pe forum. Trebuie totusi tinut cont de faptul ca reprosurile vin din partea celor mai activi jucatori, care aloca atat timp si bani pentru o experienta de joc placuta. Evident ca tu nu ai fost nedreptatit daca nu joci, ai o luna de joc.

Despre wiki, este doar un exemplu din care reiese dezinteresul echipei the-west.ro, nu degeaba avem jucatori de top prin .de/.en si asa mai departe, pleaca de aici pentru ca nu pot avea o experienta placuta. Sunt foarte multe subiecte pe care nu pot sa le abordez nici aici, nici pe joc pentru ca nu imi este permis si "cenzura" asta e mare parte din problema. Nu pot sa spun de ce ultimele 2 lumi au "murit" si aceleasi semne sunt si pe Pennsylvania, nu pot da exemple din ticketele proprii pentru ca probabil va fi considerat ca atac la adresa adminului.
 

DeletedUser27887

Guest
Da … numai tu folosești bani reali pe joc eu nu. Crezi că asistența ar trebui să stea numai după tine că ești activ? Nu știu ce idee vă faceți despre sistem dar nu e nici pe departe un chat unde interacționezi în mod direct cu administratorii. Dacă sunt probleme legate de seturi / alte aspecte ale jocului fii sigur că nu e după ei. Nyborg a vorbit ce nu trebuia cu jucătorii și a fost dat afară. Ce vreți de fapt? Crezi că dacă sunt 5 oameni în spatele sistemului de suport o să primești alte răspunsuri? Spune direct ce te doare și nu mai căuta nod în papură. Ba e wiki ba e altceva și tot așa. Jucătorii “activi” de pe .net și .beta sunt acolo probabil tot din cauza voastră că jocul e același peste tot și nimeni nu e tratat mai special pe alte comunități. Sau poate vrei să stea just după tine 24/24 că ești jucător de top și crezi că meriți să fii tratat diferit?
 

Danny Tommy

Trapper
Hah, minunatul sistem de suport, unde astepti si 3 zile pentru un raspuns.
Daca faci ticket sa raportezi anumiti jucatori, da, ti se raspunde rapid, mereu am avut raspuns prompt, si desi uneori dezamagitor deoarece le era greu sa verifice tot.

Dar, cand ai tu o problema care necesita o convorbire mai de lunga durata, te poti astepta si la un raspuns la 3 zile, si din pacate singurul admin care se ocupa de functia de tickete nu a mai jucat jocul foarte multi ani, si nu stie chestii elementare, si din pacate face abuz putin de faptul ca e "intangibil", te plangi la inno ei te ignora pentru ca nu se ocupa de probleme legate de joc, gen probleme intre admin si jucatori.

Cred ca avem cel mai invechit wiki dintre toate tarile care mai au acest joc, anunturile referitoare la joc le primim cu intarziere si cu traduceri la misto, baza de cunostinte la fel, plina de greseli de traducere pentru ca la fel a fost tradusa cu vreun programel, si greselile sunt acolo inca de cand a aparut, ciudat ca nimeni nu a sesizat, deci se vede si cat folositoare este.

Si cu toate astea, romanii nostri au inceput sa frecventeze forumul beta, forumul .net cu idei si propuneri pentru joc, sau sa se planga pe facebook pe pagina oficiala despre adminii nostri, si, mereu sunt in top pe serverele .net pe speed sau lumi noi deschise, pe bune, terminati cu scuzele ca e totul ok si ca va faceti treaba, ca nu o faceti deloc.

Incurajati pvp-ul, faceti concursuri ce motiveaza jucatorii ramasi sa participe la forturi, aventuri, etc. Chiar la gazeta, sa raspunda la toate intrebarile si pe langa alea un ss cu o aventura si un fort jucat.

Referitor la regulamentul jocului schimbat, o prostie, pass sharing a fost inca de cand a aparut jocul, nimic schimbat acolo, nu pot intra in detalii pentru ca regulamentul nu imi permite, dar mie mi-ai spus altceva de ce a fost ok la el.

Si, cu toate ca nu avem un sistem de suport decent, cred ca suntem singura tara unde nu se poate aplica pentru a face parte din echipa the-west.ro
Terminati cu scuzele, si cautati solutii, avem cel mai invechit wiki, cel mai rudimentar sistem de tickete, anunturi primite tarziu si cu greseli de traducere.

Am deviat putin de la subiect, dar, pe bune, daca nu va mai pasa de joc, spuneti-ne si noua sa stim.


1. Nu zic ca nu ai dreptate totala cu ce ai scris aici. Cu toate astea, tu chiar esti ultima persoana de pe jocul asta care ar trebui sa se planga de sistemul de suport. Ai fost unul dintre cei mai favorizati jucatori, chair daca favorizarea ta a fost doar consecinta a ineficientei celor ce trebuiau sa te pedepseasca. Prin urmare, daca chiar ar trebui sa zic ca sunt nemultimit de sistemul de suport, ar fi pentru faptul ca te-au lasat sa castigi nedrept 2 servere speed, si ”sa dai” din umbra mai bine 1,2kk de munci la 15 secunde pe cele 2 servere unde ai jucat in ultimul timp (maryland si ohio). De cele 3 arme de mana stanga gringo nici nu cred ca mai are rost sa aduc aminte. Ar rade orice admin de pe jocul asta, daca ar sti ca la noi a fost posibil asta. Dar cum ai spus, o alta consecinta a faptului ca adminii chiar nu mai joaca jocul asta si poate habar nu au ce inseamna sa ai o pusca gringo up 1.

2. Avem putin admini, nu ca ar fi un volum foarte mare de tikete, insa poate ca mai multi oameni au si mai multe perceptii cu privire la anumite probleme.
In plus, daca iti fac un cont nou, poti sa scrii tot ce iti aduci aminte in materie de injuraturi timp de cateva ore bune. Si asta tot din lipsa de personal.


3. De pagina de wiki ai subliniat foarte bine. Este la fel de utilia ca un ziar in zile noastre. Ne cautam misiunile noi pe la unguri sau francezi, iar asta este destul de trist. Sa nu mai zic de bonusuri de la seturile noi.

4. Pwp este aproape mort la nivel de joc. Nu stiu cat pot anima adminii nostri asta, insa ar putea sa incerce macar. Forturile alea din buric organizare de adminul cel nou care ne vorbeste de zici ca ne-am dus la el acasa cu colindul, chiar sunt o gluma proasta si nu o sa aduca niciodata ceva bun jocului de fort.


5. Acord total legat de sectiunea de aplicare pentru a face parte din echipa de admini. Cred ca se gasesc cativa oameni care ar fi dispusi sa faca asta. Dar na, sunt tinuti in functie admini care nu au mai intrat de ani de zile pe joc, iar cand revin, fac misto de tine si te ameninta cu banul pe forum ”Lord Ion”

Cu toate astea, nu putem schimba nimic daca ne plangem aici. O sa vina domnul admin si o sa ne inchida postul, pentru ca vrea si poate :)))
 
Ultima editare:

toxic

Trapper
Bre, Mrs, stiu ca de cand ti-ai facut contul pe forum cauti sa spamezi mesaje pentru un motiv sau altul, dar de cand te-ai bagat in discutie ratezi punctul de vedere cu fiecare post pe care il gandesti, nu am cerut tratament preferential pentru ca sunt activ, am spus doar ca am observat cum s-a schimbat jocul din 2010 incoace si nu consider ca starea lui actuala este benefica pentru cineva. Daca nu ai nimic cu care sa contribui la aceasta discutie te-as ruga sa te linistesti si sa lasi jucatorii sa se exprime fara sa fi "Gica contra" la orice se spune. Deja am inteles ca ti se pare perfect sistemul si ca noi ne plangem degeaba, dar lasa jucatorii sa se exprime liber fara sa intervii fara motiv.
 
Sus