Turneu duel

  • Autor subiect DeletedUser20606
  • Data de început

DeletedUser20606

Guest
Aloha. Vin si eu cu o noua propunere in materie de dueluri, ce are ca unic scop revigorarea lumilor de joc, si care suna cam asa:

Crearea unui turneu de duel in stilul/formatul unui campionat mondial de fotbal, trecandu-se direct la fazele eliminatorii.
Exemplu: 32 jucatori, duel 1 vs 1, raman 16, 8, 4, 2, 1.

Pentru ca e inutil sa punem un player de level 60 contra unuia de 150, m-am gandit ca turneul sa fie impartit în patru categorii:

Categoria I (usoara) - level 30-60
Categoria II (mijlocie) - level 61-90
Categoria III (grea) - level 91-120
Categoria IV (super grea) - level 121-150

Duelurile se vor desfasura tur-retur (aparare-atac)
Daca la sfarsitul celor 2 dueluri scorul va fi egal (1-1), castigator va fi cel care a facut cele mai multe daune.
Daca departajarea nu se poate face nici dupa acest criteriu, castigatorul rundei va fi ales aleatoriu, cu un program (random) folosit de organizatorii concursului.
Din cauza ca trebuie respectat un anumit format, numarul de participanti ar putea fi: 16,32,64,128 jucatori etc
Daca adversarul nu apare, esti declarat castigator si treci automat in runda urmatoare.

Inscrierea se va face pe baza unui formular.
Perioada inscriere: 2 zile
Desfasurare concurs: maxim 7 zile

Turneul functioneaza dupa regula "primul venit, primul servit!".
Daca la sfarsitul perioadei de inscriere sunt 35 doritori, ultimii 3 inscrisi vor fi lasati pe bara.
Un concurent poate ceda locul altui player care n-a prins loc, insa inainte de prima runda,si nu in timpul turneului.
Concurentii nu au voie sa faca schimb de adversari.

Premii: premiile pentru castigatori pot consta in bani (stransi din taxa de participare - daca aceasta va exista), OUP, pepite sau obiecte , fie ele chiar si numai cu valoare simbolica + titlul: Campion al categoriei ...

Am incercat sa fac un asemenea turneu la nivel de aliante, dar interesul era scazut.
Si da, sunt de parere ca acest concurs ar fi mai atractiv daca VA FI organizat de echipa The-West.

Avantaje?
@sporirea competivitatii
@revigorarea lumilor de joc

Dezavantaje?
@timp - desi, daca se vrea, se poate
@diferenta levelului de duel dintre adversari. Ambii pot avea level de joc 130, dar unul poate avea nivel duel 150, in timp ce celalalt poate avea nivel duel 550.


Astept pareri, sugestii, opinii, sfaturi, critici, imbunatatiri.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser12826

Guest
Deci asta e cea mai buna idee de cand the-westul :)) o idee bine detaliata si ai un mare PRO de la mine :)
faza cu nr de jucatori in plus poate fi rezolvata printr'un baraj sau o chestie de genul <3W <3W
 

DeletedUser16010

Guest
PRO
Propuneri de astea sa se faca pe forum, bine detaliate. Ca idee, concursul e ok, dar, nu se stie daca vor avea jucatorii interes, dupa cum ai observat, nu prea se strang la turneele de duel.
 

DeletedUser

Guest
Aloha. Vin si eu cu o noua propunere in materie de dueluri, ce are ca unic scop revigorarea lumilor de joc, si care suna cam asa:

Crearea unui turneu de duel in stilul/formatul unui campionat mondial de fotbal, trecandu-se direct la fazele eliminatorii.
Exemplu: 32 jucatori, duel 1 vs 1, raman 16, 8, 4, 2, 1.

Pentru ca e inutil sa punem un player de level 60 contra unuia de 150, m-am gandit ca turneul sa fie impartit în patru categorii:

Categoria I (usoara) - level 30-60
Categoria II (mijlocie) - level 61-90
Categoria III (grea) - level 91-120
Categoria IV (super grea) - level 121-150

Duelurile se vor desfasura tur-retur (aparare-atac)
Daca la sfarsitul celor 2 dueluri scorul va fi egal (1-1), castigator va fi cel care a facut cele mai multe daune.
Daca departajarea nu se poate face nici dupa acest criteriu, castigatorul rundei va fi ales aleatoriu, cu un program (random) folosit de organizatorii concursului.
Din cauza ca trebuie respectat un anumit format, numarul de participanti ar putea fi: 16,32,64,128 jucatori etc
Daca adversarul nu apare, esti declarat castigator si treci automat in runda urmatoare.

Inscrierea se va face pe baza unui formular.
Perioada inscriere: 2 zile
Desfasurare concurs: maxim 7 zile

Turneul functioneaza dupa regula "primul venit, primul servit!".
Daca la sfarsitul perioadei de inscriere sunt 35 doritori, ultimii 3 inscrisi vor fi lasati pe bara.
Un concurent poate ceda locul altui player care n-a prins loc, insa inainte de prima runda,si nu in timpul turneului.
Concurentii nu au voie sa faca schimb de adversari.

Premii: premiile pentru castigatori pot consta in bani (stransi din taxa de participare - daca aceasta va exista), OUP, pepite sau obiecte , fie ele chiar si numai cu valoare simbolica + titlul: Campion al categoriei ...

Am incercat sa fac un asemenea turneu la nivel de aliante, dar interesul era scazut.
Si da, sunt de parere ca acest concurs ar fi mai atractiv daca VA FI organizat de echipa The-West.

Avantaje?
@sporirea competivitatii
@revigorarea lumilor de joc

Dezavantaje?
@timp - desi, daca se vrea, se poate
@diferenta levelului de duel dintre adversari. Ambii pot avea level de joc 130, dar unul poate avea nivel duel 150, in timp ce celalalt poate avea nivel duel 550.


Astept pareri, sugestii, opinii, sfaturi, critici, imbunatatiri.

prea multa bataie de cap pentru niste dueluri.
 

DeletedUser

Guest
PRO! O idee buna si sunt duelist deci da vreau un astfel de concurs!
 

DeletedUser14746

Guest
PRO si din partea mea ;)

Ar trebui facut ceva in privinta duelurilor/forturilor!
S-au rarit drastic jucatorii pe toate lumile in privinta celor doua "categorii" de joc ;)
Pentru forturi adminii au incercat sa "ademeneasca" jucatori cu noile seturi de iteme ... dar daca nu ma insel,nu au prea reusit :))
Pe duel daca se baga un set mai bun decat cullen,iar nu o sa fie bine,o sa se strice jocul mai tare ...
Singurele metode prin care jucatorii ar putea fi "ademeniti" spre fort/duel sunt aceste genuri de concursuri ... dar cu siguranta,nu o sa se rezolve nimic cu premii mici ca cele de la concursurile actuale de fort :)
Cu premii mici LOGIC,v-or participa doar jucatorii deja axati sau cei pasionati pe "buildurile" respective :)
 

DeletedUser12826

Guest
Se poate face gen formatul fostelor turneuri de dueluri :
Cate doua orase pentru fiecare categorie
Intai se trag la sorti "meciurile"
Dupa disputarea duelurilor rapoartele se vor da adminilor care vor desemna castigatorul.Dupa incheierea unei runde se trag din nou la sorti oponentii si tot asa...
O problema ar fi ca unul din oponenti sa lesine din primul duel :/
 

DeletedUser20606

Guest
Se poate face gen formatul fostelor turneuri de dueluri :
Cate doua orase pentru fiecare categorie
Intai se trag la sorti "meciurile"
Dupa disputarea duelurilor rapoartele se vor da adminilor care vor desemna castigatorul.Dupa incheierea unei runde se trag din nou la sorti oponentii si tot asa...
O problema ar fi ca unul din oponenti sa lesine din primul duel :/

Daca lesina, pierde.
Problema ar fi daca jucatorul x se dueleaza cu jucatorul y in cadrul turneului, iar jucatorul z vine si-l ataca.
 

DeletedUser12826

Guest
In dueluri sa poata fi folosite orice tip de utilizabile etc.
Pai problema de care ai zis tu Drakath a fost mentionata in propunere
"jucatorii nu au voie sa isi schimbe oponentii"
daca te referi ca un jucator care nu e in turneu ataca pe unul care e acesta va primi ban o zi deoarece asa s'a intamplat si la fostele turneuri :)
 

DeletedUser20606

Guest
Pot folosi orice indemanari, produse, echipamente, etc
Ma refeream la cei dinafara turneului. Incerc sa ma gandesc in viitor la o varianta mai simpla a acestei propuneri.
Oricum, pentru ca n-a atras interesul, si pentru faptul ca nici eu n-am chef sa mai fac reclama la ea, rog pe cineva sa inchida topicul.
 

DeletedUser25740

Guest
Un mare PRO o idee geniala, cea mai buna idee. Ar face jocul mai frumos si ar atrage mai multi jucatori pe duel.
 

DeletedUser24094

Guest
Concursuri de duel au mai fost, si nu a fost prea multa inghesuiala, nici acest concurs nu cred ca va face furori.

Momentan este in curs un concurs de forturi.
Luna aceasta (din auzite) va aparea noul update, cu multe lucruri noi de incercat, noi aventuri.

Duelul la level mare este destul de incurajat prin faptul ca se face foarte multa experienta.

Fortul trebuie modificat, la forturi e nevoie de provocari noi, la duel ai provocari noi odata cu adversari noi.

Contra.
 

DeletedUser20606

Guest
Concursuri de duel au mai fost, si nu a fost prea multa inghesuiala, nici acest concurs nu cred ca va face furori.

Momentan este in curs un concurs de forturi.
Luna aceasta (din auzite) va aparea noul update, cu multe lucruri noi de incercat, noi aventuri.

Duelul la level mare este destul de incurajat prin faptul ca se face foarte multa experienta.

Fortul trebuie modificat, la forturi e nevoie de provocari noi, la duel ai provocari noi odata cu adversari noi.

Contra.

Te-ai gandit oare ca mie, ca duelist, ma doare in varful unghiei ce turneu de fort este?
Poate am hp de fort, dar eu vreau duel.

Si eu, tot din auzite, am aflat ca se sterg toate caracterele. Altceva? Majoritatea updaturilor au fost groaznice. Cei de la inno nu mai stiu cum sa faca sa tina pe joc pe cei ramasi. Crede.ma, cei care mai sunt acum, n.au ramas chiar de bine ce le este, ci fiindca ii cam doare sufletul sa stearga conturile dupa ce au investit ani si bani in ele.Nu mai zic ca un incepator n.ar avea nici.o sansa de afirmare.

Duelul la level mare...
Duelul la level mare e tragic. Stii cumva cum este sa ai doar 5 adversari in lista de duel? Si astia ba dorm, ba participa la fort. Nu stiu daca tu cunosti sentimentul ala de neputinta, de disperare. Sa fii pe duel si sa n.ai ce duela (nu.mi incepeti cu texte, gen: faci munci sau altele pana ai adversari), caci e foarte posibil sa reactionez urat. Cum la fort nu e activitate, asa nu e nici la duel. Din cauza asta propunerea mea.

Referitor la celalalt turneu...
Acolo a fost cu totul altceva. Majoritatea asteptau sa fie atacati sau dadeau din ora in ora in admin. Foarte comic, foarte atractiv. Eu am propus cu totul alta varianta.

Nu am afirmat vreodata ca la fort nu trebuiesc modificari. Ba din contra. Peste tot trebuiesc modificari. Dar ma deranjeaza cand cineva vine si zice ca "eh, la duel e bine, hai sa ne concentram atentia asupra forturilor". Mai ales acum cand e cea mai urata perioada. Acum cand efectul random la duel poate fi si de 80%, nemaicontand mai deloc build.ul.

Toate aceste aspecte ar trebui luate in calcul.

Cat despre turneul actual de fort...2 batalii. Mare branza. Si dupa aia?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser24094

Guest
Mi-am zis pararea asupra propunerii tale.

Pe acest joc nu exista doar duelisti, a fost event pentru duelisti, chiar 2, unul doar de duel, unul de munci si duel, acum e randul si pentru fortisti, nu fiti egoisti.

Eu unul sunt duelist, dar mi se pare normal ca fiecare jucator sa poata participa la cel putin un concurs, in functie de ce prefera pe joc.

Eu am zis din auzite ca vine update-ul in august, de venit vine sigur, dar nu sunt sigur cand.
 

DeletedUser20606

Guest
Ai inteles gresit, chiar ma bucur ca ti.ai dat cu parerea, doar ca mi.am afisat nemultumirile fata de ideile tale.

N.am zis ca acest turneu sa fie facut maine, sustin insa ca ar trebui organizate mai multe evenimente si concursuri, atat pentru fort, cat si pentru duel.

Acum cu update.ul...
Sincer sa fiu, nu cred ca va fi mare lucru. Cel mai probabil o sa aduca un aer nou jocului, dar aici ma refer la aspect, infatisare. Nu sunt convins ca se vor adauga functii suplimentare celor de acum. Am incetat demult sa cred ca se mai poate face ceva bine pe joculetul asta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser24094

Guest
Te-ai intrebat vreodata de ce adminii nu ne ofera mai multe concursuri?

Din cat am observat la fiecare concurs adminii sunt insultati, mereu certuri, pentru ce? Pentru ca fac ceva pe placul nostru, al jucatorilor, din timpul lor, necastigand nimic, doar insulte.
 

DeletedUser20606

Guest
Te-ai intrebat vreodata de ce adminii nu ne ofera mai multe concursuri?

Din cat am observat la fiecare concurs adminii sunt insultati, mereu certuri, pentru ca fac ceva pe placul nostru, al jucatorilor, din timpul lor, necastigand nimic, doar insulte.

Si trebuie sa sufere toti pentru cei cativa care injura? Ma rog, aici e si o problema de comunicare. Cat despre timp...eu inteleg ca nu sunt obligati sa faca anumite lucruri, dar atunci de ce nu lasa pe altii care pot fi disponibili?
 

DeletedUser12826

Guest
La finalul turneului dupa acordarea premiului poate avea loc un duel intre castigator si admin care sa aiba acelasi nivel cu jucatorul si aceleasi iteme de pe el .. numai nivelul duelului sa fie mai mare pentru a lua niste xp in caz ca o sa castige si daca il lesina sa primeasca un premiu in bani sau up ceva ;)
 

DeletedUser16010

Guest
@Doxie

Citeste in descrierea jocului, si vei observa ca nici nu mentioneaza ceva de fort.

Descoperă teritorii noi cu multe aventuri captivante şi dueluri! - The West

In ceea ce priveste Turneul de fort, Drakath9 are dreptate, daca eu nu sunt pe fort, ci pe duel, munci, #orice, nu ma atrage cu nimic fortul.

In plus aici se discuta despre turneul de duel, de ce vorbesti despre cel de fort?
#offtopic detected
 

DeletedUser

Guest
Eu sunt PRO pentru ideea cu turneul de duel. E o idee buna si ar trebui sa fie cat mai multe turnee si concursuri poate se mai ridica activitatea ... poate.
 
Sus