Zona ferire in dueluri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
"Poţi de asemenea să stabileşti în ce direcţie te vei feri. Dacă te fereşti cu partea din corp pe care ţinteşte adversarul ţi se dublează valoarea de ferire.

Te poţi apleca pentru a-ţi feri capul şi umerii.
Te poţi feri spre stânga pentru a-ţi feri capul, braţul şi umărul drept.
Te poţi feri înspre dreapta pentru a-ţi proteja capul şi braţul şi umărul stâng.
Poţi sa nu te fereşti şi primeşti în următoarea rundă valoarea dublă pentru atac."

Am dat 2 dueluri impotriva unui jucator care are multa tactica si ferire.

primul duel am ferit de toate 4datile , si am ales sa tintesc aleatoriu(la schema de duel). L-am nimerit de 2 ori , el m-a nimerit de 7. L-am batut datorita rezistentei si vigorii net superioare.

peste 1 ora am incercat iara un duel. aceleasi haine si eu si el.
nu m-am ferit deloc(stiind ca am rezistenta) , bazandu-ma pe acest citat din ajutor , si am ales 4 tinite aleatoriu. SURPRIZA : nu am mai nimerit deloc, el nimerind 8 din 8.

Doar ghinion nu cred ca explica , as vrea sa stiu daca mai este valabila treaba cu feritul..
 

DeletedUser10847

Guest
"Poţi de asemenea să stabileşti în ce direcţie te vei feri. Dacă te fereşti cu partea din corp pe care ţinteşte adversarul ţi se dublează valoarea de ferire.

Te poţi apleca pentru a-ţi feri capul şi umerii.
Te poţi feri spre stânga pentru a-ţi feri capul, braţul şi umărul drept.
Te poţi feri înspre dreapta pentru a-ţi proteja capul şi braţul şi umărul stâng.
Poţi sa nu te fereşti şi primeşti în următoarea rundă valoarea dublă pentru atac."

Am dat 2 dueluri impotriva unui jucator care are multa tactica si ferire.

primul duel am ferit de toate 4datile , si am ales sa tintesc aleatoriu(la schema de duel). L-am nimerit de 2 ori , el m-a nimerit de 7. L-am batut datorita rezistentei si vigorii net superioare.

peste 1 ora am incercat iara un duel. aceleasi haine si eu si el.
nu m-am ferit deloc(stiind ca am rezistenta) , bazandu-ma pe acest citat din ajutor , si am ales 4 tinite aleatoriu. SURPRIZA : nu am mai nimerit deloc, el nimerind 8 din 8.

Doar ghinion nu cred ca explica , as vrea sa stiu daca mai este valabila treaba cu feritul..

Probabil el s-a uitat la duelul precedent, a studiat tactica ta si si-a schimbat tintirea si ferirea in functie de setarile tale... Alta explicatie nu am...

Stii ce se spune: "Nu te duela de prea multe ori cu un inamic, fiindca acesta va invata arta razboiului de la tine...";)
 

DeletedUser

Guest
nu avea cum sa nimereasca toate zonele d ferire exact cum am tintit eu.

+erau vro 4 atacatori in oras , daca era online se baga la somn , sau in nici un caz nu si-ar fi facut apararea pt mine.

eu am intrebat despre bonusul acela de tintire...
 

DeletedUser

Guest
Din experienta mea de jucator, nu faci mare branza daca setezi sa nu te feresti deloc. Fie lovesti la fel, fie mai prost decat daca te-ai feri normal, in schimb adversarul te loveste la greu.
 

DeletedUser

Guest
ar mai fi o explicatie: am observat chestia cu lovirea acum mult timp in urma, s-ar putea sa fie doar o coincidenta.

daca ataci acelasi jucator, sau esti atacat de acelasi jucator, intr-un interval de timp (24 de ore din cite din cite am observat atunci) atunci e posibil sa fii penalizat la aspect/ferire/tintire sau adversarul e posibil sa primeasca un bonus la tactica/ferire/tintire.

in cazul tau, faptul ca ai fost locit de 8 ori a doua oara fata de 7 ori prima oara cred ca nu poate fi pus sub semnul intrebarii. problema e de ce nu ai lovit deloc a doua oara.

daca explicatia mea nu e valida atunci raspunsul poate fi ca ai avut ghinion cu factorul random: chiar cu tintire dubla nu ai reusit sa ai mult decit ferirea lui.
 

DeletedUser10847

Guest
ar mai fi o explicatie: am observat chestia cu lovirea acum mult timp in urma, s-ar putea sa fie doar o coincidenta.

daca ataci acelasi jucator, sau esti atacat de acelasi jucator, intr-un interval de timp (24 de ore din cite din cite am observat atunci) atunci e posibil sa fii penalizat la aspect/ferire/tintire sau adversarul e posibil sa primeasca un bonus la tactica/ferire/tintire.

in cazul tau, faptul ca ai fost locit de 8 ori a doua oara fata de 7 ori prima oara cred ca nu poate fi pus sub semnul intrebarii. problema e de ce nu ai lovit deloc a doua oara.

daca explicatia mea nu e valida atunci raspunsul poate fi ca ai avut ghinion cu factorul random: chiar cu tintire dubla nu ai reusit sa ai mult decit ferirea lui.

Era ceva de genul 75% indemanari, 24% haine si 1% noroc... cred ca cu acel procent (stiu-cacofonie) nu ti-a prea mers.
 

DeletedUser

Guest
Era ceva de genul 75% indemanari, 24% haine si 1% noroc... cred ca cu acel procent (stiu-cacofonie) nu ti-a prea mers.


1% noroc :eek:? Eu cred ca e in jur de 20-25 %. Mi s-a intamplat si mie ca in primul duel sa imi bat adversarul iar in al 2-lea duel sa nu nimeresc. Este doar ghinion sau el si-a schimbat indemanari sau cel mai probabil locul unde sa se fereasca.
 

DeletedUser

Guest
daca explicatia mea nu e valida atunci raspunsul poate fi ca ai avut ghinion cu factorul random: chiar cu tintire dubla nu ai reusit sa ai mult decit ferirea lui.

prima data ai lovit de 2 ori, ceea ce este sub semnul norocului, nu al certitudinii. din experienta mea de duel, ai certitudinea ca ai aspectul/tactica/ferirea mai buna decit tactica/ferirea/tintirea adversarului (sau invers daca esti atacat) daca lovesti de la 4 ori in sus. pina in 3 lovituri nu ai certitudinea asta, trebuie sa-ti pui intrebarea daca nu cumva a fost noroc.

ce vreau sa spun ca in primul duel este foarte posibil sa fi avut noroc mare la lovituri (ai lovit din "intimplare") iar la al doilea duel sa nu fi avut noroc la factorul random, fie pentru ca asa a fost sa fie, fie pentru ca tu ai fost penalizat sau adversarul a fost "premiat" pentru "duel consecutiv".
 

DeletedUser2948

Guest
Cine stie mai dav... Poate adversarul lui face parte din categoria aia pe care ai spus-o tu: useri ajutati de admini(sau cum i-am zis?).

Oricum i-ai dat raspunsul: primul duel a avut noroc, iar la al II-lea l-a parasit norocul si a clacat.
 

DeletedUser

Guest
Sper ca nu incepeti s-o dati si voi in SF-uri ca adminii ajuta anumiti jucatori sa castige dueluri.
 

DeletedUser

Guest
Sper ca nu incepeti s-o dati si voi in SF-uri ca adminii ajuta anumiti jucatori sa castige dueluri.

Ce nu-i asa? :)))

Nu am mai vazut un jucator cu o tactica ca asta :), prima data ai avut noroc :P.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Cine stie mai dav... Poate adversarul lui face parte din categoria aia pe care ai spus-o tu: useri ajutati de admini(sau cum i-am zis?).

Oricum i-ai dat raspunsul: primul duel a avut noroc, iar la al II-lea l-a parasit norocul si a clacat.

nu e chiar asa , in mod normal il bat . 75% din cazuri castig eu.

mi-am adus aminte de faza asta cu tinitrea ca o citisem undeva si am zis sa incerc. posibil aici sa fi avut ghinionul la maxim :)

concluzia este ca nu se stie nimic despre cum calculeaza tintirea/ferirea doar presupuneri. si cel mai important nimeni nu stie cat influenteaza aspect/tactica.

sper sa nu lesine intre timp sa mai incerc odata sa trag fara sa ma feresc. o sa va comunic ce s-a intamplat. tind sa cred ca sp1tfire are dreptate si ca nu merita folosita aceasta tactica .


L.E.
nu e neaparat valida explicatia cu noroc pt ca atacatorul(eu) - cont in top5 dueluri , top60 xp , top15 vigoare si rezistenta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
ar mai fi o explicatie: am observat chestia cu lovirea acum mult timp in urma, s-ar putea sa fie doar o coincidenta.

daca ataci acelasi jucator, sau esti atacat de acelasi jucator, intr-un interval de timp (24 de ore din cite din cite am observat atunci) atunci e posibil sa fii penalizat la aspect/ferire/tintire sau adversarul e posibil sa primeasca un bonus la tactica/ferire/tintire.

in cazul tau, faptul ca ai fost locit de 8 ori a doua oara fata de 7 ori prima oara cred ca nu poate fi pus sub semnul intrebarii. problema e de ce nu ai lovit deloc a doua oara.

daca explicatia mea nu e valida atunci raspunsul poate fi ca ai avut ghinion cu factorul random: chiar cu tintire dubla nu ai reusit sa ai mult decit ferirea lui.

prima data ai lovit de 2 ori, ceea ce este sub semnul norocului, nu al certitudinii. din experienta mea de duel, ai certitudinea ca ai aspectul/tactica/ferirea mai buna decit tactica/ferirea/tintirea adversarului (sau invers daca esti atacat) daca lovesti de la 4 ori in sus. pina in 3 lovituri nu ai certitudinea asta, trebuie sa-ti pui intrebarea daca nu cumva a fost noroc.

ce vreau sa spun ca in primul duel este foarte posibil sa fi avut noroc mare la lovituri (ai lovit din "intimplare") iar la al doilea duel sa nu fi avut noroc la factorul random, fie pentru ca asa a fost sa fie, fie pentru ca tu ai fost penalizat sau adversarul a fost "premiat" pentru "duel consecutiv".

in acest post, scris inainte de introducerea v1.27, am introdus notiunea de "duel consecutiv". nimeni (sau foarte multi) nu a dat credit acestei teorii.

iata ca am avut (inca o data) dreptate: in v1.27 s-au introdus duelurile cu NPC unde se foloseste notiunea de "dificultate a duelului" la NPC-uri: dificultatea creste cu 1 la fiecare duel cistigat si scade cu 1 la fiecare duel pierdut si la fiecare 30 de minute in care nu te duelezi. dificultatea duelului se manifesta exact prin ceea ce am intuit eu inainte de v1.27: esti penalizat la indeminarile de duel, sau adversarul este premiat la indeminarile de duel.

la duel cu NPC, dificultate 11, am avut "ghinionul" sa fiu lovit de 3 ori de catre un NPC care a avut 3 tintire si 20 tactica, in conditiile in care eu am avut aproape 200 aspect. m-a facut praf, m-a trimis la somn. si eu, care credeam ca il bat cu un singur deget...

veti intreba de unde stiu ca dificultatea duelului se aplica si in cazul duelurilor cu jucatorii. raspunsul este ca am intuit acest lucru inainte de v1.27 (l-am observat in timpul duelurilor cu jucatori - date si primite - din joc).

merg si mai departe si spun:
- afirmatie: un duel consecutiv la acelasi jucator (presupun ca daca ataci acelasi jucator inainte de a-ti scadea dificultatea sau nu intercalezi un duel la alt jucator) echivaleaza cam cu 4-5 grade de dificultate la NPC-uri.
- presupunere: cred ca dispunerea indeminarilor de duel joaca un rol in calculul dificultatii. de exemplu, un duel la un muncitor, daca ai dificultatea peste 2-3 (adica ai cistigat deja 2-3 dueluri) echivaleaza cam cu 9-10 grade de dificultate la NPC-uri. am observat acest lucru pe L7 unde sint muncitor pur, am 3 tintire, 3 ferire si 0 (zero) tactica. cu toate astea, in cel putin 25% din duelurile primite de la duelisti puri am lovit si am ferit de 1-3.
 

DeletedUser

Guest
Speculatii, ca de obicei . Topic inchis
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus