Teme pentru acasa

DeletedUser

Guest
Un motor avand ca agent termic un gaz diatomic functioneaza dupa un ciclu compus din doua izoterme(T1;T2)si doua izobare(p1;p2).Sa se determine randamentul ciclului.
 

DeletedUser

Guest
Ce efect credeti ca are inclinarea unaia dintre ramurile unui manometru diferential?Cu cat avanseaza lichidulin lungul tubului inclinat pentrufiecare milimetru cu care scade nivelul lichidului in ramura verticala?
Imaginea:
image.png
 

DeletedUser7388

Guest
Unde se afla centrul de greutate al sistemului format din Pamant si Luna?
 

lord ion

West Marshal
cine compune o problema din exercitiul asta: (679-462)+?=880
(sa fie la nivelul clasei a II-a) are un warn de la mine :ras:
 

DeletedUser20997

Guest
cine compune o problema din exercitiul asta: (679-462)+?=880
(sa fie la nivelul clasei a II-a) are un warn de la mine :ras:

Faza cu parantezele nu le-am înţeles, dar meh.
O fabrică de bomboane a produs într-o zi 679 kg bomboane. În aceeaşi zi a vândut 462 kile de bombe. Următoarea zi a produs o cantitate de bomboane, *care fiind adunate la cele rămase din ziua precedentă, erau 880 kile de bomboane.
Să se afle câte kile de bomboane au fost produse în ziua respectivă.

* Mă scuzaţi vă rog pentru proasta exprimare, dar nu ştiu cum s-o zic corect, aşa că formulaţi-o dumneavoastră corect :boone:

Nu uita să-mi mulţămeşti!!!!!
 

DeletedUser

Guest
Ana are 679 de mere.Gigel ii fura 462 de mere iar in urmatoarea zi Ana mai culege un numar de mere astfel incat Acum are un total de 880 mere.Aflati cate mere a mai cules dupa furtul lui Gigel.
 

DeletedUser20130

Guest
cine compune o problema din exercitiul asta: (679-462)+?=880
(sa fie la nivelul clasei a II-a) are un warn de la mine :ras:

Un muncitor construieste o casa. Foloseste 462 de caramizi din cele 679 pe care le are. Dar totusi cand mai verifica odata planul observa o eroare, nu ii ajung caramizile. Se pare ca ii trebuie in total 880 de caramizi. Cate caramizi mai trebuie sa comande pentru a-si termina constructia?

Sper sa fie bine. Sunt prea retardat.
 

DeletedUser20997

Guest
Ana are 679 de mere.Gigel ii fura 462 de mere iar in urmatoarea zi Ana mai culege un numar de mere astfel incat Acum are un total de 880 mere.Aflati cate mere a mai cules dupa furtul lui Gigel.

Faptul că am fost serios mă face să par retardat acum -_-
 

lord ion

West Marshal
gata baieti !!! ii dadusem si eu de capat pana la urma...
multam fain! aveti toti cate un warn de la mine :ras::ras:
 

DeletedUser12402

Guest
Care ma ajuta? Ii dau ca rasplata gaura de la un covrig. Am nevoie de o relatie de recurenta pentru urmatorul sir: 1, 1, 2, 3, 3, 4, 5, 5, 6...
 
Sus