Concurs Probleme de logica

DeletedUser

Guest
NU mai posteaza nimeni? mi sa parut foarte buna ideea cu acest concurs de logica...
 

DeletedUser

Guest
ah va zic eu una:

O femeie a venit la un hotel singura cu niste valize.Dupa ce sa cazat au trecut 5-6 zile si a fost gasita moarta inchuiata doar ca s-a constatat ca in camera erau 2 persoane moarte.

Indiciu:nu era ala ce duce bagajele(am uitat cum se numeste :D)
 

DeletedUser

Guest
Sase persoane Alin, Barbu, Cornel, Daniel, Eugen si Filip sunt suspectat de furt.Stim ca sunt doi vinovati si restul nevinovati.
Alin : Cornel este nevinovat!
Barbu: Eugen este nevinovat!
Cornel: Alin este nevinovat!
Daniel: Barbu este nevinovat!
Eugen: Daniel este nevinovat!
Cine este vinovat?(daca numai cei nevinovati au spus adevarul)
 

DeletedUser

Guest
Sase persoane Alin, Barbu, Cornel, Daniel, Eugen si Filip sunt suspectat de furt.Stim ca sunt doi vinovati si restul nevinovati.
Alin : Cornel este nevinovat!
Barbu: Eugen este nevinovat!
Cornel: Alin este nevinovat!
Daniel: Barbu este nevinovat!
Eugen: Daniel este nevinovat!
Cine este vinovat?(daca numai cei nevinovati au spus adevarul)

pai daniel si filip
 

DeletedUser

Guest
ah va zic eu una:

O femeie a venit la un hotel singura cu niste valize.Dupa ce sa cazat au trecut 5-6 zile si a fost gasita moarta inchuiata doar ca s-a constatat ca in camera erau 2 persoane moarte.

Indiciu:nu era ala ce duce bagajele(am uitat cum se numeste :D)

Toata lumea a auzit-o de cel putin 10 ori. Femeia era gravida si au gasit fatul mort impreuna cu femeia.
 

DeletedUser

Guest
va zic 2:

1.Un rege primeste 7 sticle cadou.Stiind ca una e otravita si are 10 zile la dispozitie sa afle care si are 4 sclavi sal ajuta cum reuseste sa afle?

2.Canibalii sunt oameni mincinosii iar brasovenii spun adevarul.Esti la o intersectie cu unul din fiecare si vrei sa ajungi la orasul brasovenilor.Ce intrebare pui?
 

DeletedUser

Guest
va zic 2:

1.Un rege primeste 7 sticle cadou.Stiind ca una e otravita si are 10 zile la dispozitie sa afle care si are 4 sclavi sal ajuta cum reuseste sa afle?

2.Canibalii sunt oameni mincinosii iar brasovenii spun adevarul.Esti la o intersectie cu unul din fiecare si vrei sa ajungi la orasul brasovenilor.Ce intrebare pui?

1 pune pe unu din sclavi sa bea dintr-o sticla.daca pana a doua zi nu moare il pune sa bea din a doua sticla si tot asa pana moare sclavu.
2 intrebi in ce directie e orasul si brasoveanul o sa iti dea indicatiile corecte iar canibalu o sa iti zica ca e in partea opusa.
grele intrebari.... de clasa a 2-a.
 

DeletedUser

Guest
1 pune pe unu din sclavi sa bea dintr-o sticla.daca pana a doua zi nu moare il pune sa bea din a doua sticla si tot asa pana moare sclavu.
2 intrebi in ce directie e orasul si brasoveanul o sa iti dea indicatiile corecte iar canibalu o sa iti zica ca e in partea opusa.
grele intrebari.... de clasa a 2-a.

da nu sti care ii fiecare ca arata identici am uitat sa spun nu stii care propozitie e adevarata
 

DeletedUser

Guest
1 pune pe unu din sclavi sa bea dintr-o sticla.daca pana a doua zi nu moare il pune sa bea din a doua sticla si tot asa pana moare sclavu.
2 intrebi in ce directie e orasul si brasoveanul o sa iti dea indicatiile corecte iar canibalu o sa iti zica ca e in partea opusa.
grele intrebari.... de clasa a 2-a.


da acum sa mai complicam putin daca otrava isi face efect in 7 zile
 

DeletedUser

Guest
intrebi in ce directie e orasu si dupa aia ii intrebi daca vor sa te manance. canibalu o sa zica da si inseamna k celalalt e brasovean:))

gresit canibalu minte deci o sa spuna nu= amandoi nu = amandoi arata in sens opus=confuzie

greseala mea =__)) corect
 

DeletedUser

Guest
daca tot faceti pe logicii pe topicul meu,macar nu postati probleme din topic..
 

DeletedUser

Guest
va zic 2:

1.Un rege primeste 7 sticle cadou.Stiind ca una e otravita si are 10 zile la dispozitie sa afle care si are 4 sclavi sal ajuta cum reuseste sa afle?
2.Canibalii sunt oameni mincinosii iar brasovenii spun adevarul.Esti la o intersectie cu unul din fiecare si vrei sa ajungi la orasul brasovenilor.Ce intrebare pui?

Sticlele vor fi : a, b, c, d, e, f, g.
Sclavii vor fi : 1,2,3,4

Prima zi: 1 bea a, 2 bea b, 3 bea c, 4 bea d
A doua zi:1 bea e, 2 bea f, 3 bea g

Daca 1 moare in ziua 8, sticla a era otravita.Daca moare 2, b era otravita, daca moare 3, c era otravita, daca moare 4, d era otravita
Daca 1 moare in ziua 9, sticla e era otravita, daca 2 moare f era otravita, daca 3 moare, g era otravita
 

DeletedUser9380

Guest
Sase persoane Alin, Barbu, Cornel, Daniel, Eugen si Filip sunt suspectat de furt.Stim ca sunt doi vinovati si restul nevinovati.
Alin : Cornel este nevinovat!
Barbu: Eugen este nevinovat!
Cornel: Alin este nevinovat!
Daniel: Barbu este nevinovat!
Eugen: Daniel este nevinovat!
Cine este vinovat?(daca numai cei nevinovati au spus adevarul)

Filip, deoarece el nu a spus nimic.Cum ai zis că numai cei nevinovaţi au spus adevărul, iar Filip nu a spus nimic, de aici rezultă că Filip e vinovat.
 

DeletedUser

Guest
Sase persoane Alin, Barbu, Cornel, Daniel, Eugen si Filip sunt suspectat de furt.Stim ca sunt doi vinovati si restul nevinovati.
Alin : Cornel este nevinovat!
Barbu: Eugen este nevinovat!
Cornel: Alin este nevinovat!
Daniel: Barbu este nevinovat!
Eugen: Daniel este nevinovat!
Cine este vinovat?(daca numai cei nevinovati au spus adevarul)

Filip, deoarece el nu a spus nimic.Cum ai zis că numai cei nevinovaţi au spus adevărul, iar Filip nu a spus nimic, de aici rezultă că Filip e vinovat.
Nu.Asta e pentru a va induce in eroare

Alin si cornel,pentru ca daca ei sunt vinovati,fiecare va spune ca celalalt e nevinovat.


Nu.
 
Sus