Concurs Probleme de logica

DeletedUser

Guest
Am EDITAT Daniel si Eugen .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Logic Filip ar fi un vinovat pt. ca problema zice ca doar cei nevinovati zic adevarul si Filip nu zice nimic .
 

DeletedUser

Guest
Nu.Asta e pentru a va induce in eroare




Nu.

pai altceva nu cred ca poate fi pentru ca daca y si x sunt vinovati,singura solutie e ca x sa spuna y si y sa spuna x.Daca z spune ca unul din cei doi e nevinovat ,cum z spune adevarul nici unul nu poate sa fie vinovat in afara de filip si cei doi pe care i-am spus eu mai sus.
 

DeletedUser

Guest
Barbu si Filip.
Filip pentru ca nu spune si barbu pentru ca nu are pereche.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Explicati de ce oamenilor!! asa spun si eu x si y.Si motivul unde e?L-a mancat lupul?
 

DeletedUser

Guest
ALIN SI CORNEL NU??

pai cum adica NU?
e clar ca varianta alin si cornel vinovati e valabila. ca o mai fi alta pe care o vrei tu e alta chestie.
dar alin si cornel vinovat si restul nevinovati e rezolvare corecta!!!

ps:sa spui tu poate de ce nu e
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Stop.Tocmai am gasit o mica greseala.Acesta era raspunsul de la sfarsitul cartii:)
Presupunem ca, Alin minte, deci e vinovat.Din spusele lui - pentru ca minte - si Cornel este vinovat,deci si Eugen este vinovat(si Cornel minte)*Avem in acest caz trei vinovati, situatie in contradictie cu ipotez
Asadar Alin spune adevarul, deci este nevinovat.
La fel se demonstreaza ca Eugen si Cornel sunt nevinovati.
Suspectii Barbu si Daniel sunt ori vinovati, ori nevinovati.
Daca ar fi nevinovati, atunci singurul vinovat ar putea fi Filip, alta situatie in contradictie cu ipoteza
Asadar Barbu si Daniel sunt cei doi vinovati.

Dar textul spune ca:
Alin: Cornel este nevinovat! [...] Cornel: Alin este nevinovat![...] Eugen: Daniel este nevinovat!
=> ca textul este gresit si ca m-am facut de cacao.
 
Sus