Alegerile orasului

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
NUME SUGESTIE: Locuitorii sa aleaga.
DESCRIERE:Propun ca locuitorii sa aiba dreptul de a-si vota primarii.Alegerile se vor organiza la inceputul fiecarei saptamani.Doar consilieri vor putea sa candideze.Primiarii fiecarui oras vor fi maxim 4.Fondatorului orasului nu participa la alegeri si nu poate sa fie inlocuit.Fiecare locuitor are dreptul la un singur vot.Fondatorul are dreptul sa aleaga ca locuitorul cu cele mai multe voturi pentru functia de primar sa fie sau nu primar.

Cum voi putea sa votez?
Langa numele consilierilor va aparea butonul "Voteaza", exact ca in imagine.

Imagine:
47984895.png


AVANTAJE:Locuitori vor putea sa-si alega conducatorul in mod democratic facand jocul mai realist.
DEZAVANTAJE:Primarii nu vor fi de acord deoarece n-au sa mai beneficieze de drepturile respective si vor fi degradati la functia de cetatean.

P.S. Scuzati-ma, dar nu prea ma pricep sa editez imagini.

PRO:3
CONTRA:3
PRONTRA:2
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Dap asa cv:D ar fi fain:D dar sa fie doar un singuri primar ....de ex nu sant doi Falca sau cv de genu......dar imi place iedeea PRO
 

DeletedUser9380

Guest
Ar fi bună ideea ta, dar rezultatele votului vor fi trmise fondatorului şi abia apoi el va hotărî dacă îl va pune primar.Să zicem că e unul care nu e de acord deloc cu fondatorul, ba chiar îl înjură în mesaje private, dar e apreciat de oraş, credeţi că va accepta să îl pună primar?Sau dacă a furat mai demult un oraş pe o lume şi el era membru în acel oraş, va fi el de acord?Probabil că nu.
Dar treaba asta ar necesita implementarea unui anume Fondator al oraşului.Nu ar fi rea această opţiune.Dar dacă nu se implementează şi fondatorului unui oraş, atunci ideea nu are sens,Acum, într-un oraş, nu contează care e fondatorul oraşului şi care sunt ceilalţi primari:toţi au drepturi egale.În plus, dacă fondatorul s-a hotărât să plece din oraş, ce se întâmplă?
Iar partea cu alegerile la începutul săptămânii:iar nu sunt de acord.Dacă primarul simte că are nevoie de doar 2 primari, de ce să se tot facă alegeri până vor fi 4.Doar primarul(sau fondatorul, dacă se va implementa şi acesta) ar trebui să poată stabili perioada în care se vor alege noi primari.
Eu sunt PRONTRA.
 

DeletedUser

Guest
PRO foarte buna ideea!

-Asa e si mai realist si cetatenii aleg un singur conducator!
 

DeletedUser

Guest
Ar fi bună ideea ta, dar rezultatele votului vor fi trmise fondatorului şi abia apoi el va hotărî dacă îl va pune primar.Să zicem că e unul care nu e de acord deloc cu fondatorul, ba chiar îl înjură în mesaje private, dar e apreciat de oraş, credeţi că va accepta să îl pună primar?Sau dacă a furat mai demult un oraş pe o lume şi el era membru în acel oraş, va fi el de acord?Probabil că nu.
Dar treaba asta ar necesita implementarea unui anume Fondator al oraşului.Nu ar fi rea această opţiune.Dar dacă nu se implementează şi fondatorului unui oraş, atunci ideea nu are sens,Acum, într-un oraş, nu contează care e fondatorul oraşului şi care sunt ceilalţi primari:toţi au drepturi egale.În plus, dacă fondatorul s-a hotărât să plece din oraş, ce se întâmplă?
Iar partea cu alegerile la începutul săptămânii:iar nu sunt de acord.Dacă primarul simte că are nevoie de doar 2 primari, de ce să se tot facă alegeri până vor fi 4.Doar primarul(sau fondatorul, dacă se va implementa şi acesta) ar trebui să poată stabili perioada în care se vor alege noi primari.
Eu sunt PRONTRA.

M-ai intrebat ce se va intampla daca fondatorul pleaca din oras.In cazul acesta vor avea loc alegeri in momentul in care fondatorul paraseste orasul.

Ai mai spus de numarul primarilor.In ideea mea am scris ca vor fi maxim 4.

M-am gandit la ce-ai spus si sunt de acord cu tine.Trebuie ca fondatorul sa aleaga daca primarul ales de locuitori va fi acceptat ca primar sau nu va fi acceptat.Am editat la post-ul cu ideea.
 

DeletedUser

Guest
Ups...nu am fost atent...

Hai sa fie pro :P
 
Ultima editare de un moderator:

lord ion

West Marshal
pe W1.net sintem toti primari in oras, ca sa avem prioritate la luptele de fort
si sintem un oras cu 4 forturi proprii si aliat la 15...
bineinteles, ca nu se gaseste nici un ciumpalac sa-i degradeze pe toti si sa-i dea afara cum se intimpla pe serverele noastre...
si daca vreun barosan [adica un copil de bani gata] mituieste consilierii [da un mesaj, cum ca, de exemplu, le baga bani pe telefon daca va fi ales primar :rolleyes:] si dupa aia face varza orasul ?
iar plingeti pe la suport si pe aici pe forum....
mai bine se merge pe incredere ca pina acum...
 

DeletedUser

Guest
pe W1.net sintem toti primari in oras, ca sa avem prioritate la luptele de fort
si sintem un oras cu 4 forturi proprii si aliat la 15...
bineinteles, ca nu se gaseste nici un ciumpalac sa-i degradeze pe toti si sa-i dea afara cum se intimpla pe serverele noastre...
si daca vreun barosan [adica un copil de bani gata] mituieste consilierii [da un mesaj, cum ca, de exemplu, le baga bani pe telefon daca va fi ales primar :rolleyes:] si dupa aia face varza orasul ?
iar plingeti pe la suport si pe aici pe forum....
mai bine se merge pe incredere ca pina acum...

Lord Ion, am spus ca fondatorul are ultimul cuvant, dar alegerile sunt facute pentru a arata pe cine favorizeza locuitorii.
 

DeletedUser

Guest
Contra <3W
De ce?
Findca :
1.daca tot schimbam primari se da peste cap toata oraganizare orasului(dau un ex care intr-un fel sunt cam la fel:cum gigi becali tot schimba antrenori)
2.pot fi orase fara consilieri deci fara candidati
3.se pot face sondaje
 

DeletedUser

Guest
Contra <3W
De ce?
Findca :
1.daca tot schimbam primari se da peste cap toata oraganizare orasului(dau un ex care intr-un fel sunt cam la fel:cum gigi becali tot schimba antrenori)
2.pot fi orase fara consilieri deci fara candidati
3.se pot face sondaje

Daca sunt orase fara consilieri nu se vor organiza alegeri.
 

DeletedUser13008

Guest
NUME SUGESTIE: Locuitorii sa aleaga.
DESCRIERE:Propun ca locuitorii sa aiba dreptul de a-si vota primarii.Alegerile se vor organiza la inceputul fiecarei saptamani.Doar consilieri vor putea sa candideze.Primiarii fiecarui oras vor fi maxim 4.Fondatorului orasului nu participa la alegeri si nu poate sa fie inlocuit.Fiecare locuitor are dreptul la un singur vot.Fondatorul are dreptul sa aleaga ca locuitorul cu cele mai multe voturi pentru functia de primar sa fie sau nu primar.

Cum voi putea sa votez?
Langa numele consilierilor va aparea butonul "Voteaza", exact ca in imagine.

Imagine:
47984895.png


AVANTAJE:Locuitori vor putea sa-si alega conducatorul in mod democratic facand jocul mai realist.
DEZAVANTAJE:Primarii nu vor fi de acord deoarece n-au sa mai beneficieze de drepturile respective si vor fi degradati la functia de cetatean.

P.S. Scuzati-ma, dar nu prea ma pricep sa editez imagini.

PRO:3
CONTRA:1
PRONTRA:1

fa si u o poza cu palariura fondatorului ca sunt prontra momentan
 

DeletedUser

Guest
Contra . Exista forumul , de aceea exista functia aia .... voteaza O_O
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus