Cine a citit Winnetou?

  • Autor subiect DeletedUser5652
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Cine a citit Winnetou, Urmasii lui Winnetou, Comoara din Lacul de Argint etc?


Off:Eu le-am citit.Extraordinar de frumoase pentru tinerii cititori (asa cum sunt si eu).Va recomand sa le cititi.

Imi plac cartile de aventuri,as vrea s-o incerc.
 

DeletedUser

Guest
Winnetou da am citit vreo 2 carti de ale lui Karl May.Foarte frumoase pentru iubitorii westului.Iata-ma reintors pe forum:)) in pragul examenelor si vorbind despre Winnetou.In vara sper sa mai recitesc odata cartile ca deh cartile bune merita recitite.
 

DeletedUser

Guest
daca tot ati reinviat topicul de ce sa nu laud si eu cartea.
Da , este superba, actiunea te face sa te visezi un old shatterhand sau un winnetou..Cartea este exceptionala si chiar merita citita. Cum spune si fermierul , imedait ce scap de examene ma pun sa recitesc Winnetou pentru ca merita , si pentru cine mai e iubitor de aventuri va mai recomad niste carti: Odiseea capitanului Blood , Capitanul Casse-Cou , Olaf Magnificul , Ion si Baltagul. <3W
 

DeletedUser19057

Guest
Eu am citit Comoara din Lacul de Argint, si ma visez si eu un Mic Urs : ))
 

DeletedUser

Guest
am citit acuma 2 ani foarte trista povestea mai ales sfarsitu cand moare winnetou
 

DeletedUser

Guest
Am citit toate volumele din Winnetou, este superba cartea. Mi s-a rupt sufletul cand a murit :( Asta e, asa se intampla si in realitate. Daca ar mai exista oameni ca si Karl sau altii, ma refer la vointa de munca, la respect si la celelalte calitati ale lui, ar fi o lume mai buna. Recomand cu caldura volumele!
 

DeletedUser8851

Guest
Sincer sa fiu am citit multe carti de Karl May:
Winnetou
Old Surehand
Comoara din Lacul de Argint
Testamentul Incasului
+Urmasii lui Winnetou...
Mai mult din jumatate il au ca personaj principal pe Old Shatterhand:P
 

DeletedUser

Guest
Sincer sa fiu am citit multe carti de Karl May:
Winnetou
Old Surehand
Comoara din Lacul de Argint
Testamentul Incasului
+Urmasii lui Winnetou...
Mai mult din jumatate il au ca personaj principal pe Old Shatterhand:P

Old Shatterhand este naratorul propriu-zis . Inafara de Comoara de lacul de argint (cred ca sunt si altele pe care probabil nu le-am citit) naratiunea se face la pers 1 ,implicit narator participant
 

DeletedUser

Guest
Deci,am citit aproximatix 40 de carti de Karl May,cam toate cartile de la colectia corint +adevarul carte de lux.

Si nu toate cartile il au pe Old Shaterhand narator,in unele nu apare.
 

DeletedUser9742

Guest
eu am citit doar winnetou, o carte excelenta, mie miar fi placut sa traiesc in westul salbatic

REZUMATUL:

A fost un indian winnetou capetenia apasilor.

GATA
si a mai fost si:sam hawkens, old death care apare in vol.2, old shatterhand ,capetenia kiowasilor(nu mai stiu cum se numea,parca tangua) , tatal si sora lu winnetou care ia impuscat unu(santer),old firehand etc...

GATA
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
eu am citit doar winnetou, o carte excelenta, mie miar fi placut sa traiesc in westul salbatic


si a mai fost si:sam hawkens, old death care apare in vol.2, old shatterhand ,capetenia kiowasilor(nu mai stiu cum se numea,parca tangua) , tatal si sora lu winnetou care ia impuscat unu(santer),old firehand etc...

GATA

ai uitat de Henry
 

DeletedUser2854

Guest
eu am citit doar winnetou, o carte excelenta, mie miar fi placut sa traiesc in westul salbatic


si a mai fost si:sam hawkens, old death care apare in vol.2, old shatterhand ,capetenia kiowasilor(nu mai stiu cum se numea,parca tangua) , tatal si sora lu winnetou care ia impuscat unu(santer),old firehand etc...

GATA

Eu nu tin minte o sora , tin minte ca tatal si albul neamt au fost impuscati . Daca gresesc sa imi ziceti .
 

DeletedUser

Guest
Pai, ady, ,,neamtul alb" era Old Shatterhand...
Deci, nu...santer i-a împușcat pe Inciuciuna (parca ASA îl chema...) si pe fi a lui(sora lui Winettou...)...
Intelegi?
 
Sus