Concurs "8 Martie”

  • Autor subiect DeletedUser26512
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser26512

Guest
12804307_237945549877951_1809957836_n.jpg




Concurs "Femeia specială din viața ta"

Luna martie semnalează începutul calendaristic al primăverii, este o perioadă de noi începuturi. După o iarnă lungă şi friguroasă, în luna martie renaşte natura şi, odată cu ea, şi noi.
Martie, însă, nu este doar o lună din cele 12, ci este o lună dedicată femeilor, este o perioadă în care mamele, soţiile, iubitele şi bunicile noastre se simt mai alintate şi mai speciale.:d
Tot ce trebuie să faci este sa lași un comentariu sau o felicitare pentru femeia specială din viața ta (mamă ,iubită,bunică...)


Puteți posta creațiile direct în acest topic, sub acest anunț, până pe 13 martie, ora 23:59.

În perioada 14-17 martie vom alege cele mai bune 3 felicitări și le vom premia cu câte 300 pepite.

Regulament :

Toate postările trebuie să respecte regulile forumului (implicit ale bunului simț);
Creația trebuie să fie originală și să nu se regăsească în altă parte;
Puteți participa cu o singură creație;
Modalitatea de alegere a câștigătorilor : echipa The West va alege 3 felicitări;


Mult succes tuturor!

Echipa The West


12825383_237945556544617_1503401086_n.jpg
 

DeletedUser26536

Guest
Dragă mamă ,
Încă stau şi privesc , aştept... Nici măcar gerul nu ar putea opri aşteptarea. Îmi ploua ochii ştiind că nu vei fi acasă cu mine de Craciun. Ninge , e totul de poveste în jur , dar în sufletul meu e abis , fiindcă lipseşti tu – zîna tuturor anotimpurilor.
Mi-e dor , mi-e dor de mîinile tale fermecate , mi-e dor de sărutul tau care îmi alina orice durere , mi-e dor de tine ! În fiecare zi te port cu mine în suflet , şi totuşi, îmi lipseşti ... Tu, raza mea de soare , vino şi luminează-mă , veghează-mă şi ocroteşte-mă de singurătate ! Plecînd , ai rupt o bucată din mine , din sufletul meu de copil încă fraged. Mamă , nu poţi fi înlocuită .
Dacă n-ai fi , dacă n-ai exista , nici noapte n-ar fi , nici zi - nimic nu poate trăi fără tine , exact ca mine ! Stăteam aseară , ca de fiecare dată cu gîndul la tine ,stăteam şi ţi-am dedicat o poezie . Aş dori să ştii că cuvintele le-am scos din universul sufletului meu :
E seară ninge afară,
Eu îţi scriu din altă ţară
Mă gîndesc ce bine-ar fi
Dac-acum ne-am întîlni
Sufletul mi-ar înflori
Iar inima îţi va zîmbi !
Să mă-mbrăţişezi sublim
Să-mi alini amarul chin.
Mamă dragă , zîna mea ,
Stai cu mine , nu pleca !
Mamă bună , mamă dragă ,
Te iubesc de-o viaţă-ntreagă !
Ştiu că ai scăpat o lacrimă citind, şi ştiu că nu-mi vei spune asta niciodata. Am scris fiindcă lipsa ta îmi insuflă inspiraţie , eşti muză , eşti cîtec , eşti vers . eşti iubire...


Te voi iubi o veşnicie şi încă o zi ! Chipul tău sublim este soarele meu noaptea şi stelele ziua ! Mîinile tale calde şi blînde îmi vindecau mereu rănile , cele pe care
doar tu le puteai vedea , în adîncul sufletului meu . Un buchet în dar îţi dau acum , unul plin doar de bucurie , unul fără lacrimi , un buchet minunat de iubire cerească , pentru a-ţi alina sufletul ! Eşti parfumul meu de lăcrămioară ce m-a îndrumat mereu spre soare . Eşti o rază de soare , trimisă să mă lumineze mereu , să îmi scoată umbra din suflet , să fie doar lumină – să domneşti tu mereu . În fiecare seară îţi simt mirosul dulce ce dăinuie în hainele amorţite de timp . Se apropie primavara cu paşi repezi , natura începe a se dezmorţi cu paşi mici , începe o viaţă noua pentru ea. Vin şi eu a te chema , vino de-mi dezghaţă sufletul , şi topeşte zăpada din adîncul lui , ca el să devină asemeni mugurilor înfloriţi în primăvară , dar chemarea e zadarnică şi tu eşti orbită de lumina depărtării . În sufletul meu domneşte iarna veşnică , peste tot numai sloiuri de gheaţă îmi rănesc sentimentele , o iarnă ce îşi ia puterile din toate suferinţele mele , o iarnă cu suflet fierbinte . Apar ghioceii prin pădurile abia ieşite dintr-o iarnă grea şi gereoasă – în adîncul sufletului meu apar noi sloiuri de gheaţă ce îmi topesc toate sentimentele înfloritoare. În fiecare zi trăiesc cu aceeaşi dorinţă , cu acelaşi vis , însă el nu trebuie să fie doar închipuit , trebuie să îşi ia rădăcinile din putere şi dorinţă , iar astfel îl vom putea mereu îndeplini . Asta fac şi eu , doar că am nevoie de mai multă putere , încă nu am forţele necesare , ele stau ascunse undeva în sufletul tău , aproape şi totodata departe de mine. În fiecare zi inima îmi spune aceeaşi poveste , o poveste cu un început trist , şi cu un final fericit. Undele inimii tale se leagă cu ale mele şi formează acel tot întreg ce m-ar face atît de puternică , încît să pot alunga iarna din mine! Dar cu plecarea ta au fost rupte , acum nu sunt decît o prizonieră a iernii . Primăvara sufletului meu stă ascunsă într-o celulă , departe de a mea . Ea stă prinsă cu lanţuri de gheaţă , şi îi piere fiecare putere pe zi ce trece , mai are doar puţină , iar pentru a putea fi salvată are nevoie de tine . Plîng , îmi plinge sufletul , inima şi trupul ...

Fiecare lacrimă aparţine dorului – dorului de tine. Mi-e dor... Îmi lipseşti... Şi plîng – plîng fară să mai simt că o fac .
Chipul îţi reînvie în pozele ce stau pe noptieră , pozele în care mă îmbrăţişezi şi mă săruţi cu atîta dragoste , plîng şi ele . Ştiu că şi tu plîngi asupra pozei cu mine ce ai luat-o cu tine , lacrimile tale curg pe chipul meu , în piesajul căruia zîmbete nu mai există. Simt cum raiul de dinainte se transformă încet , încet într-un infern . Şi nu voi permite asta , şi nici tu nu vei permite , ştiu asta . Vom fi mai puternice , vom uita ce înseamnă durerea , nu vom mai şti cum arată o lacrimă , cum se scurge , încet pe obrajii noştri osteniţi de atîta depărtare ! Dar el , dorul , nu mă lasă cu una cu două , dorul îmi mistuie sufletul cu ploi torenţiale de lacrimi amare , un dor ce mă obsedează ! Trebuie să fim puternice pentru a pune capăt iernii şi a lăsa să domnească primăvara în pace , pe vecie ! Te iubesc mamă...
 

DeletedUser26536

Guest
(Compunere scrisă de mine pe 29.11.2015)

:shoot::shoot::shoot::shoot:
 

DeletedUser26590

Guest
Draga mama,

Stiu ca nu ti-am aratat mereu ca am apreciat ceea ce ai facut pentru mine. Iti sunt recunoscator ca exist – tie iti datorez omul care sunt astazi, datorita tie sunt un om mai bun. Tu m-ai invat sa ma respect si sa respect pe altii, tu esti cea care m-a invatat sa fiu tolerant, tu esti cea care m-a ascultat intotdeauna si care a fost alturi de mine mereu.

Iti sunt recunoscator pentru faptul ca m-ai iubit neconditionat si ca ai avut grija de mine toata viata, iti sunt recunoscator pentru ca iti pasa de viata mea, pentru ca ai mereu o vorba buna pentru mine cand lucrurile merg rau. Iti urez o zi plina de voie buna si sper ca dragostea mea sa iti umple viata la fel cum dragostea pe care mi-ai purtat-o tu a umplut-o pe a mea.
 

DeletedUser26592

Guest
Draga mama si iubita

Doua persoane dragi in viata mea
Mama care mi-a dat viata prin ea
Si iubita care imi alina orice clipa grea
Nu va pot multumi indeajuns
Ma iubiti si sincer este, de ajuns
Sa va vad zambetul pe buze
Si atunci cand va supar ,doar un simplu scuze
Nu este de ajuns
Si vad cum ma priviti cu drag
Va iubesc nespus si nu as putea trai fara voi !!!
 

DeletedUser1088

Guest
Am mai auzit povesti frumoase, am intalnit, am ascultat si am inteles iubiri incredibile. Dar pana acum, n-am reusit sa intalnesc o mama mai iubitoare, speciala si nemuritoare, ca tine. Astazi, e ziua ta, e Ziua Internationala a Femeii. Nu stiu cum sa-ti multumesc pentru ca existi in viata mea. Poate spunandu-ti, pur si simplu, "TE IUBESC MAMA". La multi ani superbi, la multi ani creativi, la multi ani sanatosi, iubita mea mama!
 

DeletedUser26265

Guest
Mama

In primul rand as vrea sa spun cat de mult te iubesc, chiar daca nu ti-am aratat asta cat timp te-am avut langa mine de prea multe ori, tu ai simtit asta mereu si ai avut grija si mi-ai aratat o iubire neconditionata. Nu am apucat niciodata sa iti spun in fata cele 2 cuvinte dar stiu ca de acolo de sus va veghezi si inca ai grija de mine cum ai facut-o si cand erai printre noi.

Te iubesc, Mama.
 

DeletedUser10117

Guest
Cu ocazia acestui eveniment,8 martie,urez la toate doamnele si domnisoarele sa aiba parte de o primavara cat mai speciala la fel ca ele,sa se bucure de fiecare clipa si secunda din aceasta viata trecatoare,deoarece viata este cel mai de pret lucru,de care trebuie sa ne bucuram cu totii,sa aiba parte de iubire si de tot ce-si doresc.

Feteleor desi sunteti,nesuferite,incapatanate,rele,noi tot va iubim si cu voi viata e mai frumoasa...La multi ani !
 

DeletedUser25100

Guest
Dragoste inimaginabila:)

http://prntscr.com/aep7it


Am ales acest fundal pentru ca eu consider ca reprezinta cel mai bine relatia dintre mama-copil in lumea aceasta. Intunericul reprezinta greutatile prin care omul trece de la nastere si pana la maturitate iar imaginea cu mama ridicand copilul reprezinta ajutorul matern :) Copacul este reprezentarea primaverii iar razele de lumina revenirea naturii la viata.

P.S: nu concurez cu cele scrise mai sus, ci doar cu imaginea:) Sper sa va atinga la inima, caci asa am intentionat. Nu am stiut cum sa pun imaginea direct in post asa ca am pus un link. Creatia este 100% a mea, daca vreti dovezi am in pc schitele:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser18307

Guest
Draga mama,

Mentionez ca ma cheama Adi.


De un amar de vreme,
Nu am mai scris catrene
Ins-acum e altceva,
O fac pentru mama mea.

Mama, eu iti multumesc,
Pentru c-ai grija de mine
Si pentru darul ceresc,
De a te avea pe tine.

Facand primii pasi in viata
Am realizat,
Ca frumoasa ta povata
M-a disciplinat.

Cu drag imi aduc aminte,
Cand veneai sa ma-nvelesti
Imi spuneai doua cuvinte,
Cat de mult tu ma iubesti.

Fiind o luna speciala,
Eu iti fac o poezie
Pe ea pun initiala,
A. ,pentru a ta mandrie.

Ingrijand de trei copii,
Tu ti-ai rupt din tinerete,
De aceea iti voi fi
Sprijinul la batranete.

Nu pot spune in cuvinte,
Cat de mult te iubesc,
Merg cu capul inainte
Mama, iti multumesc!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9829

Guest
Te iubesc mama

Sunt mai nesimtit din fire
Totusi insa mama mea
A-nceput sa-mi dea de stire
Ca ea inca ma iubea

Am ranit-o, nu odata
Si am fost nesuferit
Chiar mai mult ca al meu tata
Dar mereu ea ne-a iubit

Nu pot intoarce vreodata
Greselile din trecut
Draga mama, inc-o data
Multumesc ca m-ai nascut

M-ai crescut cu multa truda
Si mereu m-ai ajutat
Iar eu ti-am facut in ciuda
Niciodata n-am uitat

Dar acum la batranete
Vreau sa stii ca te iubesc
Nu ca si in tinerete
Cand spuneam doar multumesc

Credeam ca mi se cuvine
Tot ce tu mi-ai oferit
Insa totusi tin a spune
Ca mereu eu te-am iubit
 

DeletedUser26512

Guest
Concursul s-a încheiat, felicitări câștigătorilor:)

Last Man Standing

RoscoVanuL23

marcumihai


Vă rog să trimiteți un mesaj privat lui just4fun cu numele unde doriți să primiți pepitele.

Felicitări tuturor, mulțumim pentru participare:)

Cu drag, Echipa The West.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus