Dezbateri idei noi West

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
NUME SUGESTIE: Dezbateri idei noi West
DESCRIERE SUGESTIE: o sectiune destinata dezbaterii ideilor de joc INAINTE ca ele sa devina Propuneri la Propuneri si idei West. Aceasta sectiune ar fi menita doar discutiilor libere pentru dezvoltarea unei idei si pregatirea ei sa devina Propunere (deci nu pentru voturi CONTRA sau contraargumente - numai cine vrea sa sustina ideea noua poate sa ajute la dezvoltarea ei). Cand o idee dezbatuta devine Propunere si este propusa la Propuneri si idei noi, topicul respectiv de la dezbateri se va inchide.
AVANTAJE: multi jucatori propun idei noi la Propuneri idei West, dar acolo doar se dau verdicte PRO sau CONTRA. Daca o idee primeste CONTRA, ramane moarta, dar unele idei pot fi bune si poate au nevoie doar de o clarificare a lor prin pareri ale mai multor jucatori. In sectiunea "Dezbateri idei noi West" se pot propune (fara formalitati) idei noi, si se poate genera o discutie care sa cristalizeze in final o Propunere validabila. Asta ar optimiza Propunerile, fiindca ar fi create prin contributia mai multor jucatori.
DEZAVANTAJE: cine vine cu o idee noua, buna, la Dezbateri, se poate trezi ca altul se duce cu ea la Propuneri, ceea ce poate genera frustrare daca unul are o idee la Dezbateri si altul se duce si o Propune inaintea lui. Dar se poate verifica daca ideea a fost deja dezbatuta, si cel care a deschis discutia pe ea ar trebui sa fie si cel care o Propune la Propuneri, sau ii poate ceda acest drept altuia care stie sa o formuleze mai bine, printr-un mesaj scris in Dezbateri.
 

DeletedUser

Guest
CONTRA

Din cate stiu eu, la "Propuneri si idei The West" se poate si discuta pe baza acelei propuneri, chiar esti obligat intr-un fel sa argumentezi raspunsul.

Deci ar fi fix acelasi lucru.
 

DeletedUser12402

Guest
Tu iti dai seama ca daca comentezi ideile vei face numai idei bune pentru tine care nici macar creatorului nu i-ar mai placea...Deci CONTRA!Vrem si noi sa facem stelute.
 

DeletedUser

Guest
CONTRA
Din cate stiu eu, la "Propuneri si idei The West" se poate si discuta pe baza acelei propuneri, chiar esti obligat intr-un fel sa argumentezi raspunsul.
Deci ar fi fix acelasi lucru.

Eu n-am observat asta.
Acolo se dau doar PRO si CONTRA, imediat, si nu se dezbat ideile ca sa fie imbogatite si completate prin contributia mai multora.
Argumentele aduse sunt doar ca sustina verdictul de PRO sau CONTRA, nu ca sa perfectioneze ideea.
Adica se procedeaza exact cum procedati voi aici... pentru stelute?! :D
Democratia poate fi ucisa de birocratie...

O idee buna poate fi ratata daca propunerea e proasta.
Dar daca mai multe minti se unesc si construiesc bine propunerea, ideea poate imbogati si infrumuseta jocul.
Acesta e scopul, nu stelutele individuale...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Tu iti dai seama ca daca comentezi ideile vei face numai idei bune pentru tine care nici macar creatorului nu i-ar mai placea...Deci CONTRA!Vrem si noi sa facem stelute.

Tu iti dai seama ca o noua sectiune de forum, conform propunerii mele, ti-ar permite sa faci si mai multe stelute?! Daca acesta e scopul tau aici...
Numai ca te-ar obliga sa si gandesti, nu doar sa dai PRO sau CONTRA rapid, pentru stelute...
Se castiga ceva concret pentru stelute, in afara de orgoliu personal?! Sau unii sunt platiti cumva pentru multe stelute?!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Contra
Propui, e buna, bine, nu e , asta e!

Cred ca nu ai inteles esenta propunerii mele.
Asta nu ar inlocui sectiunea "Propuneri si idei forum", ci ar permite celor care doresc sa contribuie la imbunatatirea jocului, sa discute constructiv INAINTE de a se formula o Propunere.
 

DeletedUser6410

Guest
CONTRA deoarece ideiele poti fi dezbatute si la sectiunea Propuneri si idei West
 

DeletedUser

Guest
CONTRA deoarece ideiele poti fi dezbatute si la sectiunea Propuneri si idei West

Ai incercat sa propui o idee acolo? Acolo se dau din start verdicte PRO sau CONTRA. Nu se dezbate nimic. Cei care dau verdicte acolo par preocupati doar sa gaseasca hibe propunerilor, sau sa adopte parerile colegilor, nu sa le judece cu mintea lor, obiectiv.
 

DeletedUser

Guest
Contra, majoritatea o sa zica acolo idee buna, nu imi place, lasa de dorit etc, si in ordine vine pro, contra, prontra :|
Doar o modificare mica cu acelasi inteles.
 

DeletedUser9380

Guest
La majoritatea propunerilor, câte unii zic: „Sunt PRONTRA/CONTRA.Totuşi, dacă măreşti un pic preţurile/te gândeşti mai bine la bonusuri etc.”.Şi acolo se dezbat propuneri.Cele care chiar sunt chiar proaste->nu au ai ce dezbate la ele, cele care sunt bunicile->se mai dezbate, iar cel foarte bune->ori se dezbate foarte puţin, ori deloc.În concluzie, sunt CONTRA.
 

DeletedUser

Guest
Pro

Ar fi o idee buna sa dicuti o propunere pentru a ii aduce imbunatatiri apoi sa fie propusa ca un rezultat final .. dar poti face asta in sectiunea de discuti libere .. un sub-forum in sectiunea Propuneri si idei forum ar fi mai frumos .. nu inteleg ce obsesie are toata lumea pentru stelute .. nu asta e obiectivul pentru care el face aceasta propunere obsedati de stelute ca de 5 zile de cand stau pe forum am vazut o gramada de comenturi legate de steluta care are mai mult care nu .. patetic
Si in 80% din cazuri sunt doar comentri pro/contra eventul cu motivatia alegeri facute in 95% din cazuri nu se adauga imbunatatiri propuneri ..
Toti mizati pe ideea ca POT fi dar NU sunt dezbatute sunt doar comentate si e un lucru diferit
Si multi raspund ca Victor Rosu adaugand nimic decat un contra .. el ce a adaugat ? nici macar parerea propie sa nu vorbesc ca 2-3 de mai sus au respins propunerea pe baza de .. stelute !!
Doar la Houstain am vazut un raspuns cinstit
 

DeletedUser

Guest
fort

voi votati in continuuu dar nu propuneti nik.multi jucatori se vor uita si vor vedea ca ati votat contra acestui forum.

eo propun ceva
alianta noastra a inceput sa piarda forturi(chiar multe)(forturi mari),eo propun sa mariti numarul de aparatori si de atacatori astfel incat sa fie
fort mic:100 vs 100
fort mediu:150 vs 150
fort mare:200 vs 200

ca sa nu avantajam atacatori si nici aparatri.

deci ce ziceti?
 

DeletedUser

Guest
pt ca in fiecare caz in care am pierdut fortul au fost mereu 200-215 aparatori,si am ramas doar 120
 

lord ion

West Marshal
voi votati in continuuu dar nu propuneti nik.multi jucatori se vor uita si vor vedea ca ati votat contra acestui forum.

eo propun ceva
alianta noastra a inceput sa piarda forturi(chiar multe)(forturi mari),eo propun sa mariti numarul de aparatori si de atacatori astfel incat sa fie
fort mic:100 vs 100
fort mediu:150 vs 150
fort mare:200 vs 200

ca sa nu avantajam atacatori si nici aparatri.

deci ce ziceti?
alianta voastra pierde forturi fiindca nu se organizeaza
cu avantajul zidurilor si al turnurilor cum ramine?
nu propune aberatii fiindca voi nu va puneti strategiile la punct, nu aveti jucatori online, sau mai stiu eu ce...
si daca faci o propunere fa-o la sectiunea pentru propuneri si idei West, nu in propunerea unui coleg care e cu totul alta tema
rog userii sa nu-i raspunda aici lui Gheorghe VLAICU
cei care o fac, vor fi sanctionati
 

DeletedUser

Guest
Stii ca nu face universul implozie daca deschizi un topic la saloon si spui: "Ma gandeam sa bage arme de level +100. Hai sa scriem aici ideile noastre pentru arme noi si daca vine cineva cu o arma interesanta sa o posteze la Propuneri & Idei ca sa supunem la vot..."

Ca nu ar deschide nimeni un topic la saloon in care sa propuna ceva (ca deh... nu face stelute) asta-i altceva.
 

DeletedUser

Guest
Democratia poate fi ucisa de birocratie...
De acord, insa prin propunerea ta nu faci decat sa muti niste posturi dintr'o rubrica intr'alta... Atat timp cat 95% din propunerile jucatorilor sunt adevarate esecuri/ineptii si ideile pertinente, folositoare in joc sunt marginalizate si sortite pieirii (ori nu sunt trimise mai departe la grasii aia de nemti, ori sunt refuzate odata ce ajung acolo), tu nu faci decat sa sugerezi mai multa munca (a se intelege birocratie) in vederea materializarii acestor "propuneri si idei de joc".

Din cate am vazut, exista propuneri urcate pe forum de luni bune, care inca fac obiectul discutiilor chiar si acum. Interesant este cand cineva propune ceva util, extrem de bine gandit astfel incat sa nu dezechilibreze jocul, iar acolo ai sa gasesti intotdeauna pareri si discutii relativ pertinente si nu doar contra/pro/&stuff. Avand in vedere ca Gigel care vede pentru prima oara jocul azi, maine isi face cont pe forum, poimaine propune o "revelatie" pe forum (a se intelege ca cere legalizarea multicontului, sau mai stiu eu ce alte prostii), este nedreptatit cand moderatorii vin sa ii inchida topicul - da, chiar va rog, nedreptatiti'l pe Gigel pentru ca refuza sa gandeasca! Ceilalti care chiar fac ceva concret pentru comunitatea noastra, vor avea castig de cauza chiar daca ideea lor va trece prin ciurul unor useri certati cu limba materna sau logica, atat timp cat vor propune lucruri interesante pentru imbunatatirea jocului.

[...]eo propun ceva[...]
Sincer, mai bine te abtii! Sau te incadrezi in profilul lui Gigel, descris mai sus?
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus